ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

صفر تا صد کاپ قاعدگی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه پریود

صفر تا صد کاپ قاعدگی

صفر تا صد کاپ قاعدگی

صفر تا صد کاپ قاعدگی:

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی از جمله محصولاتی است که در بهداشت قاعدگی خانم ها نقش موثر و فوق العاده ای ایفا می کند. در این مقاله سعی بر آن است این محصول را از جوانب مختلف مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

کاپ قاعدگی چیست؟

در ابتدا لازم است بدانید کاپ قاعدگی در زمره محصولاتی است که مدت زمان طولانی از تولید آن گذشته اما اکنون اهتمام و توجه خانم ها را به خود جلب کرده است. شکل ظاهری این محصولات بهداشتی، قیف مانند است که به عنوان جایگزین برای نوار بهداشتی یا تامپون مورد استفاده قرار می گیرند و می توان با قرار دادن آنها در واژن، خون زمان پریودی را کنترل و جمع آوری کرد.

جنس کاپ قاعدگی از سیلیکون طبی، لاستیک یا پلاستیک مقاوم است که از قابلیت چند بار مصرف بودن برخوردار می باشند. نحوه استفاده از این محصولات به گونه ای است که باید پس از هر بار استفاده کاپ را خالی کرده و آن را با  آب و صابون به خوبی شستشو دهید و به صورت مجدد در محل مورد نظر جایگذاری نمایید. به طور کلی مدت زمان استفاده از این محصول  ۶ الی ۱۲ ساعت می باشد. بنابراین افرادی که با خونریزی شدید در قاعدگی مواجه هستند باید کاپ خود را در طول روز چندین بار شستشو دهند.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی:

علی الرغم مطالب فوق، کاپ قاعدگی جایگزینی مطلوب و مناسب است که با محیط زیست سازگاری فوق العاده ای دارد. از این رو برخی امتیازات این محصولات عبارتند از:

 صرفه جویی مالی: یکی از برجسته ترین مزایای کاپ، صرفه جویی مالی است. افرادی که مایل به خرید این محصولات هستند می توانند با صرف کمترین هزینه این محصول را تهیه و خریداری نمایند. اخرین قیمت برای خرید این محصول حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومن است. ماندگاری و دوام این محصولات تا حد زیادی بستگی به برند و مارک آن دارد که این امر متضمن کیفیت و مقاومت این محصول است. با توجه به اینکه هزینه نخستین این محصولات اندکی بالاست لذا در بلند مدت می تواند منجر به صرفه جویی مالی شود.

 سهولت در استفاده: نحوه استفاده از کاپ قاعدگی بسیار آسان تر از نوار بهداشتی یا تامپون است که این امر از فواید و امتیازات این محصول به شمار می رود. نکته قابل توجه این است که این محصول از خشکی واژن جلوگیری می کند و این مسئله برای خانم ها دارای اهمیت است.

 کاهش دردهای شکم: استفاده از کاپ های قاعدگی در کنترل و کاهش درد شدید شکم تاثیر ویژه ای دارد چرا که بهداشت واژن به خوبی رعایت می شود.

 تمیزی بیشتر: برخلاف نوار بهداشتی که در برخی اوقات باعث نشتی می شود این محصول چنانچه به صورت صحیح جایگزین شود مانع نشتی و خروج خون می شود. از مهمترین مزایای این محصول استفاده از آن در شرایط مختلف نظیر ورزش، شنا، دوش گرفتن و… می باشد.

 کاهش اثرات منفی زیست محیطی: همانطور که میدانید نوار بهداشتی و تامپون تنها یکبار قابل استفاده هستند و شخص در طی قاعدگی خود تعدادی از آن را مورد استفاده قرار می دهد. حال آنکه از کاپ قاعدگی می توان به صورت مجدد استفاده کرد. به عبارتی نوار بهداشتی به سبب تولید فراوان زباله آسیب و صدمه زیادی به محیط زیست وارد می کند در حالی که کاپ این عارضه را به دنبال ندارد.

 کاهش عفونت های قارچی واژن: باید در نظر داشته باشید افرادی که تمایل به خرید و استفاده از این محصول را دارند باید از کاپ مناسب و قابل شستشو استفاده نمایند. در صورتی که این محصولات فاقد قابلیت ضدعفونی کننده باشند امکان ابتلا به بیماری های عفونی و قارچی به شدت افزایش می یابد.

صفر تا صد کاپ قاعدگی

معایب استفاده از کاپ قاعدگی:

علی الرغم اینکه کاپ قاعدگی از مزایای فوق العاده ای برخوردار است برای این محصول معایبی نیز بر شمرده شده که برجسته ترین آنها عبارتند از:

دشواری در حین استفاده از این محصول برای نخستین بار: استفاده از این محصول برای نخستین بار دارای پیچیدگی ها و دشواری هایی است که منجر به بروز احساس ناخوشایند و نامطلوب در فرد می شود. تجمع خون قاعدگی ممکن است در برخی زنان تهوع آور باشد از این روز استفاده از این محصول برای این افراد توصیه نمی شود.

 بروز احساس ناخوشایند و نامطلوب در حین استفاده از کاپ قاعدگی: همانطور که میدانید از برجسته ترین دلایل استفاده از این محصول سهولت جایگذاری آن است اما چنانچه به صورت صحیح و دقیق در مکان مورد نظر قرار گیرد می تواند احساس ناراحت کننده و ناخوشایندی را در فرد ایجاد نماید.

ترشحات خونی: یکی از معایب استفاده از کاپ در زمان قاعدگی بروز ترشحات خونی است که این عارضه در دو دسته افراد بیشتر به چشم می خورد. دسته نخست افرادی که دچار خونریزی شدید می شوند و دسته دوم افرادی که در دوره قاعدگی لخته خون را به صورت مداوم  مشاهده می کنند.

سندروم شوک سمی: شوک سمی در زمره اختلالاتی است که اغلب در افراد نگران، بروز می یابد. این بیماری که در واقع نوعی عفونت محسوب می شود در اثر تاخیر در تعویض تامپون ایجاد می شود. مطالعات نشان می دهد تعداد افراد مبتلا به این عارضه بسیار اندک می باشند و این بیماری به سرعت درمان می شود.

نکته: در پاره ای از اوقات به منظور ترفند ضد تبلیغی از این نام یا به عبارتی سندروم شوک عصبی به صورت مکرر استفاده می شود.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی:

از نکات مهم و اساسی پیرامون این محصول نحوه استفاده صحیح از آن است. به طور کلی، کاپ قاعدگی متشکل از دو قسمت است: جام کاپ و ساقه نازک کاپ. توصیه می شود پیش از استفاده اولیه از این محصول دستورالعمل های موجود بر روی آن با دقت خوانده شود و تمامی نکات مربوط به آن به درستی رعایت شود. از مهمترین نکات پیرامون این محصول شستشو و ضدعفونی کردن آن است که باید با دقت و ظرافت انجام شود.

نکته: به طور کلی، به منظور استرلیزه کردن کاپ، قبل و بعد از استفاده دست ها به خوبی با آب وصابون شسته شود.

به منظور استفاده از این کاپ باید سر آن را تا کرده و آن را با دقت و ظرافت هرچه تمام وارد واژن نمایید. برای وارد شدن این کاپ به واژن لازم است در حالت ایستاده یا نشسته باشید به گونه ای که یک پای خود را بلند کنید تا کاپ به راحتی به واژن وارد شود. نکته قبل توجه این است که دخول کاپ به واژن ممکن است در ابتدا کار دشواری به نظر برسد اما این کار را می توان به واسطه چندین روش مختلف انجام داد. نحوه استفاده از کاپ در تصویر زیر را بررسی نمایید.

صفر تا صد کاپ قاعدگی

نکته: چنانچه لبه کاپ به واژن وارد شود آن را فشار داده تا به طور کامل تمامی کاپ درون واژن جایگذاری شود.

ساختار کاپ باید به صورت ارتجاعی باشد تا مانع نشت خون قاعدگی شود و عملکرد آن را افزایش دهد. به منظور اطمینان حاصل نمودن از این مسئله باید در ابتدا کاپ را نگه داشته و سپس آن را یک دور کامل بچرخاند.

نکته: جالب این است در صورتی که کاپ به صورت صحیح و اصولی در واژن قرار بگیرد وجود آن هرگز احساس نخواهد شد.

نحوه خارج نمودن کاپ قاعدگی:

علی الرغم مطالب فوق که وارد کردن کاپ قاعدگی به واژن مستلزم فشار است، خارج نمودن کاپ نیز بدون فشار دادن ممکن و میسر نخواهد بود. در پاره ای از اوقات افراد برای خارج نمودن این محصول از واژن از عضلات واژن استفاده می کنند. چنانچه عضلات کگل یا کف لگن فرد ضعیف باشد باید مقاله تقویت کگل را مطالعه نماید. نکته قابل توجه این است که تقویت عضلات کگل می تواند در بهبود سلامت واژن در تمامی سنین نقش فوق العاده ای ایفا نماید.

برای خارج کردن کاپ قاعدگی در واژن باید دو انگشت اشاره و شست خود را به واژن وارد کرده و پایه آن را بگیرید و به آرامی خارج نمایید. چنانچه پایه کاپ را بگیرید مکش آن متوقف می شود و سپس به خارج کردن آن اقدام نمایید. کاپ را به صورت عمودی نگه دارید و با این کار مانع بیرون ریختن خون قاعدگی از کاپ شوید. نکته قابل توجه این است که برخی زنان قادر به یافتن محل صحیح کاپ یا پایه نخواهند بود لذا این مسئله فاقد ناراحتی و نگرانی است. برای بهتر انجام دادن این کار باید اندکی صبر کنید و سپس مجددا تلاش نمایید.

رعایت بهداشت کاپ قاعدگی:

همانطور که میدانید استرلیزه کردن و تمیز کردن کاپ قاعدگی امری الزامی است. شستشوی کاپ با آب و صابون باید بلافاصله پس از خارج نمودن کاپ از واژن صورت بگیرد. به منظور ضد عفونی کردن هر جه بیشتر این محصولات توصیه می شود در فاصله بین دوره های عادت ماهانه کاپ به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در آب جوش قرار بگیرد تا باکتری های موجود بر روی آن از بین برود.

صفر تا صد کاپ قاعدگی

نحوه خریداری کاپ قاعدگی:

علی الرغم مطالب فوق، کاپ قاعدگی محصولی است که می تواند به منظور رعایت بهداشت زنان در دوران قاعدگی به کار گرفته شود به ویژه زمانی که زن به محصولاتی نظیر نوار بهداشتی و تامپون حساسیت دارد. توصیه می شود پیش از استفاده نخست از این محصول، دستورالعمل های موجود بر روی آن به خوبی مطالعه شود تا به صورت اصولی و صحیح مورد استفاده قرار بگیرد.

این محصول در مارک و برندهای مختلف در بازار موجود است اما در زمان خرید کاپ قاعدگی باید اصول و نکاتی توجه اساسی شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 باید در نظر داشته باشید کاپ قاعدگی از جنس سیلیکون پزشکی باشد که این جنس اغلب نرم و انعطاف پذیر است. ساختار این محصولات به گونه ای است که با بدن سازگار بوده و هیچگونه آسیبی به کانال واژن وارد نخواهد کرد و مانع بروز حساسیت های فردی می شود.

 کاپ قاعدگی دارای سایزهای متفاوت است و انتخاب سایز مناسب امری مهم و اساسی است. چنانچه سایز مناسب این محصول خریداری نشود استفاده از آن با موانع و دشواری هایی مواجه می باشد.

 حمایت و پشتیبانی شرکت فروشنده کاپ قاعدگی در زمره مواردی است که در زمان خرید این محصول باید به آن توجه شود. به طور کلی شرکت های فروشنده ای که این محصول را در اختیار

مشتریان قرار می دهند چنانچه در صورت بروز مشکلات پاسخگوی آنها باشند در واقع کار بر اهمیت کار خود می افزایند. نکته قابل توجه این است که شرکت های فروشنده این محصول باید پیش از خرید به افراد خریدار مشاوره دهند و آنها را با این محصول اشنا سازند.

شرکت سازنده این محصول باید دارای مجوز قانونی باشد. همانطور که میدانید وسایل بهداشتی زنان دارای حساسیت های است و به همین سبب وزارت بهداشت کشور آنها را از جوانب مختلف کنترل می کند. اخذ مجوز قانونی برای ساخت و تولید محصولات و تجهیزات بهداشتی امری دشوار است. به دلیل اینکه برخی داروخانه ها و.. دارای برندهای غیر قانونی و نامعتبر هستند پیش از خرید لازم است برند کاپ را به طور دقیق مطالعه و بررسی نمایید.

  نکته: برند کاپ قاعدگی باید در سطح جهانی مطرح و شناخته شده باشد که این امر می تواند متضمن اطمینان خریدار باشد.

از مهمترین عواملی که در زمان خرید کاپ قاعدگی دارای اهمیت اساسی است قیمت این محصولات است. با تکیه بر مطالب فوق و مقرون به صرفه بودن این محصولات در مقایسه با سایر محصولات بهداشتی زنان، مناسب بودن قیمت این تجهیزات نیز امری مهم و اساسی تلقی می شود.

نکته: نکته قابل توجه این است که اهتمام به قیمت کاپ نباید به گونه ای باشد که شخص خریدار از کیفیت این محصول غافل شود.

در نهایت…

برای خرید این محصول الزامی است فرد به تمامی معیارها و فاکتورهای فوق توجه نماید.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

کاهش درد پریودی

نوشته قبلی: کاهش درد پریودی

18 ژانویه 2021
تاثیر استرس در عقب افتادن پریود

نوشته بعدی: تاثیر استرس در عقب افتادن پریود

21 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم