ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

آی یو دی غیر هورمونی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

آی یو دی غیر هورمونی

آی یو دی (IUD) یک وسیله برای قرارگیری داخل رحم است که با استفاده از آن از بارداری جلوگیری می‌شود. آی یو دی غیر هورمونی یک وسیله شبیه به حرف انگلیسی تی و از جنس پلاستیک انعطاف پذیر است. این وسیله که با مس پوشانده شده است، توانایی قرارگیری در داخل رحم را دارد و با استفاده از آن فرد باردار نخواهد شد. به دلیل روکش مسی استفاده شده در این وسیله، به آن آی یو دی مسی نیز می‌گویند.

آی یو دی غیر هورمونی

آی یو دی غیر هورمونی چگونه کار می‌کند؟

همانطور که اشاره شد، این قطعات از روکش مس ساخته می‌شوند. از آن جا که سلول‌های اسپرم از مس فراری هستند، به آی یو دی نزدیک نخواهند شد. بنابراین با قرار دادن آی یو دی در داخل رحم، اسپرم نمی‌تواند به تخمک برسد و عملا بارداری صورت نمی‌گیرد. همچنین در موارد نادری که اسپرم بتواند به تخمک برسد و لقاح نیز انجام شود، لانه گزینی سلول تخم به دلیل التهاب محیط رحم صورت نخواهد گرفت.

نکته‌ی جالب درباره‌ی این قطعات، امکان خارج کردن آن از بدن است. در واقع هر زمان زوجین بخواهند باردار شوند، می‌توان آن را از داخل رحم خارج کرد. باید بدانید که پس از خارج کردن آی یو دی مسی، قدرت باروری شما به حالت اول باز خواهد گشت.

انواع آی یو دی مسی

تنها یک نوع از این قطعات در بازار وجود دارد که توسط FDA به تایید رسیده است. پاراگراد تنها آی یو دی مورد تایید بوده و عمر مفید آن ۱۲ سال می‌باشد.

البته نیازی نیست که حتما ۱۲ سال از این وسیله استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید پس از مدت زمان دلخواه آن را خارج کنید. همچنین در صورتی که تاریخ انقضای آی یو دی غیر هورمونی فرا برسد، با کمک پزشک می‌توان آن را تعویض کرد.

 مزایای آی یو دی غیر هورمونی

این وسیله بهترین ابزار برای جلوگیری از بارداری به وسیله‌ی روش‌های غیر هورمونی است. از آن جایی که روش‌های هورمونی می‌توانند آسیب زا باشند و هر شخصی نتواند از آن‌ها استفاده کند، می‌توان گفت بهترین راه پرهیز از بارداری این وسیله است.

از سوی دیگر مزایای آی یو دی فقط به این موضوع ختم نمی‌شود. استفاده از این وسیله بسیار راحت است و زمانی که آن را داخل رحم تعبیه کردید، ۱۲ سال خیال شما راحت خواهد بود. این روش موثر ترین گزینه برای اجتناب از بارداری بوده و تحقیقات نشان می‌دهد که در ۹۹ درصد مواقع بی نقص عمل خواهد کرد. همچنین از مزایای استفاده از این ابزار، این است که در صورت تمایل می‌توانید آن را خارج کرده و قدرت باروری خود را به حالت طبیعی بازگردانید.

عوارض استفاده از آی یو دی

عوارض جانبی استفاده از این وسیله بسیار کم است و پس از عادت بدن به آن از بین خواهد رفت. تقریبا در طی ۳ تا ۶ ماه تمام عوارض این قطعه از بین خواهد رفت. در صورت ایجاد مشکل می‌توانید آن را مدتی از بدن خارج کنید تا عوارض بهبود یابند. برخی عوارضی که در حین استفاده از آی یو دی غیر هورمونی ممکن است رخ دهد، عبارتست از:

احساس درد و گرفتگی و یا ایجاد کمر درد به مدت چندین روز

لکه بینی در پریود

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

teb sozani min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: تاثیر طب سوزنی بر پریودی

11 مارس 2021
Migraine min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: مراقبت های میگرنی

27 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم