ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

بوی بد واژن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج بهداشت بانوان

درمان بوی بد واژن

بوی واژن هرگونه بویی است که از ناحیه واژن بلند می شود. بسیاری از زنان نگران بوی واژن خود هستند. واژن همانند دهان، پوست و دیگر نواحی بدن دارای بوی خاصی است.
رژیم غذایی، سلامت فردی و دیگر عوامل می توانند بر بوی طبیعی واژن تاثیر بگذارند. نباید بوی طبیعی واژن را از بین برد. در واقع انجام این کار منجر به عفونت هایی می شود که موجب بوهای غیر مطبوعی خواهند شد

علت بوی بد واژنبوی بد واژن

نگرانی درباره بوی بد واژن در میان زنان رایج است اما این احساسات منفی می توانند بر اعتماد به نفس و تصویر بدنی زنان از خودشان تاثیر بگذارند.
با این وجود، استمشام بوی ملایم و مُشک مانند از واژن طبیعی است. این بو با تغییرات هورمونی در طی بارداری، یائسگی و چرخه قاعدگی تغییر می کند. بنابراین بوی اندک از ناحیه واژن جای هیچگونه نگرانی ندارد.


بیشتر بدانید : از دوش واژینال استفاده نکنید
بیشتر بدانید : از بوی ماهی واژن و درمان خانگی آن
بیشتر بدانید : از بهداشت لباس زیر
بیشتر بدانید : از بوی بد واژن و درمان خانگی


۱. بوی بد ماهی از واژن

واژینوز باکتریایی. هنگامی که توازن شیمیایی ناحیه واژن به هم بخورد، باکتری های مضر ممکن است بیش از حد رشد کنند و موجب به وجود آمدن بوی ماهی مانند واژن شوند.

برخی زنان دچار واژینوز باکتریایی علائم دیگری از جمله خارش یا سوزش دارند که ممکن است شبیه به علائم عفونت قارچی واژن باشد. اما برای بسیاری از زنان، بوی ماهی مانند واژن تنها نشانه این بیماری است. آنتی بیوتیک های تجویزی می توانند واژینوز باکتریایی را درمان کرده و این بوی ماهی مانند واژن را از بین ببرند.

رعایت نکات زیر نیز می تواند به زنان برای کاهش ریسک ابتلا به واژینوز باکتریایی کمک کند:

• از دوش های واژن اجتناب کنید زیرا توازن pH ناحیه واژن را به هم می ریزد.
• از محصولات عطر دار یا طعم دار در ناحیه واژن استفاده نکنید. عطر ها و دیگر محصولات مانند تامپون های معطر می توانند توازن ناحیه شیمیایی را بر هم بزنند و موجب واژینوز باکتریایی می شوند.

۲. بوی شیرین واژن

رشد قارچ در واژن می تواند موجب تولید بوی شیرینی  شود. همچنین این بو ممکن است شبیه بوی نان یا آرد باشد.
گاهی این بو کمی ترش اما خوشایند است. سوزش شدید، خارش یا احساس خشکی معمولا نشانه عفونت قارچی واژینال هستند. عفونت قارچی معمولا در طی زمان بدتر می شود و برخی زنان ممکن است ترشحات پنیر مانند و تکه تکه را مشاهده کنند.

• تنها در صورت لزوم آنتی بیوتیک مصرف کنید: در برخی از زنان، آنتی بیوتیک می توانند باکتری های مفید واژن که موجب جلوگیری از رشد قارچ ها می شوند را از بین ببرند.
• از رابطه جنسی دهانی با افراد مبتلا به برفک دهانی خودداری کنید.
• ناحیه واژن را همیشه نسبتا خشک نگه دارید: قارچ ها در محیط مرطوب رشد می کنند. پس از حمام خود را به خوبی با حوله خشک کنید و از ماندن در لباس زیر یا لباس شنای خیس خودداری کنید.

۳. بوهای دیگر

تغییرات هورمونی در طی یائسگی می توانند بوی واژن را تغییر دهند و موجب خشک شدن واژن شوند.
برخی بیماری های مقاربت جنسی به خصوص تریکومونیازیس نیز می توانند بوی واژن را تغییر دهند. هرگونه تغییر بوی واژن به خصوص اگر بو شدید یا ناخوشایند باشد، نیازمند مراجعه به دکتر است.

رفع بوی بد واژن

رعایت نکات زیر در عدم ابتلا به مشکلی مثل بوی بد واژن و حتی رهایی از آن بسیار موثر خواهد بود!

۱-لباس زیربوی بد واژن
لباس زیر می تواند موجب ماندن مواد زیر در ناحیه واژن شود که می توانند تولید بوی بدی کنند:

• عرق
• پوست مرده
• ترشحات واژن
• منی باقی مانده از رابطه جنسی

لباس زیر یا شلوار بسیار تنگ یا گن های لاغری نیز اغلب ایجاد مشکل می کند. رسیدن باقیمانده مدفوع به ناحیه واژن نیز می تواند موجب عفونت و بوی بد واژن شود، بنابراین از پوشیدن لباس هایی تنگ خودداری کنید.
لباس زیر نخی نه چندان تنگ بهترین گزینه برای زنانی است که نگران بوی بد واژن هستند. نخ کمتر رطوبت را در خود حفظ می کند و همچنین مانع تجمع باکتری ها در ناحیه واژن و تولید بو می شود.

۲-رژیم غذایی
غذاهای پر از قند و شیرین می توانند موجب رشد قارچ ها شوند که ممکن است موجب تولید بد واژن شود. برخی از غذاهای به شدت بودار می توانند موجب تغییر بوی واژن شوند. پیاز، قهوه و دیگر غذاهای با بوی قوی می توانند موجب تغییر بوی عرق و ترشحات بدن شوند.برای درک بهتر این مطلب که پیاز به چه علت باعث بوی بد واژن می شود و راههای درمان آن به مقاله علت و درمان بوی پیاز واژن مراجعه نمایید.

مصرف میوه های با طعم شیرین مانند هنداونه و سیب کمی می توانند به بوی بد واژن کمک کنند.
همچنین فراموش نکنید که در طی روز آب زیادی بنوشید. مصرف کافی آب مانع رشد باکتری ها و همچنین مانع بد بو شدن عرق و تغییر بوی واژن می شود.

۳-بوی بد واژن بعد از نزدیکی
برخی از زنان ممکن است متوجه بوی ماهی مانند شدیدی پس از رابطه جنسی شوند که نشانه عفونت باکتریایی است. بقیه زنان ممکن است متوجه کمی بو شوند که علت آن برهم کنش بین منی و ترشحات واژن است که می تواند موجب تغییر بوی واژن شود. برخی لوبریکانت ها که برای روان سازی رابطه جنسی به کار می روند نیز می توانند موجب تغییر pH واژن و بوی واژن شوند. برای کاهش بوی بد واژن بعد از نزدیکی می توان نکات زیر را به کار برد:

• پس از رابطه جنسی، واژن و دهانه واژن را با آب بشویید. از دوش واژینال به هیچ وجه استفاده نکنید.

• از کاندوم برای ممانعت از ترکیب شدن منی با ترشحات واژن استفاده کنید. برند های مختلف کاندوم و مشخصات آنها را با هم مقایسه کنید تا مناسب ترین مورد را پیدا کنید.

• از لوبریکانت های معطر یا طعم دار استفاده نکنید.

۴-بهداشت

رعایت بهداشت می تواند بوی بد واژن را کاهش دهد که در ادامه به ارائه راه حل هایی می پردازیم:

• در هنگام شستن ناحیه واژن از جلو به عقب شست و شو دهید. این کار مانع وارد شدن آلودگی های مقعد به درون واژن می شود.
• بلافاصله پس از رابطه جنسی ادرار کنید.
• از یک صابون ملایم و بدون عطر تنها در ناحیه بیرونی واژن استفاده کنید. وارد کردن صابون به داخل واژن می تواند موجب تغییر pH واژن شود و موجب عفونت و بوی بد واژن شود.
• لباس زیر خود را هر روز عوض کنید و در مواقعی که عرق کرده اید یا از ترشحات لباس زیرتان مرطوب شده، حتما آن را عوض کنید.
• لباس زیر خود را با مواد شوینده غیر معطر بشورید.

• پس از عرق کردن و انجام تمرینات ورزشی حتما دوش بگرید زیرا عرق شسته نشده می تواند موجب بوی بد در ناحیه واژن شود.
• در صورت احساس بوی بد، ناحیه بیرونی واژن خود را با آب بشویید و آن را به خوبی خشک کنید.

۵-نوار بهداشتی و تامپونبوی بد واژن
برخی زنان در زمان قاعدگی بوی بیشتری از ناحیه واژن خود حس می کنند که این بو می تواند فلز مانند یا شبیه آمونیاک باشد.

• می توانید از محصولاتی که وارد واژن می شوند مانند تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید. رطوبت نوارهای بهداشتی می توانند موجب افزایش بو شود. خیس شدن زیاد نوار بهداشتی و عدم تعویض آن می تواند موجب عفونت شود.
• نوار بهداشتی یا تامپون خود را زود به زود عوض کنید.

۶-پروبیوتیک
پروبیوتیک از باکتری های مفید در کل بدن شامل واژن محافظت می کند. پروبیوتیک همچنین می تواند به جلوگیری از عفونت های واژینال به خصوص قارچ کمک کند. داروهای پروبیوتیک مختلفی در بازار هست، مشخصات آنها را با هم مقایسه کرده تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.
پروبیوتیک با کنترل عفونت ها می تواند به کاهش بوی واژن کمک کند. به این دلیل که پروبیوتیک موجب تنظیم دوباره pH واژن می شود، بوی واژن نیز کاهش می یابد.

 

برای درمان بوی بد واژن چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بوی بد واژن همراه با علائم غیر معمولی باشد، بهتر است درمان های خانگی را فراموش کنید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای مثال، اگر بوی واژن شدیدتر از حد معمول بود و به نظر می رسد که بو در حال شدیدتر شدن است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین استشمام بوی ماهی از ناحیه واژن نیز نیازمند مراجعه به متخصص زنان است. این بو ها می توانند نشانه مشکلی باشد که به راحتی بهبود نمی یابد و نیازمند دارو یا درمان های دیگر برای رفع آن است.

برخی ترشحات نرمال هستند اما اگر متوجه افزایش ناگهانی ترشحات شدید یا دیگر شفاف یا سفید نبودند، ممکن است دچار عفونت شده باشید.

خارش مداوم در ناحیه واژن نیز می تواند نشانه عفونت یا مشکلات دیگر باشد و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

بوی بد واژن:https://en.wikipedia.org/wiki/Vaginitis

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

دوش واژینال

نوشته قبلی: دوش واژینال

27 آگوست 2020
۱۲نکته بهداشتی

نوشته بعدی: ۱۲ نکته بهداشتی

28 آگوست 2020

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم