ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

انواع هرپس و نحوه مبتلا به آن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج

انواع هرپس و نحوه مبتلا به آن

هرپس نوعی عفونت تناسلی است که، می تواند در رابطه جنسی به فرد مقابل منتقل شود. از طرفی این عفونت از شایع ترین عفونت های تناسلی در دوران بارداری می باشد. هرپس سیمپلکس ویروسی است که به عنوان ایجاد کننده این عفونت شناخته شده است. این ویروس معمولا قادر است از مادر به جنین منتقل شود. که در نهایت می تواند موجب بروز ناتوانی های جسمی از جمله فلج مغزی در جنین شود. در صورتی که مادر به این عفونت دچار باشد، برای جلوگیری از عوارض احتمالی آن در جنین و کاهش درصد انتقال، زایمان به صورت سزارین انجام می شود. در به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با انواع هرپس تناسلی و  چگونگی ابتلا به آن، به طور کامل آشنا کنیم.

انواع هرپس و نحوه مبتلا به آن

انواع هرپس تناسلی و چگونگی ابتلا به آن

به طور کلی عفونت های هرپسی در دو نوع وجود دارند. که می توانند از طریق تماس پوستی منتقل شده و ایجاد تاول روی پوست نماید. که با توجه به میزان عوارضی که به دنبال دارند، هر دو نوع را ساده می نامند.

هرپس نوع یک: آبله مرغان موجب بروز تاول های پوستی می شود. که معمولا در تمامی قسمت های بدن ایجاد می شود. این نوع عفونت در هوا منتشر می شود، بنابراین به راحتی منتقل می گردد. البته این عفونت در دوران کودکی بسیار شایع می باشد. همچنین ممکن است فرد فقط یکبار در طول زندگی به آن دچار شود. اما این آبله مرغان ممکن است در افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است به شکل زونا ظاهر شود. در این صورت فرد چند بار در طول زندگی به آن دچار خواهد شد. که در تمامی سنین می تواند فرد را درگیر نماید.

این نوع عفونت می تواند تاول های دردناکی را روی پوست ایجاد نماید. که شایع ترین آن ها cold sores نامیده می شود و در اطراف دهان دیده می شوند.

هرپس نوع دو: این نوع عفونت تاول های بسیار دردناکی هستند که روی دستگاه تناسلی ایجاد می شوند. که معمولا در صورت رابطه جنسی به فرد مقابل منتقل می شوند. از طرفی استفاده نمودن از کاندوم نمی تواند به طور کامل از انتقال آن جلوگیری نماید، زیرا آلت تناسلی را به طور کامل پوشش نمی دهد.

انواع هرپس و نحوه مبتلا به آن

هرپس چگونه منتقل می شود؟

این ویروس به طور کلی از طریق دهان و تماس جنسی منتقل می شود. در طول بارداری ویروس می تواند با عبور از کنار جفت، جنین را نیز مبتلا نماید. از نشانه های این ویروس می توان به خارش، سوزش و سوزن سوزن شدن اطراف دهان و یا آلت تناسلی اشاره نمود. همچنین در برخی مواقع علائم مشابه سرما خوردگی نیز می تواند نشانه بروز این ویروس باشد. از این علائم می توان به حالت تهوع، تب، سردرد، خستگی و بی قراری اشاره نمود.

انواع هرپس و نحوه مبتلا به آن

از آنجایی که تاول های هرپسی دارای مایعی حاوی هزاران ویروس هرپس می باشند. میزان مسری شدن آن را به شدت افزایش می دهند. این ویروس به راحتی بدون نیاز به ترکیدن تاول، به فرد دیگر منتقل می شود. معمولا شیوع این ویروس سه تا شش روز است. که با آزمایش خون و مشاهده فیزیکی می توان آن را تشخیص داد. در صورت بروز این ویروس در دوران بارداری می تواند کبد، شش و مغز جنین را درگیر نماید. به طور کلی در این دوران بروز دو نوع هرپس منجر به زایمان سزارین می شود.

ویروس هرپس :Epstein Barr این نوع ویروس می تواند در مواقع نادری منجر به لوکمیا، لوسمی و سرطان خون شود. که در افراد مبتلا به ایدز شایع تر است.

ویروس هرپس :cytomegalovirus این نوع از هرپس می تواند به راحتی از جفت عبور نموده و کبد جنین را درگیر نماید. این ویروس در تمامی دوران بارداری و شیردهی می تواند جنین یا نوزاد را درگیر نماید. بنابراین بهترین درمان برای آن پیشگیری قبل از بارداری و مراقبت در حین بارداری است.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

آیا آزمایش کولپوسکوپی درد دارد؟

نوشته قبلی: آیا آزمایش کولپوسکوپی درد دارد؟

21 ژانویه 2021
افتادگی لگن چیست؟

نوشته بعدی: افتادگی لگن چیست؟

25 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم