ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

چرخه قاعدگی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی (سیکل عادت ماهیانه) چیست؟

قاعدگی یکی از نتایج بلوغ است. در این زمان بدن زن برای تولید مثل آمده می‌شود. در آغاز چرخه قاعدگی سطح هورمون استروژن در بدن زیاد شده و منجر به ضخیم شدن دیواره‌ی رحم می‌شود. دیواره‌ی ضخیم شده‌ی رحم حالا آماده است تا محیط مناسبی را برای رشد تخمک لقاح یافته‌ و در نتیجه بارداری احتمالی فراهم کند.

اگر تخمکی بارور نشود، بدن این دیواره‌ی رحمی ضخیم شده را در هم خواهد شکست و خون و بافت تخریب شده از درون رحم بیرون ریخته شده و منجر به خونریزی ماهیانه یا پریود می‌شود.

مهم نیست که برای اولین بار پریود شده باشید و یا اینکه سال‌ها آن را تجربه کرده باشید، پریودی همیشه می‌تواند سخت، دردناک و دارای جنبه‌های منفی باشد.

چرخه قاعدگی

اولین پریود دختران جوان چه زمانی رخ می‌دهد؟

اولین پریود در بیش‌تر دختران بین دوازده و سیزده سالگی آغاز می‌شود. با این همه زودتر یا دیرتر از این سن پریود شدن هم طبیعی است.

با یک حساب سر انگشتی می‌توان گفت که، قاعدگی دو سال بعد از شروع رشد و بزرگ‌تر شدن سینه‌ها شروع می‌شود.

علائم اولین پریود در دختران نوجوان چیست؟

پریود در بسیاری از نوجوانان بدون داشتن هیچگونه علامت هشدار دهنده‌ی خاصی آغاز می‌شود. برخی دیگر اما در روزهای منتهی به پریود سندروم پیش از قاعدگی یا PMS  (premenstrual syndrome (PMS)) را تجربه می‌کنند.

علائم سندروم پیش از قاعدگی عبارتند از:

درد

نفخ شکمی

احساس درد در سینه‌ها

کمر درد

یبوست

اسهال

احساس خستگی بیش از حد

بیش از حد احساساتی شدن یا تحریک پذیری

میل شدید به غذا خصوصاً هوس زیاد برای شیرینی‌جات

ترشحات سفید رنگ یا شفاف از واژن

از آن‌جایی که همیشه نمی‌توان با اطمینان زمان اولین خونریزی ماهیانه را حدس زد، بهتر است که دختران نوجوان همیشه وسائل لازم را به همراه داشته باشند. این وسائل شامل:

لباس زیر تمیز

نوار بهداشتی یا تامپون

دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب

مسکن مانند استامینوفن (acetaminophen)

چرخ قاعدگی

بعد از شروع شدن اولین پریود چه کاری باید انجام داد؟

اگر برای اولین بار پریود شده اید ولی وسایل لازم برای جلوگیری از نشت خون به دیگر لباس‌ها را در اختیار ندارید، نگران نباشید. شما به راحتی با دستمال توالت می‌توانید به صورت موقت نوار بهداشتی درست کنید و این دستمال تا زمان دسترسی به وسایل مناسب به شما کمک خواهد کرد

یک قطعه بزرگ و دراز از دستمال توالت جدا کرده و روی هم تا بزنید

دستمال تا شده را روی قسمت میانی لباس زیر قرار دهید

مقدار دیگری دستمال توالت برداشته و آن را دور دستمال تا شده و لباس زیر بپیچانید. این کار کمک می‌کند تا دستمال در جای خود باقی بماند.

انتهای دستمال را درون لایه بالایی قرار دهید، حالا نوار بهداشتی شما آماده است.

اگر در مدرسه پریود شده‌اید از معلم و یا مربی بهداشت خود بخواهید که نوار بهداشتی در اختیار شما قرار دهند.

اولین پریود چند روز طول می‌کشد؟

اولین پریود ممکن است تنها دو روز ادامه داشته باشد. شاید ماه‌ها طول بکشد تا پریود منظم شده و بر اساس یک برنامه دقیق و منظم پیش برود. بعد از اینکه پریود به ثبات و نظم رسید معمولاً هر ماه به مدت دو تا ۷ روز ادامه خواهد داشت.

در هر بار پریود چه مقدار خون از دست خواهم داد؟

چند پریود اول دختران معمولاً سبک به همراه چندین لکه‌ی قرمز – قهوه‌ای در طول یک هفته است، اما گاهی هم امکان دارد اولین خونریزی‌های ماهیانه سنگین بوده و حجم خون به نسبت زیادی از بدن خارج شود. زمانی که تعادل هورمونی برقرار شود، پریودها الگوی ثابتی خواهند داشت.

یک انسان با قامت متوسط تا ۶ قاشق غذاخوری خون در طول دوران قاعدگی از دست خواهد داد. این مقدار خون زیاد به نظر می‌رسد ولی حداکثر یک سوم پیمانه این مقدار خون را شامل می‌شود.

خون‌ریزی‌های سنگین‌تر نباید باعث نگرانی شود‌. ولی اگر تصور می‌کنید که خون زیادی از دست می‌دهید، حتماً با پدر و مادر و یا مربی بهداشت مدرسه صحبت کنید.

در موارد زیر هم باید والدین خود را در جریان بگذارید:

این که مجبور هستید هر دو ساعت یکبار نوار بهداشتی، تامپون و یا کاپ قاعدگی خود را تعویض کنید

احساس سبکی سر

احساس سرگیجه

احساس تپش قلب شدید

ادامه داشتن خونریزی بیش از ۷ روز

در این شرایط والدین بهتر است برای بررسی بهتر علائم، دختر نوجوان خود را به پزشک نشان دهند. پزشک نوجوان را معاینه کرده و تشخیص می‌دهد که آیا خون زیادی از دست می‌دهد یا نه و گاهی هم برای کم کردن درد در هنگام پریود داروی مسکن تجویز خواهد کرد.

برای توقف خونریزی از چه چیزی می‌توان استفاده کرد؟

راه‌های زیادی برای کنترل خونریزی ماهیانه وجود دارد. گاهی برای انتخاب بهترین روشی که مناسب شماست، باید چندین روش مختلف را امتحان کنید

از طرفی دیگر توجه کنید که نیازهای شما  با گذشت زمان تغییر خواهد کرد، چیزی که شما در چندین پریود اولیه از آن استفاده می‌کنید ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و این شما هستید که مشخص می‌کنید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

لباس‌های زیر مخصوص دوران پریود دختران

این نوع از لباس‌های زیر که به تازگی به بازار عرضه شده‌اند مانند لباس‌های زیر عادی هستند با این تفاوت که از پارچه‌های مخصوصی ساخته شده‌اند که بافت‌ها و خون قاعدگی را جذب می‌کند.

در تمام طول دوران پریود فرد می‌تواند از یک یا دو جفت از این نوع لباس‌های زیر مخصوص استفاده کند. بعد از هر بار استفاده باید لباس طبق دستور العمل خاص آن شسته شود. انواع مختلفی از این نوع لباس‌های زیر وجود دارد و هر کدام از آن‌ها درجه جذب مختلفی دارند. اگر پریود شما سبک باشد، تنها به یک عدد از این نوع لباس‌های مخصوص نیاز خواهید داشت.

اگر پریود سنگینی دارید، گاهی لازم است که از این نوع لباس زیر جهت اطمینان از عدم نشت خون به دیگر لباس‌ها استفاده کنید.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

اطلاعات سینه زنان

نوشته قبلی: اطلاعات سینه زنان

24 فوریه 2021
dard tokhmdaaan min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: درد تخمدان ها نشانه چیست؟

1 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم