ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یکی از مهم ترین و معمول ترین معاینات دهانه رحم است. که به منظور پیشگیری و تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می شود. معمولا بانوان در سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی برای پیشگیری و تشخیص به موقع این سرطان باید یک بار در سال این تست را انجام دهند. این تست ممکن است عوارضی را نیز به همراه داشته باشد که، از انواع آن می توان به خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر اشاره نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر، بیشتر آشنا کنیم.

خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر

دلایل بروز خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر

رحم بانوان از عضوهای بسیار پرخون می باشد، که شامل مویرگ های بسیار ریز و زیاد می باشد. این مویرگ ها نزدیک به بافت سطحی کنار دهانه رحم قرار دارند. اسپچولا دستگاهی است که پزشک توسط آن نمونه برداری از دهانه رحم را انجام می دهد. این وسیله معمولا از جنس سفت و سخت مانند چوب یا پلاستیک می باشد. به همین دلیل ممکن است هنگام نمونه برداری به بافت نرم مویرگ ها آسیب وارد نماید، که در نهایت موجب خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر خواهد شد. البته در بیش از ۹۰ درصد مواقع این آسیب ها بسیار جزئی بوده و ممکن است خونریزی در حد مشاهده لکه های قهوه ای ایجاد شود. در بسیاری از مواقع نیز این لکه های خونی ممکن است مدتی در واژن باقی مانده باشند. که پس از انجام تست پاپ اسمیر و با باز شدن دهانه رحم از واژن خارج شوند. نکته قابل توجه در رابطه با خونریزی پس از انجام این تست، میزان خونریزی است که فرد با آن مواجه خواهد شد. خونریزی بسیار کم در حد مشاهده لکه های قهوه ای پس از انجام این تست، کاملا طبیعی   می باشد. اما در صورتی که این میزان از حد نرمال عبور کند. بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمایید، زیرا این میزان از خونریزی پس از انجام تست کاملا غیر طبیعی و هشدار دهنده می باشد.

بسیاری از افراد ممکن است پس از انجام تست پاپ اسمیر دچار قاعدگی شوند. از آنجایی که روند نمونه برداری از دهانه رحم، هیچ گونه اختلالی در سیکل قاعدگی ایجاد نمی کند. بنابراین قاعدگی کاملا روند طبیعی و نرمال خود را طی می کند. به همین دلیل در صورتی که در قاعدگی خود مشکلات و علائم غیرعادی مشاهده نمودید، بهتر است هرچه سریع تر با پزشک مشورت نمایید. نکته قابل توجه در رابطه با انجام این تست ممنوعیت رابطه جنسی ۲۴ ساعت قبل از انجام تست است. از آنجایی که رابطه جنسی ممکن است موجب افزایش مایع منی در دهانه رحم شود. می تواند موجب اختلال در نتیجه تست شود. بنابراین پزشک نوبت شما را به روز دیگری خواهد انداخت. از طرفی برقراری ارتباط جنسی پس از انجام تست، با وجود خونریزی نرمال بدون مانع است.

خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر

اهمیت قاعدگی برای افرادی که میخواهند تست پاپ اسمیر انجام دهند

از آنجایی که در دوران قاعدگی سلول های موجود در دهانه رحم دچار ریزش می شوند. در صورتی که تست پاپ اسمیر در دوران قاعدگی انجام شود. این سلول ها نیز مورد بررسی قرار می گیرند. در حالی که ریزش این سلول ها در دوران قاعدگی کاملا طبیعی می باشد. به همین دلیل در تست افراد یائسه نباید این سلول ها مشاهده شود. به همین دلیل در صورتی که این سلول ها در دوران یائسگی مشاهده شوند، نشان دهنده ضخامت آندومتر می باشد. به همین دلیل پزشک برای بررسی دقیق تر و تشخیص دلیل اصلی این نتیجه، ممکن است روش های دیگری را تجویز نماید. البته توجه داشته باشید که هورمون درمانی نیز می تواند موجب ریزش    سلول های دهانه رحم شود. به همین دلیل در صورت استفاده از این روش درمانی باید قبل از انجام تست، آن را با پزشک در میان بگذارید. در اختیار گذاشتن اطلاعاتی مانند الگوی خونریزی، روش های درمانی و داروهای هورمونی، تاریخچه سلامت و … می تواند به دقت نتیجه تست کمک شایانی نماید. بنابراین قبل از انجام تست بهتر است پزشک خود را در این موارد مطلع نمایید. 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

dard tokhmdaaan min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: درد تخمدان ها نشانه چیست؟

1 مارس 2021
درمان سرطان تخمدان

نوشته بعدی: درمان سرطان تخمدان

3 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم