ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

انواع زگیل تناسلی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج

انواع زگیل تناسلی زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های مقاربت جنسی است. ویروس HPV انواع بسیار متفاوتی دارد که به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند. انواع کم خطر مشکل ساز نیستند و به راحتی درمان می شود اما انواع پر خطر HPV موجب ایجاد سلول های غیر طبیعی بر روی دهانه رحم می شوند که در صورت عدم درمان منجر به سرطان دهانه رحم می شوند. در ادامه به انواع زگیل تناسلی و مباحث مرتبط با آن می پردازیم.

درمان زگیل تناسلی زنان

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV چیست؟

ویروس HPV بیش از ۱۵۰ نوع دارد. هر ویروس HPV شماره مشخصی دارد که به آن تیپ HPV گفته می شود. ویروس HPV به این دلیل پاپیلوم نامیده می شود که موجب پاپیلوم یا همان زگیل می شود که تومورهای غیر سرطانی هستند. اما برخی از انواع HPV منجر به سرطان های مختلفی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان دهانه واژن، سرطان آلت مردانه، سرطان مقعد و سرطان ناحیه دهانه و حنجره می شود.

این سلول ها بر روی سطح پوست و نواحی مرطوبی از بدن (که سطوح مخاطی نامیده می شوند) یافت می شوند که شامل موارد زیر هستند:

• واژن، دهانه رحم، دهانه واژن و مقعد
• پوست ختنه گاه و مجرای پیشاب درون آلت مردان
• مخاط داخل بینی، دهان و گلو
• نای و نایچه
• ناحیه داخلی پلک چشم

انواع تیپهای زگیل تناسلی

ویروس HPV به طور کلی شامل دو نوع پوستی و تناسلی است:

انواع زگیل پوستی
بیشتر انواع زگیل از نوع پوستی هستند و بر روی پوست بازو، سینه، دستان یا پاها ظاهر می شوند. این نوع زگیل ها متفاوت از زگیل تناسلی هستند و خطری ندارند.

انواع زگیل تناسلی
انواع زگیل تناسلی در واقع ویروس های HPV از نوع مخاطی هستند که بر روی سطوح مخاطی بدن زندگی می کنند و به این دلیل زگیل تناسلی نامیده می شوند که ناحیه تناسلی و مقعد را تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع زگیل ها همچنین می توانند مخاط دهان و گلو را تحت تاثیر قرار دهند. زگیل های تناسلی معمولا بر روی پوست یا دیگر بخش های بدن که دارای سطح مخاطی نیستند، رشد نمی کنند.

زگیل های تناسلی معمولا به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند:

تیپهای زگیل تناسلی کم خطر
انواعی از ویروس HPV که باعث زگیل می شوند و موجب تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند، ویروس زگیل تناسلی کم خطر نامیده می شوند. ویروس زگیل تناسلی کم خطر موجب زگیل هایی بر روی ناحیه تناسلی و مقعد هم در زنان و هم مردان می شود. در زنان، زگیل ها ممکن است بر روی جاهایی که قابل دیدن نیستند مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند. ۱۲ نوع ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که کم خطر هستند. با این حال می توانند موجب زگیل تناسلی یا تغییرات اندکی بر روی دهانه رحم شوند. انواع ۶ و ۱۱ مسئول تقریبا ۹۰ درصد زگیل های تناسلی هستند.

تیپهای زگیل تناسلی پر خطر
انواعی از ویروس زگیل تناسلی که موجب سرطان می شوند، ویروس زگیل تناسلی پر خطر نامیده می شوند. این نوع ویروس زگیل تناسلی می تواند موجب سرطان های مشخصی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان شود و همچنین موجب سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد در هر دو جنس می شود. انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های ۱۶، ۱۸,  ۳۱ و… هستند.

 

چه تیپ هایی از زگیل تناسلی توسط واکسن گارداسیل پوشش داده می شوند؟

با تزریق واکسن گارداسیل می توان از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر (۱۶ و ۱۸) و دو تیپ کم خطر ( ۶ و ۱۱) هم در دختران و هم پسران در بازه سنی ۹ تا ۳۰ سال پیشگیری کرد.

 

راه های ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولا از طریق تماس پوستی با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده منتقل می شود که ممکن است از طریق سکس دهانی، واژینال یا مقعدی باشد. حتی در صورت عدم برقراری رابطه جنسی کامل ویروس منتقل می شود زیرا تنها تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلوده کافی است.

هر کسی که رابطه جنسی دارد ممکن است به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شود حتی اگر این رابطه تنها با یک نفر باشد (زیرا ممکن است همان یک نفر به ویروس زگیل تناسلی آلوده باشد). مواردی از ابتلا از طریق رابطه دهانی با ناحیه تناسلی و همچنین دست زدن به ناحیه تناسلی نیز دیده شده است.

شما از طریق موارد زیر ممکن نیست به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید:

• آب خوردن از لیوان مشترک
• پوشیدن لباس و شلوار همدیگر
• استفاده از استخر
• دست دادن یا بغل کردن افراد
• شریک شدن غذا با دیگران
• انتقال از مادر به نوزاد تازه متولد شده نادر است اما احتمال وقوع آن ممکن است و موجب زگیل هایی در لوله های تنفسی نوزاد (نای و نایچه) یا حنجره می شود که مشکل ساز خواهند بود. به همین دلیل در صورت ابتلای مادر به زگیل تناسلی، توصیه به زایمان سزارین می شود. 

 

علائم زگیل تناسلی

ابتلا به ویروس زگیل تناسلی معمولا علامتی ندارد مگر اینکه موجب زگیل تناسلی بر روی پوست شود.
زگیل تناسلی ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از تماس با فرد آلوده به ویروس HPV خود را نشان دهد.
زگیل ها معمولا به شکل برآمدگی های کوچک یا گروهی از برآمدگی در ناحیه تناسلی هستند که می توانند کوچک یا بزرگ، تخت یا به شکل گل کلم باشند.
در صورت عدم درمان زگیل های تناسلی، ممکن است تعداد آنها بیشتر و اندازه شان بزرگتر شود.

چگونه می توان ویروس زگیل تناسلی را از بین برد؟

درمانی برای ویروس وجود ندارد. اما در اکثر افراد، در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن، ویروس در طی دو سال از بین خواهد رفت. این حرف در مورد هم ویروس های زگیل تناسلی کم خطر و هم پر خطر صحت دارد. اما گاهی عفونت ناشی از ویروس زگیل تناسلی از بین نمی رود و منجر به تغییرات سلولی در طی سال های زیادی می شود که می تواند به سرطان منجر شود.

تشخیص ویروس زگیل تناسلی

از آن جایی که سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان در میان سرطان هایی است که ویروس زگیل تناسلی مسئول آنها است، زنان می توانند با دادن آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی همراه با آزمایش HPV DNA typing به وجود ویروس زگیل تناسلی و انواع آن پی ببرند. بدون آزمایش HPV DNA typing تنها می توان متوجه تغییرات سلولی دهانه رحم شد و نمی توان فهمید که آیا فرد به این ویروس مبتلا است یا خیر.

از آنجایی که پاپ اسمیر دارای خطای ۴۰ درصدی است توصیه می شود که زنان هر سال این آزمایش را انجام دهند یا به جای آن هر سه سال یکبار، کولپوسکوپی را انجام دهند که دقت آن بالای ۹۹ درصد است.
در صورت مثبت بودن جواب آزمایش ابتلا به ویروس زگیل تناسلی، توصیه می شود که شش ماه بعد دوباره آزمایش تکرار شود.

چگونه می توان به وجود ویروس زگیل تناسلی در مردان پی برد؟
آزمایش تایید شده ای برای وجود ویروس در مردان هنوز ساخته نشده است.

 

 

احتمال ابتلای دوباره به زگیل تناسلی

ویروس HPV انواع متفاوتی دارد. در صورتی که به یک تیپ از این ویروس مبتلا شده اید و این ویروس از بدنتان خارج شده است، انواع زیاد دیگری از ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که ممکن است به آن مبتلا شوید. همچنین دوباره ممکن است به همان تیپ قبلی زگیل تناسلی هم مبتلا شد اما احتمال آن کم است.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

سرطان دهانه رحم

نوشته قبلی: سرطان دهانه رحم

13 ژانویه 2021
درمان زگیل تناسلی زنان

نوشته بعدی: درمان زگیل تناسلی زنان

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم