ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

درد تخمدان ها نشانه چیست؟

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

درد تخمدان ها نشانه چیست؟

تخمدان ها دو عضو کوچک اما مهم بدن بانوان هستند. که وظیفه اصلی آن ها تولید هورمون استروژن است. که موجب تنظیم سیکل قاعدگی می شود. از طرفی آزاد سازی تخمک ها برای تشکیل لقاح و باروری نیز از دیگر وظایف مهم تخمدان ها می باشد. تخمدان ها عضوی بادامی شکل هستند که زیر شکم قرار گرفته اند. به همین دلیل بروز دردهایی در این ناحیه مانند درد ناف، احساس درد در ناحیه لگن و … می تواند نشانه بروز مشکل در تخمدان ها باشد. این عضو نیز می تواند به دلایل مختلفی دچار مشکل شود. به طور مثال بروز کیست، تومور و عفونت در این عضو می تواند موجب بروز درد تخمدان ها شود. بنابراین در صورت بروز هر کدام از نشانه های درد تخمدان ها، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نشانه های درد تخمدان ها و چگونگی تشخیص آن، بیشتر آشنا کنیم.

درد تخمدان ها نشانه چیست؟

درد تخمدان ها می تواند نشانه چه مشکلی باشد؟

درد در ناحیه تخمدان ها همیشه به دلیل وجود یک مشکل حاد و نیازمند درمان نیست. در برخی مواقع      سیکل های قاعدگی می تواند موجب تیر کشیدن تخمدان ها و بروز درد در این ناحیه شود. به این نوع دردها، درد میان دوره ای گفته می شود. که معمولا پس از اتمام قاعدگی خود به خود درمان خواهد شد و می تواند نشان دهنده تخمک گذاری تخمدان ها باشد. اما برای اینکه بتوان این دردها را از دردهای جدی تخمدان ها تشخیص داد، نیاز است تا به نشانه های آن به طور دقیق توجه نمود. درد تخمدان ها می تواند به صورت مزمن و حاد بروز نماید. دردهای حاد معمولا کوتاه مدت بوده و پس از چند دقیقه از بین می رود. اما دردهای مزمن معمولا از دردهای خفیف شروع شده و به تدریج شدت می یابد. این دردها می تواند فرد را در طولانی مدت درگیر نماید. به همین دلیل در برخی مواقع این دردها ممکن است تا چند ماه ادامه پیدا کند.

درد در ناحیه تخمدان ها ممکن است در طولانی مدت مداوم باشد. یا اینکه در طول مدت زمان طولانی بروز پیدا کند، سپس رفع شود و مجددا شروع شود. همچنین در برخی مواقع ممکن است این دردها با انجام فعالیت های ورزشی افزایش و یا دفع ادرار یابد. گاهی اوقات این دردها قابل تحمل بوده و در برخی مواقع ممکن است آنقدر شدید باشد که زندگی روزمره فرد را مختل نماید. معمولا پزشک با بررسی شرایط و معاینه فرد می تواند دلیل درد تخمدان ها را تا حد زیادی تشخیص دهد. سپس برای معاینه دقیق تر دارو و یا سونوگرافی و … تجویز      می نماید. برخی از سوالاتی که دکتر پس معاینه خواهد پرسید، به شرح زیر می باشند.

محل دقیق درد کجاست؟

چه مواقعی درد شروع می شود؟

چه کاری موجب کاهش درد شما می شود؟

چه کاری موجب افزایش درد شما می شود؟

چند بار در روز این درد را تجربه می کنید؟

آیا همراه با درد احساس سوزش و یا تیر کشیدن نیز همراه است؟

میزان درد چقدر است؟ آیا موجب مختل شدن کارهای روزمره شما می شود؟

و ….

درد تخمدان ها نشانه چیست؟

چگونگی تشخیص درد تخمدان ها

برای تشخیص دلیل درد تخمدان ها، معمولا پزشک روش های مختلفی را تجویز می نماید. که با توجه به دلیل درد ممکن است متفاوت باشند. به طور مثال از شایع ترین دلایل ایجاد درد تخمدان ها، وجود کیست های تخمدانی است. که با انجام سونوگرافی به راحتی می توان آن را تشخیص داد. معمولا زمانی که درد تخمدان در قسمت چپ و یا راست به صورت مشخص وجود داشته باشد. می تواند دلیل وجود کیست در تخمدان همان سمت باشد. در برخی مواقع ممکن است این درد در دو طرف ایجاد شود، که معمولا شایع نمی باشد. در موارد بسیار نادر نیز ممکن است دردهای تخمدانی ناشی از سونوگرافی و انجام انواع تصویربرداری ها باشد. که معمولا   به ندرت اتفاق می افتد.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

چرخه قاعدگی

نوشته قبلی: چرخه قاعدگی

28 فوریه 2021
testt min 1 اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر

2 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم