ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

صفر تا صد پسوریازیس تناسلی زنان:

در ابتدا لازم است بدانید یک عارضه پوستی شدید به نام پسوریازیس که شامل زخم های قرمز، برجسته است بر روی پوست ایجاد می شود. این زخم ها گاهی بر روی ناحیه تناسلی فرد نمایان شده که به دو صورت خفیف و شدید می باشند. نکته قابل توجه این است که پسوریازیس تناسلی را می توان کنترل کرد اما به هیچ وجه قابل درمان نمی باشند.

به طور کلی پسوریازیس تناسلی زمانی بروز می یابد که پسوریازیس معمولی بر روی پوست ایجاد می شود. تحقیقات نشان می دهد حدود ۳۳ تا ۶۳ درصد از افراد مبتلا به این عارضه ابتدا علائم آن را بر روی ناحیه تناسلی خود مشاهده می کنند. در این مقاله تلاش ما بر این است پسوریازیس تناسلی و راهکارهای درمانی آن را به آسانی تشخیص و شناسایی نماییم.

پسوریازیس تناسلی چیست؟

لازم به ذکر است بدانید پسوریازیس یک عارضه خود ایمنی است که قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. پسوریازیس تناسلی در نواحی اطراف ناحیه تناسلی به چشم می خورد و می تواند به قسمت های بیرونی آلت تناسلی مرد و زن نفوذ کند. بیشترین تاثیر این عارضه بر قسمت های بالای ران، لایه های پوست بین ران و کشاله و همچنین کفل های نشیمنگاه می باشد.

نکته: درگیر کردن داخل واژن به واسطه بیماری پسوریازیس امری نادر و کمیاب است.

پیرامون ابتلا به پسوریازیس تناسلی دانشمندان به علت مشخصی دست نیافته و این عارضه می تواند هر شخصی را درگیر نماید. افراد مبتلا به این بیماری به نوع تناسلی آن نیز دچار می شوند و علت بروز این مسئله نیز نا مشخص است. تحقیقات نشان می دهد علائم این بیماری به صورت یکباره بروز می یابد و در ابتدا ممکن است شخص هیچ نشانه ای را در خود احساس نکند. برخی عوامل نظیر استرس و اضطراب یا سایر بیماری ها می تواند در روند پیشرفت این عارضه نقش موثری ایفا کند که در این صورت کنترل و درمان آن به مراتب دشوار تلقی می شود.

نکته: پسوریازیس ممکن است میان اعضای خانواده انتشار یابد اما لازم است بدانید این عارضه مسری نیست و میتواند به صورت موثر و کارآمد کنترل شود. نکته قابل توجه این است که اکنون برای درمان قطعی این بیماری هیچ راهکاری ارائه نشده است.

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

برخی دانشمندان بر این باورند عواملی مانند ژنتیک و وراثت در بروز پسوریازیس تناسلی تاثیرگذار است. به عبارتی آمار افراد مبتلا به این عارضه در میان زنان و مردان یکسان است و حدود ده درصد افراد ژن هایی به ارث می برند که منجر به بروز پسوریازیس در شخص می شوند.

نکته: تحقیقات نشان میدهد در میان جمعیت جهان تنها ۲ الی ۳ درصد به این عارضه مبتلا می شوند و یک سوم این افراد حداقل یک نفر از خانواده شان نیز به این بیماری دچار می شود.

علائم بروز پسوریازیس تناسلی:

تحقیقات نشان می دهد علائم و نشانه پسوریازیس تناسلی در افراد امری متغیر است و ممکن است در هر فرد به صورت های مختلف بروز یابد. برخی از مهمترین علائم عبارتند از:

·        زخم های قرمز که با پوسته های نقره ای پوشش داده شده است.

·        بروز نقطه های کوچک و فلس مانند که این علائم اغلب در کودکان شایع و رایج می باشد.

·        خارش و سوزش واژن که منجر به درد می شود.

·        خشکی و ترک برداشتن پوست که در پاره ای از اوقات به خونریزی منتهی می شود.

·        تداوم در برخی حساسیت ها که منجر به احساس درد و ناراحتی فرد می شود.

·        زخم های خشک و قرمز در نواحی اطراف واژن

علائم پسوریازیس معکوس:

شایع ترین و رایج ترین نوع پسوریازیس تناسلی، پسوریازیس معکوس است که اغلب منجر به بروز زخم های قرمز، خشک و نرم بر روی پوست می شود. این نوع پسوریازیس از دیگر انواع آن دردناک تر است و با سوزش شدیدی همراه است. به طور کلی، پسوریازیس منجر به بروز برخی علائم و نشانه های خاص در نواحی مختلف لگن و ران می شود که برجسته ترین این علائم عبارتند از:

 ناحیه بالای شرمگاهی: همانطور که میدانید قسمت بالای الت تناسلی را ناحیه شرمگاهی می گویند که از پوستی بسیار حساس برخوردار است. به همین سبب است که پزشکان برای به کارگیری راهکارهای درمانی بر روی این ناحیه بسیار دقیق و ظریف و با احتیاط هر چه تمام عمل می کنند.

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

نواحی بالای ران: تحقیقات نشان می دهد پسوریازیس تناسلی در ناحیه بالای ران اغلب به صورت زخم های کوچک و گرد و قرمز رنگ بروز می یابد. یکی از عواملی که در بروز این عارضه موثر است تحریک این ناحیه است به ویژه در افرادی که به هنگام راه رفتن ران های آنها با یکدیگر برخورد می کند و این آسیب در اینگونه افراد امری مشهود است.

چین های بین ران و کشاله ران: گاهی پسوریازیس در چین های بین ران و کشاله ران به صورت زخم های سفید و قرمز رنگ بروز می یابد که ممکن است سبب ترک خوردگی پوست این نواحی شود. نکته قابل توجه این است ورزشکاران و افرادی که اضافه وزن دارند گاهی در لایه های پوست عفونت هایی را مشاهده می کنند که شباهت فوق العاده ای به عفونت های قارچی دارند.

نکته: شایع ترین ناحیه برای بروز این عفونت ها، ناحیه تناسلی مردان و زنان می باشد.

بخش خارجی آلت تناسلی زن: پسوریازیس تناسلی در دستگاه تناسلی زن اغلب به صورت زخم های نرم و قرمز رنگ نمایان می شود. این عارضه در اکثر اوقات منجر به خارش شدید شده اما توصیه می شود از خواراندن این نواحی به طور جدی خودداری شود. چرا که این اقدام منجر به بروز عفونت و خشکی می شود. نکته قابل توجه این است این عفونت ها می توانند سبب ضخیم شدن پوست و خارش شدید شود که اغلب آزاردهنده می باشند.

نکته: این عارضه می تواند بر غشای مخاطی تاثیراتی بر جای بگذارد و آثار جانبی آن بر روی لایه خارجی پوست واژن همچنان باقی بماند.

مقعد و ناحیه تناسلی: از دیگر نواحی که پسوریازیس در آن ایجاد می شود مقعد و اطراف آن است که اغلب به صورت زخم های قرمز نمایان می شود. از بارزترین علائم و نشانه این عارضه خارش هموروئید و وجود کرمک مقعدی است که با عفونت قارچی مشابهت فوق العاده ای دارد.

نکته: لازم به ذکر است بدانید پسوریازیس تناسلی مقعد، اغلب منجر به بروز خونریزی مقعدی می شود که این عارضه در هنگام مدفوع و خشکی تشدید می شود. به عبارتی چین های مقعد گاهی اوقات ممکن است منجر به ابتلای شخص به زخم و قرمزی شدید شود. علی الرغم اینکه پوست مقعد ضخیم و فاقد حساسیت است درمان آن به مراتب دشوار است.

نحوه درمان پسوریازیس تناسلی:

همانطور که میدانید پسوریازیس تناسلی از جمله عارضه هایی است که درمان آن امری دشوار است اما در اکثر اوقات در برابر سایر تسکین دهنده ها و راهکارهای درمانی می تواند واکنش مناسبی از خود نشان دهد. در پاره ای از اوقات این عارضه بدون درمان بهبود یافته و مانع بروز احساس درد و ناراحتی در بیمار می شود. لازم است بدانید دوره های زمانی برای این عارضه در افراد مختلف امری متغیر است و در برخی شدید و در برخی به صورت خفیف نمایان می شود.

توصیه می شود افرادی که از کرم های موضعی استفاده می کنند این کار را با دقت هر چه تمام انجام دهند تا از نازک شدن پوست و ایجاد استرچ مارک و خطوط سفید بر روی پوست به صورت جدی خودداری نمایند. درمان این زخم ها کاری دشوار و در اکثر اوقات غیرممکن است و همچنین تسکین خارش نیز می تواند با موانعی همراه باشد. به طور کلی، افرادی که به این عارضه مبتلا هستند باید نواحی مورد نظر را به صورت مکرر مرطوب نمایند و از تکنیک های درمانی موضعی یا اشعه فرابنفش بهره مند شوند. اکنون برخی از موثرترین راهکارهای درمانی برای پسوریازیس تناسلی را ذکر می کنیم که عبارتند از:

داروهای موضعی: برخی پزشکان بر این باورند کورتیکواستروئیدهای ضعیف یکی از موثرترین راهکارها برای درمان پسوریازیس است. اما باید در نظر داشته باشید استفاده بیش از حد از این داروها می تواند منجر به نازکی دائمی پوست و استرچ ماچ شود و آسیب های جبران ناپذیری را از خود برجای بگذارد.

نکته: مرطوب کننده که در بهبود پسوریازیس نقش تعیین کننده ای دارد می تواند در مرطوب نگه داشتن نواحی مورد نظر مفید و موثر باشد.

پرهیز از نرم کننده های معطر: برخی از نرم کننده ها به شدت بر روی حساسیت و تحریک پوست تاثیرگذار هستند و منجر به بروز پسوریازیس می شوند. توصیه می شود به منظور پیشگیری از ابتلا به این عارضه از کرم های حاوی ویتامین دی و پماد استفاده شود چرا که آنها تحریک پذیری پوست را به شدت کاهش می دهند.

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

 اشعه فرابنفش: در صورت پیشرفت پسوریازیس تناسلی درمان آن به واسطه اشعه فرابنفش ممکن و میسر است. به دلیل حساسیت پوستی ناحیه تناسلی استفاده از میزان اشعه فرابنفش برای این قسمت باید به مراتب کمتر از سایر قسمت های بدن باشد. نکته قابل توجه این است که استفاده مکرر و بیش از حد از این راهکار درمانی می تواند به نازک شدن پوست منتهی شود.

سایر نرم کننده ها: برخی از نرم کنندهها از چنان قابلیتی برخورداند که می توانند پوست را با لایه محافظتی پوشش دهند و مانع اتلاف آب بدن شوند. به همین سبب است که این نرم کننده ها می توانند در روند درمان پسوریازیس کارآمد و موثر باشند.

مهارکننده های کلسی نئورین: برخی داروهای مهارکننده نظیر تاکرولیموس وپیمکرولیموس بی آنکه سبب نازک شدن پوست شوند می تواند در درمان پسوریازیس نقش موثری ایفا نمایند. از آثار جانبی این مهارکننده ها احساس سوزش است که در پاره ای از اوقات منجر به عفونت های مقاربتی همچون تبخال تناسلی و زگیل تناسلی خواهد شد.

داروی خوراکی: گاهی اوقات پزشک برای درمان پسوریازیس تناسلی داروهای خوراکی را تجویز میکند که این داروها خود می توانند سبب بروز برخی علائم و نشانه های ناخوشایند و نامطلوب در فرد نظیر بی خوابی، سردرد، تب، اسهال و.. شوند. بنابراین در صورت مشاهده برخی علائم مذکور باید هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. لازم است بدانید مراجعه به پزشک نه تنها می تواند تضمین کننده درمان امن و سریع و کارآمد باشد بلکه با انجام آزمایش های مکرر سایر بیماری های مقاربتی را تشخیص داده و به کنترل آنها اقدام می کند.

   نکته: پسوریازیس تناسلی از جمله عارضه هایی است که در حین رابطه جنسی تشدید میشود و در صورت تماس با هر گونه تحریک کننده شدت این بیماری چندین برابر خواهد شد.

برخی از مهمترین تحریک کننده ها عبارتند از:

-ادرار

-مدفوع

-پوشیدن لباس های تنگ

بهترین روش برای تسکین علائم پسوریازیس تناسلی چیست؟

نکته قابل توجه این است یکی از بهترین و موثرترین راهکار برای کاهش خارش و تحریک و تشدید این عارضه (پسوریازیس) ، مرطوب نگه داشتن ناحیه تناسلی و استفاده نکردن از سایر محرک ها نظیر عطر، لباس های تنگ و… می باشد. چنانچه رعایت این دستورالعمل ها در تسکین و بهبود این علائم موثر و کارآمد نباشند مراجعه به پزشک متخصص امری الزامی است.

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

پیشگیری از پیشرفت پسوریازیس تناسلی:

تحقیقات نشان می دهد به منظور حصول بهترین نتیجه از درمان این عارضه و جلوگیری از تشدید و پیشرفت آن باید از تحریک پسوریازیس تناسلی به صورت جدی خودداری شود. موثرترین و مهمترین راهکارها برای جلوگیری از پیشرفت پسوریازیس عبارتند از:

در ابتدا لازم است بدانید برای درمان پسوریازیس تناسلی باید از راهکار درمانی استفاده شود که تجویز پزشک متخصص باشد. چرا که درمان این عارضه در بخش های مختلف بدن با یکدیگر متفاوت است. به عبارتی راهکار درمانی می تواند برای قسمتی از بدن مفید و موثر باشد حال آنکه همان روش برای سایر قسمت های بدن عوارض جانبی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال تازاروتین می تواند این قسمت را تحریک کرده و پسوریازیس را تشدید نماید. نکته قابل توجه این است که نور درمانی و درمان های لیزری می تواند ابتلا به سرطان دستگاه تناسلی را به شدت افزایش دهد.

   نکته: علی الرغم مطالب فوق، پسوریازیس عارضه ای مسری نیست و در صورتی که با فرد مبتلا به این عارضه رابطه جنسی برقرار نمایید به آن دچار نخواهید شد.

گاهی اوقات روش درمان منجر به تحریک پوست ناحیه تناسلی می شود که در این صورت مراجعه به پزشک الزامی است.

افرادی که مبتلا به پسوریازیس تناسلی هستند باید به هنگام استحمام از شوینده های ملایم و بدون بو استفاده کنند. توصیه می شود به هیچ عنوان از صابونها و شامپوهای حاوی دئودورانت و آنتی باکتریال استفاده نشود چرا که این مواد می توانند تحریک پذیری پوست را افزایش دهند و سبب پیشرفت این عارضه شوند.

در صورتی که فرد مبتلا به پسوریازیس پس از استحمام در آن ناحیه احساس خشکی نماید باید از نرم کننده بدون عطر استفاده کند تا از تحریک این قسمت جلوگیری شود.

به منظور پیشگیری از این عارضه و تحریک قسمت آسیب دیده توصیه می شود از دستمال توالت با کیفیت بالا استفاده شود.

از تماس مستقیم ادرار و مدفوع با ناحیه مبتلا به پسوریازیس باید به صورت جدی خودداری شود چرا که این مسئله می تواند سبب التهاب و عفونت و در نهایت تشدید این عارضه شود.

به سبب اینکه پوشیدن لباس های تنگ میتواند منجر به اصطکاک و تشدید پسوریازیس تناسلی شود توصیه می شود فرد مبتلا به این عارضه لباس های گشاد و آزاد بپوشد.

یکی از عوامل موثر در روند کنترل و بهبود پسوریازیس تناسلی بهره گیری از رژیم غذایی مناسب است. به عبارتی رژیم غذایی شخص مبتلا به این عارضه باید حاوی فیبر و مکمل های فیبر باشد چرا که این مسئله منجر به آسان شدن حرکات روده می شود.

صفر تا صد درمان پسوریازیس تناسلی زنان

رابطه جنسی با شخص مبتلا به پسوریازیس تناسلی:

همانطور که میدانید استفاده از کاندوم مانع بروز احساس ناخوشایند در افراد در حین رابطه جنسی می شود و همچنین از تحریک پوست در برابر برخی عارضه ها جلوگیری می کند. توصیه می شود پس از رابطه جنسی فرد مبتلا به این عارضه ناحیه مورد نظر را به خوبی شستشو دهد و از مصرف داروهای موثر به منظور بهبودی هر چه سریع تر استفاده نماید.

لازم به ذکر است بدانید ناحیه مبتلا به پسوریازیس به مراتب دچار تحولاتی می شود که این مسئله گاهی سبب بروز احساس نامطلوب در فرد می شود. افرادی که مبتلا به پسوریازیس تناسلی هستند باید این مسئله را به طور دقیق و کامل با شریک جنسی خود در میان بگذارند. نکته قابل توجه این است که این عارضه در خلال رابطه جنسی تشدید و تحریک می شود اما قابلیت انتقال از فردی به فرد دیگر را ندارد و به همین سبب هیچ محدودیتی برای رابطه جنسی ایجاد نخواهد کرد.

چنانچه به پسوریازیس تناسلی مبتلا هستید می توانید روابط نزدیک و صمیمی خود را با دیگران حفظ نمایید. برخی عوامل در کاهش تحریک ناحیه مبتلا به این عارضه تاثیر فوق العاده ای دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

چنانچه پوست ناحیه تناسلی دچار خراشیدگی و زخمهایی شود باید رابطه جنسی خود را به تاخیر و تعویق بیاندازید.

توصیه می شود پیش از رابطه جنسی ناحیه آسیب دیده را با دقت و به آرامی تمیز کنید و برای این کار باید از شوینده های ملایم و فاقد عطر استفاده نمایید. این کار سبب می شود داروهای موثر برای درمان پسوریازیس به بدن شریک شما مالیده نشود.

توصیه می شود در هنگام رابطه جنسی آقایان از کاندوم دارای لوبریکنت به منظور کاهش تحریک و عفونت استفاده نمایند. نکته قابل توجه این است فرقی نمی کند مرد یا زن به این عارضه مبتلا باشد.

به منظور کاهش تحریک پذیری پوست توصیه می شود پس از رابطه جنسی نیز ناحیه مبتلا به پسوریازیس تناسلی را به آرامی شستشو دهید.

نکته: چنانچه شخص برای درمان این عارضه از داروهای خاص استفاده می کند باید پس از شستشو به مصرف آنها اقدام نماید.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۱ ۱ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

صفر تا صد ترشحات صورتی واژن

نوشته قبلی: صفر تا صد ترشحات صورتی رنگ واژن

20 ژانویه 2021
josh t min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: راه درمان قطعی جوش های تناسلی در زنان

28 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم