ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

آرامش در دوران بارداری

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بارداری

آرامش در دوران بارداری

کسب آرامش در دوران بارداری کار راحتی نیست، اما ما قصد داریم تا در این مقاله با ارائه‌ی نکاتی، شما را برای رسیدن به آن کمک کنیم. بسیاری از بانوان بارداری را یک ماموریت فرض می‌کنند و مسیر بارداری تا زایمان را به سختی سپری می‌کنند. اما نباید زیاد نگران باشید، چرا که شما هم می‌توانید این دوره از زندگی را با آسایش سپری کنید. تکنیک‌های زیادی وجود دارند تا این دوره سخت و طاقت فرسا برای مادران را به یک دوره‌ی آرام مبدل کند.

آرامش در دوران بارداری

داشتن یک وضعیت آرام نه تنها به بدن در حال تغییر شما کمک خواهد کرد، بلکه می‌تواند در سلامت جنین نیز تاثیر مثبتی داشته باشد. همچنین این موضوع شما را به داشتن احساس مثبت پیرامون زایمان و تولد نوزاد تشویق خواهد کرد. به یاد داشته باشید که آرامش در دوران بارداری می‌تواند خواب شما را تنظیم کند و شما را از زایمان زودرس و اضطراب دور کند. علاوه بر این، خونسردی در این دوران، سبب بالا رفتن جریان خون در رحم و جنین شده و اکسیژن و مواد غذایی نوزاد را به بهترین نحو ممکن تامین می‌کند.

۸ تکنیک برای آرامش در دوران بارداری

با انجام ۸ تکنیکی که در ادامه مطرح خواهد شد، دوران بارداری خود را به آرامی طی خواهید کرد و سلامتی خود و جنین درون شکمتان را تضمین می‌نمایید:

 یوگا و مدیتیشن

با انجام تمرینات یوگا، ماهیچه و مغز برای تولد جنین آماده می‌شود و سلامتی فرد باردار دو چندان می‌گردد. از سویی این فعالیت سبب فراهم شدن شرایط دستیابی به آرامش خواهد شد. شما قادر هستید با استفاده از کتابی درباره‌ی یوگا تمرین کنید و یا اینکه از یک مربی خصوصی برای انجام آن مشورت بگیرید.

آروماتراپی (رایحه درمانی)

برای تنظیم خواب و کسب آرامش در دوران بارداری، چند قطره از روغن اسطوخودوس یا روغن فندق شیرین را در وان ریخته و آن را روی بدن خود ماساژ دهید. استفاده از روغن بابونه رومی برای جلوگیری از کاهش تهوع در هنگام صبح و همچنین به آرامش رسیدن ذهن موثر است. روغن کندر هم می‌تواند در این امر برای خانم‌های باردار مفید باشد. توجه داشته باشید استفاده از تمامی روغن‌های معطر در دوران باردار نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند آسیب رسان باشد. بنابراین پیش از استفاده از آن‌ها با متخصص مشورت نمایید.

تنفس عمیق

در یک مکان خلوت نشسته و یا بخوابید و سعی کنید چشمان خود را ببندید. روی تنفس خود متمرکز شوید. هوا را عمیقا به درون بینی بفرستید و تلاش کنید که هوا عمیقا به داخل شکم رفته و جنین شما را احاطه کند. آرام آرام شش ها را باز کنید و قفسه‌ی سینه و شکم خود را گسترش دهید. خیلی آرام هوا را به بیرون بفرستید.

ورزش عضله

برای رسیدن به آرامش در دوران بارداری عضلات خود را به ورزش وادارید. در یک محیط آرام دراز بکشید. با بستن چشم‌ها، به آرامی نفس بکشید. همزمان با کشیدن هوا به درون بدن، عضلات صورت خود را سفت کنید. با بازدم و خروج هوا، همه‌ی اضطراب عضلات صورت خود را رها کنید. این تمرین را این بار برای سایر عضلات بدن از نوک انگشتان پا تا سر خود تکرار کنید. هر بار که اقدام به بازدم کردید، احساس کنید که در زمین فرو می‌روید. بعد از این که آرام شدید، بدون نگرانی بخوابید.

ساختن تصویر (تجسم)

در این روش باید تصویر سازی کنید. در هنگام دم احساس کنید انرژی مثبت وارد بدن شما و جنین‌تان می‌شود و در زمان بازدم تصور کنید که تمامی استرس ها از بدن خارج می‌شود. یک مکان خلوت را تصویرسازی کنید. صداهای لذت بخش مانند آواز پرندگان یا شر شر آب را تجسم کنید.

ماساژ بارداری

ماساژ علاوه بر ایجاد آرامش در دوران بارداری منجر به تسکین درد و کوفتگی ماهیچه، سیاتیک، انقباض ماهیچه ساق و تورم دست و پا می‌شود. اگر فشار روی نقاط خاصی از بدن، باعث القای زمان زایمان شود، در این صورت باید با یک متخصص ماساژ مشورت نمایید.

انعکاس درمانی

یک متخصص رفلکسولوژی می‌تواند با ایجاد فشار بر روی نقاط دست و پای شما، بدنتان را برای شروع روند خود درمانی آماده کند. انعکاس درمانی حتی قادر است که ناباروری را درمان کند و درد افراد باردار را با اجبار به زایمان کاهش دهد.

گوش کردن به موسیقی

آرامش در دوران بارداری با گوش کردن به موسیقی نیز امکان پذیر است. موسیقی آرامش‌بخش، یا نواهای آرام مثل صدای جنگل و ذوب شدن یخ، کمک بزرگی به استراحت و خواب می‌کند.

یکی از نرس‌های مامایی به نام تینا معتقد است:  مردم همواره از استرس حرف می‌زنند اما آثار آن به مراتب از گفته ها بیشتر است. استرس در بارداری مشکلات احساسی، رفتاری و ذهنی را به شدت بالا می‌برد. تنش‌های خانم‌های باردار به ضعف در سلامتی و ناکارآمدی سیستم عصبی و همچنین اختلال در رشد نوزاد منجر خواهد شد. بهترین کار برای سلامت جنین، آرامش خودآگاهانه است.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

اضطراب بعد سقط جنین

نوشته قبلی: اضطراب بعد سقط جنین

23 فوریه 2021
افسردگی پس از زایمان

نوشته بعدی: افسردگی پس از زایمان

26 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم