ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

خواب راحت در دوران بارداری

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بارداری

خواب راحت در دوران بارداری

برای داشتن خواب راحت در دوران بارداری چه کنیم؟

در دوران بارداری بر خلاف تصور عموم داشتن خواب راحت برای مادر کمی دشوار می‌شود. علت این سختی تغییراتی است که در دوران بارداری برای بدن رخ می‌دهد. بروز این تغییرات تجربه‌ی داشتن یک خواب راحت و خوش را از مادر دریغ می‌کند. لذا می‌توان با روش‌هایی که در این مطلب عنوان خواهد شد، تا حد زیادی مشکلات بی‌خوابی در دوران بارداری را رفع نمود.

در دوران بارداری الگوی خواب مادر تغییر پیدا می‌کند و این تغییرات همواره در حال رخ دادن است. علت این امر تغییرات بدنی می‌باشد که از طرفی دیگر باعث کلافه شدن جنین در شکم مادر نیز می‌شود. به همین علت ممکن است بدون اینکه فعالیتی انجام دهد احساس خستگی کند. بر اساس تحقیقات ثابت شده است که زنان باردار در سه ماهه‌ی اول بارداری از شدت خستگی ممکن است در هر جایی به خواب بروند.

البته این پریشانی‌ها در سه ماهه‌ی دوم بارداری تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. اما در سه ما‌هه‌ی سوم بارداری به دلیل تغییرات بدنی و بزرگ شدن شکم بار دیگر این آشفتگی‌ها و بی‌خوابی‌ها ظاهر می‌شوند. در واقع تغییرات بدنی بر همه چیز غلبه کرده و داشتن خواب راحت را برای مادران دشوار و حتی خوابیدن را غیر ممکن می‌کند.

خواب راحت در دوران بارداری

در این دوران به هر علتی ممکن است خواب راحت از چشمان مادر گرفته شود. به عنوان مثال می‌توان به بیدار شدن برای دفع ادرار در شب هنگام اشاره نمود. همچنین کابوس‌ها و فکر و خیال‌های شبانه نیز بر اضطراب مادر می‌افزایند و خواب راحت را از او دریغ می‌کنند. این موارد باعث می‌شوند تا مادر روز بعد حس آشفتگی شدیدی داشته باشد و در زندگی روزانه‌ی خود دچار خستگی و مشکلات شود.

راهکار‌هایی برای داشتن خواب راحت در دوران بارداری

بهتر است در طول روز به بدن خود فشار نیاورید و از استرس دوری نمایید.

معمولا کلاس‌های ورزشی ویژه‌ای برای بارداران برگزار می‌شود. می.توانید در این کلاس‌ها شرکت کرده تا از تنش‌های فیزیکی شما کاسته شود و به آرامش برسید. در این راستا ورزش‌های کششی و تنفسی مانند آنچه که در یوگای بارداران انجام می‌شود، می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

برنامه‌ی مشخصی برای خواب و بیداری خود تنظیم و از تنش‌های فیزیکی در هنگام خواب دوری کنید تا بتوانید کم و بیش خواب راحت را تجربه نمایید.

شما کاملا مسئول نگهداری از فرزندی می‌باشید که در شکم شما است. لذا هرگز برای کم کار شدن در زمینه‌های دیگر و گذراندن وقت کمتری با دوستان جهت مراقبت از فرزند، خودتان را سرزنش نکنید.

پیش از خواب، از خوردن مواد غذایی انرژی زا مانند قهوه، شکلات، چای، نوشابه و… که دارای کافئین می‌باشند، خودداری کنید. این امر به داشتن یک خواب راحت کمک می‌کند.

در صورت گرسنگی پیش از خواب، برای داشتن خواب راحت می‌توانید از خوراکی‌های مقوی برای رفع گرسنگی استفاده کنید. همچنین ترکیب شیر گرم و عسل یکی از بهترین ترکیبات برای دوران بارداری می‌باشد. نوشیدن چای نیز می‌تواند آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.

از مصرف دخانیات از جمله سیگار در دوران بارداری اکیدا خودداری کنید. شما مسئول سلامت خود و فرزندتان می‌باشید. مصرف سیگار سلامتی شما را به خطر می‌اندازد.

تماشای تلویزیون نیز در هنگام خواب اضطراب شما را افزایش می‌دهد.

خواب راحت در دوران بارداری

بهتر است اتاقی که در آن می‌خوابید دارای تهویه‌ی مناسب بوده و محیطی آرام، تاریک و خنک داشته باشد زیرا در افراد باردار معمولا هنگام خواب تعریق بدن افزایش می‌یابد و تهویه مناسب باعث کاهش آن می‌شود.

اگر خوابتان نبرد می‌توانید خود را با مطالعه یا کاری دیگر سرگرم کنید. مطالعه‌ی مطالب شاد و مثبت می‌تواند استرس شما را کاهش دهد تا بتوانید خواب راحت را تجربه کنید. همچنین استفاده از پتو و رو تختی تمیز و راحت در کاهش اضطراب دوران بارداری مؤثر است.

از روش‌های آرام بخش مانند ورزش یوگا، گوش دادن به موسیقی و… برای آرامش ذهن و جسم خود استفاده کنید.

در دوران بارداری شاید نتوانید در حالتی که قبلا به خواب می‌رفتید، بخوابید. بنابراین لازم است تا حالت خواب خود را با گذاشتن بالش یا به هر روش دیگری تغییر دهید تا بتوانید بخوابید.

حمام کردن و ماساژ درمانی با روغن‌های مخصوص تا حد زیادی به کاهش استرس‌های شبانه‌ی شما کمک می‌کند.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

درمان افسردگی پس از زایمان

نوشته قبلی: درمان افسردگی پس از زایمان

10 مارس 2021
خارج کردن آی یو دی

نوشته بعدی: خارج کردن آی یو دی

15 آوریل 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم