ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

اهدای تخمک

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بارداری

اهدای تخمک

مسائلی درباره ی اهدای تخمک

در یک تعریف کلی برای تخمک کشی می توان اینگونه گفت که یک زن بارور نطفه یا تخمک خود را به یک زن دیگر که توانایی بارور شدن را ندارد، اهدا می کند. این کار را کمک باروری می نامند و به این صورت است که پزشک تخمک یا تخمک هایی از زن بارور جدا می کند و سپس این تخمک ها را در آزمایشگاه بارور می کند. تخمک ها بعد از باروری به رحم فرد گیرنده انتقال داده می شوند. در بسیاری از مواقع تخمک ها را بعد از باروری در آزمایشگاه فریزر می کنند تا بعدا برای کاشت در رحم فرد دیگری مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه ی این مطالب برخی معیارها، روش های مناسب برای اهدای تخمک و موارد قانونی بعد از اهدای تخمک توضیح داده می شوند.

اهدای تخمک

معنی اهدای تخمک

برخی زنان به دلایل مختلفی مانند سن بالا و نارسایی تخمدان توانایی باردار شدن را ندارند. امروزه با پیشرفت چشمگیر علم پزشکی این امکان برای زنان نازا فراهم شده است تا صاحب فرزند شوند و حس زیبای مادر شدن را تجربه کنند. پزشکان متخصص در این زمینه مراحل قانونی را به درستی طی می کنند و عمل تخمک کشی را از فردی که حاضر به اهدای تخمک خود شده، انجام می دهد. قبل از انجام این کار برای اهدا کنندگان تخمک، داروهایی داده می شود تا روند چرخه طبیعی این ها در دوران قاعدگی متوقف شود. البته این دارو ها عوارضی هم دارند که می توان به سردرد، بدن درد، خستگی و یا گر گرفتی اشاره کرد. بعد از مصرف این داروها، داروی دیگری به اهدا کننده داده می شود تا تخمدان این افراد تحریک شده و آماده ی تولید چندین تخمک باشد. در علم پزشکی نام علمی هیپراستیمولاسیون را برای تحریک بیش از حد تخمدان داده اند. این دارو ها زیر پوست اهدا کننده تزریق می شود و یا عضلانی است. با تزریق این آمپول ها نیز ممکن است فرد با عوارض جانبی خفیفی رو به رو شود که در اینجا به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم. عوارضی مانند کبودی محل تزریق، درد سینه و یا نوسانات خلقی. در برخی مواقع نیز ممکن است فرد به سندروم شدید تحریک بیش از حد تخمدان دچار شود که امکان این ابتلا خیلی کم است و نام علمی آن نیز ohss می باشد. در صورت ابتلا به ohss فرد باید در بیمارستان بستری شود و زیر نظر پزشک باشد. افرادی که قصد اهدای تخمک را دارند باید در هنگام رابطه ی جنسی خود از کاندوم استفاده کند و یا از روش های دیگر ضد بارداری استفاده کنند چرا که ممکن است قبل از خارج کردن تخمک باردار شود. پس بهتر است در این دوران مقاربتی نداشته باشد و یا از روش های ضد بارداری استفاده کند. پزشکان متخصص از فرد اهدا کننده از قبل شروع تخمک گذاری تا بعد از اهدای تخمک آزمایش های مختلفی می گیرند تا روند داروها را بر روی اهدا کننده کنترل کنند. همچنین معاینات سونوگرافی هم باید روی این فرد انجام شود.

چگونگی خارج کردن تخمک از رحم اهدا کننده

در هنگام بازیابی تخمک هم برای این که فرد اهدا کننده برای این فرایند آماده شود تزریقی صورت می گیرد. برای خارج کردن تخمک از واژن فرد اهدا کننده پزشک آسپیراسیون تخمدانی انجام می دهد. پزشک یک وسیله ای به نام پروب سونوگرافی را وارد واژن فرد اهداکننده می کند. این وسیله دارای سوزن است که تخمک ها به وسیله ی این سوزن ها از فولیکول خارج می شوند. مدت انجام این عمل حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد و باید در طول این مدت اهدا کننده را بی حس کرد و مسکن و آرام بخش به او داد. برای انجام این روش نیازی نیست که اهدا کننده در بیمارستان بستری شود.

کارهایی که بعد از اهدای تخمک باید انجام داد

اثرات این عمل در هر فردی متفاوت است. برخی از افراد برای این که بهبودی کامل خود را بعد از این عمل به دست بیاورند نیاز به استراحت دارند ولی برخی هم بلافاصله بعد از عمل آسپیراسیون فعالیت های روزانه خود را انجام می دهند. بعد از عمل آسپیراسیون پزشکان برنامه هایی را به عنوان مراقبت های اولیه به اهداکنندگان تخمک می دهند برای بهبودی کامل می توانید از این برنامه ها استفاده کنید. برخی تاثیرات روانشناختی ممکن است بر روی فرد باشد که برای رفع آن ها می تواند با مشاوران صحبت کند.

اهدای تخمک

برخی عوارض جانبی اهدای تخمک

یکی از روش های کم خطر برای افرادی که نمی توانند باردار شوند، استفاده از تخمک هایی است که از واژن فرد دیگری استخراج شده اند. خطراتی که ممکن است در این روش به وجود بیایند کمتر از روش کاشت تخمک در روند لقاح آزمایشگاهی است. داروهایی که در این روش برای فرد اهدا کننده داده می شود همان داروهایی است که در فرآیند IVF استفاده می شوند. در فرآیند  IVF برای بارداری از تخمک های خود مادر برای باروری استفاده می کنند و خطرهایی هم که در این روش وجود دارد مانند خطرهای اهدای تخمک است. در هنگام بازیابی تخمک از فرد اهدا کننده از داروهای بی حسی استفاده می شود که ممکن است این دارو ها خطراتی داشته باشند ولی باز هم مشکل زیادی ندارند. برخی از زنان ممکن است هنگام ورود سوزن خونریزی کنند و یا در مواردی ممکن است برخی افراد دچار آسیب دیدگی روده و یا مثانه شوند ولی یا همه ی این ها جای نگرانی نیست و آسیب جدی فرد را تهدید نمی کند. پزشک نیز برای جلوگیری از ابتلای فرد اهدا کننده به عفونت از آنتی بیوتیک ها استفاده می کند.

چه معیارهایی برای اهدای تخمک لازم است؟

توانایی های یک زن برای اهدای تخمک تحت تاثیر عوامل مختلفی است. محدوده ی سنی که توسط پزشکان برای عمل اهدای تخمک در نظر گرفته شده است ۲۱ تا ۳۵ سال است. طبق آزمایش های مختلفی که در این زمینه انجام شده است زنان ۲۱ تا ۳۵ سال به داروهایی باروری بهتر پاسخ می دهند و همچنین کیفیت تخمک آن ها نیز بهتر از سنین بالا یا پایین است. قبل از عمل بازیابی تخمک از فرد اهدا کننده آزمایش ایدز نیز گرفته می شود و فرد باید فاقد این بیماری باشد در غیر این صورت فرد مناسبی برای اهدای تخمک شناخته نمی شود. هپاتیت C، بیماری های ژنتیکی نیز از این دسته هستند. افرادی هم که سابقه ی پزشکی خانواده خود را به پزشک ندهند نیز نمی تواند عمل اهدا را انجام دهند.

غربالگری فرد اهدا کننده ی تخمک

برای تکمیل روند عمل تخمک کشی باید فرایند غربالگری هم کامل شود تا برخی عوارض ها به حداقل برسند. روند یک برنامه ی دقیق برای غربالگری در زیر ارائه شده است.

درخواست نامه برای اهدای تخمک، مصاحبه ی تلفنی یا حضوری، معاینه جسمی برای صلاحیت، گرفتن انواع آزمایش های خون، آزمایش های دارویی، سونوگرافی برای بررسی کردن اندام های تناسلی، سابقه ی پزشکی فرد اهدا کننده، غربالگری بیماری های عفونی و بیماری های ارثی و در نهایت غربالگری روانشناختی.

برای این که مشخص شود فرد اهدا کننده تصمیم آگاهانه ای گرفته است و خودش راضی به این کار است قبل شروع این کار و روند تخمک کشی، سلامت روانی او مورد بررسی قرار می گیرد. برای برخی افراد نیز این عمل به یک تجربه ی عاطفی بین اهدا کننده و فرد گیرنده تبدیل می شود.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

در طول تکمیل روند اهدا ممکن است فردی با علائمی روبه رو شود که بهتر است در این صورت به پزشک مراجعه کند. علائمی مانند نفس کشیدن سخت، افزایش سریع وزن، دل درد، حالت تهوع.

تعداد موفقیت هایی که در این روش به دست آمده، زیاد است و روشی بی خطر و قابل تحمل معرفی شده است. بهتر است بدانیم که برخی اهدا کنندگان برای زمانی که می گذارند و همچنین برای تخمک خود پول دریافت می کنند.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

stereees min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: تاثیر استرس بر بارداری

22 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم