ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

ترشح واژن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

ترشح واژن

ترشح واژن

ترشحات سفید واژن علائم و نشانه چه بیماری است؟

همانطور که میدانید یکی از عارضه های طبیعی در دستگاه تناسلی زنان ترشحات واژن است. برخی از این ترشحات طبیعی و برخی از آنها خطرناک و نمایانگر بیماری های مختلف نظیر عفونت و سایر اختلالات است. ترشحات غیر طبیعی اغلب سبز و زرد رنگ همراه با بوی بد و ناخوشایند و ترشحات طبیعی سفید رنگ و بدون بو هستند. در صورتی که این ترشحات طبیعی با برخی حالات و علائم همراه باشد مراجعه به پزشک الزامی است. در این مقاله تلاش ما بر این است ترشحات سفید واژن را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده و راهکارهای درمانی مربوط به آن را ارائه دهیم.

علل ترشحات سفید واژن:

برخی از عوامل در تشدید ترشحات سفید واژن موثر است که شایع ترین آنها عبارتند از:

تخمک گذاری: ترشحات سفید رنگ اغلب در زمان تخمک گذاری از واژن خارج می شود که این خود نمایانگر باروری هر چه بیشتر شخص است. نکته قابل توجه این است که در زمان تخمک گذاری سطح هورمون های استروژن به شدت افزایش می یابد که این خود در پیدایش ترشحات سفید رنگ واژن موثر است. چنانچه ۱۰ الی ۱۴ روز پس از نخستین روز از آغاز قاعدگی ترشحات کرم روشن یا شیری رنگ را مشاهده نمودید علائم بارز تخمک گذاری است.

بارداری: یکی از دلایل برجسته ترشحات سفید واژن، بارداری است که امری کاملا طبیعی و عادی تلقی می شود. لازم است بدانید در این زمان دیواره واژن ضخیم تر شده و خود را برای بارداری آماده کرده است. به طور کلی، در سه ماه نخست بارداری این ترشحات با لکه بینی و درد ناحیه شکم همراه است و تولید بیشتر مخاط توسط واژن سبب مسدود شدن دهانه رحم و تمیز و سالم نگه داشتن آن می شود. این ترشحات به مرور زمان و در سه ماه دوم بارداری غلیظ تر می شوند که این دگرگونی رنگ ها امری کاملا طبیعی است. در صورت بروز هرگونه تغییر غیر عادی در بو و رنگ این ترشحات مراجعه به پزشک امری ضروری است.

استرس و اضطراب: یکی از عوامل موثر در بروز ترشحات سفید واژن، استرس و اضطراب است که منجر به پیشرفت این عارضه می شود. برخی از محققان بر این باورند عدم تعادل هورمون ها به طور مستقیم بر تولید ترشحات واژن تاثیرگذار است اما برخی علت بروز این عارضه را نامشخص می دانند. لازم به ذکر است بدانید سیستم ایمنی بدن با عدم تعادل هورمون ها ارتباط تنگاتنگی دارد و در صورت بروز هرگونه اختلال در تعادل باکتری های واژن چرخه قاعدگی با آسیب جدی مواجه می شود و میزان این ترشحات به شدت افزایش می یابد.

 نکته: به طور کلی، ترشحات سفید واژن فاقد هرگونه ضرر و احساس ناخوشایند است و کارامد ترین روش برای کنترل و درمان آن کاهش استرس و اضطراب و پیشگیری از بروز هرگونه آسیب هایی است که در روند سلامت فرد تاثیر گذار می باشد.

یائسگی: از دیگر عوامل موثر در ترشحات سفید واژن، توقف چرخه قاعدگی یا دوره یائسگی است که عمدتا با دشواری و ناراحتی همراه است. این ترشحات اغلب با علائم و نشانه های خاصی بروز می یابد و به صورت نامنظم و غیر معمول نمایان می شود. در صورت مشاهده هرگونه تغییر در رنگ و بوی این ترشحات باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

قاعدگی: در پاره ای از اوقات فرد در خلال قاعدگی ترشحات سفید واژن را مشاهده می کند که این مسئله تا حدی طبیعی است. در این صورت فرد می تواند با مشاهده چرخه قاعدگی، نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن خود را بررسی نماید.

ترشح واژن

انواع ترشحات سفید واژن:

همانطور که میدانید پیرامون ترشحات سفید واژن مقاله هایی گردآوری شده که می تواند برای آگاهی فرد از این عارضه موثر و کارآمد باشد. توصیه می شود در صورت بروز علائم و نشانه های این عارضه به منظور معاینه دقیق به پزشک متخصص مراجعه شود و همچنین از عمل به هرگونه راهکارهای درمانی خانگی یا اخذ شده از اینترنت به صورت جدی خودداری شود.

در صورتی که ترشحات سفید رنگ واژن غیر عادی باشد با علائمی همراه است و در صورت مشاهده هرگونه علائم با پزشک خود مشورت کنید. مهم ترین و رایج ترین این علائم عبارتند از:

بوی تند و ناخوشایند

بروز بافت پنیری یا کف مانند یا برفکی

احساس درد، ورم، خارش، سوزش، زخم، جوش، قرمزی و… در ناحیه واژن

رنگ سبز و خاکستری ترشحات واژن

خونریزی در زمان غیر از قاعدگی

معاینه دقیق به پزشک متخصص مراجعه شود و همچنین از عمل به هرگونه راهکارهای درمانی خانگی یا اخذ شده از اینترنت به صورت جدی خودداری شود.

در صورتی که ترشحات سفید رنگ واژن غیر عادی باشد با علائمی همراه است و در صورت مشاهده هرگونه علائم با پزشک خود مشورت کنید. مهم ترین و رایج ترین این علائم عبارتند از:

بوی تند و ناخوشایند

بروز بافت پنیری یا کف مانند یا برفکی

احساس درد، ورم، خارش، سوزش، زخم، جوش، قرمزی و… در ناحیه واژن

رنگ سبز و خاکستری ترشحات واژن

خونریزی در زمان غیر از قاعدگی

بارداری

مصرف قرص های هورمونی و ضد بارداری

عدم تعادل هورمون ها

تضعیف سیستم ایمنی بدن

کم خوابی

مصرف کورتون

نکته: مطالعات نشان می دهد از میان هر چهار زن سه نفر از آنها به عفونت قارچی مبتلا می شود. لازم است بدانید درمان به موقع این بیماری می تواند مانع پیشرفت آن شود. افرادی که به این بیماری دچار شده اند ممکن است به صورت مجدد به این عارضه مبتلا شوند. بروز ترشحات سفید واژن اغلب به دلیل عفونت قارچی است که شایع ترین علائم آن احساس سوزش و خارش است. نکته قابل توجه این است چنانچه پزشک تشخیص دهد که علت  این ترشحات عفونت قارچی است برخی داروها را تجویز می کند که به واسطه آن شخص بیمار در کوتاه ترین زمان ممکن بهبود می باید. 

ترشح واژن

بیماری های مقاربتی:

در پاره ای از اوقات بیماری های منتقل شده از طریق رابطه جنسی نظیر تریکوموناس، کلامیدیا و سوزاک منجر به بروز ترشحات سفید وازن می شوند که اغلب بودار و رنگ و غلظت آنها چشمگیر است.

تریکوموناس:

یکی از عفونت های منتقل شده از طریق رابطه جنسی تریکوموناس است که به واسطه نوعی انگل به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود و در بروز ترشحات سفید واژن نقش موثری ایفا می کند. تحقیقات نشان می دهد ۷۰ درصد زنان و ۵۰ درصد مردان مبتلا به این عارضه اغلب فاقد علائم هستند. نکته قابل توجه این است که علاوه بر رابطه جنسی، لباس حمام و حوله نیز در بروز و تشدید این عارضه تاثیر بسزایی دارد.

لازم به ذکر است بدانید تریکوموناس منجر به بروز ترشحات سبز، زرد، کف مانند همراه با بوی بد و… خواهد شد. برخی از شایع ترین علائم این بیماری مقاربتی التهاب، سوزش، خارش، درد در ناحیه تناسلی و… می باشد.

نکته: چنانچه فرد در دوران بارداری خود به این عفونت (تریکوموناس) مبتلا شود برخی عوارض نمایان می شود و در پاره ای از اوقات نیز خطر ابتلا به اچ آی وی یا ایدز به شدت افزایش می یابد.

عفونت کلامیدیا و سوزاک:

از دیگر بیماری های مقاربتی و منتقل شده از طریق رابطه جنسی که منجر به بروز ترشحات سفید واژن می شود عفونت کلامیدیا و سوزاک است. این عفونت به صورت ترشحات غیر طبیعی سبز، زرد و سفید بروز می یابد که نمایانگر عدم سلامتی فرد است. از ویژگی های برجسته این عفونت ها نامشخص بودن علائم آن است. در صورتی که فرد احساس کند به این عارضه مبتلا شده باید از خود درمانی به صورت جدی اجتناب نماید

و در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کند. متخصص باید شخص بیمار را به صورت دقیق معاینه کند و متناسب با تشخیص خود بهترین و موثرترین راهکار درمانی را تجویز نماید. نکته قابل توجه این است که این عارضه ها اغلب قابل درمان هستند و در اکثر اوقات با مصرف آنتی بیوتیک ها می توان از بروز و تشدید آن خودداری کرد. 

آتروفی واژن:

از دیگر رخدادهایی که پس از یائسگی زنان با ان مواجه هستند آتروفی واژن است که در اثر کاهش سطح هورمون استروژن و نازک شدن دیواره واژن بروز می یابد. یائسگی در زنان اغلب در سنین ۴۵ تا ۵۵ رخ می دهد و امری کاملا متغیر و متفاوت است. این عارضه علاوه بر بروز ترشحات سفید واژن امکان و احتمال ابتلا به برخی عفونت های واژن و مجاری ادرار را افزایش می دهد. برخی از علائم آتروفی واژن عبارتند از:

خشکی واژن

بروز ترشحات زرد کمرنگ یا سفید غلیظ

احساس سوزش

لکه بینی پس از مقاربت جنسی

احساس درد در هنگام مقاربت جنسی

بی اختیاری ادرار

عفونت های مکرر مجاری ادرار

کوتاه شدن کانال واژن

علاوه بر یائسگی برخی عوامل در کاهش سطح استروژن تاثیر فوق العاده ای دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

جراحی مربوط به خارج کردن تخمدان ها

شیردهی

درمان هورمونی سرطان سینه

پرتودرمانی لگن

شیمی درمانی

نکته: در صورتی که پزشک علائم این بیماری  را شناسایی کند آزمایش های خاصی را تجویز کرده تا از بروز این عارضه اطمینان لازم را کسب نماید. شایع ترین آزمایشها برای تشخیص این بیماری پاپ اسمیر و تعیین میزان هورمون های موجود در بدن است که وجود این بیماری را تثبیت می کند. از دیگر راهکارهای موثر درمانی برای این عارضه و ترشحات سفید واژن، جایگزین کردن استروژن یا لیزر مونالیزا است که به واسطه آن بافت واژن به صورت مجددا احیا و بازسازی می شود.

ولوو واژینیت یا ورم واژن:

از دیگر عفونت هایی که سبب ترشحات سفید واژن می شود عفونت ولوواژینیت است که اغلب در واژن و قسمت بیرونی آن بروز می یابد. برای این عارضه دلایل متعددی ذکر شده است که رایج ترین و مهمترین آنها وجود باکتری است. از دیگر علائم بروز این بیماری عبارتند از:

ویروس ها به ویژه ویروس پاپیلومای انسانی

قارچ

انواع انگل

عناصر حساسیت زا

عفونت های منتقل شده از طریق رابطه جنسی

موارد شیمیایی تحریک کننده

شرایط محیطی

بارزترین علائم بروز ولوو واژینیت عبارتند از:

احساس خارش در اندام تناسلی

احساس درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی

بوی بد

التهاب

افزایش سطح ترشحات همراه با بوی ناخوشایند

احساس سوزش و درد به هنگام دفع ادرار

نکته: در صورت بروز هر یک از علائم فوق مراجعه به پزشک الزامی است. در این زمان پزشک به واسطه برخی کارها نظیر معاینه لگنی، آزمایش پاپ اسمیر، نمونه برداری از ناحیه تناسلی و… این عارضه را شناسایی می کند. نکته قابل توجه این است که راهکارهای درمانی مربوط به این عارضه یا ترشحات سفید واژن فاقد دشواری است و بسته به نوع و علت عفونت داروهایی نظیر آنتی بیوتیک خوراکی، قرص های خوراکی ضد انگل، آنتی هیستامین خوراکی، آنتی باکتریال و… را تجویز می کنند.

ترشح واژن

عفونت باکتریایی:

همانطور که میدانید نوعی عفونت واژن به نام واژینوز باکتریایی است که در اثر رشد بیش از حد باکتری ایجاد می شود و منجر به ترشحات سفید واژن می شود. این عفونت از رایج ترین و شایع ترین عفونت های واژن است که اغلب زنان در سنین ۱۵ تا ۴۴ سال به آن مبتلا می شوند. به طور کلی، سالانه یک میلیون زن باردار گرفتار این عارضه می شوند و برای این مسئله دلایل متعددی برشمرده می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها

مقاربت جنسی کنترل نشده

تعدد در شریک جنسی

مصرف بیش از حد داروهای مرتبط با واژن

نکته: تحقیقات نشان می دهد حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد زنان به عفونت باکتریایی یا واژینوز باکتریایی مبتلا شده که اغلب هیچ علائم و نشانه ای را در خود احساس نمی کنند. در پاره ای از اوقات این عارضه تنها با بروز ترشحات سفید واژن که غیر طبیعی و عمدتا سفید مایل به خاکستری و… است نمایان می شود. در برخی افراد این ترشحات با غلظت زیادی ایجاد شده و ممکن است با بوی ناخوشایند و نامطلوب نیز همراه باشد.

علی الرغم مطالب فوق برای تشخیص و شناسایی این عارضه (عفونت باکتریایی) لازم است به پزشک متخصص مراجعه شود. نخستین و کارآمدترین روش برای تشخیص این بیماری معاینه لگنی است که همواره با ارائه برخی پرسش ها از جانب پزشک همراه است. نکته قابل توجه این است که این عارضه فاقد ناراحتی است و با مصرف برخی آنتی بیوتیک ها نظیر تینیدازول، مترونیدازول، کلیندامایسین بهبود و درمان می شود.

گاهی اوقات پزشک با ارائه راهکارها و دستورالعمل های مربوط به حفظ پاکیزگی واژن و… از بروز این عفونت که اغلب به ترشحات سفید واژن منتهی شده پیشگیری می کند و بیماری کنونی را بهبود می بخشد. توصیه می شود در صورت بروز علائم این بیماری به هیچ وجه آن را بدون درمان رها نکنید چرا که این عفونت به آسانی قابل انتقال بوده و ممکن است در برخی افراد منجر به ایجاد مشکلات و آسیب های بسیار جدی و خطرناک در دوران بارداری شود.

نکات مهم پیرامون ترشحات سفید واژن:

همانطور که اشاره شد بروز ترشحات سفید واژن کاملا عادی و طبیعی است و بسیاری از مشکلات و بیماری ها می تواند در بروز آن نقش فوق العاده ای ایفا نماید. چنانچه متوجه هرگونه تغییر در رنگ، غلظت و بوی این ترشحات شوید در سلامتی خود تردید نمایید و به دنبال راهکارهای درمانی مناسب با ان باشید. رایج ترین بویی که برای ترشحات سفید واژن وجود دارد بوی نامطلوب پیاز است که در مقاله های مربوط به آن می توان آگاهی لازم را کسب نمود. بنابراین در صورت بروز هرگونه علائم شایع نظیر خارش، سوزش، بوی بد و… در ناحیه واژن باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

نکته قابل توجه این است تشخیص به موقع پزشک سبب تسریع در روند بهبودی و کنترل این عارضه می شود. همچنین عدم درمان و رسیدگی به این عارضه می تواند باعث بروز برخی مسائل و عوارض جدی و جبران ناپذیر در شخص شود.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

  

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

tarashhhoh min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: ترشحات طبیعی واژن

17 فوریه 2021
روش صحیح شستشوی واژن

نوشته بعدی: روش صحیح شستشوی واژن

4 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم