ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

ترشحات واژن در صورتی که به طور منظم و بدون علائم غیر طبیعی باشد نشان می دهد که سیستم تناسلی و تولید مثل به طور طبیعی در حال کار کردن است. این ترشحات حاصل مایعات، مخاط، سلول های مرده و باکتری های ناحیه واژن است که در طول تخمک گذاری و یا تحریک جنسی ترشح می شود. ترشحات خطرناک، ترشحاتی هستند که دارای رنگ و ظاهر غیر عادی و بوی بد می باشند و به عنوان یک نشانه غیر طبیعی از یک بیماری زمینه ای شناخته می شوند که نیاز به آزمایش و بررسی دارد.

عوامل دخیل در ترشحات زیاد واژن

برانگیختگی و یا تحریک جنسی زنان

تحریک جنسی زنان باعث ایجاد واکنش های فیزیکی متعددی در بدن آن ها می شود. یکی از این واکنش ها گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی است که باعث جریان یافتن مایعی شفاف، لغزنده و آبکی از سطح دیواره واژن می شود. این مایع که برای روان سازی و مرطوب کردن واژن ترشح می شود به انبساط واژن و در نتیجه دخول راحت تر کمک می کند. نشانه های دیگری که حاکی از تحریک جنسی در زنان است عبارتند از:

قرمز شدن گردن، صورت و سینه

افزایش تنفس و ضربان قلب

برجسته شدن نوک پستان

ورم پستان

دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

ترشح زیاد به دلیل تخمک گذاری

مایعی که از واژن ترشح می شود شامل موادی نظیر کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و پروتئین است که مقدار آن ها در طول چرخه قاعدگی و حالت عادی کم و زیاد می شود. این مایع بعد از خونریزی ماهیانه به صورت ضخیم و مخاطی و با رنگ سفید، زرد و حالت ابر مانند مشخص می شود. ۴ روز بعد و یا قبل از عادت ماهانه که زمان تخمک گذاری می رسد میزان هورمون استروژن افزایش می یابد و مایعی که از واژن خارج می شود لزج، شفاف و شبیه سفیده تخم مرغ است. ترشح این مایع چند روز بعد از عادت ماهانه و تخمک گذاری کاهش می یابد و یا متوقف می شود.

عدم تعادل در ترشح هورمون ها

به هم خوردن تعادل در ترشح هورمون ها به دلیل رژیم غذایی نامناسب، استرس و بیماری های زمینه ای اتفاق میافتد و سبب افزایش میزان ترشحات واژن می شود. یکی از بیماری هایی که باعث افزایش هورمون مردانه و یا آندروژن در بدن خانم ها می شود، سندرم تخمدان پلی کیستیک است که از شایع ترین اختلالات هورمونی در زنان محسوب می شود. افزایش میزان اندروژن در بدن خانم ها می تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد.

نامنظم شدن چرخه قاعدگی

تغییر بافت و مقدار مایع دهانه رحم

جلوگیری از تخمک گذاری

افرادی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند معمولا با افزایش میزان ترشحات ناحیه واژن رو به رو می شوند. برای درمان این بیماری علاوه بر افزایش ترشحات باید به سایر علائم آن نیز توجه شود تا سریع تر بتوان بیماری را درمان کرد. این علائم شامل موارد زیر است.

رشد موهای زائد در بدن و صورت

کاهش تعداد چرخه های قاعدگی به کمتر از ۸ چرخه در سال (فاصله بین دو چرخه معمولا بین ۲۱ تا ۳۵ روز است).

نازک شدن مو

ریزش مو

افزایش وزن

ایجاد آکنه در صورت و بدن

ایجاد لکه‌های پوستی در ناحیه گردن و زیر بغل

تیره شدن پوست گردن، پستان و کشاله ران

مصرف داروهای ضد بارداری

 قرص های ضد بارداری هورمونی و دستگاه های داخل رحمی که برای پیشگیری از بارداری استفاده می شوند در چند ماه اول استفاده، میزان ترشحات واژینالی را افزایش می دهند. استفاده از این روش ها ممکن است در چند ماه اول باعث لکه بینی و گرفتگی عضلات شکم بعد از رابطه جنسی شود اما بعد از اینکه بدن با این داروها سازگاری پیدا کرد این علائم نیز از بین خواهد رفت.

دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

واژینیت و یا التهاب واژن

التهاب واژن نوعی عفونت همراه با سوزش است که به دلایلی نظیر استفاده از ژل های روان کننده مصنوعی، دوش واژینال و لباس های زیر تنگ و نامناسب به وجود می آید. این نوع عفونت باعث بروز علائمی مانند ترشحات ضخیم واژن به رنگ های خاکستری، سفید، سبز و زرد می شود. سایر علائم واژینیت عبارتند از:

احساس سوزش و یا خارش در ناحیه تناسلی

بوی بد واژن

التهاب و قرمزی واژن

درد هنگام مقاربت

درد یا ناراحتی هنگام دفع ادرار

عفونت واژینوزیس باکتریایی

در صورتی که باکتری ها به میزان زیادی در ناحیه واژن رشد کنند عفونت واژینوزیس باکتریایی به وجود می آید. این عفونت بیشتر بین زنان ۱۵ تا ۴۴ سال رایج است و علت آن هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. این عفونت یک بیماری مقاربتی نیست اما ممکن است برخی از خانم ها بعد از مقاربت دچار آن شوند. ترشحاتی که افراد مبتلا به واژینوزیس باکتریایی مشاهده می کنند به رنگ سفید شیری و یا خاکستری است. علائم دیگر این بیماری شامل موارد زیر می باشد.

احساس ناراحتی در هنگام دفع ادرار

بوی بد شبیه به بوی ماهی

احساس سوزش در پوست اطراف واژن

وجود سوزش یا خارش دردناک در واژن

عفونت های مخمری

 عفونت های واژینال مخمری به دلیل رشد قارچی به نام کاندیدا آلبیکانس به وجود می آید. بیشتر از ۷۰ درصد از خانم ها در سنین مختلف حداقل یک بار به این عفونت دچار شده اند. عفونت های مخمری دارای علائمی مانند خارش بخش بیرونی ناحیه تناسلی و واژن و ترشحات پنیر مانند، خاکستری و بی بو می باشد. برای درمان این نوع عفونت ها باید از قرص، پماد و کرم های خاص استفاده کرد و دوره درمان آن را که ۱ تا ۳ روز است کامل کرد. درمان عفونت های مخمری که به میزان شدیدتری خود را نشان داده اند طولانی تر است اما عفونت های خفیف طی چند روز درمان می شود.

دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

بیماری تریکومونیازیس

این بیماری نوعی بیماری مقاربتی است که از تماس نزدیک با فرد آلوده به انگل تریکوموناس واژینالیس به وجود می آید. بیشتر افرادی که به این انگل مبتلا هستند هیچ نشانه و علامت ظاهری ندارند اما گاهی اوقات علائمی مانند خارش و سوزش ناحیه تناسلی در آن ها دیده می شود. ترشحات ناحیه واژن در افراد مبتلا به تریکومونیازیس رقیق تر از حالت عادی و به رنگ سفید، زرد و یا سبز است و بویی شبیه ماهی دارد.

نشانه های ترشحات واژینالی سالم چیست؟

این ترشحات در برخی از افراد آبکی و نازک است اما در برخی دیگر ابر مانند و زمخت به نظر می رسد. رنگ ترشحات معمولا شیری، سفید و شفاف است اما در اواخر دوره قاعدگی به رنگ قرمز، قهوه ای و یا سیاه رنگ تبدیل می شود. ترشحات واژینالی در طول دوره تخمک گذاری به دلیل تغییرات هورمونی افزایش می یابد اما بعد از تخمک گذاری باید به حالت طبیعی بازگردد.

چه زمانی باید برای ترشحات واژن به پزشک مراجعه شود؟

این ترشحات به طور طبیعی در خانم ها اتفاق میافتد بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد اما در صورتی که ترشحات واژینالی دارای رنگ و بوی غیر طبیعی باشد باید به پزشک مراجعه شود زیرا ترشحات سبز، زرد و یا خاکستری که بوی بدی دارند ممکن است از وجود عفونت در ناحیه واژن خبر دهد. در حالت کلی با مشاهده علائم زیر بهتر است به پزشک مراجعه شود.

درد یا ناراحتی هنگام ادرار

سوزش و خارش در ناحیه تناسلی

درد یا ناراحتی هنگام مقاربت

دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

راه های درمان ترشحات بیش از حد واژن

در صورتی که ترشحات واژن افزایش پیدا کند باید حتما درمان شود. اگر افزایش ترشحات ناشی از التهاب واژن باشد با برطرف کردن سوزش، ترشحات نیز کاهش می یابد اما برای درمان ترشحاتی که به دلیل عفونت مخمری، واژینوزیس باکتریایی و تریکومونیازیس ایجاد شده بایستی از داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک استفاده شود. بعد از درمان تریکومونیازیس باید به مدت ۷ تا ۱۰ روز رابطه جنسی برقرار نشود.

برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک که باعث افزایش ترشحات واژن می شود روش های مختلفی وجود دارند. بدین منظور پزشک با تجویز داروهای هورمونی تلاش می کند تا سطح هورمون های بیمار را کنترل کند همچنین رعایت رژیم غذایی و کاهش وزن در افراد مبتلا به چاقی می تواند تاثیر چشمگیری در کنترل و درمان این مشکل داشته باشد. استفاده از داروهای ضد بارداری که حاوی پروژسترون و استروژن هستند نیز به متعادل کردن سطح هورمون اندروژن و کاهش ترشحات واژن کمک زیادی می کند.

برای کنترل ترشحات زیاد واژن که به طور طبیعی و بدون بیماری اتفاق میافتد و باعث ناراحتی فرد می شود می توان از روش های زیر استفاده کرد.

استفاده از لباس های زیر نخی

استفاده از نوار بهداشتی هنگام ایجاد ترشحات زیاد و تعویض مداوم آن برای جلوگیری از مرطوب شدن محیط و ابتلا به عفونت‌ دستگاه ادراری

عدم استفاده از لباس زیر تنگ

خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی

عدم استفاده از محصولات بهداشتی دارای مواد معطر یا سایر مواد شیمیایی قوی در ناحیه تناسلی

خشک کردن ناحیه تناسلی از جلو به عقب

سخن پایانی

عواملی که در خانم ها باعث ترشحات زیاد واژن می شود شامل تخمک گذاری، برانگیختگی جنسی و عفونت های دستگاه تناسلی است. با بررسی ترشحات و علائم آن مانند رنگ و بو و غلظت، می توان تا حدودی به طبیعی و یا غیر طبیعی بودن آن پی برد. ترشحات سالم بدون بو و به رنگ سفید هستند اما ترشحات نا سالم به رنگ های زرد، سبز و یا خاکستری همراه با سوزش و خارش هستند. برای درمان عفونت هایی که در ناحیه واژن به وجود می آید علاوه بر تغییر سبک زندگی باید از داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود استفاده کرد.

دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

josh t min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

28 ژانویه 2021
khaareshh min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: خارش واژن بعد از قاعدگی

3 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم