ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

صفر تا صد ترشحات صورتی رنگ واژن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

صفر تا صد ترشحات صورتی رنگ واژن

صفر تا صد ترشحات صورتی واژن

صفر تا صد ترشحات صورتی رنگ واژن:

یکی از عارضه هایی که پیوسته زنان با آن مواجهه هستند ترشحات واژن است که باید آن را به صورت شخصی یا مراجعه به پزشک کنترل نمود. نکته قابل توجه این است که این ترشحات دچار تغییر رنگ می شوند و این تعدد رنگ تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. یکی از رنگ های شایع، ترشحات صورتی رنگ واژن است که اغلب تمامی زنان آن را تجربه می کنند. در این مقاله تلاش ما بر این است که عوامل اصلی که در بروز این ترشحات نقش موثری دارد را مورد بررسی قرار دهیم.

 

ایا ترشحات صورتی رنگ واژن امری نگران کننده است؟

در ابتدا لازم است بدانید ترشحات صورتی رنگ واژن عمدتا در دوره بارداری و قاعدگی نمایان می شود و اغلب فاقد نگرانی و ناراحتی است. برخی علت بروز این ترشحات صورتی را ترکیب و تداخل خون با مایع روشن دهانه رحم می دانند و برخی نیز بر این باورند این ترشحات علائم بروز مشکلات متعدد نظیر عدم تعادل و ناسازگاری هورمونی یا عفونت می دانند. تشخیص و شناسایی علت اصلی بروز این عارضه تا حد زیادی به زمان خارج شدن ترشحات و علائم آن بستگی دارد.

 

علت ترشحات صورتی رنگ واژن:

تحقیقات نشان می دهد ترشحات صورتی رنگ واژن نشات گرفته از عوامل متعدد می باشد که در مطالب ذبل مختصری از آنها را ذکر می کنیم.

ترشحات صورتی در آغاز و پایان قاعدگی: لازم است بدانید بروز ترشحات صورتی رنگ واژن در شروع یا پایان قاعدگی امری کاملا طبیعی و عادی قلمداد می شود. علت این امر آن است که در آغاز این دوره خون تازه و جریان آن شدید است و در پایان این دوره جریان خون به شدت کم می شود. به عبارتی خون با سایر ترشحات دهانه رحم ترکیب شده و رنگ آن بسیار شفاف و روشن میشود. در پاره ای از اوقات قاعدگی نامنظم، علت اصلی بروز این ترشحات است. به عنوان مثال: گاهی قاعدگی در فرد به صورت خفیف رخ می دهد و ترشحات صورتی رنگ از واژن خارج می شود که در واقع این خونریزی، لکه بینی است.

نکته: برخی عوامل متعدد نظیر نوسانات وزنی، افزایش وزن، استرس و اضطراب و… در روند و نظم قاعدگی تاثیر فوق العاده ای دارد.

عدم تعادل هورمون ها: در دوران قاعدگی میزان استروژن کاهش می یابد و این مسئله منجر به بروز ترشحات صورتی رنگ واژن می شود و این عارضه تنها در زمان بارداری مشاهده نمی شود. به طور کلی، هورمون استروژن به کامل شدن پوشش رحم کمک شایانی می کند و چنانچه مقدار این هورمون کافی و به حد استاندارد نباشد پوشش رحم دچار آسیب هایی شده و از بین می رود. به عبارتی این پوشش به صورت نامنظم و بدون قاعده و اصول خاصی ریخته میشود و در نهایت این عارضه منجر به لکه بینی با رنگ های مختلف خواهد شد. برخی از مهمترین علائم و نشانه های کمبود استروژن عبارتند از:

-گر گرفتگی

-بیخوابی مداوم

-نوسانات خلقی با بروز افسردگی

-اختلالاتی در حواس و تمرکز

-تجزیه و تحلیل استخوان ها

-افزایش ناگهانی وزن

-عفونت های دستگاه ادراری

صفر تا صد ترشح صورتی واژن

مصرف قرص های ضد بارداری:

یکی از مهمترین عواملی که در بروز ترشحات صورتی رنگ واژن نقش بسیار زیادی دارد مصرف قرص های ضد بارداری است. با توجه به اینکه قرص های ضد بارداری سبب بروز اختلالاتی در استروژن می شود این مسئله می تواند در بروز ترشحات صورتی و لکه بینی تاثیرگذار باشد. این عارضه که خونریزی در دوره قاعدگی نام دارد به سبب کاهش استروژن است و علت آن مصرف قرص های ضد بارداری می باشد.

نکته: شایان ذکر است مصرف قرص های ضد بارداری به صورت مداوم ممکن است میان هورمون ها و دارو تعادل ویژه ای برقرار نماید.

به عبارتی ممکن است مشاهده و بروز ترشحات صورتی رنگ به مدت سه ماه و یا بیشتر از آن باشد که این مسئله در برخی موارد امری ناخوشایند تلقی می شود.

زمان تخمک گذاری: تخمک در طی زمان مشخص یعنی حدود ۱۴ روز پیش از شروع قاعدگی بعدی از لوله فالوپ آزاد می شود و این مسئله در بروز ترشحات صورتی رنگ واژن موثر است. تحقیقات نشان می دهد حدود سه درصد از زنان در زمان تخمک گذاری عارضه لکه بینی را مشاهده می کنند چرا که در این دوره مایع دهانه رحم شفاف و مرطوب است. تخمک گذاری با علائم و نشانه هایی در فرد نمایان می شود که برجسته ترین آنها میتل اشمرز و درد ناحیه پایین شکم است.

نکته: لازم به ذکر است بدانید روزهای نزدیک به تخمک گذاری و در خلال تخمک گذاری بیشترین احتمال برای بارداری وجود دارد.

کیست تخمدان: گاهی اوقات در یکی از تخمدان ها یک کیسه پر از مایع ایجاد می شود که به آن کیست تخمدان می گویند. این کیست ها اغلب در خلال قاعدگی به وجود آمده و در بروز ترشحات صورتی رنگ واژن نقش موثری ایفا می کند. به عنوان مثال چنانچه فولیکول تخمدان در زمان تخمک گذاری دچار پارگی نشود یک کیست فولیکولار ایجاد می شود. نکته قابل توجه این است که این عارضه ممکن است فاقد علائم باشد و پس از مدتی خودبخود درمان شود.

نکته: تحقیقات نشان می دهد بزرگ شدن و رشد بیش از حد برخی کیست ها نظیر کیست درموئید و سیست آدنوما منجر به لکه بینی و بروز ترشحات صورتی رنگ واژن می شود.

در پاره ای از اوقات عدم تعادل هورمون ها و شرایطی نظیر آندومتریوز در بروز این عارضه (ترشحات صورتی رنگ) بسیار کارآمد و موثر می باشد. علی الرغم نکات مذکور، گاهی درد یا سنگینی در ناحیه لگن یا نفخ احساس می شود که این عارضه چنانچه درمان نشود ممکن است کیست ها فشار زیادی به تخمدان وارد کرده و آن را پاره نمایند و این مسئله در نهایت منجر به پیچش تخمدان و قطع خونریزی خواهد شد.

لانه گزینی: از دیگر عواملی که سبب بروز ترشحات صورتی رنگ واژن می شود لانه گزینی است که در خلال این فرایند تخمک بارور به دهانه رحم می چسبد. مناسب ترین زمان برای این حالت حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از عمل تخمک گذاری است که با خونریزی خفیف و صورتی رنگ همراه می باشد. نکته قابل توجه این است که خونریزی لانه گزینی عارضه ای است که آن را تنها برخی از زنان تجربه می کنند.

دیگر علائم اولیه بارداری عبارتند از:

-تهوع به هنگام صبح

-احساس درد در ناحیه سینه

-احساس خستگی مداوم

-تکرر ادرار

نکته: در صورتی که فرد شاهد تاخیر در پریود باشد و در همین زمان ترشحات صورتی رنگ را مشاهده کند باید به انجام تست خانگی بارداری اقدام نماید.

حاملگی خارج از رحم: یکی از عارضه های نادر و کمیاب که در برخی زنان بروز می یابد چسبیدن جنین به لوله فالوپ است که به آن حاملگی خارج از رحم یا حاملگی لوله ای می گویند و در برخی اوقات منجر به خونریزی و لکه بینی می شود. چنانچه این ترشحات خفیف و شفاف باشند و با سایر ترشحات ترکیب شوند صورتی رنگ به نظر می رسند.

دیگر علائم حاملگی خارج از رحم عبارتند از:

-احساس درد شدید در ناحیه شکم، لگن، گردن و شانه

-سرگیجه

-بیهوش شدن

-فشار به مقعد

-احساس درد یک طرفه در لگن

نکته: لازم است بدانید پارگی لوله فالوپ عارضه ای بسیار خطرناک است و گاهی ممکن است تشدید و تداوم آن منجر به مرگ بیمار شود. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه درد شدید، لکه بینی، خونریزی و… باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

صفر تا صد ترشح صورتی واژن

 

سقط جنین: تحقیقات نشان می دهد حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از بارداری ها اغلب پیش از رشد جنین و ده ماهه شدن آن، به واسطه سقط جنین خاتمه می یابد. برخی از برجسته ترین علائم این عارضه جوشش مایع روشن، صورتی رنگ، خونریزی شدید قرمز رنگ و…است.

سایر علائم سقط جنین عبارتند از:

-سرگیجه

-ترشحات قهوه ای رنگ

-خارج شدن بافت یا لخته از واژن

-احساس درد یا گرفتگی شکمی در ناحیه پایین شکم

-بیهوش شدن

نکته: همانطور که میدانید خونریزی در اوایل بارداری امری کاملا عادی و طبیعی است اما در صورت مشاهده ترشحات صورتی رنگ و دیگر علائم سقط جنین مراجعه به پزشک متخصص امری ضروری تلقی می شود.

خون زچگی (لوشیا): خونریزی به مدت چهار الی شش هفته پس از زایمان که امری طبیعی است را خون زچگی می نامند و بوی آن شباهت فوق العاده ای به بوی خون قاعدگی دارد. این عارضه در ابتدا به صورت شدید و سنگین و همراه با لخته های کوچک است و منجر به ترشحات صورتی رنگ واژن می شود. به مراتب در روزهای چهارم این خونریزی شفاف و روشن می شود و اغلب به رنگ های صورتی یا قهوه ای نمایان می شود. پس از ۱۰ روز این عارضه بسیار خفیف شده و پیش از اینکه متوقف شود رنگ آن کرم یا زرد روشن می شود.

نکته: در صورتی که فرد در خلال این دوره لخته های بزرگ و ترشحات بدبو را مشاهده کند مراجعه به پزشک ضروری است چرا که این علائم می تواند هشدار دهنده عفونت باشد.

بیماری های التهابی لگن یا سایر عفونت ها: از عوامل موثر در بروز ترشحات صورتی رنگ واژن بیماری های منتقل شده از راه جنسی است که مشهورترین و مهمترین آنها سوزاک، کلامیدیا و… می باشد. این بیماری ها که در واقع نوعی عفونت هستند در ابتدا بدون هیچ نشانه ای نمایان می شوند. برخی علائم و نشانه ها، بروز این عفونت ها را هشدار می دهند که مهمترین آنها عبارتند از:

-خونریزی به هنگام مقاربت جنسی

-درد یا فشار در ناحیه لگن

-خارش واژن

-احساس درد در حین ادرار

-لکه بینی در خلال پریود

نکته: لازم است بدانید این عفونت ها چنانچه به موقع کنترل و درمان نشوند ممکن است به اندام های تولید مثل سرایت کنند و عفونتی به نام PID را تولید نمایند. نکته قابل توجه این است شخص مبتلا به این عفونت ممکن است دچار تب مداوم شود. در پاره ای از اوقات عفونت PID به درد ناحیه لگن و ناباروری ختم می شود.

فیبروم رحم (فیبروئید): یکی از عواملی که در بروز ترشحات صورتی رنگ واژن تاثیرگذار است فیبروم رحم است که به رشد بافت غیر قطعی در رحم و اطراف آن گفته می شود. تحقیقات نشان می دهد وجود فیبروم در رحم اغلب فاقد علائم است و گاه نیز خونریزی غیر طبیعی واژن، از علائم اصلی و اولیه این عارضه به شمار می رود. به عبارتی در این مواقع خونریزی خفیف با سایر مایعات دهانه رحم ترکیب شده و منجر به خروج ترشحات صورتی می شود.

برخی از مهمترین علائم فیبروم رحم عبارتند از:

-احساس درد به هنگام رابطه جنسی

-احساس درد به هنگام دفع ادرار

-احساس درد در ناحیه لگن و کمر

دوران پیش یائسگی: توقف چرخه قاعدگی که همان یائسگی است معمولا پیش از بروز با علائمی همراه است که این مسئله در بروز ترشحات صورتی رنگ واژن نقش موثری دارد. در خلال این دوره (پیش یائسگی) میزان استروژن به صورت طبیعی با نوساناتی همراه است که این عوامل می تواند در لکه های صورتی رنگ و پریودهای نامنظم تاثیرگذار باشد.

برخی از مهمترین علائم دوران پیش یائسگی عبارتند از:

-اختلال در خواب

-خشکی واژن

-نوسانات خلقی

-احساس گرگرفتگی

نکته: تحقیقات نشان می دهد علائم و نشانه های پیش یائسگی اغلب از ۳۵ تا ۴۰ سالگی در فرد نمایان می شوند.

صفر تا صد ترشح صورتی واژن

آیا ترشحات صورتی رنگ واژن علائم سرطان رحم است؟

گاهی اوقات ترشحات صورتی رنگ واژن نشانه سرطان دهانه رحم است و شایع ترین و رایج ترین علائم آن خونریزی نامنظم پس از رابطه جنسی، در خلال پریودهای منظم، بعد از یائسگی و..می باشد. ترشحات سفید، شفاف و روشن در پاره ای از اوقات نمایانگر سرطان دهانه رحم زودرس می باشد.

مهمترین علائم سرطان دهانه رحم عبارتند از:

-کاهش وزن ناگهانی

-احساس خستگی

-احساس درد در ناحیه لگن

-احساس تورم در پا

-بروز مشکلاتی در حین دفع ادرار و مدفوع

نکته: به دلیل اینکه سرطان دهانه رحم اغلب بدون علائم و نشانه ظاهر شده، توصیه می شود آزمایشات پاپ اسمیر به صورت مداوم انجام شود چرا که این مسئله در تشخیص و شناسایی به موقع این عارضه و کنترل و روند درمان آن نقش فوق العاده ای دارد.

نحوه درمان ترشحات صورتی رنگ واژن:

علی الرغم مطالب فوق، ترشحات صورتی رنگ واژن در برخی اوقات ممکن است امری طبیعی و بخشی از چرخه قاعدگی باشد چرا که بدن با دوره پیش یائسگی و مصرف داروهای ضد بارداری سازگار می شود. نکته قابل توجه این است که درمان این عارضه به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

در برخی اوقات عدم تعادل و ناسازگاری استروژن با هورمون درمانی یا داروهای ضد افسردگی تقویت کننده سروتونین درمان خواهند شد.

خونریزی ناشی از قاعدگی که مربوط به مصرف داروهای ضدبارداری هورمونی است و منجر به بروز ترشحات صورتی رنگ واژن می شود باید در چند ماه نخست متوقف شود. چنانچه این عارضه (خونریزی) ادامه یابد مراجعه به پزشک و به کارگیری سایر راهکارهای درمانی و کنترل بارداری امری ضروری است.

کیست تخمدان در صورت رعایت نکات و اصول بهداشتی به صورت خودبخود از بین می رود. چنانچه این کیست به سرعت رشد و پیشرفت کند جراحی آن امری ضروری است.

یکی از عوامل موثر در بروز ترشحات صورتی رنگ واژن، حاملگی خارج رحم است که اغلب با مصرف داروهای متوترکسات و گاه نیز انجام جراحی قابل کنترل و درمان می باشد. نکته قابل توجه این است چنانچه لوله فالوپ دچار پارگی و تخریب شود جراحی باید به صورت سریع صورت بگیرد و این کار از خونریزی داخلی جلوگیری می کند.

تحقیقات نشان می دهد برخی عوامل خود به خود منجر به سقط جنین میشود. گاهی اوقات جنین به صورت کامل از رحم دفع نمی شود که در این صورت انجام دیلاتاسیون و کورتاژ لازم و ضروری است. در خلال این روش ابتدا بیمار بیهوش شده و دهانه رحم به کمک دارو باز می شود. شایان ذکر است به منظور برداشتن هر گونه بافت باقی مانده داخل رحم از ابزاری به نام کورت استفاده می شود.

عفونت های STD و PID که اغلب سبب بروز ترشحات صورتی رنگ واژن میشود به واسطه مصرف آنتی بیوتیک ها قابل درمان میباشند. توصیه می شود به منظور پیشگیری از ابتلا به این عفونت ها در طول درمان و پس از آن از برقراری رابطه جنسی پر خطر به صورت جدی خودداری شود.

بهترین راهکار برای کنترل و درمان فیبروم رحم جراحی است.

موثرترین راهکارها و روش های درمان علائم و نشانه های دوران پیش یائسگی، مصرف کوتاه مدت داروهای ضد افسردگی و هورمون های درمانی است. نکته قابل توجه این است در برخی افراد این عارضه بدون دارو قابل کنترل و درمان می باشد.

تحقیقات نشان می دهد پرکاربردترین و اصلی ترین راهکار برای درمان سرطان دهانه رحم، شیمی درمانی و جراحی و… است. در پاره ای از اوقات برای برخی زنان این راهکارها به صورت ترکیبی اعمال می شوند که تشخیص این مسئله تا حد زیادی به فرد و شدت این عارضه بستگی دارد.

 

تشخیص زمان مناسب برای مراجعه به پزشک:

علی الرغم مطالب فوق درمی یابیم ترشحات صورتی رنگ واژن به ویژه در زمان قاعدگی امری نگران کننده نیست. به طور طبیعی قاعدگی از آغاز یک دوره تا آغاز دوره بعد بین ۲۱ تا ۳۵ روز به طول می انجامد. نکته قابل توجه این است که قاعدگی اغلب دو تا هفت روز ادامه می یابد. چنانچه در هر زمان به استثنای قاعدگی، خونریزی و لکه بینی همراه با علائمی نظیر درد، تب، سرگیجه و… همراه باشد مراجعه به پزشک متخصص امری ضروری است.

نکته قابل توجه این است چنانچه فرد در دوران بارداری شاهد خونریزی واژینال باشد باید به پزشک مراجعه نماید. ترشحات صورتی رنگ واژن در دوره لانه گزینی و اوایل بارداری امری شایع و عادی است. برخی از نشانه ها نظیر درد، سرگیجه، بافت و لخته علائم بارزی از بارداری غیر طبیعی یا سقط جنین می باشد. در صورتی که پس از یائسگی فرد ترشحاتی را در خود مشاهده کند باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نماید.

نکته: ترشحات نامنظم در پاره ای از اوقات علائم و نشانه فیبروم، سرطان دهانه رحم و… است که تا حد زیادی مستلزم مراقبت های پزشکی است.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

انواع پد بهداشتی

نوشته قبلی: انواع پد بهداشتی

28 آگوست 2020
صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

نوشته بعدی: صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

27 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم