ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

انواع پد بهداشتی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

انواع پد و نوار بهداشتی و طریقه استفاده از آن

۳-کاپ قاعدگی

انواع پد بهداشتی

کاپ قاعدگی از نوع نوار بهداشتی با قابلیت شستشو است و برای کسانی که می‌خواهند در هزینه‌های مصرفی خود صرفه جویی داشته باشند گزینه انتخابی مناسبی است. استفاده از کاپ قاعدگی شاید برای بار اول قدری سخت باشد، اما ما به شما یک راهکار مؤثر را توصیه می کنیم. این نوار بهداشتی شبیه یک قیف است که با استفاده از مواد سیلکونی ساخته شده و قابلیت انعطاف پذیری آن بسیار بالا است

برای اطلاعات بیشتر از کاپ قاعدگی  اینجارا کلیک کنید.

زمانی که از آن استفاده می کنید خون داخل کاسه جمع می شود و شما می توانید با خالی کردن خون داخل کاسه از آن دوباره استفاده کنید. به شما توصیه می‌شود هر ده ساعت یک بار روند شستشوی آن را دنبال کنید. برای راحتی بیشتر در حین استفاده به شما توصیه می کنیم پیش از استفاده آن را داخل آب جوش بیندازید تا به خوبی نرم و انعطاف پذیر شود.

 • با استفاده از اب شستشوی آن دنبال شود
 • برای استفاده توصیه می‌شود از روغن ومواد لغزنده دیگر استفاده نشود زیرا به بافت اصلی آن آسیب وارد می‌شود.

کاپ قاعدگی بر اساس اندازه دهانه رحم شما قابل تهیه است تعداد زایمان‌ها در نوع انتخابی این کاپ تاثیر دارد. فرایند جایگذاری آن اگر به درستی به انجام نرسد شما دردی را در ناحیه دستگاه تناسلی خود احساس می‌کنید که زود گذر است.

بیشتر بدانید: کاپ قاعدگی

۴-نوار بهداشتی تینکس

پزشکان به این امر بسیار توصیه می‌کنند که در دوران قاعدگی از نوار بهداشتی استفاده خیلی کم شود تا بسته شدن فضای مرتبط با دهانه رحم و دستگاه تناسلی سبب بروز بیماری های عفونی و قارچی نشود. زمانی که خانمی برای مدت طولانی از یک نوار بهداشتی استفاده می کند بدون شک محیط را بستری مناسب برای رشد میکروب های و بیماری های عفونی شکل می دهد.
از همین رو توصیه می شود از نوار بهداشتی تینکس استفاده شود.


استفاده از نوار بهداشتی تینکس چگونه است؟

 

این نوار بهداشتی درست شبیه لباس زیر شما است با این تفاوت که یک پد مخصوص و جاذب با لایه ای بسیار نازک داخل لباس قرار داده شده است تا مانع از نشت خون به لباس روی شما شود. شما می توانید با پوشیدن این نوار بهداشتی شبیه لباس زیر روند استفاده از آن را دنبال کنید.

 • نوار بهداشتی شبیه لباس زیر شما است
 • این نوار شبیه نوار بهداشتی های روتین نیست تنها یک لایه مشمایی در محصول اضافه شده است.
استفاده از نوار بهداشتی تینکس روند سخت و پیچیده‌ای را ندارد و شما به راحتی می‌توانید پیش از شروع عادت ماهانه آن را با خود همراه داشته باشید تا به محض مشاهده لکه لباس زیر خود را با این شورت مخصوص تعویض کنید.

۵-نوار بهداشتی معمولی

نوار بهداشتی‌های روتینی که خانم‌های در زمان قاعدگی خود استفاده می‌کنند دو نمونه است. نوار بهداشتی بالدار و نوار بهداشتی ساده که روند نصب هر کدام متفاوت است. طریقه استفاده از نوار بهداشتی بالدار ساده است دو نوار چسبی در کنار های آن دیده می‌شود که سبب محکم تر شدن آن روی لباس زیر شما می شود.
در حالی که همین نوار بهداشتی به شکل ساده این دو لبه اضافه را ندارد و تنها از چسب پشت آن برای اتصال به لباس زیر استفاده می شود.

 • نوار بهداشتی مشبک
 • نوار بهداشتی ساده
 • نوار بهداشتی بال دار و بدون باله
نوار بهداشتی‌های بالدار به دلیل باله‌های که در اطراف آن قرار دارد ساده‌تر و محکم‌تر روی لباس زیر شما فیکس می‌شود. توصیه می‌شود برای زمان های که خارج از منزل هستید از این سبک نوار بهداشتی استفاده کنید.

طرز گذاشتن نوار بهداشتی های روتین بال دار

استفاده از نوار بهداشتی‌های بالدار :

 • نوار بهداشتی با یک پوشش چسبی در نظر گرفته شده است که شما در ابتدا این لایه را از نوار جدا می کند. سپس قسمتی که چسبندگی آن با دست کامل احساس می‌شود را روی لباس زیر خود قرار دهید.
 • پس از قرار دادن با دست خود به خوبی نوار را روی لباس فشار دهید تا از سفت شدن آن مطمئن شوید.
 • پس از چهار ساعت نوار بهداشتی را برداشته و داخل یک روزنامه یا دستمال کاغذی بزرگ قرار دهید.
 • در یک نایلون و سپس داخل سطل زباله بیندازید.
 • استفاده از نوار بهداشتی بالدار نیز به همین شکل است کافی است لایه چسبی دو طرف نوار که شبیه پروانه است را جدا و سپس روی لباس زیر خود فیکس کنید.

۶-تامپون‌ قاعدگی

انواع پد بهداشتی

تامپیون‌های پریود تیوب‌هایی نخی هستند. شما تامپون‌ها را وارد واژنتان می‌کنید و خون قاعدگی به این تیوب جذب می‌شود. در انتهای لوله‌های تامپون پریود یک نخ قرار دارد که به کمک آن می‌توانید تامپون را از واژنتان خارج کنید. بسیاری از تامپون‌ها همراه با یک هدایتگر پلاستیکی تولید می‌شوند که کمک می‌کند بهتر از تامپون در هنگام قاعدگی استفاده کنید. بعضی از تامپون‌ها این هدایت‌گر را ندارند و لازم است از انگشت خود برای وارد کردن تامپون به واژنتان استفاده کنید. اگر این کار برایتان دشوار است حتما با مادر، خواهر یا یک فرد بزرگسال مورد اطمینان صحبت کنید تا او شما را راهنمایی کند.

تامپون‌های قاعدگی معمولا بسیار سبک هستند و ضخامت کمی دارند. در بیشتر موارد دخترها از تامپون‌های باریک و سبک استفاده می‌کنند. به شکل کلی لازم است سایز تامپون را بر اساس میزان پریود و فعالیت خود انتخاب کنید.

اگر از تامپون قاعدگی استفاده می‌کنید ضروری است که هر ۴ تا ۸ ساعت یک بار تامپون پریود خود را تعویض کنید. قبل از اینکه بخوابید یک تامپون جدید بگذارید و زمانی که بیدار شدید آن را تعویض کنید. نگه داشتن یک تامپون در واژن برای مدت زیاد ریسک سندرم شوک سمی را که به وسیله باکتری‌ها به وجود می‌آید، بالا می‌برد.

نحوه استفاده از نوار بهداشتی تامبون

استفاده از نوار بهداشتی تامبون که یکی از پر طرفدارترین نوار بهداشتی برای زنان کشورهای توسعه یافته است روند بسیار ساده ای را دنبال می کند. تامبون از پنبه جاذب ساخته شده است و زمانی که داخل واژن قرار داده می شود به سرعت خون را جذب و مانع از نشت آن به لباس زیر می شود. تامبون های یک بار مصرف بهتر است هر هشت ساعت تعویض و پس از استفاده دور انداخته شود. برای استفاده از این پد بهداشتی به راهکارهای ارائه شده توجه کنید.

 • ابتدا دست های خود را با آب و صابون به خوبی بشورید و لایه پلاستیکی تامبون را بردارید.
 • با حالتی راحت بنشینید و با یک دست خود دهانه رحم خود را باز کنید و با دست دیگر تامبون را از قسمت نازک‌تر به داخل فشار دهید.
 • زمانی که لوله بزرگ تر داخل واژن شد فشار دادن برای وارد شدن تامبون را متوقف کنید.
 • پس از وارد شدن از انگشت وسطی خودتان همراه با شصت برای خارج کردن اپلیکاتور استفاده کنید. مطمئن شوید که نخ از واژن خارج شده باشد تا در زمان خارج کردن تامبون با مشکل جدی روبرو نشوید.
 • اگر احساس ناراحتی می کنید مطمئن باشید که نوار بهداشتی تامبون را به خوبی داخل واژن قرار نداده اید. بدون شک برای بار دوم و سوم دستتان می آید که چطور باید از آن استفاده کنید.
نوار بهداشتی تامبون به دلیل جذب بسیار بالایی که دارد برای مربیان استخر و کسانی که باید برای مدتی در آب فعالیت داشته باشند گزینه انتخابی مناسبی محسوب می شود. روند استفاد از آن ساده است کافی است یک بار امتحان شود.

کدام محصول بهداشتی پریود برای شما مناسب است؟

سبک زندگی و فعالیت‌های روزانه‌ی شما محصول بهداشتی مناسب پریودتان را تعیین می‌کند. اگر شنا می‌کنید یا فعالیت ورزشی دیگری دارید تامپون‌ها احتمالا بهتین گزینه هستند. اگر با قرار دادن شیئی درون واژنتان راحت نیستید پدها گزینه‌ی مناسب شما هستند. نمونه‌های مختلف نوار بهداشتی پریود را امتحان کنید تا متوجه شوید با کدام مدل راحت‌تر هستید. فراموش نکنید که با مادر، خواهر بزرگ‌تر، دکتر یا مشاورتان در مورد نگرانیتان صحبت کنید.

پد بهداشتی : https://en.wikipedia.org/wiki/Cloth_menstrual_pad۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

زمان تعویض نوار بهداشتی

نوشته قبلی: زمان تعویض نوار بهداشتی

28 آگوست 2020
صفر تا صد ترشحات صورتی واژن

نوشته بعدی: صفر تا صد ترشحات صورتی رنگ واژن

20 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم