ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

علائم سرطان دهانه رحم

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

علائم سرطان دهانه رحم

بیماری سرطان یکی از مرموزترین و ترسناک ترین بیماری های خاموش است. که معمولا زمانی خود را نشان   می دهد که، بیماری به اوج خود رسیده باشد. به همین دلیل است که همیشه به پیشگیری از این بیماری توصیه می شود. یکی از شایع ترین سرطان ها در میان بانوان، سرطان دهانه رحم است. که متاسفانه امروزه بانوان بالای ۱۵ سال در معرض ابتلا به آن قرار دارند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با علائم و نشانه های هشدار سرطان دهانه رحم، بیشتر آشنا کنیم.

علائم سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چیست؟

تولید و تکثیر غیر طبیعی سلول های بافتی در بدن، منجر به بیماری سرطان می شود. این سلول های غیرطبیعی می توانند در عملکرد اعضای بدن اختلال ایجاد نمایند. دهانه رحم نیز عضوی از  بدن بانوان می باشد که، دارای سلول های پوششی استوانه ای و سنگفرشی می باشد. که در صورت ایجاد سرطان دهانه رحم، این سلول ها به صورت غیرطبیعی رشد خواهند نمود. این سرطان می تواند عوارض بسیار زیادی به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که پیشگیری از آن بسیار حائز اهمیت می باشد. تست پاپ اسمیر بهترین روش برای تشخیص زود هنگام و پیشگیری از بروز این بیماری در بدن بانوان است. در صورت بروز سرطان دهانه رحم، نیاز به روش های درمانی متنوعی مانند شیمی درمانی، پرتو درمانی و … می باشد.

علائم سرطان دهانه رحم

علائم سرطان دهانه رحم

اما نکته قابل توجه در رابطه با این سرطان، نحوه تشخیص آن است. برای این کار باید با نشانه های این سرطان بیشتر آشنا شوید. تا در صورت مشاهده هر کدام از آن ها، برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه نمایید. این علائم عبارتند از:

ترشحات بدبوی واژن و طولانی مدت: معمولا در صورت اختلال در عملکرد تخمدان ها، رحم و عفونت واژن ممکن است فرد ترشحاتی را مشاهده نماید. به همین دلیل هر ترشحی نمی تواند علائم این بیماری باشد. ترشحات ناشی از سرطان دهانه رحم بسیار بوی بدی دارند و معمولا فرد در طولانی مدت، حتی پس از درمان عفونت آن ها را مشاهده خواهد نمود.

لکه بینی و خونریزی خارج از سیکل قاعدگی: هر خونریزی خارج از قاعدگی را نمی توان دلیل برای این سرطان دانست. اما معمولا در صورتی که این خونریزی ها طولانی مدت ادامه داشته باشند، نیاز است تا توسط پزشک بررسی شود. از طرفی اگر چند سال پس از یائسگی این خونریزی ها مشاهده شوند، قطعا باید آن ها را هشدار تلقی نمود و به پزشک مراجعه کرد.

درد غیر طبیعی در رابطه جنسی: از آنجایی که تولید بافت های غیر طبیعی موجب تشکیل تومور در دهانه رحم می شود. موجب دردهای غیر طبیعی هنگام رابطه جنسی می شود. البته این درد ممکن است در مواردی که پولیپ در دهانه رحم ایجاد شده است، نیز رخ دهد. بنابراین بهتر است برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه نمود.

دردهای طولانی مدت در ناحیه لگن: احساس درد در ناحیه لگن می تواند نشانه بیماری های مختلفی مانند فیبروم، عفونت های لگنی و در برخی مواقع سرطان دهانه رحم محسوب شود. به همین دلیل در صورتی که این دردها پایدار و طولانی شدند، بهتر است برای تشخیص دلیل درد، به پزشک مراجعه نمایید.

کاهش وزن و بی اشتهایی: یکی از نشانه های بیماری سرطان که در صورت بروز هر نوع سرطان ممکن است در فرد ایجاد شود. بی اشتهایی فرد و کاهش وزن ناگهانی او در مدت زمان کم است. که می تواند از دید دیگران غیر طبیعی تلقی شود.

احساس درد و تورم در پاها: احساس درد در کشاله ران و پاها از دیگر نشانه های این بیماری تلقی    می گردد. زیرا رحم پس از بروز این بیماری به غدد لنفاوی نزدیک به کشاله ران فشار وارد می نماید. که موجب اختلال در عبور لنف در غدد لنفاوی شده و در نهایت موجب تورم و درد در پاها می گردد.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

علائم زخم دهانه رحم

نوشته قبلی: علائم زخم دهانه رحم

6 فوریه 2021
پایین بودن استروژن در زنان

نوشته بعدی: پایین بودن استروژن در زنان

9 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم