ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

تنظیم هورمون FSH

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

تنظیم هورمون FSH

هورمون FSH نوعی هورمون در بدن افراد است که توسط غده هیپوفیز تولید می شود. همچنین بر نحوه عملکرد تخمدان و بیضه ها نیز تاثیر می گذارد. به گونه ای که در ابتدای دوران قاعدگی بانوان حدودا ۲۰ تخمک نابالغ شروع به رشد در تخمدان ها می نمایند. که در نهایت یکی از آن ها به تخمک بالغ تبدیل می شود. سپس با افزایش هورمون LH تحت عنوان تخمک گذاری آزاد می گردد. به طور کلی زمانی که این هورمون تولید می شود، عملکرد تخمدان و بیضه ها نیز تنظیم می گردد. هورمون FSH و یا فولیتروپین‌‌ در صورتی که کمتر از حد استاندارد تولید شود، می تواند موجب ناباروری در خانم ها و آقایان شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با روند تنظیم هورمون FSH یا هورمون تحریک کننده فولیکول بیشتر آشنا کنیم.

تنظیم هورمون FSH

هورمون FSH یا هورمون تحریک کننده فولیکول چیست؟

هورمون تحریک کننده فولیکول مانند هورمون LH از جمله هورمون هایی است که پس از تولید وارد خون شده و به بهبود عملکرد غدد جنسی کمک می نماید. برای عملکرد درست تخمدان ها و بیضه ها، وجود این هورمون به اندازه کافی، در بدن ضروری می باشد. این هورمون می تواند درصد بارداری را در دوران تخمک گذاری افزایش دهد. از طرفی به تولید بیشتر استرادیول نیز کمک می نماید. همچنین وجود این هورمون در بدن آقایان، به تولید اسپرم قوی تر یا همان اسپرماتوژنز کمک می نماید.

چگونگی تنظیم هورمون FSH در بدن

سطح هورمون های تولید شده در خون فرد، تاثیر مستقیمی در میزان تولید هورمون FSH دارد. در این فرایند و سیستم هورمون های  گنادوتروپین از هیپوتالاموس رها می شوند و سپس گیرنده های موجود در به غده هیپوفیز قدامی اتصال پیدا می کنند. این سیستم آزاد شدن هورمون های تحریک کننده فولیکول و هورمون لوتئین را فراهم می نماید.

این هورمون های تحریک کننده پس از آزاد شدن به گیرنده های موجود در تخمدان و بیضه ها متصل می شوند. که در نهایت این سیستم چرخشی موجب بهبود و تنظیم عملکرد تخمدان و بیضه ها می گردد. 

تنظیم هورمون FSH

ارتباط میان هورمون FSH و رشد فولیکول در بدن بانوان و مردان

در انتهای دوران قاعدگی سلول‌‌های عصبی موجود در هیپوتالاموس، به طرز قابل توجهی کاهش می یابند. در این صورت هورمون گنادوتروپین بیشتری در بدن تولید می شود. همین موضوع موجب می 

شود تا غده هیپوفیز تحریک شده و هورمون FSH بیشتری تولید کرده و وارد خون نماید. در این صورت هورمون جنسی استرادیول و اینهیبین بیشتری نیز تولید می شود.

که این موضوع ارتباط مستقیم با کاهش تولید هورمون تحریک کننده فولیکول توسط غده هیپوفیز دارد. این موضوع موجب افزایش تولید استروژن می گردد. همین موضوع موجب می شود تا هورمون FSH را شبیه سازی نماید. که در نهایت موجب آزاد سازی تخمک و تخمک گذاری می گردد. به همین دلیل است که در دوران قاعدگی افزایش هورمون تحریک کننده فولیکول، موجب رشد فولیکول در تخمدان می گردد.

در نهایت نیز پس از دوران تخمک گذاری، تخمک آزاد شده به جسم زرد تبدیل می گردد. که معمولا این جسم میزان بسیار زیادی پروژسترون تولید می نماید. این پروژسترون ها از تولید هورمون های تحریک کننده فولیکول، جلوگیری می نمایند. پس از آنکه دوران قاعدگی پایان یافت. این جسم زرد تجزیه خواهد شد. که به همراه آن تولید پروژسترون نیز کاهش پیدا می کند و تولید هورمون های تحریک کننده فولیکول افزایش می یابد. که به معنای شروع دوره بعدی قاعدگی می باشد.

در بدن آقایان نیز این هورمون تحت تاثیر سطح هورمون اینهیبین و تستوسترون در خون، تنظیم می گردد. این دو هورمون نیز از طریق بیضه ها تولید می شوند. به گونه ای که سطح تستسترون خون توسط هورمون FSH تنظیم می گردد. افزایش سطح تستوسترون خون ارتباط مستقیمی با کاهش تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین و هورمون FSH دارد. طبیعتا با کاهش تستوسترون در خون نیز، افزایش این دو هورمون اتفاق می افتد.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

آزمایش هورمون Lh

نوشته قبلی: آزمایش هورمون LH

19 ژانویه 2021
فواید قرص های ضد بارداری

نوشته بعدی: فواید قرص های ضد بارداری

23 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم