ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

زایمان زودرس با آلودگی هوا

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه دسته‌بندی نشده

زایمان زودرس با آلودگی هوا

زندگی در شهرهای آلوده و پر‌ترافیک سبب خواهد شد که مادران نوزاد خود را زودتر از موعود زایمان کنند. بر اساس مطالعات جدید مشخص شده است که احتمال تولد نوزادان زودرس در مادرانی که در شهر آلوده زندگی می‌کنند، زیاد است. طبق این مطالعات، محققین مرکز بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس، ۱۰۰ هزار تولد ثبت شده در این شهر را بررسی کردند. نتایج این تحقیقات نشان داد که مادرانی که در معرض آلودگی‌های ترافیک شهری قرار داشتند، ۳۰ درصد بیشتر در معرض تولد نارس نوزادان خود بودند. بنابراین مشخص شد که زایمان زودرس با آلودگی هوا رابطه‌ی نزدیکی دارد. به عبارت دقیق‌تر این نوع زایمان با ماده‌ای به نام هیدروکربن آروماتیک چند حلقه در ارتباط بوده است.

زایمان زودرس با آلودگی هوا

هیدروکربن‌های آروماتیک یا PAH که در دوده وجود دارند، یکی از بزرگترین ضایعات ایجاد شده در ترافیک ها می‌باشند. با اینکه عوامل دیگری در تولد زودتر از موعود یک کودک وجود دارد، اما عوامل شیمیایی بیشترین تاثیر را در این امر خواهند داشت. یادآور می‌شویم از آن جا که این تحقیق درباره‌ی شرایط محیطی زندگی والدین بوده است، محققین از تاثیرات مصرف سیگار چشم پوشی کرده‌اند.

در این مقاله به یکی از بزرگترین معضلات جوامع امروزی و تاثیرش روی بارداری می‌پردازیم. بنابراین مقاله زایمان زودرس با آلودگی هوا را از دست ندهید.

زایمان زودرس با آلودگی هوا چگونه اتفاق می‌افتد؟

آقای راندل و همکاران وی با ردیابی مادرانی که در سه ماه سوم بارداری بودند، آن‌ها را مورد آزمایش قرار دادند. در این آزمایش حدود ۷۰۲ مادر باردار از طریق تجهیز به مانیتورهایی که قابلیت سنجش آلودگی داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند. روند آزمایش به گونه‌ای بود که مادران باید مانیتورها را در داخل کوله پشتی به همراه خود حمل می‌کردند. این کوله پشتی‌ها به مدت ۴۸ ساعت در همه جا به جز خوابیدن و دوش گرفتن همراه آن‌ها بود. به این ترتیب میزان آلاینده‌هایی که مادران را احاطه کرده بودند، اندازه گیری می‌شد.

نتایج انجام شده در آزمایش مربوط به زایمان زودرس با آلودگی هوا نشان داد که فرزند مادرانی که در سه ماه آخر بارداری خود در معرض سطوح بالای آلاینده‌ها بوند، به میزان ۷۹ درصد بیشتر در خطر ابتلا به چاقی قرار داشتند. این بدین معنی است که میزان چاقی این کودکان در سن ۷ سالگی، ۲.۲۵ برابر سایر همسن و سالان خود می‌باشد.

رابطه بین چاقی و آلودگی هوا

هر چند مطالعات قبلی بر روی تاثیر آلودگی هوا بر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و غیره انجام شده بود، اما آقای راندل و همکاران ایشان پی بردند که قرارگیری در معرض PAH بالا در طول دوران بارداری، سبب افزایش مشکلات رفتاری در بین کودکان در بازه‌ی سنی ۵ تا ۷ ساله نیز می‌شود. همچنین این مطالعات اولین نتایجی بود که رابطه‌ی بین آلودگی و چاقی را نمایان کرد. بنابراین می‌توان گفت نتایج این تحقیق بسیار گسترده بود.

آقای راندل معتقد است: از نظر من چاقی بسیار پیچیده است و تمرکز روی مواردی مانند مصرف انرژی و فعالیت فیزیکی نباید ما را به اشتباه بیندازند. باید بدانیم که چاقی فقط به نوع تغذیه و فعالیت‌های فیزیکی طول روز ربطی ندارد، بلکه در موارد زیادی مانند آلودگی‌های هوا و مواد شیمیایی نیز در اضافه وزن نقش زیادی ایفا می‌کنند. البته ناگفته نماند که لزوما تمامی مادرانی که در دوران بارداری در سطح بالایی از آلاینده‌ها قرار داشتند، دارای فرزندان چاق نیستند. اما بسیاری از آن‌ها با مشکل چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند. این قضیه می‌تواند نشانه‌ی بارز رابطه چاقی و آلودگی هوا باشد.

در ادامه تیم آقای راندل با تلاش‌های زیادی سعی کردند که با حذف عواملی که می‌توانست روی این کودکان تاثیر بگذارد، مانند وضعیت اقتصادی و اجتماعی کودکان، حذف کنند تا چاقی آن‌ها از بین برود. اما نتایج نشان داد که تاثیرات آلودگی بر این وضعیت بسیار بیشتر از چیزی است که به نظر می‌رسید.

این متخصص ادامه داد: در ادامه‌ی تحقیقات بر روی زایمان زودرس با آلودگی هوا و همچنین اثرات آلودگی بر چاقی، تصمیم گرفتیم تا تمامی عواملی که ممکن بود در آزمایش مشکلی ایجاد کند را شناسایی و حذف کنیم که بعد از ماه ها متوجه شدیم که نتایج اولیه‌ی ما کاملا درست بود. محققان ما با اندازه‌گیری چربی کودکان متوجه شدند که اضافه وزن آن‌ها به سبب چربی است نه عضله و یا استخوان درشت. این مطالعات ک بر روی ۴۵۳ کودک انجام شد نشان داد تاثیر آلودگی و چاقی کودکان بسیار زیاد است.

در واقع علاوه بر زایمان زودرس با آلودگی هوا ، آلاینده ها و سطوح بالای PAH سبب بر هم خوردن نظم حاکم بر تکامل سلول‌های چربی می‌شوند. جالب است بدانید بسیاری از سلول‌های چربی در افراد بزرگسال در سنین پاین تولید می‌شود و حتی در رحم مادر نیز چربی بدن تشکیل می‌شود. به عبارت دیگر افزایش وزن دوران بزرگسالی می‌تواند نتیجه‌ی اختلال در عملکرد سلول‌های چربی ناشی از تاثیر آلودگی در دوران جنینی باشد. البته دوری از آلودگی های شهری ممکن نیست، اما می‌توان از بدترین منبع آلودگی یعنی سیگار اجتناب کرد.

دوری از سیگار می‌تواند نتایج زیان باری که برای شما به همراه دارد را کاهش دهد. البته تحقیقات آقای راندل نمی‌تواند رابطه چاقی و آلودگی هوا را به طور واضح نشان دهد. آیا دود سیگار تاثیری بر چاقی یک کودک ۵ ساله می‌گذارد یا اینکه تنها تنفس مادر است که به افزایش وزن یک فرد موثر است؟ اما در هر حال نمی‌توان از آسیب‌های فراوان این ماده فرار کرد.

راهکارهایی برای دور ماندن از آلودگی هوا در بارداری

برای رهایی از تاثیرات منفی آلودگی در دوران بارداری، تنها یک راه وجود دارد. آن هم خروج از منطقه‌ی آلوده است. البته یکی از محققین توصیه کرده است که میوه و سبزیجات می‌تواند بدن را در برابر مواد شیمیایی مقاوم کند و آسیب ها را کاهش دهد یا حذف کند. همچنین برای جلوگیری از زایمان زودرس با آلودگی هوا حداقل از سیگار کشیدن دوری کنید.

همچنین همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، قرارگیری در معرض آلودگی می‌تواند سبب چاقی کودکان شود. در یک مطالعه‌ی تازه که در نشریه آمریکایی به چاپ رسید، دانشمندان دانشکده بهداشت عمومی کلمبیا معتقد بودند که چاقی و آلودگی هوا در دوران بارداری مادر، دو روی یک سکه هستند. بر همین اساس دکتر ادرور راندل طی تحقیقات خود به نقش بالای آلاینده های محیطی بر چاقی پی برد و نشان داد که مختل کننده‌های اندوکرین که در آلودگی‌های شهری یافت می‌شود، در بدن تاثیری مانند هورمون‌های طبیعی داشته و فرآیندهای تکاملی بدن را با اختلال مواجه می‌کنند. تحقیقات روی برخی حیوانات نیز به رابطه‌ی بین چاقی و آلودگی هوا گواهی می‌دهد. در این آزمایشات، موش‌هایی که در معرض هوای آلوده بودند، اضافه وزن بیشتری داشتند.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

درمان تنبلی تخمدان

نوشته قبلی: درمان خانگی تنبلی تخمدان

25 مارس 2021
عادت ماهانه نامنظم

نوشته بعدی: عادت ماهانه نامنظم

3 آوریل 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم