ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

افتادگی رحم چیست؟

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج

افتادگی رحم چیست؟

 

افتادگی رحم

بانوان زیادی بعد از زایمان مخصوصا زایمان طبیعی با مشکل افتادگی رحم مواجه می شوند. ضعیف شدن عضلات کف لگن می تواند زمینه ساز رخ دادن افتادگی رحم باشد. بر اثر ضعیف شدن عضلات کف لگن، افتادن رحم به درون  واژن رخ می دهد. بسیاری از زنان که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند نگران خطرناکی این بیماری هستند به همین دلیل در این مقاله به بررسی افتادگی رحم پرداخته شده است.

افتادگی رحم چیست

در حالت طبیعی ماهیچه های کف لگن وظیفه متصل نگه داشتن رحم به دیواره های لگن را دارند. اگر ماهیچه های کف لگن ضعیف شوند دیگر نمی توانند رحم را نگه دارند در نتیجه رحم از جایگاه اصلی خود خارج می شود و به درون کانال واژن می افتد. به این حالت شرح داده شده، افتادگی رحم یا پرولاپس رحم می گویند.

افتادگی رحم چیست؟

چرا افتادگی رحم رخ می دهد

افتادگی رحم محدود به سن و سال خاصی نیست و احتمال رخ دادن آن در هر زمانی وجود دارد. اما احتمال رخ دادن  پرولاپس رحم در زنانی که چندین بار زایمان طبیعی را تجربه کرده اند و یا در دوران یائسگی هستند،  شایع تر است. افتادگی رحم تحت تاثیر عوامل متفاوتی است که در زیر به مهمترین آنها اشاره می شود:

 • داشتن سابقه جراحی ناحیه لگن
 • افزایش سن
 • کاهش میزان هورمون استروژن بعد از یائسگی
 • داشتن مداوم یبوست مزمن
 • بارداری
 • تجربه زایمان سخت و آسیب دیدن مادر در هنگام زایمان
 • وزن زیاد کودک
 • عوامل ژنتیکی
 • استعمال مداوم دخانیات
 • عادت به انجام فعالیت های ورزشی سنگین مانند وزنه برداری
 • اضافه وزن زیاد
 • تجربه مستمر سرفه های شدید و طولانی

لازم به ذکر است در اثر اضافه وزن فشار بر عضلات و ماهیچه های لگن زیاد می‌شود به همین دلیل افتادگی رحم رخ می دهد. اما شدت و حدت رخ دادن پرولاپس رحم متفاوت است به همین دلیل آنها در درجات زیر قرار می گیرند:

درجه اول : زمانی افتادگی رحم در این درجه قرار می گیرد که دهانه رحم وارد مجرای واژن شده باشد.

درجه دوم : در افتادگی رحم درجه، دو دهانه رحم به دهانه واژن می رسد.

درجه سوم: در افتادگی رحم درجه سه شاهد خارح شدن دهانه رحم از واژن هستیم.

درجه چهار: افتادگی رحم در درجه چهار به علت ضعیف شدن ماهیچه های لگن و عدم توانایی  نگهداری رحم رخ می دهد که در این حالت رحم به ‌طور کامل از واژن خارج می شود.

افتادگی رحم چیست؟

علائم افتادگی رحم چیست؟

 همانطور که در بالا گفته شد بر اساس شدت افتادگی رحم درجات متفاوتی تعریف شده است که علائم هر کدام از آنها می تواند متفاوت باشد. به طور کلی می توان گفت در پرولاپس رحم خفیف، شاهد هیچ علائمی نیستیم و برعکس در شدید علائم زیر ظهور پیدا می کند:

 

 • رخ دادن لکه بینی در هنگام داشتن رابطه جنسی
 • نمود پیدا کردن علائم عفونت و التهاب لگن
 • رخ دادن مشکل در دفع ادرار یا مدفوع
 • احساس درد در ناحیه کمر که در هنگام بلند کردن اجسام شدیدتر می‌شود
 • افزایش پیدا کردن ترشحات واژن
 • رخ دادن خونریزی های نامنظم واژینال
 • بیرون زدگی رحم از دهانه واژن
 • داشتن عفونت ادراری مکرر
 • تجربه خونریزی های شدید در دوران قاعدگی

افتادگی رحم خطرناک است؟

در افتادگی نوع چهار شاهد خارج شدن رحم از واژن هستیم. در این نوع از افتادگی احتمال بروز  خطرات و عوارض زیادی  وجود دارد. همانطور که گفته شد شدت پرولاپس رحم متفاوت است و هر چه این افتادگی شدیدتر باشد عوارض و علائم آن نیز بیشتر خواهد شد. در حالت شدید افتادگی رحم بیمار دائم حساس می کند که چیزی در  داخل واژن او قرار دارد.  اما عوارض شایع افتادگی رحم به شرح زیر است:

رخ دادن پرولاپس رحم و مثانه: در بین مثانه و واژن یک بافت پیوندی وجود دارد اگر این بافت ضعیف شود مثانه به داخل واژن حرکت می کند و افتادگی مثانه رخ می دهد. افتادگی مثانه با بی اختیاری ادرار همراه است. در بعضی از افتادگی های شدید عدم کنترل ادرار رخ می دهد یعنی فرد دیگر توانایی نگهداری ادرار خود را ندارد.

عفونت واژینال: یکی از بیماری های زنانه عفونت واژن است. افراد مبتلا به پرولاپس رحم مستعد عفونت های واژینال نیز هستند. در نوع چهارم افتادگی رحم که رحم از واژن خارج شده است به دلیل تماس مکرر رحم با لباس زیر احتمال رخ دادن عفونت های رحمی افزایش می یابد.

افتادگی لگن یا رکتوسل: بین روده و واژن نیز یک نوع بافت به نام بافت همبند پیوندی وجود دارد که با ضعیف شدن آن مشکلات عدیده ای در دفع و مدفوع کردن، رخ می دهد. با افتادگی رحم می توان شاهد برجستگی روده بود.

زخم در واژن: پرولاپس شدید رحم سبب تغییر و جابه جایی پوشش واژن و ساختار داخلی آن می شود. در اثر این تغییر و جابجایی واژن زخم می شود.

عفونت کلیه: ممکن است بعد از رخ دادن افتادگی رحم بخشی از مسیرهای تخلیه ادرار مسدود شود. در اثر این اتفاق تخلیه ادرار با مشکل مواجه می شود در نتیجه احتمال وقوع عفونت های کلیوی افزایش می یابد.

 

چگونه می توان افتادگی رحم را درمان کرد

  بدون شک بسته به میزان شدت پرولاپس رحم، نوع درمان متفاوت خواهد بود. در افتادگی های رحم خفیف درمانی صورت نمی گیرد زیرا این نوع از افتادگی عوارض و علائم آنچنانی ندارد. اما اگر پرولاپس خفیف رحمی در فعالیت های روزانه ایجاد خلل کند نیاز است درمان انجام شود و در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کرد. درمان های پرولاپس رحم ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. اما درمان های بدون نیاز به عمل جراحی نیز وجود دارد که توسط پزشک تجویز می شود. این درمان ها به به شرح زیر است.

افتادگی رجم چیست؟

از آنجایی که اضافه وزن سبب افزایش فشار بر روی عضلات لگن می شود در اولین اقدام باید کاهش وزن انجام شود.

افرادی که افتادگی رحم دارند با هر شدتی، بهتر است از انجام ورزش های سنگینی مانند وزنه برداری خودداری کنند همچنین حتی المقدور بارهای سنگین را بلند نکنند.

اگر افتادگی رحم به علت یائسگی رخ داده است بهتر است از داروهای استروژنی استفاده شود.

قرار دادن پساری واژینال در داخل مهبل می تواند به نگهداری رحم در جای خود کمک کند.

مراجعه به پزشک در چه زمانی باید انجام شود

پزشک برای تشخیص درست افتادگی رحم به بررسی علائم می پردازد و در صورت نیاز معاینه نیز انجام می دهد. حتی پزشک موظف به بررسی سابقه خانوادگی در خصوص این بیماری نیز هست. گاهی در جهت تشخیص بهتر، آزمایش های مختلفی توسط پزشک تجویز می شود. اما در صورت داشتن علائم زیر بهتر است به پزشک مراجعه شود تا در درمان وقفه ایجاد نشود:

 • احساس نزدیک بودن رحم به واژن
 • احساس خارج شدن چیزی از واژن
 • نشت و چکه کردن ادرار به صورت مکرر
 • داشتن مشکل در دفع ادرار و مدفوع
 • کمر درد های شدید
 • دشواری در راه رفتن

سخن پایانی

تشخیص به موقع افتادگی رحم  از عوارض شدید و گاه جبران ناپذیر آن جلوگیری می کند.گاهی نادیده گرفتن علائم و ایجاد وقفه زمانی در درمان می تواند در آینده علاوه بر وقت، هزینه بسیاری را نیز در بر داشته باشد. باید در نظر داشت گذر زمان علائم را شدیدتر می کند به گونه ای که تنها راه درمان جراحی خواهد بود. پرولاپس رحم بیماری نیست که بتوان از رخ دادن آن جلوگیری کرد و یا با پیشگیری مانع آن شد اما با مراجعه به موقع به پزشک می توان درمان آسان تری را تجربه کرد. در نهایت باید گفت انتخاب یک سبک زندگی سالم در سلامتی بدن بسیار اثر گذار است و با داشتن رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات کگل می توان رخ دادن بیماری های زنانه را کاهش داد. بیماری های زنانه علاوه بر معضلات جسمی که در پی دارند به علت ایجاد اختلال در دفع ادرار، دفع مدفوع و کیفیت رابطه جنسی اثرات روحی شدیدی را نیز از خود برجای می گذارند.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

vagiinooz اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: واژینوز باکتریایی و درمان آن

16 ژانویه 2021
آیا آزمایش کولپوسکوپی درد دارد؟

نوشته بعدی: آیا آزمایش کولپوسکوپی درد دارد؟

21 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم