ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

بی اختیاری ادرار در زنان مسن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه دسته‌بندی نشده

بی اختیاری ادرار در زنان مسن

بی اختیاری ادرار در زنان مسن

همه چیز درباره بی اختیاری ادرار در زنان مسن:

یکی از شایع ترین مشکلاتی که در زنان بروز می یابد بی اختیاری ادرار است که در زنان مسن بیشتر به چشم می خورد. تحقیقات نشان می دهد بی اختیاری در ادرار امری طبیعی و نتیجه افزایش سن نیست بلکه عارضه ای قابل کنترل و درمان است. در این مقاله تلاش ما بر این است راهکارهای موثر در درمان بی اختیاری ادرار در زنان مسن را مورد بررسی قرار دهیم.

علائم برجسته بی اختیاری ادرار:

لازم به ذکر است بدانید بی اختیاری ادرار یک بیماری محسوب نمی شود بلکه علائم و نشانه ای از وجود یک بیماری است که اغلب تضعیف عضلات لگن می باشد. برخی از رایج ترین علائم این عارضه عبارتند از:

فشار در ناحیه لگن که مستلزم دفع ادرار می شود

تکرر در ادرار (در طول روز بیش از هشت بار و در شب بیش از دو بار)

ادرار حین خواب که در پاره ای از اوقات منجر به خیس کردن بستر می شود

علت بی اختیاری ادرار:

تحقیقات نشان می دهد بی اختیاری ادرار اغلب ناشی از بروز برخی مشکلات در عضلات و اعصاب می باشد که این موارد در نگهداری یا دفع ادرار بر روی مثانه تاثیرگذار هستند. به طور کلی برخی از رخدادهای ویژه زنان نظیر بارداری، یائسگی، زایمان و… منجر به بروز آسیب ها و اختلالاتی در عضلات و اعصاب می شوند.

سایر دلایل و عوامل بروز بی اختیاری ادرار:

افزایش وزن: یکی از دلایل اصلی بی اختیاری ادرار، اضافه وزن است که بر مثانه و عضلات آن نواحی فشار زیادی وارد می کند. تضعیف این نواحی منجر به عدم کنترل و نگهداری مقدار زیادی ادرار می شود و این عارضه را به دنبال دارد.

ادرار حین خواب که در پاره ای از اوقات منجر به خیس کردن بستر می شود

علت بی اختیاری ادرار:

تحقیقات نشان می دهد بی اختیاری ادرار اغلب ناشی از بروز برخی مشکلات در عضلات و اعصاب می باشد که این موارد در نگهداری یا دفع ادرار بر روی مثانه تاثیرگذار هستند. به طور کلی برخی از رخدادهای ویژه زنان نظیر بارداری، یائسگی، زایمان و… منجر به بروز آسیب ها و اختلالاتی در عضلات و اعصاب می شوند.

سایر دلایل و عوامل بروز بی اختیاری ادرار:

افزایش وزن: یکی از دلایل اصلی بی اختیاری ادرار، اضافه وزن است که بر مثانه و عضلات آن نواحی فشار زیادی وارد می کند. تضعیف این نواحی منجر به عدم کنترل و نگهداری مقدار زیادی ادرار می شود و این عارضه را به دنبال دارد.

یبوست: یکی از عوامل موثر در بی اختیاری ادرار مشکلات مربوط به کنترل مثانه است که این عارضه اغلب در افراد مبتلا به یبوست شدید و طولانی مدت رخ می دهد. افرادی که به یبوست مبتلا هستند با زور زدن بیش از حد بر روی برخی عضلات لگن و مثانه فشارهایی وارد می کند که این فشارها منجر به تضعیف ماهیچه ها و بروز این عارضه می شود.

آسیب عصبی: در پاره ای از اوقات به اعصاب شخص آسیب هایی وارد می شود و این مسئله ممکن است سبب بروز اختلالاتی در ارسال سیگنال ها به مثانه شود. برخی بیماری ها نظیر دیابت، ام اس و… ممکن است منجر به بروز آسیب عصبی در برخی نواحی نظیر مثانه، مجرای ادرار، عضلات کف لگن و … شود.

عمل جراحی: لازم به ذکر است بدانید عمل جراحی انجام شده در اندام تولید مثل زنان نظیر هیسترکتومی یا به عبارتی برداشتن رحم که آسیب هایی به عضلات لگن وارد می کند می تواند در بی اختیاری ادرار تاثیرگذار باشد. به طور کلی، هر گونه آسیب وارده به عضلات کف لگن می تواند عضلات مثانه را نیز دچار اختلال نماید.

بی اختیاری ادرار در زنان مسن

در پاره ای از اوقات فرد این عارضه را برای مدتی کوتاه و به صورت موقت تجربه می کند. برخی از بارزترین علل بی اختیاری ادرار موقتی عبارتند از:

داروهای خاص: گاهی اوقات بی اختیاری ادرار را ناشی از مصرف داروهایی نظیر دیورتیک که خود ادرار آور هستند می دانند. این دارو برای درمان نارسایی قلبی، التهاب شدید کبدی، فشار خون بالا، بیماری های خاص کلیوی و… دارای کاربرد اساسی است. نکته قابل توجه این است به محض قطع شدن مصرف دارو این عارضه به سرعت از بین می رود.

 نکته: مصرف برخی داروها منجر به بی اختیاری ادرار در زنان می شود که این مسئله امری طبیعی و موقت است.

کافئین: مصرف کافئین می تواند در بی اختیاری ادرار به صورت موقت موثر باشد چرا که این نوشیدنی ها منجر به پر شدن سریع مثانه و عدم اختیار فرد در کنترل ادرار می شود. تحقیقات نشان می دهد زنانی که در طول روز بیش از دو لیوان نوشیدنی کافئین دار می نوشند بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند. توصیه می شود به منظور بهبود و کنترل این عارضه مصرف کافئین را به شدت کاهش دهید و از وارد شدن فشار به مثانه به صورت جدی خودداری نمایید.

عفونت: از دیگر عواملی که در بی اختیاری ادرار موقتی تاثیرگذار است عفونت دستگاه ادراری و مثانه می باشد. لذا در صورت بهبود و درمان عفونت، مثانه به فعالیت عادی و اولیه خود ادامه می دهد.

یائسگی و تاثیر آن بر روی بی اختیاری ادرار:

یکی از مشکلاتی که در تشدید و تحریک بی اختیاری ادرار در زنان تاثیر عمده ای دارد یائسگی یا متوقف شدن چرخه قاعدگی است که مشکلات و آسیب های جدی در مثانه ایجاد می کند. تحقیقات نشان می دهد یائسگی منجر به کاهش هورمون استروژن و تضعیف مجرای ادرار می شود. نکته قابل توجه این است که مجرای ادرار در نگهداشتن ادرار تاثیر بسزایی دارد.

نکته: از جمله عواملی که سبب کاهش قدرت و استحکام ماهیچه های مثانه و مجرای ادرار می شود افزایش سن است. به عبارتی هر چه سن افزایش یابد کنترل ادرار به مراتب دشوارتر خواهد شد.

تشخیص و شناسایی بی اختیاری ادرار:

بی اختیاری ادرار در زنان از جمله عارضه هایی است که با علائم و نشانه های خاصی بروز می یابد. چنانچه شخص برای درمان بی اختیاری در ادرار به پزشک مراجعه کند برخی پرسش ها از جانب پزشک مطرح می شود که در شناسایی این بیماری تاثیرگذار است:

فرد در طول روز چند بار مثانه خود را خالی می کند؟

چه زمانی شخص نشتی ادرار دارد؟

میزان نشتی ادرار شخص چقدر است؟

علائم این عارضه در چه زمانی نمایان می شود؟

چه دارویی مصرف می کند؟

آیا شخص سابقه بارداری و تجربه زایمان دارد؟

نکته: برخی تست های فیزیکی که در تشخیص و شناسایی مشکلات سلامتی بیمار موثر است سبب تشدید و پیشرفت بی اختیاری ادرار در شخص می شود.

از دیگر آزمایش هایی که به منظور تشخیص این عارضه به واسطه پزشک صورت می گیرد عبارتند از:

آزمایش ادرار: در خلال این آزمایش پزشک نمونه ادرار شخص بیمار را به آزمایشگاه ارسال می کند و این نمونه مورد بررسی قرار می گیرد. نکته قابل توجه این است که عفونت و سایر بیماری ها به وسیله این آزمایش شناسایی می شود.

سونوگرافی: دستگاه سونوگرافی از دیگر راهکارهای درمانی است که می توان به وسیله آن آسیب ها و مشکلات موجود در مثانه و مجرای ادرار را شناسایی کرد و عارضه بی اختیاری ادرار را به آسانی درمان نمود. این دستگاه با قرار گرفتن خارج از شکم شخص بیمار می تواند امکان عکس برداری از قسمت های مختلف بدن از جمله کلیه و مجاری ادراری را فراهم نماید.

تست فشار مثانه: در خلال این تست پزشک می تواند از طریق سرفه کردن و زور زدن، ریزش ادرار شخص بیمار را مشاهده نماید.

سیستوسکوپی: در این راهکار درمانی پزشک ابتدا لوله نازکی را به همراه یک دوربین کوچک در مثانه و مجاری ادراری شخص بیمار قرار می دهد و از این طریق بافت های اسیب دیده را مشاهده میکند. انجام سیستوسکوپی به شرایط خاص بیمار بستگی دارد و پزشک ضمن انجام این کار از اعمالی نظیر دارو برای بی حسی موضعی و در برخی اوقات از بیهوشی کمک میگیرد.

یورودینامیک: در این آزمایش پزشک از طریق قرار دادن لوله کوچک و نازکی به مثانه بیمار،  مقداری آب به مثانه وارد میکند. به طور کلی، در خلال این راهکار پزشک متخصص می تواند میزان فشار وارد شده به مثانه را اندازه گیری نماید و همچنین میزان قابلیت مثانه را در نگهداری مایعات تعیین کند. نکته قابل توجه این است که این تکنیک برای تشخیص بی اختیاری ادرار نقش تعیین کننده ای دارد.

   نکته: در پاره ای از اوقات پزشک از شخص بیمار می خواهد به مدت ۲ الی ۳ روز تعداد دفعات ادرار خود را در یک دفترچه یادداشت ثبت کند. این راهکار می تواند این امکان را در اختیار پزشک قرار دهد تا علل اصلی بی اختیاری ادرار را تشخیص دهد و موثرترین و کارامدترین تکنیک های درمانی را به فرد ارائه دهد.

بی اختیاری ادرار در زنان مسن

راهکارهای درمان بی اختیاری ادرار:

همانطور که میدانید مشارکت شخص بیمار با پزشک متخصص در درمان بی اختیاری ادرار نقش موثری ایفا می کند. توصیه می شود درمان این عارضه ابتدا با روش های خانگی انجام شود و در صورت عدم بهبود و درمان از سایر راهکارهای درمانی استفاده شود. ارائه روش درمانی مناسب بستگی به عوامل مختلف نظیر بی اختیاری استرسی و بی اختیاری اضطرابی دارد.

نکته: یکی از عواملی که در تسریع روند درمان این عارضه کاربرد فوق العاده ای دارد ادامه مشارکت و همکاری با پزشک متخصص است. تحقیقات نشان می دهد درمان این بیماری ممکن است یک ماه یا بیشتر از یک ماه به طول بیانجامد.

درمان بی اختیاری ادرار استرسی:

با تکیه بر مطالب فوق در می یابیم یکی از دلایل ابتلای شخص به این عارضه بی اختیاری استرسی است که پزشک برای درمان آن چندین راهکار درمانی را ارائه می دهد:

دارو: پزشک متخصص پس از یائسگی برخی کرم های واژینالی و استروژن موضعی را به منظور تقویت ماهیچه ها و بافت های مجرای ادراری تجویز می کند. تقویت مجرای ادرار در کنترل مثانه نقش بسزایی دارد.

پساری واژینال: یکی از راهکارهای درمان بی اختیاری ادرار استرسی بهره گیری از دستگاه پلاستیکی یا سیلیکونی کوچک است که به آن پساری واژینال می گویند. در این

روش درمان، بر دیواره واژن و مجرای ادرار فشار قابل توجهی وارد شده و ماهیچه های کف لگن تقویت می شوند که این مسئله در بهبود این عارضه مفید و موثر است. به علت اینکه اندازه پساری متغیر و متفاوت است پزشک برای تسریع در روند درمان از دستگاه مناسبی استفاده می کند.

عوامل مسدود کننده: یکی از عوامل موثر در افزایش ضخامت بافت های اطراف مثانه و مجرای ادرار تزریق ماده ای نظیر کلاژن است. این ماده منجر به مسدود شدن مثانه و کاهش هر جه سریعتر ترشحات ادرار می شود.

تکنولوژی RF: یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین تجهیزاتی که در حفظ سلامت زنان تاثیرگذار است رادیوفرکوئنسی یا rf است. این دستگاه از چنان قابلیتی برخوردار است که به استفاده از امواج رادیویی بافت های درونی بدن را به سرعت تحریک می کند و منجر به افزایش فعالیت سلولهای مخاطی بدن می شود.

نکته: یکی از برجسته ترین مزایای این دستگاه افزایش تولید استروژن و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

عمل جراحی: از دیگر راهکارهایی که برای درمان بی اختیاری ادرار استرسی تجویز می شود انجام عمل جراحی است. اما چنانچه فرد تمایل به بارداری در اینده را دارد این اقدام به هیچ وجه توصیه نمی شود. نکته قابل توجه این است که بارداری و زایمان منجر به تکرر نشت ادرار در فرد می شود.

بی اختیاری ادرار در زنان مسن

جراحی های رایج برای درمان بی اختیاری ادرار عبارتند از:

روش اسلینگ: یکی از شایع ترین روش های جراحی برای درمان این عارضه روش اسلینگ مدیولترال است. به طور کلی، اسلینگ تکه ای باریک از مش مصنوعی یا در برخی اوقات از بافت بدن شخص بیمار است که پزشک آن را زیر مجرای ادرار فرد بیمار قرار می دهد. بارزترین مسئولیت اسلینگ محافظت از مجرای ادرار و نگه داشتن مثانه در محل خود می باشد. از برجسته ترین عوارض این نوع جراحی درد، عفونت، احساس درد به هنگام رابطه جنسی، اسب به اندام های حساس نظیر مثانه و… می باشد.

   نکته: طبق گزارشات بدست آمده از سازمان غذا و داروی آمریکا در پاره ای از اوقات مش مصنوعی که برای درمان بی اختیاری ادرار مورد استفاده قرار گرفته دچار جابجایی شده و به واژن وارد می شود که این مسئله منجر به بروز درد و ناراحتی در فرد می شود. توصیه می شود پیش از عمل جراحی با پزشک متخصص مشورت کنید و از عوارض جراحی به طور کامل آگاه شوید تا از خطرات ناشی از این راهکارها مصون بمانید.

روش کولپوساسپنشن: از دیگر روش های جراحی بی اختیاری استرسی عمل کولپوساسپنشن است. در خلال این روش مثانه را به اطراف مجرای ادرار بخیه زده و حرکت آن را متوقف میکنند (مانع حرکت و جابجایی آن می شوند). به این روش جراحی burch نیز گفته می شود.

درمان بی اختیاری ادرار اضطرابی:

علی الرغم روش های درمان خانگی، گاهی اوقات پزشک به منظور کنترل و درمان این عارضه راهکارهای موثری را توصیه میکند که مهمترین آنها عبارتند از:

داروها: در پاره ای از اوقات پزشک برخی داروها را به منظور کنترل و درمان بی اختیاری اضطراری تجویز می کند که این داروها در شل کردن ماهیچه مثانه کاربرد فوق العاده ای دارد و قابلیت مثانه را در نگهداری ادرار به صورت چشمگیری افزایش می دهد. برخی از شایع ترین عوارض این داروها یبوست، خشکی چشم  و دهان و… می باشد.

بوتاکس: لازم به ذکر است بدانید گاهی اوقات راهکارهای درمانی مذکور فاقد کاربرد و کارایی لازم است که در این صورت تزریق بوتاکس در مثانه می تواند در درمان این عارضه مفید و موثر واقع شود. بوتاکس می تواند سبب شل شدن مثانه شود به گونه ای که توانایی و قابلیت آن در نگهداری ادرار افزایش یابد. نکته قابل توجه این است که بوتاکس باید هر سه ماه یکبار انجام شود تا تاثیر آن در ناحیه مورد نظر باقی بماند.

تحریک عصبی: گاهی تحریک اعصاب در مثانه می تواند برای درمان بی اختیاری ادرار اضطرابی روشی کارآمد باشد که این اقدام به واسطه پالس های الکتریکی ملایم و آرام صورت می گیرد. به طور کلی، این پالس ها می توانند منجر به افزایش جریان خون در مثانه و سبب تقویت ماهیچه های مثانه شوند.

نکته: توصیه میشود پیرامون انواع مختلف تحریک عصبی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

بیوفیدبک: از موثرترین راهکارهای درمان بی اختیاری ادرار اضطرابی، بیوفیدبک است که می تواند عملکرد مثانه را بر روی صفحه نمایش به خوبی نشان دهد. در خلال این روش پزشک یا شخص درمانگر یک پچ الکتریکی را بر روی پوست بالای مثانه و ماهیچه های رحم قرار می دهد. سیمی که به پچ متصل است از طرفی دیگر آن را به صفحه نمایش وصل می کنند. در این زمان انقباض و واکنش ماهیچه ها بر روی صفحه نمایش مشاهده می شود که این اقدام در نحوه کنترل و درمان این عارضه بسیار کارآمد می باشد.

عمل جراحی: چنانچه بی اختیاری ادرار اضطرابی در فرد تشدید شود دیگر روش های ذکر شده نمی توانند در کنترل این عارضه نقشی داشته باشند بلکه پزشک به منظور افزایش قابلیت مثانه برای نگهداری ادرار، عمل جراحی را تجویز می کند. در پاره ای از اوقات در خلال این عمل جراحی اقدام به برداشت مثانه می شود و این راهکار تنها در صورتی ارائه می شود که هیچ یک از راهکارهای درمانی فوق بر روی شخص بیمار کارآمد و موثر نباشند.

نکته: نکته قابل توجه این است علاوه بر راهکارهای درمانی فوق، گاهی ممکن است لیزر برای درمان بی اختیاری ادرار از جانب پزشک تجویز شود. با توجه به اینکه این روش غیر تهاجمی است و نیازی به جراحی و برش ندارد پزشک می تواند بدون نیاز به بیهوشی به این کار اقدام نماید.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

ارتباط آندومتریوز با انواع سرطان های زنانه

نوشته قبلی: ارتباط آندومتریوز با انواع سرطان های زنانه

25 ژانویه 2021
درمان تنبلی تخمدان

نوشته بعدی: درمان خانگی تنبلی تخمدان

25 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم