ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

عفونت رحم چیست؟

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

عفونت رحم چیست؟

رحم از مهم ترین عضو تولید مثل بانوان است که، از سه لایه اصلی تشکیل شده است. این سه لایه شامل اندومتر، پری متر و میومتر می باشند. اندومتر لایه مخاط میانی رحم است. که سطح بیشتری را از دیگر لایه های رحم، اشغال نموده است. از طرفی بیشتر از دیگر لایه ها دچار عفونت می شود. زیرا هرگونه مشکل زنان مانند عفونت لگن، سزارین و … آن را تحت تاثیر قرار می دهد. عفونت رحم از جمله بیماری های دستگاه تولید مثل بانوان است. که ناشی از عفونت اندومتر می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با عفونت رحم یا آندومتریوز بیشتر آشنا کنیم.

عفونت رحم چیست؟

آندومتریوز یا عفونت رحم چیست؟

در صورتی که پوشش داخلی آندومتر دچار التهاب شود، دیواره رحم را تحت تاثیر قرار می دهد و فرد دچار عفونت رحمی می شود. 

نشانه های ابتلا به عفونت رحم

احساس درد در ناحیه شکم و یا لگن از ابتدایی ترین علائم عفونت رحم می باشد.

تب و لرز که معمولا به صورت جداگانه رخ می دهند.

یبوست

خونریزی و ترشحات غیر طبیعی واژینال

احساس بیمار بودن فرد و یا خستگی های بی دلیل

که در صورت بروز هر کدام از این علائم بهتر است با پزشک خود در ارتباط باشید. پزشک با بررسی بیشتر می تواند دلیل اصلی علائم را به طور قطعی مشخص نماید.

عفونت رحم چیست؟

دلایل ابتلا به آندومتریوز یا عفونت رحم

یکی از اصلی ترین دلایل عفونت رحم، عفونت دیواره رحم یا آندومتر است. باکتری ها ممکن است در شرایط مختلفی وارد رحم شوند. اما سرویکس نقش اصلی محافظت از رحم را در برابر باکتری ها دارد. البته در صورتی که دهانه رحم باز باشد، ممکن است این باکتری ها وارد رحم شوند. از این زمان

ها می توان به زایمان و جراحی های زنان اشاره نمود. در صورت ورود باکتری ها به درون رحم، رحم فرد دچار عفونت و التهاب خواهد شد.

عواملی که موجب عفونت رحم می شوند

عفونت های مقاربتیSTI یا همان عفونت های مقاربتی از جمله عواملی هستند که، می توانند موجب التهاب رحم شوند. این عفونت ها در روابط جنسی ایجاد می شوند. که معمولا از فرد دیگر منتقل       می شوند. از جمله این باکتری ها و عفونت ها می توان به کلامیدیا یا سوزاک اشاره نمود.

باکتری های درون رحم: این باکتری ها معمولا در دهانه رحم و واژن وجود دارند. که پس از باز شدن دهانه رحم به درون آن نفوذ می کنند و موجب عفونت و التهاب رحم می شوند.

عمل لگن: از دیگر عواملی است که موجب عفونت های رحمی می شود. زیرا ممکن است از طریق رحم و سرویکس انجام شود. 

سقط جنین: از جمله مواردی می باشد که موجب باز شدن دهانه رحم می شود. بنابراین می تواند موجب انتقال باکتری ها درون رحم شود.

زایمان سزارین: معمولا افرادی که زایمان سزارین می کنند، بیشتر از دیگر افراد دچار عفونت های رحم می شوند. در صورتی که فرد به صورت اورژانسی سزارین شود و از قبل اطلاعی در این باره نداشته باشد، احتمال عفونت بیشتر هم خواهد شد.

بیوپسی آندومتر: نوعی روش کمک درمانی است که به وسیله آن از بافت رحم نمونه برداری می شود. ممکن است وسیله های مورد استفاده در این روش نمونه برداری آلوده بوده و موجب عفونت رحم شود.

کورتاژ و یا جراحی های رحمی نیز می تواند موجب این عفونت شود.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

khaareshh min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: خارش واژن بعد از قاعدگی

3 فوریه 2021
tarashhhoh min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: ترشحات طبیعی واژن

17 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم