ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

انواع ترشحات واژن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج
انواع ترشحات واژن:

در این مقاله به انواع ترشحات واژن میپردازیم ,ترشحات واژن نقش مهمی در تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی زنان دارند. ترشحات تولید شده توسط غده های درون واژن و دهانه رحم سلول های مرده و باکتری ها را به درون بدن می رانند که موجب تمیز شدن واژن و ممانعت از ابتلا به عفونت می شود.
در اکثر موارد، ترشحات واژن کاملا طبیعی هستند. میزان ترشحات و بو و رنگ ترشحات طبیعی واژن بستگی به زمان چرخه قاعدگی شما دارد. برای مثال در زمان های تخمک گذاری، شیردهی و در زمانی که از لحاظ جنسی تحریک شده اید، ترشحات واژن شما بیشتر است. رنگ بسیاری از ترشحات طبیعی هستند اما در این مقاله به معنای رنگ ترشحات واژن می پردازیم.انواع ترشحات واژن

 

ترشحات واژن قرمز خونی یا قهوه ای رنگ

ترشحات خونی قرمز یا قهوه ای رنگ  یکی از انواع ترشحات واژن است که در طی دوران پریود طبیعی هستند.
اما در زمان های دیگر غیر از پریود در صورت مشاهده ترشحات قرمز یا قهوه ای رنگ بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون می توانند نشانه عفونت یا حتی سرطان دهانه رحم باشند.

چرخه های نامنظم قاعدگی یا لکه بینی نیز می تواند از عوامل دیدن این ترشحات قرمز یا قهوه ای رنگ باشد. همچنین روش های متفاوت پیشگیری از بارداری یا تغییرات هورمونی نیز می توانند موجب این ترشحات شوند.بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت این ترشحات مشخص شوند.

ترشحات واژن سفید یا شیری رنگ

طیف وسیعی از رنگ های متمایل به سفید از سفید گچی گرفته تا کرمی می توانند طبیعی باشند مگر اینکه حالت بافت داری مانند بافت پنیری یا کف مانند داشته باشند یا بو بدهند. ترشحات پنیری شکل معمولا نشانه بیماری قارچی هستند.

ترشحات سفید رنگ در واقع روان کننده واژن هستند و موجب سالم نگه داشتن بافت واژن و به حداقل رساندن اصطکاک در حین رابطه جنسی می شوند.

بیشتر بدانید : از ترشحات سفید واژن

ترشحات واژن زرد کمرنگ و سبز رنگ

ترشحات سبز واژن

این رنگ معمولا نشانه عفونت است اما اگر تنها یکبار رخ داده است بهتر است به رژیم غذایی که مصرف کرده اید، نگاه بیندازید. این رنگ ممکن است در اثر مصرف ویتامین های جدید یا برخی مواد غذایی رنگ دار رخ دهد

بیشتر بدانید : از ترشحات سبز واژن

بیشتر بدانید : از ترشحات زرد واژن

ترشحات واژن صورتی رنگ

ترشحات صورتی کمرنگ یا پر رنگ اغلب نشانه شروع چرخه قاعدگی هستند اما اگر زمان مشاهده این ترشحات صورتی رنگ نزدیک به چرخه قاعدگی شما نیست می تواند نشانه یک مشکل بسیار جدی باشد و هرچه سریع تر باید به پزشک مراجعه کرد.

بیشتر بدانید : ترشحات صورتی واژن

ترشحات واژن بی رنگ

ترشحات بی رنگ یکی دیگر از انواع ترشحات واژن است که اغلب متمایل به سفید هستند، معمولا طبیعی هستند و ممکن است حالتی شبیه به سفیده تخم مرغ داشته باشد. این ترشحات اغلب در موارد زیر رخ می دهند:

تخمک گذاری: حدود روز چهاردهم چرخه قاعدگی تخمک گذاری رخ می دهد که ترشحات بی رنگ در این زمان نشانه تخمک گذاری و تولید مخاط دهانه رحم هستند.
بارداری: بارداری همچنین می تواند موجب تغییر هورمون ها و افزایش ترشحات بی رنگ شود.
تحریک جنسی: در زمان تحریک جنسی میزان ترشحات آبکی و بی رنگ افزایش می یابند که روان کننده واژن هستند و موجب کاهش اصطکاک در رابطه جنسی می شوند.

ترشحات واژن خاکستری رنگ

در صورت مشاهده ترشحات متمایل به رنگ خاکستری حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا می توانند نشانه عفونت باکتریایی واژن باشند که عفونت رایجی در میان زنان است. پزشک برای شما داروهای آنتی بیونتیک خوراکی یا واژینال تجویز خواهد کرد.

چه زمانی باید برای ترشحات واژن به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نگران رنگ، میزان یا دیگر ترشحات واژن خود هستید و همچنین علائم زیر را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

• خارش
• درد
• سوزش در هنگام ادرار
• بوی زننده
• حالت کف مانند ترشحات
• ترشحات پنیری شکل
• خونریزی از واژن غیر از زمان پریود
• مشاهده رنگ خاکستری


برای اطلاعات بیشتر میتوانید از مطالب زیر استفاده کنید. در سلام پی وی با ما همراه باشید

بیشتر بدانید : از ترشحات سفید واژن
بیشتر بدانید : از ترشحات صورتی واژن
بیشتر بدانید : از ترشحات سبز واژن
بیشتر بدانید : از ترشحات زرد واژن


نکته نهایی در رابطه با ترشحات واژن

ممکن است تصور شما غیر از این باشد اما ترشحات واژن موجب تمیز نگه داشته شدن واژن، پیشگیری از عفونت و روان سازی واژن می شوند و با تغییر نیازهای بدن شما این ترشحات نیز تغییر می کنند. برای مثال، ترشحات واژن در طی رابطه جنسی افزایش می یابند تا مانع ناراحتی و اصطکاک شوند و در زمان تخمک گذاری غلیظ می شوند تا به رسیدن اسپرم به تخمک کمک کنند.

همچنین به یاد داشته باشید طیف وسیعی از رنگ ها و مقادیر ترشحات واژن طبیعی هستند و از فردی تا فرد دیگر متفاوت هستند. برای همین این مقاله درباره طیف رنگی وسیع ترشحات واژن صحبت می کند.

همچنین باید به یاد داشت که ترشحات واژن انعکاسی از سلامت شما هستند. مراقب تغییرات ناگهانی ترشحات واژن خود باشید زیرا می توانند نشانه عفونت یا بیماری باشند. اگر تغییر ترشحات واژن از نظر رنگ، بافت، میزان و بو تغییر زیاد باشند، بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجه کنید. همچنین اگر ترشحات شما همراه با خارش یا درد در ناحیه لگن باشند بهتر است هرچه زود به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

ترشحات صورتی واژن

نوشته قبلی: ترشحات صورتی واژن

25 آگوست 2020
بوی ماهی از واژن

نوشته بعدی: علت بوی ماهی از واژن و درمان خانگی

27 آگوست 2020

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم