ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

صفر تا صد ترشحات خونی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

صفر تا صد ترشحات خونی

صفر تا صد ترشحات خونی

صفر تا صد انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای پس از رابطه جنسی:

در ابتدا لازم است بدانید یکی از مهمترین ارکان سیستم تناسلی بانوان بروز ترشحات در رنگ های مختلف است. مهمترین مسئولیت این ترشحات تمیز کردن واژن و پیشگیری از بروز عفونت های ناحیه تناسلی می باشد. از دلایل اصلی که سبب افزایش ترشحات واژن می شود رابطه جنسی است تا آلودگی هایی که در اثر رابطه وارد بدن شخص شده به واسطه این ترشحات خارج شود. چنانچه این ترشحات شفاف و روشن باشند طبیعی و در غیر این صورت ترشحات غیر طبیعی هستند و برای بروز آن دلایل مختلفی ذکر شده است. در این مقاله تلاش ما بر این است به شرح انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای بپردازیم .

دلایل اصلی بروز انواع ترشحات خونی پس از رابطه جنسی:

همانطور که میدانید خونریزی پس از رابطه جنسی از جمله رخدادهایی است که در تمامی سنین بروز می یابد. منشا و علت بروز این خونریزی و انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای در افراد مختلف امری متغیر است به عبارتی در زنان جوان منشا خونریزی دهانه رحم و در زنان میانسال منشا خونریزی دهانه رحم، رحم و مجرای ادرار و… می باشد. برای خونریزی دلایل متعددی ذکر شده است که شایع ترین آنها عبارتند از:

التهاب لگن و بیماری های جنسی:

از جمله بیماری های مربوط به لگن عبارتند از: عفونت های PID، بیماری های منتقل شده از طریق رابطه جنسی، بیماری التهابی لگن، التهاب دهانه رحم و… این بیماری ها در کوتاه مدت سبب التهاب در بافت های واژن 

شده و خونریزی و بروز انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای را به همراه دارد.

آتروفی واژن:

یکی از شایع ترین و رایج ترین رخدادهای طبیعی در زنان، سندروم دستگاه ادراری یا آتروفی واژن است که اغلب در اثر کاهش میزان استروژن در واژن ایجاد می شود. به طور کلی، واژن در این زمان خشک است و خاصیت ارتجاعی آن کاهش یافته و بافت آن ضعیف و کوچک شده است که این علائم سبب بروز خونریزی و درد در حین رابطه جنسی می شود.

عدم ترشح کافی و مناسب غدد روان کننده:

در پاره ای از اوقات افراد به تازگی زایمان کرده اند و در دوره شیردهی هستند در این صورت باید رابطه جنسی آنها کنترل شده باشد. در غیر این صورت امکان ابتلا به خونریزی یا بروز انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای در فرد دو چندان خواهد شد.

صفر تا صد ترشحات خونی

خشکی واژن:

خشکی واژن از جمله عواملی است که منجر به خونریزی واژن می شود. برخی از شایع ترین این عوامل عبارتند از:

-جراحی خارج از تخمدان

-مصرف برخی داروها نظیر داروی ضد افسردگی، داروی آسم، داروی ضد استروژن

-پرتو درمانی و شیمی درمانی

-مصرف مواد شیمیایی از جمله محصولات بهداشتی و مواد شوینده

-بیماری و سندروم شوگرن که در واقع بیماری ها و اختلالات مربوط به سیستم ایمنی بدن می باشد و عملکرد طبیعی بدن را مختل می کند.

پولیپ:

پولیپ به توده های خوش خیمی گفته می شود که اغلب در نواحی دهانه رحم رشد می کنند. چنانچه این توده ها تغییر مکان دهند بافت های سالمبدن را با خطراتی مواجه می کنند و این مسئله منجر به بروز خونریزی و انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای در حین رابطه جنسی می شود.

پارگی واژینال:

در پاره ای از اوقات فرد در دوران شیردهی و یائسگی دچار خشکی واژن می شود و چنانچه در این زمان با شریک جنسی خود رابطه جنسی خشن برقرار نماید عارضه هایی نظیر خراش، بریدگی و خونریزی در ناحیه واژن رخ می دهد که اغلب آزار دهنده می باشد.

انواع سرطان ها:

از دیگر عواملی که در بروز خونریزی و انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای تاثیرگذار است سرطان واژن و دهانه رحم می باشد. تحقیقات نشان می دهد حدود ۱۱ درصد از زنانی که به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند پس از رابطه جنسی شاهد خونریزی شدیدی هستند. بنابراین توصیه می شود در صورت بروز این عارضه به پزشک متخصص مراجعه شود.

نکته: علی الرغم مطالب فوق برای جلوگیری از بروز خونریزی و انواع ترشحات خونی و… راهکارهای متعددی ارائه شده است. در واقع موثرترین و کارآمدترین روش برای درمان خشکی واژن و آتروفی واژن استفاده از لیزر مونالیزا به منظور درمان بافت مخاطی واژن می باشد.

در صورت بروز و مشاهده خونریزی و انواع ترشحات خونی و… پس از رابطه جنسی مراجعه به پزشک و متخصص زنان امری ضروری است. درمان به موقع این عارضه می تواند در کنترل آن نقش بسزایی داشته باشد و مانع بروز برخی مشکلات و آسیب های جدی نظیر ضعف، خستگی، سرگیجه، سردرد، عفونت مجاری ادرار و… شود.

صفر تا صد ترشحات خونی

انواع ترشحات صورتی پس از رابطه جنسی:

پس از رابطه جنسی نوعی ترشح از واژن خارج می شود که صورتی رنگ هستند و فاقد نگرانی می باشند. علت بروز این ترشحات کاهش میزان خون است که اغلب به سبب آسیب رسیدن به دیواره واژن و اختلالات متعدد در دوران بارداری نمایان می شود.

به طور کلی، در خلال رابطه جنسی میزان اندکی از خون با مایع مخاط دهانه رحم ترکیب می شود که منجر به بروز ترشحات صورتی خواهند شد. برای بروز انواع ترشحات صورتی رنگ واژن دلایل متعددی وجود دارد که شایع ترین آنها عبارتند از:

یائسگی:

در ابتدا باید بدانید در خلال یائسگی پوشش داخلی مخاط خشک و نازک شده و در معرض آسیب های جدی قرار می گیرد. افزایش سن سبب کاهش تولید مواد روان کننده و خشک شدن واژن می شود و چنانچه فرد در این زمان رابطه جنسی خشن برقرار نماید احتمال خونریزی و انواع ترشحات صورتی رنگ بیشتر می شود. نکته قابل توجه این است که بهترین راهکار برای درمان خشکی واژن استفاده از لیزر می باشد.

تروما:

یکی از برجسته ترین علل بروز انواع ترشحات صورتی رنگ واژن تروما است که در تمامی سنین و در اثر رابطه جنسی خشن و آسیب به دیواره واژن رخ می دهد. ترشحات صورتی رنگ اغلب با علائمی نظیر خارش، درد، اختلالات احتمالی در عملکرد مجاری ادرار همراه می باشد و ممکن است در صورت عدم درمان مشکلات جدی به دنبال داشته باشد.

قاعدگی:

در چاره ای از اوقات انواع ترشحات صورتی رنگ واژن در شروع یا پایان قاعدگی نمایان می شود. گاهی اوقات نیز پس از رابطه جنسی اندکی مایع صورتی رنگ از واژن خارج می شود که این امر کاملا طبیعی است.

بارداری:

زنان باردار گاهی اوقات پس از رابطه جنسی دچار خونریزی می شوند چرا که قادر به کنترل خراش های کوچک در ناحیه حساس دهانه رحم نمی باشند. در صورت مشاهده و بروز هرگونه خونریزی در خلال بارداری باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نکته: گاهی اوقات خونریزی زمان بارداری غیر عادی است و برای مادر یا جنین خطراتی به دنبال دارد از این رو مراجعه و مشورت با پزشک الزامی است.

صفر تا صد ترشحات خونی

پیشگیری از بارداری:

یکی از علل بروز انواع ترشحات صورتی رنگ واژن استفاده از برخی راهکارهای درمانی برای پیشگیری از بارداری است که سبب خونریزی های کنترل نشده خواهد شد. برخی معتقدند علت اصلی این خونریزی نازک شدن پوشش رحم است که کاملا عادی و طبیعی تلقی می شود.

علائم اسیب شناسی انکولوژیک:

تحقیقات نشان می دهد برخی سرطان ها نظیر سرطان رحم، دهانه رحم، مخاط رحم و… می تواند در بروز انواع ترشحات صورتی رنگ واژن تاثیرگذار باشد. یکی از عواملی که در پاره شدن عروق خونی موثر است پولیپ های دهانه رحم است. افرادی که به این عارضه دچار شده اند باید به برخی مشکلات و علائم نظیر گرفتگی های شکمی، بی اختیاری ادرار، ترشحات آبکی، درد حین مقاربت و… توجه اساسی نمایند.

برخی از علائم نگران کننده پیرامون انواع ترشحات صورتی رنگ:

خونریزی صورتی رنگ که بیش از سه روز از رحم خارج شود.

لکه بینی نا منظم که اغلب در خلال دو یا چهار چرخه قاعدگی بروز می یابد.

خونریزی شدید پس از رابطه جنسی

دوره های پریودی سنگین همراه با درد شکم، درد ناحیه لگن، بوی نامطبوع واژن، درد در هنگام دفع ادرار و ….

 خونریزی یا لکه بینی واژن پس از یائسگی

صفر تا صد ترشحات خونی

انواع ترشحات قهوه ای پس از رابطه جنسی:

از دیگر ترشحاتی که بروز آن پس از رابطه جنسی امری کاملا عادی و طبیعی است انواع ترشحات قهوه ای رنگ است که هیچ خطری برای فرد ایجاد نمی کند. متداول ترین دلیل این ترشحات عبارتند از:

سلول های مخاط رحم:

یکی از مهمترین انواع ترشحات قهوه ای رنگ واژن مربوط به دوره های قاعدگی قبلی است که اغلب به صورت ترشحات قهوه ای رنگ از واژن خارج می شوند. این عارضه معمولا در هر زمانی رخ می دهد و محدود به رابطه جنسی نمی باشد. نکته قابل توجه این است که بروز این ترشحات تا هنگامی که شدت آن غیر عادی نباشد امری کاملا طبیعی قلمداد می شود. بنابراین در صورت مشاهده و بروز تشدید انواع ترشحات قهوه ای رنگ مراجعه به پزشک امری ضروری است.

تخمک گذاری:

همانطور که می دانید سلول های رحم گاهی اوقات در خلال چرخه قاعدگی از بافت اطراف واژن جدا می شوند. چنانچه در زمان نخست تخمک گذاری، شخص رابطه جنسی داشته باشد رنگ این ترشحات قهوه ای مانند خواهد بود.

لانه گزینی:

یکی از رخدادهای طبیعی بدن خونریزی لانه گزینی پس از رابطه جنسی است که کاملا طبیعی است. خونریزی ناشی از لانه گزینی به صورت انواع ترشحات قهوه ای رنگ است و چنانچه شخص در روز چسبیدن جنین به دیواره رحم رابطه جنسی داشته باشد این ترشحات نمایان می شود. تحقیقات نشان می دهد دلیل اصلی بروز این ترشحات این است که خون جمع آوری شده در رگ های کوچک دهانه رحم در اثر انقباضات رحم در حین رابطه جنسی از واژن خارج می شوند.

استرس و اضطراب:

از دیگر عواملی که در بروز انواع ترشحات قهوه ای رنگ واژن نقش عمده ای دارد استرس و اضطراب است که به طور طبیعی بر روند قاعدگی فرد تاثیرگذار می باشد. این مسئله سبب خونریزی واژن می شود و این خون در واژن انباشته شده و خشک می شود. بنابراین پس از انقباض واژن در خلال مقاربت و رابطه جنسی خون خشک شده به صورت ترشحات قهوه ای رنگ از واژن خارج می شود.

پیشگیری از بارداری:

یکی از برجسته ترین علل بروز انواع ترشحات قهوه ای رنگ واژن پس از رابطه جنسی، مصرف قرص های ضد بارداری و هورمونی است که منجر به نازک شدن پوشش رحم می شود. در پاره ای از اوقات این ترشحات به سبب به کارگیری تکنیک های پیشگیری از بارداری یا قرار دادن برخی وسایل داخل رحم بروز می یابند.

صفر تا صد ترشحات خونی

شایع ترین علائم بروز انواع ترشحات قهوه ای رنگ واژن:

علی الرغم مطالب فوق ترشحات قهوه ای رنگ همچون سایر ترشحات کاملا طبیعی و عادی است اما در صورتی که با برخی نشانه ها و علائم همراه باشد مراجعه به پزشک متخصص امری ضروری است. برخی از این موارد عبارتند از:

چنانچه فرد در خلال یائسگی ترشحات قهوه ای رنگی را مشاهده نماید.

تکرر ادرار

خارش و سوزش واژن

بوی نا مطلوب و ناخوشایند

خشکی واژن

احساس درد در حین رابطه جنسی و کهیر…

نکات مهم پیرامون انواع ترشحات همراه با خون پس از رابطه جنسی:

لازم به ذکر است بدانید برای ترشحات خونی پس از رابطه جنسی علل متعددی ذکر شده که هر یک از آنها را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که انواع ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای را به صورت مکرر مشاهده کنید مراجعه به پزشک متخصص امری ضروری است. حال آنکه مشاهده لکه بینی در دوره بارداری امری مهم و اساسی تلقی می شود.

نکته: توصیه می شود چنانچه زن در خلال بارداری هرگونه لکه بینی را مشاهده نماید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کند و موضوع را با وی در میان بگذارد.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

چه کسانی نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند؟

نوشته قبلی: چه کسانی نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند؟

11 فوریه 2021
tokhmaak min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: درد تخمک گذاری در زنان

14 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم