ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

تخمک گذاری

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

تخمک گذاری

آشنایی بیشتر با تخمک گذاری

مقدمه: در بدن زنان به صورت ماهانه یک چرخه‌ی قاعدگی طی می‌شود. در هر چرخه‌ی قاعدگی حداقل یک عدد تخمک از تخمدان‌ها آزاد می‌شود. این سلول جنسی آزاد شده از طریق‌ لوله‌ی فالوپ به رحم می‌رسد. به این عمل که در یک دوره‌ی قاعدگی‌ رخ می‌دهد تخمک گذاری می‌گویند. این فرایند تنها زمانی رخ می‌دهد که سلول جنسی بالغ شده است و اگر در انتهای فالوپ یا رحم با اسپرم رو به شود، عمل لقاح و در نتیجه بارداری انجام می‌پذیرد. بسیاری از افراد از اهمیت این عمل در بدن اطلاعات کافی ندارند، در صورتی که تخمک‌ گذاری مقدمه‌‌ی اصلی بارداری و تشکیل زیگوت‌ می‌باشد.

تعریف تخمک گذاری

تمام دختران دارای یک ذخیره‌ی تخمک در تخمدان‌های خود می‌باشند. در واقع تمام تخمک‌هایی که قرار است در طول زندگی یک دختر در چرخه‌های جنسی آزاد شود، در دوران جنینی ساخته شده و در تخمدان‌ها ذخیره می‌شوند. همانطور که در مقدمه‌ی این مطلب عنوان شد، تخمک گذاری عبارت است آزاد شدن سلول جنسی یا تخمک بالغ در لوله‌ی فالوپ و رحم. به طور معمول هر ماه حداقل یک‌ عدد تخمک آزاد می‌شود و برای برخورد احتمالی‌ با اسپرم آماده می‌گردد.

زمانبندی تخمک گذاری

زمان بندی چرخه‌ی قاعدگی با اولین روز خونریزی ماهانه مشخص می‌شود. اگر روز اول را به عنوان ابتدای زمانبندی چرخه.ی قاعدگی در نظر بگیریم، ۱۴ روز پس از آخرین خون ریزی  ماهانه تخمک از تخمدان آزاد شده و در لوله‌ی فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. تخمک آزاد شده ۲۴ ساعت منتظر برخورد با اسپرم و لقاح می‌ماند. در افرادی که سیکل قاعدگی منظمی دارند، چرخه‌ی قاعدگی ۲۸ روز به طول می‌انجامد و تخمک گذاری در روز چهاردهم این چرخه صورت می‌گیرد. البته در برخی از خانم‌ها این اعداد و ارقام می‌تواند متفاوت باشد و به نظم این چرخه بستگی دارد. تخمک گذاری از زمان بلوغ تا یائسگی در یک فرد سالم به طور منظم انجام می‌شود. در این راستا چند نکته حائز اهمیت است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

بر خلاف تصور عموم زمان عادت ماهیانه‌ی بعدی است که زمانبندی تخمک گذاری را تعیین می‌کند نه پریود قبلی.

سیکل قاعدگی در واقع از شروع یک‌ خون ریزی تا شروع خون ریزی بعدی محاسبه می‌شود و به طور طبیعی ۲۸ روز طول می‌کشد.

برخی بانوان چرخه‌ی قاعدگی نامنظمی دارند اما افرادی که سیکل قاعدگی آن‌ها به طور منظم انجام می‌شود، تخمک در روز ۱۴ چرخه از تخمدانشان آزاد می‌شود.

در افرادی که سیکل قاعدگی متفاوتی دارند زمان تخمک گذاری و بارداری نیز در این افراد متفاوت می‌شود. برای مثال اگر فردی چرخه‌ی قاعدگی ۳۱ روزه داشته باشد، تخمک گذاری در روز ۱۷ انجام می‌شود. در این حالت اگر فرد در روز ۱۴ تا ۱۷ آمیزش جنسی داشته باردار می‌شود.

به همین صورت اگر سیکل قاعدگی در افراد کوتاه تر باشد، تخمک گذاری نیز زود تر انجام می‌شود.

تخمک گذاری

بازه‌ی زمانی تخمک گذاری

آزاد سازی تخمک در یک روز مشخص انجام می‌شود اما مدتی قبل از این فرایند با کمک علائم مختلف می‌توان روز تخمک گذاری را پیش بینی کرد. البته این زمان در همه‌ی افراد یکسان نیست و تفاوت‌هایی در این زمان بندی وجود دارد.

عمر تخمک آزاد شده تنها ۲۴ ساعت می‌باشد. بنابراین اگر فردی قصد باردار شدن دارد، باید زمان تخمک گذاری خود را تشخیص داده و تا ۲۴ ساعت بعد از آن برای بارداری اقدام کند.

مردان در همه‌ی روز‌های ماه توانایی بارور سازی را دارند اما بانوان تنها در ۵ روز از سیکل قاعدگی می‌توانند باردار شوند. این ۵ روز شامل ۳ روز قبل از آزاد شدن تخمک و ۲ روز پس از آن می‌شود. به این پنج روز در چرخه‌ی قاعدگی، تقویم باروری می‌گویند. لازم به ذکر است که با توجه به زمان متفاوت آزاد سازی تخمک در افراد مختلف، این تقویم نیز در بانوان متفاوت است.

تخمک گذاری چه علائمی دارد؟

زمان آزاد سازی تخمک را می‌توان از علائمی که قبل از آن ظاهر می‌شود مشخص نمود. این علائم عبارت اند از:

بیشتر شدن ترشحات در دهانه‌ی رحم: به طور معمول دو هفته پس از آخرین پریود در بانوان ترشحات رحم و واژن افزایش می‌یابد. این افزایش ترشحات نشان دهنده‌ی آغاز تخمک گذاری می‌باشد.

احساس درد در یک سمت زیر شکم: در بسیاری از بانوان کمی قبل از آزاد شدن تخمک در یک سمت زیر شکم احساس درد و انقباض رخ می‌دهد. این حالت را می‌توان به عنوان نشانه‌ای برای آزاد سازی تخمک در نظر گرفت.

احساس گر گرفتگی یا افزایش دمای پایه: دمای پایه‌ی بدن عبارت است از دمایی که بدن در ابتدای صبح دارد. اگر روزانه دمای پایه توسط دماسنج دقیق اندازه گیری شود، متوجه می‌شویم که در روز‌ تخمک گذاری یا همان روزهای ۱۲ تا ۱۴ سیکل قاعدگی دمای پایه‌ی بدن افزایش می‌یابد.

اقزایش هورمون‌های جنسی به ویژه هورمون لوتئینی کننده: با استفاده از کیت تخمک گذاری می‌توان از افزایش این هورمون اطلاع پیدا کرد. به طور معمول این کیت را باید در ادرار صبحگاهی قرار داد تا بتوانیم از زمان آزاد سازی تخمک مطلع شویم. تشکیل شدن یک خط روی کیت نشان دهنده‌ی این است که در ۲۴ تا ۳۶ ساعت آینده تخمک بالغ از تخمدان آزاد می‌شود.

تخمک گذاری

تخمک گذاری جهت بارداری

روند بارداری به این صورت است که ابتدا تخمک آزاد شده از تخمدان‌ها در لوله‌ی فالوپ حرکت می‌کند. در صورت ورود اسپرم و برخورد آن با تخمک طی ۲۴ ساعت اولیه عمل لقاح و تشکیل سلول زیگوت انجام می‌شود. پس از تشکیل زیگوت، سلول مورد نظر به سمت رحم حرکت کرده و در بفت دیواره‌ی رحم قرار می‌گیرد که به این عمل لانه گذاری گفته می‌شود. پس از لانه گذاری دیواره‌ی رحم شروع به ترشح هورمون پروژسترون می‌کند. وجود این هورمون باعث قطور تر شدن دیواره‌ی رحم و تقویت لانه گزینی می‌گردد تا رحم برای ۹ ماه بارداری آماده شود. لازم به ذکر است که ترشح پروژسترون در تمام مدت زمان بارداری از جسم زرد، دیواره‌ی رحم و جفت جنین تداوم می‌یابد. پس از انجام تمام این اعمال سلول زیگوت تقسیم شده و در نهایت جنین انسان درون رحم مادر شکل می‌گیرد.

در هر بار انزال مردان حدود ۲۵۰ میلیون اسپرم آزاد می‌شود. اسپرم‌ها دارای یک دم بوده که به آن‌ها توانایی حرکت می‌دهد. بنابراین اسپرم‌‌ها می‌توانند درون رحم به سمت لوله‌ی فالوپ که محل اولیه‌ی تخمک گذاری می‌باشد، حرکت کنند. هر اسپرم می‌تواند به مدت ۳ تا ۵ روز زنده مانده و منتظر تخمک بماند. لذا اگر ۲ روز قبل از تخمک گذاری آمیزش صورت گیرد، احتمال بارداری بسیار بالا می‌باشد. دانستن زمان بندی تخمک گذاری از این جهت اهمیت دارد. لازم به ذکر است که اسپرم‌ها پس از آزاد شدن به درون واژن و رحم در مدت یک ساعت به لوله‌ی فالوپ می‌رسند.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

نکات بهداشتی

نوشته قبلی: نکات بهداشتی

8 مارس 2021
teb sozani min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: تاثیر طب سوزنی بر پریودی

11 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم