ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

ترشحات زرد واژن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

ترشحات زرد واژن

ترشحات زرد واژن

صفر تا صد ترشحات زرد واژن:

در ابتدا لازم است بدانید ترشحات واژن در رنگ های مختلف امری کاملا طبیعی و عادی است که زنان با ان مواجهه هستند. ترشحات طبیعی واژن اغلب سفید و شفاف و خامه ای مانند است در حالی که ترشحات غیر طبیعی با بوی بد همراه می باشد. تحقیقات نشان می دهد گاهی ترشحات زرد واژن علائم و نشانه بیماری خاصی است که گاهی می تواند منجر به آسیب های جدی شود.

نکته قابل توجه این است که گاهی ترشحات زرد واژن به صورت تکه ای، ضخیم و بدبو بروز می یابند که این مسئله از برجسته ترین علائم بیماری های مقاربتی به شمار می رود. در این مقاله تلاش ما بر این است علت اصلی این ترشحات واژن و راهکارهای درمانی مربوط به آن را بررسی نماییم.

آشنایی با ترشحات زرد واژن:

همانطور که میدانید ترشحات واژن ترکیبی از ترشحات طبیعی واژن و مایع دهانه رحم می باشد که در خلال قاعدگی و با افزایش و کاهش استروژن بدن رنگ و بافت آنها دچار تغییرات و دگرگونی هایی می شود. به عبارتی برخی از عوامل و عناصر ایجاد ترشحات زرد واژن طبیعی و برخی مستلزم مراقبت و دستورالعمل های پزشکی می باشد.

در پاره ای از اوقات ترکیب ترشحات طبیعی واژن با خون پایان قاعدگی را علت بروز ترشحات زرد واژن  می دانند حال آنکه شایع ترین دلیل برای بروز این عارضه عدم تعادل هورمونی یا هر گونه عفونت می باشد. لازم به ذکر است بدانید ترشحات زرد رنگ چنانچه فاقد علائم و نشانه های غیر طبیعی باشند نگران کننده نخواهند بود.

در صورت مشاهده ترشحات زرد واژن برخی پرسش ها در ذهن فرد ایجاد میشود که رایج ترین آنها عبارتند از:

آیا ترشحات با خارش همراه است؟

آیا ترشحات با بوی ناخوشایند همراه است؟

آیا در ناحیه شکم احساس درد می کنید؟

آیا در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کرده اید؟

آیا برای درمان این عارضه به مصرف داروهای جدید اقدام کرده اید؟

آخرین تست پاپ اسمیر چه زمانی بوده است؟

آیا باردار هستید؟

آیا رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید؟

چه زمانی است که این ترشحات را مشاهده می کنید؟

نکته: در نظر داشته باشید پاسخ به پرسش های مذکور و همچنین بروز هرگونه علائم غیر طبیعی در لگن و واژن مستلزم مراجعه به پزشک است. در صورت مشاهده و معاینه، پزشک تشخیص می دهد که ترشحات زرد واژن طبیعی هستند یا یک عارضه بزرگ و غیر قابل درمان؟

ترشحات زرد واژن

ترشحات زرد واژن در زمان یائسگی:

از بزرگترین تغییرات و دگرگونی هایی که در زنان رخ می دهد یائسگی یا توقف قاعدگی است که با ترشحاتی همراه است. در این دوره در هورمون های بدن تغییراتی ایجاد شده که منجر به ترشحات زرد واژن می شود. همچنین در این دوره دیواره واژن تضعیف شده و اسید واژن کم می شود که در نهایت سبب بروز و تشدید برخی عفونت ها در بدن خواهند شد.

نکته: لازم به ذکر است بدانید عفونت هایی که در اثر رشد باکتری و عوامل عفونت زا در ناحیه واژن بروز می یابند تغییرات ویژه ای را در رنگ و ظاهر ترشحات واژن ایجاد می کند.

همانطور که میدانید برخی تغییرات بیولوژیکی در زنان رایج است اما گاهی زنان قبل از ۴۰ سالگی دچار یائسگی زودرس می شوند که این عارضه می تواند عفونت هایی را نمایان سازد. تحقیقات نشان می دهد عواملی نظیر هیستر درمانی، اشعه درمانی یا هورمون درمانی که شایع ترین راهکارهای درمانی برای سرطان میباشد در بروز ترشحات زرد واژن تاثیر فوق العاده العاده ای دارد.

از بزرگترین تغییرات و دگرگونی هایی که در زنان رخ می دهد یائسگی یا توقف قاعدگی است که با ترشحاتی همراه است. در این دوره در هورمون های بدن تغییراتی ایجاد شده که منجر به ترشحات زرد واژن می شود. همچنین در این دوره دیواره واژن تضعیف شده و اسید واژن کم می شود که در نهایت سبب بروز و تشدید برخی عفونت ها در بدن خواهند شد.

نکته: لازم به ذکر است بدانید عفونت هایی که در اثر رشد باکتری و عوامل عفونت زا در ناحیه واژن بروز می یابند تغییرات ویژه ای را در رنگ و ظاهر ترشحات واژن ایجاد می کند.

همانطور که میدانید برخی تغییرات بیولوژیکی در زنان رایج است اما گاهی زنان قبل از ۴۰ سالگی دچار یائسگی زودرس می شوند که این عارضه می تواند عفونت هایی را نمایان سازد. تحقیقات نشان می دهد عواملی نظیر هیستر درمانی، اشعه درمانی یا هورمون درمانی که شایع ترین راهکارهای درمانی برای سرطان میباشد در بروز ترشحات زرد واژن تاثیر فوق العاده العاده ای دارد.

نکته: چنانچه ترشحات زرد واژن فاقد بو، درد، سوزش و خارش باشد کاملا طبیعی است و در غیر این صورت ترشحات غیر عادی به نظر می رسند و مراجعه به پزشک و انجام برخی ازمایش ها و تست ها الزامی است.

ترشحات زرد واژن

ترشحات زرد واژن و عفونت باکتریایی:

تحقیقات نشان می دهد گاهی ترشحات زرد واژن ناشی از عدم تعادل میزان باکتری های خوب و بد در واژن است. نکته قابل توجه این است که حفره های واژن به طور طبیعی باکتری هایی به نام لاکتوباسیلوس را در خود جای داده که این باکتری ها از تولید باکتری های خطرناک و بیماری زا جلوگیری می کند. چنانچه باکتری های بد در واژن تجمع کنند تحولاتی در ترشحات واژن ایجاد می شود که به عفونت باکتریایی مشهور است.

لازم به ذکر است بدانید شایع ترین علت بروز عفونت باکتریایی، رابطه جنسی و عدم رعایت نکات و دستورالعمل های بهداشتی است. در صورتی که علائم و نشانه عفونت باکتریایی در واژن بروز یابد مراجعه به پزشک متخصص ضروری است. از موثرترین راهکارهای درمانی برای کنترل این عارضه پوشیدن لباس زیر پنبه ای است که می تواند عفونت باکتریایی را به شدت کاهش دهد.

نکته: توصیه می شود شخص مبتلا به این عارضه با رعایت نکات بهداشتی و دستورالعمل های پزشک مربوطه از پیشرفت این عارضه جلوگیری نماید.

از دیگر دلایل بروز عفونت باکتریایی و ترشحات زرد واژن، شستشوی واژن با صابون ها و مواد بهداشتی معطر و استفاده از وکس برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد. افرادی که میخواهند عفونت باکتریایی را در واژن کاهش دهند می توانند از دوش های واژینال استفاده کنند چرا که این راهکار از رشد باکتری واژن به طور جدی جلوگیری می کند.

همانطور که میدانید هر بیماری ابتدا با علائم و نشانه هایی نمایان می شود در این میان عفونت باکتریایی واژن نیز با علائم خاصی همراه است که شایع ترین و مهمترین آنها عبارتند از:

بوی نامطلوب و ناخوشایند واژن پس از زایمان

احساس خارش یا کهیر در ناحیه مهبل

احساس درد

احساس سوزش در هنگام ادرار و…

نکته: در پاره ای از اوقات عفونت باکتریایی، بدن را برای ابتلا به بیماری های مقاربتی نظیر سوزاک و کلامیدیا آماده می کند که درمان آن مستلزم ارائه راهکارهای اساسی می باشد.

ترشحات زرد واژن

تغییرات دارویی و تاثیر آن در ترشحات زرد واژن:

علی الرغم مطالب فوق مصرف برخی آنتی بیوتیک ها منجر به تغییر در تعادل باکتری های موجود در واژن می شود و این مسئله از جمله عواملی است که در بروز ترشحات زرد واژن تاثیر گذار است. به طور طبیعی آنتی بیوتیک ها می توانند در بروز تورم و قارچ نقش بسزایی داشته باشند و همچنین قرص های ضد بارداری نیز با توجه به تغییرات و دگرگونی هایی که در هورمون ها و بدن ایفا می کنند در بروز این ترشحات نقش انکار ناپذیری دارند.

لازم به ذکر است بدانید تشخیص موارد فوق جز از طریق معاینه دقیق و انجام برخی آزمایش ها توسط پزشک و.. امکان پذیر نخواهد بود. فردی که برای درمان این عارضه به پزشک مراجعه کرده باید به طور دقیق علائم خود را با پزشک متخصص در میان بگذارد.

نکته: علائم و نشانه های مربوطه در تشخیص و شناسایی این عارضه می تواند به پزشک کمک شایانی کند.

ترشحات زرد واژن و بیماری التهابی لگن:

یکی از برجسته ترین عفونت هایی که در اندام تولید مثل زنان نمایان می شود عفونت PID است که اغلب از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد. در هنگام زایمان یا سقط جنین اسیب های جدی به پرده دهانه رحم وارد شده که منجر به بروز بیماری التهابی لگن در فرد می شود. برخی بر این باورند که موارد مذکور علت بروز این عارضه می باشد و برخی نیز بیماری های مقاربتی نظیر سوزاک و کلامیدیا را دلیل اصلی آن می دانند.

یکی از عوارض جدی بیماری التهابی لگن که ترشحات زرد واژن را به دنبال دارد، تشکیل بافت اسکار است که در پاره ای از اوقات منجر به بروز آبسه های متعدد در امتداد لوله های فالوپ می شود. این بیماری اغلب بدون علائم و نشانه ظاهر می شود اما در برخی زنان با علائمی نظیر ترشحات غیر طبیعی واژن در رنگ های زرد، قهوه ای و سبز و درد در ناحیه شکم یا لگن همراه می باشد.

نکته: چنانچه بیماری التهابی لگن درمان نشود آسیب های جدی و دائمی به اندام های تولید مثل وارد می شود که در نهایت به حاملگی خارج از رحم، ناباروری و کیست تخمدان منتهی خواهد شد.

ترشحات زرد واژن

ترشحات زرد واژن و تریکومونیازیس:

از دیگر بیماری هایی که در بروز ترشحات زرد واژن تاثیرگذار است بیماری تریکومونیازیس می باشد. این بیماری در اثر انتقال انگلی به نام تریکومونیازیس واژینال و رابطه جنسی با فرد مبتلا به این عارضه نمایان می شود. همچون برخی بیماری ها این عارضه نیز فاقد علائم ویژه ای است و بیش از ۷۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری هیچ نشانه ای را در خود احساس نمی کنند. از برجسته ترین علائم این عارضه بروز ترشحات زرد واژن با بوی نامطلوب است که عمدتا بین ۵ تا ۲۸ روز پس از انتقال این بیماری در فرد ایجاد می شود.

تحقیقات نشان می دهد حدود ۷۵ درصد از افراد مبتلا به بیماری تریکومونیازیس ترشحات واژن را به صورت غیر طبیعی در خود مشاهده می کنند. از رایج ترین علائم این عارضه عبارتند از:

خارش یا کهیر در اطراف واژن به میزان ۵۰ درصد

احساس درد و ناراحتی در هنگام ادرار به میزان ۲۵ درصد

خونریزی میان دوره ای به میزان ۲۵ درصد

نکته: لازم به ذکر است بدانید بیماری تریکومونیازیس با اینکه فاقد علامت است اما در به خطر انداختن سلامت فرد نقش بسزایی ایفا می کند. نکته قابل توجه این است افراد مبتلا به این عارضه بیشتر در معرض ابتلا به بیماری خطرناک HIV هستند. در پاره ای از اوقات نیز خطر ابتلا به زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم و.. در زنان مبتلا به تریکومونیازیس بسیار شایع می باشد.

التهاب دهانه رحم و ترشحات زرد واژن:

التهاب دهانه رحم یا سرویسیت از جمله بیماری هایی است که در اثر انتقال یک عفونت و باکتری نظیر تریکومونیازیس یا کلامیدیا ایجاد می شود و در بروز ترشحات زرد واژن نقش موثری ایفا می کند. شایع ترین علائم این عارضه ترشحات خاکستری یا زرد کم رنگ، ترشحات ترکیب شده با خون، احساس گرگرفتگی هنگام ادرار، لکه بینی و … می باشد. چنانچه فرد برخی از علائم مذکور را در خود احساس نماید توصیه می شود در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کند و با تشخیص زودهنگام به کنترل و درمان هرچه سریع تر این عارضه اقدام نماید.

ترشحات زرد واژن

مناسب ترین زمان برای مراجعه به پزشک متخصص:

علی الرغم مطالب فوق در صورت بروز هرگونه علائم و نشانه ای نظیر ترشحات زرد واژن همراه با بوی نامطلوب مراجعه به پزشک متخصص ضروری است. برجسته ترین و مهمترین این علائم عبارتند از:

احساس درد در ناحیه لگن و قسمت پایین شکم

ترشحات همراه با موی نامطلوب

خونریزی غیر طبیعی و پریودهای شدید

احساس درد و خونریزی در حین رابطه جنسی

ترشحات زرد واژن پس از رابطه جنسی

احساس سوزش در هنگام دفع ادرار

تب و لرز شدید

رابطه جنسی محافظت نشده و کنترل نشده

افراد باردار یا مشکوک به بارداری

نکته: چنانچه پزشک علت و عامل بیماری و ترشحات زرد واژن را تشخیص دهد باید دستورالعمل های مربوط به آن را به طور صحیح رعایت نماید. در صورت دشواری در اجرای راهکارهای درمانی پزشک مربوطه، توصیه می شود به یک پزشک دیگر مراجعه شود. از نکات مهم پیرامون ترشحات زرد واژن این است زمانی که فرد گمان می کند به یک نوع عفونت و ویروس مبتلا شده باید به انجام آزمایش های مربوط به بیماری های مقاربتی اقدام نماید.

نکات نهایی پیرامون ترشحات زرد واژن:

لازم به ذکر است بدانید ترشحات زرد واژن شایع ترین و بارزترین نشانه عفونت در شخص است به ویژه زمانی که این ترشحات به صورت تکه ای، کف دار و همراه با بوی نامطلوب باشند. از نکات مهم پیرامون ترشحات زرد واژن این است که اگر چه علت و دلیل موثر در بروز این عارضه فاقد اهمیت است اما درمان آن کاری آسان می باشد. موثرترین راهکار برای درمان این عارضه تشخیص و شناسایی به موقع آن است که در روند بهبودی نقش موثری ایفا می کند. بنابراین علاوه بر تسریع در روند درمان این عارضه، تشخیص زود هنگام می تواند از بروز هرگونه عوارض احتمالی به صورت جدی خودداری نماید.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

tokhmaak min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: درد تخمک گذاری در زنان

14 فوریه 2021
kistt tokhmdan min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: تخمدان چیست؟

19 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم