ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

عدم کنترل بر مثانه و نشت ادرار را بی اختیاری ادرار می گویند. بی اختیاری ادرار انواع مختلفی دارد که شایع ترین آن ها در زنان، بی اختیاری استرسی، بی اختیاری فوریتی و اضطراری که به مثانه بیش فعال نیز معروف می باشد، نام دارند. زنان دو برابر بیشتر از مردان این رخداد را تجربه می کنند. بی اختیاری قابل درمان می باشد و بخشی از روند پیری نمی باشد. بارداری، زایمان و یائسگی احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش می دهند. در زیر به تشریح علل و  انواع بی اختیاری ادرار می پردازیم:

تعریف بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار به معنای عدم کنترل بر روی مثانه و نشت ادرار می باشد. ادراری که توسط کلیه ها ساخته می شود در مثانه ذخیره می شود. ماهیچه های مثانه در زمان تخلیه ی ادرار سفت می شوند. زمانی که ماهیچه های مثانه سفت شد، ادرار از لوله ای به نام مجرای ادرار از مثانه به بیرون می آید. در این موقع، ماهیچه هایی به نام ماهیچه های تنگ کننده یا اسفنکتر در اطراف این مجرا شل خواهند شد تا ادرار به بیرون بیاید.

زمانی که ماهیچه های مثانه به طور ناگهانی سفت یا منقبض شوند و ماهیچه های تنگ کننده نتوانند مجرا را ببندند، ممکن است شما نیاز به دفع ادرار سریع داشته باشید که نتوانید آن را کنترل کنید. بی اختیاری ادرار را می توان به معنای تخلیه مقدار زیاد ادرار در یک مرحله یا تخلیه آن به مقدار جزئی تعریف کرد. از عواملی که می تواند باعث بی اختیاری و ریزش ادرار شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

وجود مشکلاتی در اعصاب کنترلی ماهیچه های مثانه و مجرای ادرار

خندیدن زیاد

عطسه

ورزش

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

چه کسانی بیشتر به بی اختیاری ادرار مبتلا می شوند؟

از آن جایی که بارداری، زایمان و یائسگی برای بدن زنان می باشند و می توانند مثانه، مجرای ادرار و ماهیچه های بدن را تحت تأثیر فرار دهند، بی اختیاری ادرار در زنان دو برابر مردان می باشد. بی اختیاری در خانم های مسن شایع تر است اما می تواند در هرسنی رخ دهد. بی اختیاری بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی در طی یائسگی رخ می دهد. از هر ده زن ۶۵ سال به بالا، ۴ نفر مبتلا به این عارضه می باشند.

چرا بی اختیاری ادرار در زنان شایع تر است؟

بارداری، زایمان و یائسگی می توانند سیستم ادراری و عضلات اطراف را تحت تأثیر قرار دهند. عضلات کف لگن که توانایی حمایت از مثانه را دارند و همچنین مجرای ادرار، رحم و روده آسیب می بینند و ضعیف می شوند. زمانی که ماهیچه های مربوطه ضعیف باشند، باید بیشتر و سخت تر کار کنند تا مجرای ادراری بسته شود. فشار ناشی از کار زیاد بر مثانه و مجرا می تواند باعث بی اختیاری ادرار و نشت آن شود. از آن جایی که طول مجرای زنان کوتاه تر از مردان است، آسیب به مجرای خانم می تواند باعث نشت ادرار و بی اختیاری شود.

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

تقسیم بندی انواع بی اختیاری ادرار

فوریتی یا اضطراری

در این نوع از بی اختیاری ادرار، ریزش ادرار بعد از نیاز بسیار زیاد و فوری برای تخلیه ادرار و قبل از وارد شدن به دستشویی می باشد. البته ممکن است بتوانید به موقع به دستشویی برسید اما حدود هشت بار در روز احساس دفع ادرار خواهید داشت. با این که تعداد دفعات زیاد می باشد اما مقدار ادرار کم است. نام دیگر این نوع بی اختیاری، مثانه بیش فعال می باشد. این بی اختیاری در زنان مسن بیشتر دیده می شود. اغلب ریزش ادرار زمانی که انتظارش را ندارید، رخ می دهد مانند دست زدن، خوابیدن و نوشیدن آب.

استرسی

این نوع بی اختیاری بسیار شایع می باشد، به خصوص در بین خانم های جوان. این بی اختیاری ادرار بر اثر فشار و تنش بر مثانه بروز می دهد. زمانی که عضلات ضعیف شده ی کف لگن، فشار زیادی بر مثانه و مجرا وارد کنند، این نوع بی اختیاری ادرار رخ می دهد. در این نوع بی اختیاری، کارهای روزمره ساده ای که نیاز به همکاری عضلات کف لگن دارند، باعث ریزش ادرار می شوند. از جمله خندیدن، سرفه و عطسه. همچنین فعالیت های بدنی و حرکات ناگهانی نیز نتایج مشابه دارند.

اگر خانمی به هر دو نوع بی اختیاری ادرار مبتلا باشد، نوع بی اختیاری را ترکیبی گویند.

بی اختیاری ادرار در زمان بارداری

در بارداری با رشد جنین بر ماهیچه های مثانه، لگن و مجرای ادرار فشار وارد می شود که این فشار می تواند عضلات کف لگن را ضعیف کند و باعث ریزش ادرار و مشکل می شود. از هر ۱۰ خانم باردار، ۴ نفر از آن ها به بی اختیاری ادرار مبتلا هستند.

این مشکلات پس از زایمان و بهبود عضلات بر طرف می شوند اما اگر بعد از ۶ هفته پس از زایمان هنوز مشکلات پا بر جا بودند به پزشک یا ماما اطلاع دهید.

بی اختیاری ادرار پس از زایمان

وضع حمل و زایمان به خصوص از نوع طبیعی آن عضلات کف لگن را ضعیف می کند و می تواند به اعصاب مثانه آسیب بزند. این مشکلات پس از زایمان و بهبود عضلات بر طرف می شوند اما اگر بعد از ۶ هفته پس از زایمان هنوز مشکلات پا بر جا بودند به پزشک یا ماما اطلاع دهید.   

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

چگونه از مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار پیشگیری کنیم؟

همیشه نمی توان از ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد اما می توان گام هایی برای آن برداشت از جمله:

استفاده از رژیم غذایی فیبری که از یبوست جلوگیری می کند.

حفظ وزن مناسب.

حرکات ورزشی مناسب برای درمان بی اختیاری ادرار که مهم ترین آن حرکت کگل می باشد که می تواند عضلات کف لگن را تقویت نماید. انجام این حرکت به صورت روزانه توصیه می شود و در دوران بارداری باید با پزشک درباره ی آن مشورت شود. برای انجام این حرکت به تصویر زیر توجه نمایید. از جمله دیگر تمریناتی که باعث تقویت عضلات کف لگن می شود می توان به حرکات پل و اسکوات اشاره نمود. در ورزش پل باید پاها به عرض شانه از هم فاصله بگیرند، حال کمی زانو ها را به سمت جلو خم کنید. عضلات کف لگن خود را منقبض کنید و سعی کنید باسن را کمی بالا بیاورید. بعد از آن عضلات خود را در حالت استراحت قرار دهید. در حرکت اسکوات، پاهای خود را به عرض شانه باز کنید، پس از آن که عضلات کف لگن را منقبض کردید، باسن خود را پایین بیاورید. چند لحظه در این حالت باقی بمانید و سپس به حالت اول خود بازگردید.

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

افتادگی لگن چیست؟

نوشته قبلی: افتادگی لگن چیست؟

25 ژانویه 2021
base 1 اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

29 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم