ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

آیا آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه قابل درمان است؟

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه پریود

آیا آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه قابل درمان است؟

آمنوره زمانی ایجاد می شود که فرد دچار قاعدگی نشود. این مشکل می تواند از زمان بلوغ تا زمان یائسگی ادامه داشته باشد. این مشکل به دو نوع آمنوره اولیه و ثانویه دسته بندی می شود. که به دلایل مختلفی ممکن است در فرد ایجاد شود. به منظور شناخت و درمان این بیماری در ادامه قصد داریم شما را با آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه بیشتر آشنا کنیم.

1- عنوان اصلی محتوا: آیا آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه قابل درمان است؟

آمنوره اولیه چیست؟

در زمانی که قاعدگی هنوز شروع نشده باشد و یا به طور کامل اتمام پیدا کرده باشد، فرد عادت ماهانه را تجربه نکند. فرد دچار آمنوره شده است. اگر فرد در دوران بلوغ ( تا نهایتا ۱۶ سالگی) دچار قاعدگینشود. ممکن است آمنوره اولیه ایجاد شده باشد. به همین دلیل ممکن است پزشک آزمایشاتی را برای او تجویز نماید. این آزمایشات می تواند به شرح زیر باشند.

آزمایش ارزیابی هورمون FSH یا هورمون های تحریک کننده فولیکول

آزمایش هورمون TSH یا همان هورمون تحریک کننده تیروئید

آزمایش ارزیابی هورمون LH یا هورمون لوتئینه‌ کننده

معاینات فیزیکی

چگونگی درمان آمنوره اولیه

معمولا در مواردی که نزدیکان فرد سابقه تاخیر در قاعدگی داشته باشند. پزشک زمان بیشتری را برای شروع قاعدگی به صورت طبیعی تعیین می نماید. اما در صورتی که فرد به دلیل مشکلات فیزیکی و یا ژنتیکی دچار اختلال در روند تولید مثل باشد. ممکن است پزشک با جراحی به درمان آمنوره و شروع عادت ماهانه کمک نماید. نکته ای که در روند درمان این نوع آمنوره باید مدنظر داشته باشید. این است که، روند درمان آمنوره اولیه با توجه به عملکرد تخمدان ها و سن فرد انجام می شود.

آیا آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه قابل درمان است؟

آمنوره ثانویه چیست؟

برخلاف آمنوره اولیه که فرد از ابتدای بلوغ دچار قاعدگی نمی شود. در آمنوره ثانویه فرد دچار عادت ماهانه     می شود. اما به دلایل مختلفی این روند قاعدگی متوقف می شود. البته توجه داشته باشید که عدم قاعدگی در دوران بارداری و شیردهی کاملا طبیعی بوده و دلیلی برای ایجاد آمنوره نمی باشد. اما

در صورتی که پس از شیردهی این روند ادامه داشته باشد، برای اطمینان از عدم مشکل نیاز است تا به پزشک مراجعه نمایید.

معمولا پزشک از شما سوالاتی در رابطه با رابطه جنسی، سن شروع قاعدگی، احتمال بارداری، افزایش و یا کاهش وزن بیش از اندازه، نظم عادت ماهانه و … شما خواهد پرسید. سپس با توجه به جواب شما و بررسی جواب های شما، آزمایشاتی را برای شما تجویز می نماید. که این آزمایشات به شرح زیر می باشند.

آزمایش بررسی عملکرد تیروئید

تست بارداری

آزمایش بررسی تخمدان ها

آزمایشات بررسی هورمون ها مانند آزمایش آندروژن

سی تی اسکن

ام آر آی

آزمایش هیستروسکوپی که پزشک در آن گردن رحم، داخل رحم و واژن را به طور دقیق مورد بررسی قرار می دهد.

سونوگرافی و …

چگونگی درمان آمنوره ثانویه

از آنجایی که این نوع آمنوره ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. نحوه درمان آن نیز به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم نمود.

استرس: استرس ممکن است به دلایل مختلفی فرد را درگیر نماید. که از عوارض احتمالی آن ایجاد این اختلال در قاعدگی می باشد. برای درمان آمنوره ناشی از استرس، نیاز است تا با مراجعه به روانشناس دلیل استرس را از بین ببرید.

کم کاری تیروئید: افرادی که به دلیل کم کاری تیروئید دچار آمنوره می شوند. معمولا با توجه به نظر پزشک با استفاده از تیروکسین تحت درمان قرار می گیرند.

تخمدان های پلی کیستیک: این سندرم موجب افزایش وزن می شود. این افزایش وزن می تواند موجب آمنوره شود. که معمولا با پیروی از رژیم لاغری استاندارد می توان این سندرم را درمان نمود.

شیوه زندگی: داشتن تغذیه سالم و مناسب، پیروی از برنامه ورزشی متعادل و پرهیز از ورزش های سنگین می تواند به درمان این مشکل کمک نماید.

رژیم های لاغری: در بسیاری از مواقع افراد با استفاده از رژیم های سخت دچار کاهش وزن شدید می شوند. که در این صورت ممکن است دچار اختلال در قاعدگی شوند. برای درمان این اختلال بهتر است تحت نظر متخصص از رژیم های لاغری استاندارد استفاده نمایند.

از دیگر دلایل آمنوره ثانویه: یائسگی، نارسایی و اختلال در عملکرد تخمدان ها و …

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

تاثیر استرس در عقب افتادن پریود

نوشته قبلی: تاثیر استرس در عقب افتادن پریود

21 ژانویه 2021
چگونه زودتر پریود شویم؟

نوشته بعدی: چگونه زودتر پریود شویم؟

10 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم