ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

ارتباط آندومتریوز با انواع سرطان های زنانه

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه دسته‌بندی نشده

ارتباط آندومتریوز با انواع سرطان های زنانه

افراد مبتلا به بیماری آندومتریوز سؤالات زیادی درباره ی این بیماری دارند. برای مثال این که آیا این بیماری نوعی سرطان محسوب می شود؟ آیا ارتباطی بین این بیماری با سرطان تخمدان وجود دارد؟ آیا نشانه ای از سرطان است؟ برای یافتن پاسخ های این سؤالات به متن زیر توجه فرمایید.

 

آشنایی با آندومتریوز

آندومتریوز بیماری مزمنی است که بافت پوشاننده دیواره ی داخل رحم یا همان آندومتر در جایی خارج از رحم به وجود می آید. این بیماری می تواند قسمت های مختلف سیستم تولید مثل را درگیر کند از جمله تخمدان و لوله ی فالوپ.

عوارض آندومتریوز

این بیماری سرطان به حساب نمی آید اما عوارضی برای بعضی از افراد دارد. از جمله عوارض این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد شدید در دوران قاعدگی

گرفتگی شکمی در دوران قاعدگی

ایجاد اختلال در کارکرد روده

ایجاد مشکل در تخلیه ادرار

خستگی ملایم تا شدید

خونریزی زیاد در قاعدگی

ناباروری

تهوع

ارتباط آندومتریوز با انواع سرطان های زنانه

آندومتریوز و سرطان رحم

پژوهش ها و تحقیقاتی مبنی بر ارتباط این بیماری با انواع سرطان ها انجام گرفته است اما نتایج آن ها به طور واضح چیزی را بیان نمی کنند. برخی از متخصصین بیان می کنند که شواهد قطعی مبنی بر پیشرفت این بیماری به سمت سرطان وجود ندارد اما بعضی از سرطان ها در این افراد بیشتر دیده می شوند.

سرطان رحم که با نام سرطان آندومتر نیز شناخته می شود، از بافت آندومتر رحم شروع به گسترش می کند. دلیل ایجاد این سرطان هنوز به طور قطع شناخته نشده است. از علایم این سرطان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لگن درد شدید
  • خونریزی زیاد
  • دیدن لکه خون در بین دوره های عادت ماهانه
  • دیدن لکه خون در یائسگی

شایع ترین سرطان در زنان، سرطان پستان می باشد. هنوز هیچ ارتباطی بین ابتلا به این بیماری و سرطان پستان پیدا نشده است. ارتباط سرطان پستان و آندومتریوز تنها بر اساس ویژگی های هورمونی و عوامل خطر این دو بیماری پیش بینی می شود.

ارتباط آندومتریوز با انواع سرطان های زنانه

با توجه به متن بالا با این که آندومتریوز می تواند زندگی افراد را تحت تأثیر قرار دهد اما سرطان محسوب نمی شود. همان گونه که گفته شد احتمال ابتلا به برخی سرطان ها در این افراد بالاتر است ولی این احتمال نسبت به افراد غیر مبتلا چندان بالا نمی باشد. در صورت مشاهده هر گونه از علایم این بیماری به متخصص مراجعه کنید تا تحت درمان کامل برای دستیابی به بهبودی خود قرار گیرید.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

آنچه از امگا۳ باید بدانید

نوشته قبلی: آنچه از امگا۳ باید بدانید

5 سپتامبر 2020
bi ekhtiiyarii min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: بی اختیاری ادرار در زنان مسن

29 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم