ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

راهکارهای درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان:

یکی از شایع ترین مشکلاتی که بانوان با آن مواجه هستند جوش های تناسلی است که عدم آگاهی از علت آنها می تواند آن را مسئله ای نگران کننده جلوه دهد. جوش ناحیه تناسلی به برجستگی های گسترده و زخم های نامنظم گفته می شود که پیدایش آن می تواند نشات گرفته از عوامل متعددی باشد. به طور کلی، تشخیص و شناسایی علائم و نشانه های این عارضه می تواند در روند کنترل و درمان آن موثر واقع شود. در این مقاله تلاش ما بر این است که جوش های ناحیه تناسلی در زنان و مردان و روش ها و راهکارهای درمانی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

جوش های تناسلی چیست؟

در ابتدا لازم است بدانید جوش های تناسلی یکی از عارضه های پوستی است که در اثر مشکلات و آسیب های مختلف ایجاد شده و می تواند در تمامی قسمت های بدن زن و مرد نمایان شود. این جوش ها اغلب قرمز رنگ هستند و در پاره ای از اوقات با احساس درد و خارش همراه می باشند و گاه نیز به برجستگی و زخم منتهی می شوند. توصیه می شود با مشاهده هر نوع جوش پوستی که از علت آن آگاهی ندارید به پزشک متخصص مراجعه نمایید و از راهکارهای درمانی وی بهره مند شوید.

راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

دلایل بروز جوش های تناسلی:

جوش های تناسلی به دلایل متعدد نظیر عفونت های قابل درمان، بیماری های منتقل شده از طریق رابطه جنسی، برخی حساسیت ها و.. بروز می یابند. برخی از برجسته ترین عواملی که در بروز این عارضه نقش موثری ایفا می کنند عبارتند از:

انگل ها: در پاره ای از اوقات برخی انگل ها نظیر شپش بدن، کرم های ریز پوستی، شپش های موجود در میان موهای ناحیه تناسلی و… می تواند در بروز جوش های تناسلی نقش فوق العاده ای ایفا نمایند. این شپش ها با یکدیگر متفاوت اما دارای علائم و نشانه های مشابهی می باشند.

به عبارتی شپش می تواند در ایجاد جوش های خارش آور روی پوست ناحیه تناسلی موثر باشد و سبب ایجاد خارش کلیتوریس شود. گاهی کرم های ریز پوستی منجر به جوش هایی می شود که به آنها گال پوستی می گویند. این کرم ها اغلب زیر پوست مخفی هستند و با بروز خارش و جوش نمایان می شوند.

خارش ژوک: یکی از مهمترین دلایل پیدایش جوش های تناسلی، عفونت است. تحقیقات نشان می دهد حدود ۲۰ درصد از جمعیت جهان به عفونت های قارچی مبتلا هستند که به این عارضه خارش ژوک می گویند. برخی از کرم های قارچی سبب بروز جوش های قرمز و خارش دار می شوند و در صورتی که به آنها رسیدگی نشود و نسبت به کنترل و درمان آنها اقدامی صورت نگیرد منجر به بروز تاول و سایر آسیب های جبران ناپذیر پوستی می شود.

عفونت مخمری و رشد قارچی: از عفونت های شایع در زنان عفونت مخمری است که گاهی نیز در مردان ختنه نشده بروز می یابد. به گونه ای که ارگان های جنسی، شرایط مساعد و مناسبی را برای رشد و تکثیر نوعی قارچ به نام کاندیدا فراهم می کنند. یکی از عوامل موثر در بروز این نوع قارچ مصرف آنتی بیوتیک است و برخی نیز دیابت کنترل نشده را علت بروز این عارضه می دانند. لازم است بدانید در اکثر اوقات عفونت قارچی با علائمی نظیر تورم، خارش و قرمزی ایجاد می شود. نکته قابل توجه این است گاهی ترشحات سفید رنگ از واژن زن و کلاهک الت تناسلی مرد خارج می شود که این خود نشانه ی بارزی از عفونت مخمری و رشد قارچی و در نهایت جوش های تناسلی می باشد.

راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

التهاب کلاهک آلت تناسلی: در پاره ای از اوقات عفونت قارچی در مردان به التهاب در ناحیه کلاهک آلت تناسلی تبدیل می شود که این التهاب اغلب در سر و پوست کلاهک نمایان می شود. همچون عفونت قارچی این عارضه یا به عبارتی التهاب کلاهک آلت تناسلی اغلب به دلایل متعدد نظیر عدم رعایت بهداشت، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، اختلال در سیستم ایمنی بدن و… در فرد بروز می یابد. تحقیقات نشان می دهد مردان مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به التهاب آلت تناسلی هستند و علت آن این است که قند موجود در ادرار چنانچه در زیر پوست ختنه گاه جمع شود و امکان خارج شدن آن وجود نداشته باشد شرایط برای رشد و تکثیر باکتری ایجاد می شود که این مسئله در نهایت منجر به بروز جوش های تناسلی می شود.

جوش های ناشی از پوشک: گاهی اوقات استفاده از پوشک سبب بروز جوش هایی می شود که در واقع نوعی عفونت قارچی محسوب می شوند. به طور کلی، پوشک بچه به سبب اینکه محیط گرم و مناسب و مطلوبی برای رشد و تکثیر قارچ ها فراهم می کند عفونت در این قسمت به آسانی ایجاد می شود. این جوش ها اغلب قرمز رنگ، سفت و زبر هستند که در پاره ای از اوقات با حرکت کودک به سوزش و تاول تبدیل می شوند.

زگیل آبکی: نوعی عفونت پوستی به نام زگیل آبکی است که به واسطه ویروسی به نام مولوسکوم کانتوژیوزوم ایجاد می شود. زگیل آبکی اغلب به صورت جوش های برجسته ای در ناحیه آلت تناسلی بروز می یابد که عمدتا فاقد درد هستند و بدون نیاز به درمان از بین می روند. نکته قابل توجه این است که این عارضه مسری است و در اثر برخورد و تماس با شخص مبتلا و از طریق دست دادن به اجسام آلوده به این عفونت قابل سرایت و انتقال خواهد بود.

تبخال: از دیگر بیماری های ویروسی که در بروز جوش های تناسلی نقش موثر و بسزایی دارد تبخال تناسلی است که اغلب از طریق رابطه جنسی به فرد منتقل می شود. تبخال تناسلی به صورت تاول و با درد فراوانی همراه است. زخم های ناشی از این عارضه گاهی با ترشحات خاصی همراه می باشد و مهمترین نشانه بروز آن احساس سوزش در ناحیه تناسلی است.

سیفلیس: یکی دیگر از عفونت هایی که علت بروز جوش های تناسلی است سیفلیس است که در واقع نوعی عفونت باکتریایی است و از طریق رابطه جنسی قابل سرایت می باشد. نخستین علائم این عارضه زخم های باز فاقد درد است که عفونت کرده و منجر به بروز جوش هایی می شود. نکته قابل توجه این است که این جوش ها در تمام بدن نظیر اندام های جنسی و آلت تناسلی پراکنده می شوند و در اکثر اوقات با علائم و نشانه هایی نظیر تب، خستگی و تورم غدد لنفاوی مقرون و همراه می باشد.

راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

زگیل تناسلی: همانطور که در مباحث پیشین ذکر شد ویروس پاپیلومای انسانی منجر به بروز بیماری های مختلف می شود که رایج ترین انها زگیل تناسلی است. این عارضه در ابتدا به صورت یک یا چندین  برآمدگی کوچک بروز می یابد و شکل ظاهری آن در افراد مختلف امری متغیر و متفاوت است. رنگ زگیل تناسلی سفید یا رنگ پوست شخص است که در اشکال کوچک، بزرگ، پهن، مسطح، نامنظم و… نمایان می شود. نکته قابل توجه این است این عارضه در قسمت های مختلف بدن نظیر ناحیه اطراف واژن، اطراف مقعد زنان، روی الت تناسلی ، کیسه بیضه، اطراف مقعد مردان، کشاله ران و…. ایجاد می شود و به درد و ناراحتی فرد منتهی می شوند.

بیماری های خود ایمنی: گاهی اوقات بیماری های خود ایمنی نظیر پسوریازیس در ایجاد جوش های تناسلی موثر است به گونه ای که این آسیب در تشکیل سلول های پوستی نقش تعیین کننده ای دارد. در خلال این عارضه لایه ای ضخیم و خشک بر روی پوست فرد بیمار ایجاد می شود و از مهمترین و برجسته ترین علائم آن التهاب و قرمزی است.

نکته: تحقیقات نشان می دهد افرادی که مبتلا به پسوریازیس هستند پوست آنها ممکن است شکافته و دچار خونریزی شود. پسوریازیس می تواند منجر به بیماری لیکن پلان یا خزه پوستی شود و در بروز جوش های خارش اور تاثیرگذار است. برای بروز این عارضه (پسوریازیس) علت مشخصی ذکر نشده اما اغلب آن را ناشی از اختلالات حساسیتی و خود ایمنی می دانند. نکته قابل توجه این است که آرتریت واکنشی عارضه ای است که در اثر بروز عفونت به واسطه باکتری های خاص و ویژه نظیر کلامیدیا، سالمونلا، شیگلا و… نمایان می شود.

نکته: کلامیدیا از جمله باکتری هایی است که منجر به ایجاد ترشحاتی در دستگاه تناسلی می شود.

درماتیت تماسی و حساسیت ها: از شایع ترین عوامل موثر در بروز جوش های تناسلی، تماس پوست با مواد حساسیت زا نظیر برخی مرطوب کننده ها، روان کننده ها و… می باشد.

این جوش ها اغلب از طریق انتقال مواد آلوده از دست به اندام های تناسلی نمایان می شوند. چنانچه فرد پس از دستشویی دست های خود را با مواد ضدعفونی کننده نشوید به این عارضه دچار می شود.

علائم جوش های تناسلی:

همانطور که می دانید علائم و نشانه های فراوانی برای جوش های تناسلی وجود دارد که مهمترین و شایع ترین آنها عبارتند از:

•        ضخیم شدن پوست ناحیه تناسلی

•        بروز زخم ها، برجستگی ها، تاول ها و ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی

•        تحریک و التهاب پوست

•        احساس سوزش و خارش

•        تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی به صورتی، قرمز و زرد

•        ترشحات ناحیه تناسلی

•        احساس درد هنگام رابطه جنسی

•        احساس درد در ناحیه لگن

•        تب

•        بزرگ شدن غدد لنفاوی

نکته: چنانچه علت اصلی بروز جوش های تناسلی نامشخص باشد مراجعه به پزشک متخصص الزامی است. پزشک با انجام آزمایشات کامل و معاینات بدنی علت اصلی بروز این عارضه را شناسایی می کند و مناسب ترین راهکارهای درمانی را برای کنترل و بهبود آن ارائه می دهد.

نحوه تشخیص و شناسایی جوش های تناسلی:

همانطور که میدانید پیش از شروع درمان جوش های تناسلی، ابتدا پزشک متخصص علت بروز آن را شناسایی می کند. این اقدام به واسطه برخی راهکارهای ذیل امکان پذیر می باشد:

معاینه بدنی: یکی از موثرترین روش های تشخیص جوش های تناسلی معاینه بدنی و بررسی ضایعات و زگیل است. در صورت مشاهده هر گونه قرمزی و ترشح باید آن را سریع به پزشک اطلاع دهید. پزشک تمامی قسمت های بدن که احتمال ابتلا به این عارضه در آن وجود را معاینه می کند و متناسب با آسیب مشاهده شده راهکار درمانی را ارائه می دهد. به طور مثال معاینه انگشتان به منظور پیدا کردن گال ها می باشد.

انجام تست پاپ اسمیر: در پاره ای از موارد تشخیص جوش های تناسلی به واسطه انجام آزمایش پاپ اسمیر امکان پذیر می باشد. در خلال این آزمایش از ترشحات واژن خانم ها نمونه برداری شده و با بررسی آنها عفونت های مختلف و تغییرات ایجاد شده در دهانه رحم را شناسایی می کنند.

برداشتن پوست یا بیوپسی: گاهی اوقات شناسایی جوش های ناحیه تناسلی با برداشت بخشی از پوست ممکن و میسر است به گونه ای که در این روش قسمتی از زگیل، ضایعه و سلول پوستی 

برداشته می شود. سپس پوست برداشته شده را به واسطه میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهند و از طریق آن سایر بیماری های پوستی نظیر پسوریازیس، گال، عفونت قارچی و… به آسانی تشخیص داده می شوند و راهکارهای مناسب برای درمان ارائه می شود.

آزمایش خون: در صورتی که علت بروز جوش های تناسلی عارضه های پوستی نظیر تبخال و سیفلیس باشد تشخیص آنها به واسطه آزمایش خون صورت می گیرد.

راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

درمان جوش های تناسلی:

لازم است بدانید درمان جوش های تناسلی تا حد زیادی به علت اصلی بروز آن بستگی دارد که در افراد مختلف امری متغیر است. نکته قابل توجه این است جوش های ناحیه تناسلی در اکثر اوقات با خارش آزاردهنده ای همراه است که این عارضه با استفاده از برخی کرم ها نظیر هیدروکورتیزون قابل درمان می باشد.

در پاره ای از اوقات پزشک متخصص در خلال درمان به منظور کاهش علائم و نشانه این عارضه کرم های مخصوصی را تجویز می کند. چنانچه پوست بیمار تمیز و خشک باشد بدون نیاز به درمان می توان عفونت پوستی را به طور کامل از بین برد. برخی از موثرترین و برجسته ترین راهکارهای درمانی که به واسطه پزشک متخصص توصیه می شوند عبارتند از:

عفونت قارچی واژن: لازم به ذکر است بدانید عفونت قارچی واژن با مصرف داروهای عمومی یا داروهای تجویز شده توسط پزشک نظیر داروی ضد قارچ خوراکی کنترل و درمان می شود. اما در صورت تشدید این عارضه نیاز به درمان با لیزر امری ضروری است. خواندن مقاله درمان عفونت قارچی می تواند مناسب ترین راهکار را در اختیار فرد بیمار قرار دهد.

سیفلیس: بهترین راهکار برای درمان سیفلیس مصرف آنتی بیوتیک است که روند کنترل را تسریع می بخشد.

زگیل تناسلی: از مهمترین دلایل و علائم بروز جوش های تناسلی، زگیل تناسلی است که اغلب به وسیله داروهای تجویزی توسط پزشک قابل درمان می باشد. به طور کلی زگیل تناسلی را می توان با لیزر درمان کرد و جنانچه این عارضه قابل مشاهده باشد با استفاده از نیتروژن مایع می توان آن را منجمد نمود. نکته قابل توجه این است که تبخال های تناسلی عمدتا قابل درمان نیستند اما گاهی می توان این عارضه را با مصرف دارو کنترل کرد.

انگل های بدن و ناحیه تناسلی: شپش به موجودات ریزی گفته می شود که در تمامی نقاط بدن نمایان می شوند و به کمک راهکارها و شستشوی دارویی از بین می روند. داروهای موثر برای درمان شپش به صورت مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر قرار می گیرد و ظرف مدت معین تاثیرگذار می باشد. نکته قابل توجه این است برای پیشگیری از ابتلای مجدد به این عارضه توصیه می شود شخص به تعویض لباس و رختخواب خود اقدام نماید.

گال ها: یکی از دلایل ابتلای شخص به جوش های تناسلی این عارضه است که با استفاده از کرم ها و لوسیون های دارویی که توسط پزشک تجویز می شود قابل کنترل و درمان میباشد.

واکنش های حساسیتی: چنانچه شخص به برخی عوامل و موارد حساسیت داشته باشد باید آنها را به طور کامل ترک کند و با حذف این عوامل حساسیت زا این عارضه را کنترل نماید و از بروز مجدد آن به صورت جدی خودداری کند.

اختلالات خود ایمنی: بیماری های خود ایمنی که درمان آنها کار اغلب دشواری است در بروز جوش های ناحیه تناسلی تاثیرگذار می باشد. بهترین راهکار برای کنترل و درمان این عارضه استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن است که عمدتا موثر و کارآمد می باشند.

لیکن پلان یا خزه پوستی ناشی از اختلال خود ایمنی: چنانچه فرد به این عارضه مبتلا شود با کمک آنتی هیستامین، کرم های دارویی تجویزی، آمپول های کورتیکواستروئید و برخی قرص ها می تواند این بیماری را درمان کند.

راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

راهکارهای پیشگیری از جوش های تناسلی:

علی الرغم مطالب فوق، پیشگیری از بروز جوش های تناسلی به طور مستقیم به دلیل اصلی ایجاد آن بستگی دارد. تحقیقات نشان می دهد به منظور جلوگیری از بروز این عارضه به نکات ذیل توجه شود:

·        استفاده از کاندوم مناسب و استاندارد به منظور پیشگیری از انتقال بیماری ها

·        بهره گیری از راهکارهای ایمن و مناسب برای برقراری رابطه جنسی

·        مصرف برخی داروهای تجویزی به منظور پیشگیری از بروز جوش های تناسلی

چنانچه شخص به سبب برخی حساسیت ها به جوش های تناسلی مبتلا شود باید از راهکارهای درمانی زیر بهره مند شود:

در صورتی که احتمال و امکان ابتلای شخص به این عارضه بیشتر باشد مصرف آنتی هیستامین الزامی است.

چنانچه شخص بداند برخی موارد منجر به بروز واکنش های حساسیتی وی می شود باید به صورت جدی از آنها دوری کند.

نکته: لازم است بدانید تقویت سیستم ایمنی بدن از جمله عواملی است که به واسطه پیروی از رژیم غذایی صحیح و سالم محقق می شود. به طور کلی، تقویت سیستم ایمنی منجر به افزایش توانایی و 

مقابله بدن در برابر بروز هرگونه عفونت اعم از جوش های تناسلی و … می شود. نکته قابل توجه این است در صورت عدم اطمینان شخص از این مسئله (عدم تقویت سیستم ایمنی بدن) مراجعه به پزشک متخصص امری ضروری است.

نکات مهم پیرامون جوش های تناسلی:

با تکیه بر مطالب فوق در می یابیم درمان جوش های تناسلی در اکثر اوقات امکان پذیر است.

به طور کلی، انگل و عفونت که مهمترین و اصلی ترین دلایل ابتلای شخص به این عارضه می باشند با رعایت نکات و مراقبت های بهداشتی به آسانی کنترل و درمان می شوند.

برخی بیماری ها نظیر تبخال تناسلی و اختلالات خود ایمنی یا پسوریازیس که درمان قطعی ندارند نیز با مصرف برخی داروها و به کارگیری راهکارهای درمانی مناسب قابل کنترل می باشند.

سیفلیس چنانچه سریع تشخیص داده شود با استفاده از پنی سیلین قابل درمان میباشد اما در صورتی که دیر شناسایی شود درمان آن به مراتب دشوارتر است. در این صورت درمان مستلزم مصرف آنتی بیوتیک می باشد.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

نوشته قبلی: صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

27 ژانویه 2021
tarasho اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: دلایل ترشحات زیاد واژن و راه های درمان

28 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم