ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

ترشحات طبیعی واژن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

ترشحات طبیعی واژن

ترشحات طبیعی واژن

صفر تا صد ترشحات طبیعی واژن:

در ابتدا لازم است بدانید ترشحات واژن اغلب مسئله ای نگران کننده برای بانوان است حال آنکه این ترشحات روشی موثر و کارآمد برای حفاظت از اندام های تناسلی و بهبود عملکرد آنها می باشد. به طور کلی، ترشحات طبیعی واژن در صورتی بروز می یابد که فاقد بوی نامطلوب باشد و هیچ یک از علائم سوزش و خارش را به همراه نداشته باشد.

در اکثر اوقات ترشحات طبیعی واژن را سفید رنگ می دانند حال انکه از طبیعی و غیر طبیعی بودن آنها نمیتوان اطمینان کسب نمود. چنانچه ترشحات سفید، شیری، کرمی را مشاهده کردید به هیچ وجه نگران نباشید چرا که این ترشحات کاملا طبیعی بوده و به آسانی قابل بهبود و درمان می باشند. در این مقاله تلاش ما بر این است شایع ترین ترشحات سفید واژن، ترشحات سفید کشدار، ترشحات زمان یائسگی و… جهت آگاه سازی بانوان را به طور کامل شرح دهیم.

انواع ترشحات طبیعی واژن:

 همانطور که میدانید ترشحات طبیعی واژن اغلب در آغاز یا پایان قاعدگی مشاهده می شود. این ترشحات به صورت طبیعی اندام جنسی را تمیز می کند و آن را برای بارور شدن تخمک آماده می سازد. شایع ترین زمان برای نمایان شدن این ترشحات، زمان تخمک گذاری است که می تواند نخستین نشانه بارداری نیز باشد. به عبارتی این ترشحات همان ترشحات سفید رنگ و طبیعی است و تنها، غلظتی در آنها به چشم میخورد.

نکته: به طور کلی، ترشحات سفید واژن اعم از سفید پوست تخم مرغی تا رنگ کرمی و… کاملا طبیعی می باشد. لازم به ذکر است که این ترشحات تا زمانی که بافت انها غیر طبیعی نباشد و بوی نامطلوبی را به همراه نداشته باشد طبیعی هستند و فاقد نگرانی می باشند.

ترشحات کرمی و شیری رنگ واژن:

در پاره ای از اوقات شخص ترشحات کرمی رنگ فاقد بو را مشاهده می کند که ترشحات طبیعی واژن هستند و فرد به هیچ وجه نباید نگران این مسئله باشد. اینگونه ترشحات اغلب چند روز پیش از عادت ماهانه بروز می یابد و در صورتی که این ترشحات سفید رنگ، کش دار باشند علائم بارزی از تخمک گذاری است. در برخی اوقات ترشحات کرمی رنگ دارای غلظت زیادی است که به آن لکوره گفته شده و نخستین نشانه از باردار شدن شخص می باشد.

نکته: برخی از خانم ها این ترشحات که  فاقد بوی نامطلوب هستند را زمانی مشاهده می کنند که برای نخستین بار بارداری را تجربه می کنند.

ترشحات طبیعی واژن

ترشحات سفید غلیظ:

ترشحات طبیعی واژن گاهی به شکل ترشحات سفید غلیظ نمایان می شود که هیچ بویی ندارد و فاقد هرگونه ناراحتی برای شخص می باشد. یکی از عوامل موثر در غلظت این ترشحات، چرخه قاعدگی یا شروع دوران بارداری است. نکته قابل توجه این است که این ترشحات سفید غلیظ واژن در واقع نوعی روان کننده طبیعی واژن محسوب می شود که علاوه بر سالم نگه داشتن بافت واژن، اصطکاک در هنگام مقاربت جنسی را به شدت کاهش می دهد. چنانچه فرد می خواهد از ترشحات خطرناک واژن آگاه شود توصیه می شود مقاله مربوط به آن را مطالعه نماید.

ترشحات سفید رنگ غلیظ در زمان بارداری:

علی الرغم مطالب فوق، بروز ترشحات شیری رنگ فاقد بو از آغاز بارداری تا تولد نوزاد امری کاملا عادی و طبیعی تلقی می شود. به عبارتی چنانچه شخص علاوه بر مشاهده ترشحات طبیعی واژن به این شکل، تاخیر در قاعدگی را مشاهده می کند مراجعه به پزشک و آزمایش بارداری الزامی است.

به طور کلی، زنان در دوران بارداری تغییرات و دگرگونی های زیادی را مشاهده میکنند که برجسته ترین آنها افزایش ترشحات طبیعی واژن به صورت منظم است. تحقیقات نشان می دهد علت این مسئله افزایش جریان خون در واژن و تولید حداکثری استروژن بدن است. نکته قابل توجه این است به هر اندازه فعالیت واژن گسترش یابد ترشحات بیشتری تولید می شود.

نکته: تولید ترشحات طبیعی واژن منجر به سالم، تمیز، مرطوب و بسته نگه داشتن دهانه رحم می شود. یکی از موثرترین عواملی که در افزایش ترشحات واژن تاثیرگذار است رقیق شدن ترشحات می باشد که اغلب در اثر حرارت بدن ایجاد می شود.

در پاره ای از اوقات خانم ها ترشحات کرمی رنگ و غلیظ را به صورت چشمگیری در اوایل بارداری خود و همچنین سه ماه آخر بارداری مشاهده می کنند که امری  کاملا طبیعی است. به طور کلی، شکل ظاهری ترشحات زمان بارداری با ترشحات پیش از دوران بارداری اندکی متفاوت می باشد.

چنانچه شخص ترشحات بی رنگ، سفید شیری و فاقد بو را مشاهده کند باید آرامش خود را حفظ نماید چرا که این ترشحات در واقع ترشحات طبیعی واژن هستند. این ترشحات عمدتا در بر گیرنده سلول های پیر و باکتری های طبیعی واژن می باشند. به عبارتی، شخص می تواند با بروز و مشاهده اینگونه ترشحات از سلامت و تمیزی دهانه رحم اطمینان لازم را کسب نماید.

ترشحات طبیعی واژن

ترشحات سفید واژن پیش از قاعدگی:

یکی از موارد مهم و حائز اهمیت پیرامون ترشحات طبیعی واژن، تغییر در غلظت و رنگ آن است که امری متغیر و کاملا طبیعی است. تحقیقات نشان می دهد در برخی از مراحل قاعدگی به ویژه پیش از تخمک گذاری، تولید بیش از حد استروژن منجر به بروز ترشحات رقیق و شفاف می شود که با گذر زمان برطرف می شود. نکته قابل توجه این است که در حین قاعدگی، واژن به طور طبیعی ۳۰ برابر بیشتر از زمان تخمک گذاری اینگونه ترشحات را تولید می کند.

ترشحات طبیعی واژن به رنگ سفید و غلیظ پیش از شروع قاعدگی و در پایان این دوره با شدت بیشتری نمایان می شود و همانگونه که اشاره شد این مسئله طبیعی و فاقد نگرانی است. به طور کلی، ترشحات طبیعی منجر به روان شدن واژن شده و باکتری ها را از آن خارج می کند. لازم به ذکر است بدانید این ترشحات تا زمانی که ظاهری غیر طبیعی و غیر عادی نداشته باشند و با بوی بد همراه نباشند جزئی از چرخه قاعدگی محسوب شده و نمایانگر سلامت بدن فرد می باشند.

 نکته: در پاره ای از اوقات مصرف برخی داروهای هورمونی نظیر قرص های ضد بارداری بر تولید هورمون ها تاثیر فوق العاده ای گذاشته و منجر به بروز ترشحات طبیعی واژن می شود. چنانچه فرد برای این عارضه هیچ علائم و نشانه غیر طبیعی را مشاهده نکند هیچ دلیلی برای نگرانی وی وجود نخواهد داشت.

ترشحات غلیظ سفید رنگ پس از رابطه جنسی:

علی الرغم مطالب فوق، ترشحات سفید رنگ فاقد بو و خارش که ترشحات طبیعی واژن هستند و اغلب پس از رابطه جنسی بروز می یابند در اثر ترشح هورمون های مربوط به بارداری است. به عبارتی در هنگام رابطه جنسی پس از اینکه فرد به ارگاسم رسید واژن دچار انقباض می شود که این انقباض سبب آزاد شدن مقدار زیادی ترشح خواهد شد. افزایش این ترشحات نشان دهنده عملکرد صحیح بدن است و امری طبیعی قلمداد می شود.

چنانچه فرد در خلال رابطه جنسی و پس از آن ترشحات طبیعی واژن را مشاهده نماید جای هیچ تعجب و نگرانی وجود ندارد. لازم به ذکر است بدانید رنگ و بافت این ترشحات به میزان هورمون های شخص بستگی دارد و در افراد مختلف به صورت متغیر و متفاوت می باشد. به طور کلی، پس از رابطه جنسی ترشحات مختلفی تولید می شود که امری طبیعی است و نمایانگر سلامت چرخه باروری فرد می باشد. چرخه مذکور شامل موارد ذیل می باشد که برجسته ترین آنها عبارتند از:

ترشحات طبیعی واژن

روان سازی واژن:

در پاره ای از اوقات فرد از نظر جنسی تحریک می شود و در این زمان نوعی مایع روان کننده کرمی رنگ از رحم خارج شده که همان ترشحات طبیعی واژن می باشد. این مایع روان کننده و شفاف آمادگی فرد را برای رابطه جنسی هشدار می دهد و می تواند سبب تسهیل در برقراری رابطه جنسی شود. لازم به ذکر است بدانید این مایع شفاف به مدت سی ثانیه پس از تحریک جنسی ایجاد می شود و ممکن است بروز این ترشحات پس از رابطه جنسی نیز همچنان ادامه یابد.

مخاط دهانه رحم:

یکی از مهمترین تغییراتی که در چرخه قاعدگی زنان رخ می دهد تولید مخاط به واسطه رحم است که جزئی از ترشحات طبیعی واژن محسوب می شود. هدف اصلی این مخاط کمک به اسپرم است که می تواند در

تخمک گذاری و بارور شدن تخمک سهم بسزایی ایفا نماید. تولید مخاط تا حد زیادی به مراحل قاعدگی فرد بستگی دارد که رنگ و غلظت آن را تحت تاثیر قرار داده است و به طور کلی این مخاط نمایانگر پایان قاعدگی شخص می باشد.

نکته: چنانچه مخاط، شفاف و کشدار باشد از علائم بارز تخمک گذاری است و در صورتی که شخص می خواهد مانع بارداری خود شود باید در این زمان با احتیاط عمل کند.

مایع انزال مردان (منی):

گاهی اوقات زن گمان می کند پس از رابطه جنسی تمامی ترشحات مربوط به وی می باشد در حالی که این چنین نیست. به عبارتی عدم استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی منجر به بروز ترشحاتی شده که ترکیبی از ترشحات طبیعی واژن با مایع انزال و منی مرد می باشد. نکته قابل توجه این است که شباهت فوق العاده این ترشحات سبب تشخیص اشتباه فرد می شود.

مایع انزال زنان:

تحقیقات نشان می دهد زنان نیز همچون مردان در هنگام تحریک شدن و رسیدن به ارگاسم (اوج لذت جنسی) برخی ترشحات طبیعی واژن را مشاهده میکنند که شبیه منی یا مایع انزال مرد است. لازم به ذکر است بدانید در مجاورت مجرای ادرار زنان غدد بسیار کوچکی به چشم می خورد که تولید کننده این مایع می باشند. نکته قابل توجه این است که اکثر خانم ها قادر به تشخیص این مایع از ادرار نخواهند بود چرا که غلظت آن شبیه به ادرار بوده و تشخیص آنها امری دشوار تلقی می شود.

ترشحات طبیعی واژن

ترشحات طبیعی واژن که زیاد و سفید رنگ هستند:

با تکیه بر مطالب فوق در می یابیم ترشحات زیاد و سفید رنگ در زمره ترشحات طبیعی واژن محسوب می شوند در واقع بر دو نوع می باشند:

ترشحات سفید رنگ که بیش از حد رایج و معمول تولید می شوند:گاهی ترشحات طبیعی واژن به صورت ترشحات سفید رنگ نمایان می شود که این عارضه اغلب در اثر مصرف قرص های ضد بارداری و ضد حساسیت بروز می یابد.

ترشحات سفید رنگ خیلی زیاد: در پاره ای از اوقات فرد از قرص های ضدبارداری استفاده می کند که این امر سبب بروز ترشحات طبیعی واژن می شود. نکته قابل توجه این است که علت بروز این ترشحات در برخی اوقات واکنش و حساسیت به برخی مواد شیمیایی و … می باشد.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

ofonaatt min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: عفونت رحم چیست؟

15 فوریه 2021
ترشح واژن

نوشته بعدی: ترشح واژن

18 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم