ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

علائم و درمان بیماری آدنومیوز

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج

علائم و درمان بیماری آدنومیوز

علائم و درمان بیماری آدنومیوز

آشنایی با علائم و راهکارهای درمانی بیماری آدنومیوز:

در ابتدا لازم است بدانید بیماری آدنومیوز به رشد سلول های بافت داخلی رحم در دیواره عضلانی رحم گفته می شود که شباهت فوق العاده ای با بیماری آندومتریوز دارد. این بیماری که نسبتا شایع و رایج است اغلب فاقد علائم و نشانه می باشد. تحقیقات نشان می دهد این عارضه در میان زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله رخ می دهد و از میان هر ۱۰ زن یک نفر از آنها به این بیماری مبتلا می شود. در این مقاله تلاش ما بر این است که علل، علائم و راهکارهای درمانی مربوط به بیماری آدنومیوز را بررسی نماییم.

بیماری آدنومیوز چیست؟

با تکیه بر مطالب فوق در می یابیم علائم بیماری آدنومیوز با بیماری آندومتریوز شباهتی هایی دارد. به عبارتی در خلال این عارضه سلول هایی که اغلب درون بافت داخلی رحم رشد می کنند به مراتب به بافت های خارجی رحم نفوذ کرده و آنها را احاطه می کنند.

همانطور که میدانید تحریک سلول ها در طی چرخه قاعدگی منجر به بروز دردهای قاعدگی و خونریزی های نسبتا شدید می شود. چرا که در اثر کاهش و افزایش سطح استروژن در بدن، بافت رحم شروع به ریزش می کند و علائم بیماری آدنومیوز دچار تغییرات و دگرگونی هایی می شود.

لازم به ذکر است بدانید علائم آدنومیوز پس از یائسگی و توقف قاعدگی به مرور زمان کاهش می یابد چرا که سطح استروژن به طور طبیعی پس از یائسگی کاهش می یابد.

علائم بیماری آدنومیوز:

یکی از نکات مهم پیرامون بیماری آدنومیوز وسعت و شدت علائم این بیماری است که در افراد مختلف امری متغیر می باشد. تحقیقات نشان می دهد حدود یک سوم از زنان هیچ یک از علائم این عارضه را تجربه نمی کنند. حال آنکه در برخی زنان شدت این عارضه به گونه ای است که زندگی آنها دچار اختلالاتی می شود. همچون سایر بیماری ها، آدنومیوز نیز با علائمی همراه است که برجسته ترین این علائم عبارتند از:

·        بروز خونریزی های شدید قاعدگی

·        دردهای شدید زمان قاعدگی

·        احساس درد هنگام نزدیکی

·        خونریزی میان دوره های قاعدگی

·        تشدید دردهای رحم

·        بزرگ و نازک شدن رحم

·        عفونت و التهاب در ناحیه لگن

·        احساس درد هنگام حرکات روده

·        احساس فشار در ناحیه مثانه و مقعد

علائم و درمان بیماری آدنومیوز

علل اصلی بیماری آدنومیوز:

برای علت بروز بیماری آدنومیوز پزشکان به نتایج واحدی دست نیافته اما به صورت احتمالی برخی موارد را در بروز این عارضه موثر می دانند که این عوامل عبارتند از:

رشد جنین: یکی از برجسته ترین علل بروز آدنومیوز، رشد جنین است که اغلب در زمان تشکیل جنین در رحم و پیش از تولد نوزاد رخ می دهد.

التهاب: از مهمترین عواملی که در بروز این عارضه موثر است التهاب ایجاد شده در رحم به هنگام جراحی است که خطر ابتلا به ادنومیوز را دو چندان کرده است.

بافت تهاجمی: در پاره ای از اوقات در هنگام زایمان سزارین یا سایر جراحی ها آسیب های جدی به رحم وارد می شود که در بروز بیماری آدنومیوز نقش موثری ایفا می کند.

خطرات بیماری آدنومیوز:

گاهی اوقات زنان به صورت مکرر حاملگی را تجربه می کنند که این مسئله می تواند در افزایش ابتلا به بیماری آدنومیوز تاثیرگذار باشد. برخی از عوامل خطرناک که در بروز این عارضه نقش بسزایی دارد عبارتند از:

سن: آدنومیوز از جمله بیماری هایی است که زنان در هر سنی به آن مبتلا می شوند اما زنان ۴۰ الی ۵۰ ساله بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عارضه هستند.

بارداری: بارداری های متعدد از جمله عواملی است که خطر ابتلا به آدنومیوز را دو چندان نموده است.

جراحی رحم: انجام برخی جراحی های مربوط به رحم و زایمان سزارین خطر بروز بیماری آدنومیوز را به شدت افزایش می دهد.

علائم و درمان بیماری آدنومیوز

نحوه درمان بیماری آدنومیوز:

بیماری آدنومیوز در زمره بیماری هایی است که علائم آن اغلب ثابت و بدون تغییر است و در صورت عدم درمان شدت آن بیشتر می شود. چنانچه فرد قصد بارداری نداشته و در سن یائسگی نباشد و علائم این بیماری را خود مشاهده نکند نیازمند درمان نخواهد بود. تحقیقات نشان می دهد در زمان یائسگی علائم این بیماری به حداقل می رسد حال آنکه راهکارهای درمانی آن بسیار متفاوت و متغیر است. برخی از موثرترین و شایع ترین روش های درمانی آدنومیوز عبارتند از:

مصرف داروهای ضد التهاب:

یکی از رایج ترین راهکارهای درمانی این عارضه مصرف داروهای ضد التهاب نظیر ایبوپروفن است که در کاهش درد و ناراحتی تاثیر فوق العاده ای دارد.

مصرف داروهای هورمونی:

بیماری آدنومیوز در زمره بیماری هایی است که علائم آن اغلب ثابت و بدون تغییر است و در صورت عدم درمان شدت آن بیشتر می شود. چنانچه فرد قصد بارداری نداشته و در سن یائسگی نباشد و علائم این بیماری را خود مشاهده نکند نیازمند درمان نخواهد بود. تحقیقات نشان می دهد در زمان یائسگی علائم این بیماری به حداقل می رسد حال آنکه راهکارهای درمانی آن بسیار متفاوت و متغیر است. برخی از موثرترین و شایع ترین روش های درمانی آدنومیوز عبارتند از:

مصرف داروهای ضد التهاب:

یکی از رایج ترین راهکارهای درمانی این عارضه مصرف داروهای ضد التهاب نظیر ایبوپروفن است که در کاهش درد و ناراحتی تاثیر فوق العاده ای دارد.

مصرف داروهای هورمونی:درمان

خونرسانی به ناحیه آسیب دیده متوقف شده و علائم این عارضه به شدت کاهش می یابد.

هیسترکتومی:

یکی از پرکاربردترین روش های درمان آدنومیوز، هیسترکتومی یا خارج کردن رحم است. با توجه به اینکه این تکنیک کارآمد است اما برای زنانی که قصد بارداری مجدد دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

علائم و درمان بیماری آدنومیوز

تفاوت آدنومیوز با اندومتریوز:

علی الرغم مطالب فوق بیماری آدنومیوز با اندومتریوز شباهت های بسیار زیادی دارد اما برخی تفاوت ها نیز در میان ابن دو عارضه به چشم می خورد. که شایع ترین آنها عبارتند از:

در آدنومیوز سلول های پوشاننده در داخل رحم و در اندومتریوز این سلول ها اغلب خارج از رحم و گاهی نیز در تخمدان و لوله فالوپ رشد می کنند.

با توجه به اینکه امکان و احتمال ابتلا به این دو عارضه اغلب به صورت یکسان و یکنواخت است لذا سن ابتلا به این بیماری ها با یکدیگر اندکی متفاوت می باشد. به عنوان مثال اندومتریوز اغلب در زنان ۳۰ الی ۴۰ ساله و آدنومیوز در میان زنان ۴۰ الی ۵۰ ساله رخ می دهد.

نکته: لازم به ذکر است بدانید که علائم و نشانه این دو بیماری پس از یائسگی و توقف قاعدگی به طور کامل از بین میرود.

باروری و بارداری در بیماری آدنومیوز:

تحقیقات نشان می دهد بیماری آدنومیوز بر روی بارداری تاثیر آنچنانی ندارد چرا که زنان نابارور ممکن است مبتلا به برخی بیماری ها و اختلالات باشند. امروزه بررسی هایی پیرامون این بیماری، ناباروری و عوارض بارداری صورت گرفته و ادامه دارد. نکته قابل توجه این است که این بیماری در افزایش خطر سقط جنین و عوارض زایمان نیز فاقد اثرات و عوارض جانبی است.

نحوه تشخیص بیماری آدنومیوز:

نخستین گام برای درمان بیماری آدنومیوز تشخیص دقیق و به موقع این عارضه است که اغلب از طریق سونوگرافی امکان پذیر می باشد. به عبارتی برای تشخیص هر چه سریع تر این بیماری باید به پزشک متخصص مراجعه شود. در ابتدا پزشک سوابق پزشکی شخص بیمار را مورد بررسی قرار داده و سپس معاینه جسمی و لگنی را انجام می دهد. نکته قابل توجه این است که در هنگام معاینه لگنی شخص درد زیادی را احساس می کند. تحقیقات نشان می دهد در صورتی که رحم فرد به صورت غیر طبیعی بزرگ شود مشکوک به آدنومیوز است. از این رو برای اطمینان از این بیماری، پزشک برخی آزمایشات را تجویز میکند که مهمترین آنها عبارتند از:

 سونوگرافی:

یکی از رایج ترین آزمایشات که برای تشخیص آدنومیوز تجویز و از کاربرد فوق العاده ای برخوردار می باشد انجام سونوگرافی است که در خلال این آزمایش کیسه های هوای موجود در بافت لایه رحمی مورد معاینه و بررسی قرار می گیرند. در پاره ای از اوقات در تشخیص این بیماری ممکن است برخی خطاها ایراد شود چرا که این کیسه های هوا گاهی به بیماری فیبروم رحمی شباهت بسیار زیادی دارد و تشخیص این عارضه را اندکی دشوار می کند

علائم و درمان بیماری آدنومیوز

تصویربرداری با تشدید مغناطیسی:

بهترین و پرکاربردترین آزمایش برای تشخیص آدنومیوز، اسکن یا تصویربرداری است که در خلال آن پزشک می تواند عضله داخلی رحم را به آسانی مشاهده نماید و این عارضه را شناسایی کند.

بیوپسی آندومتر:

در پاره ای از اوقات تشخیص بیماری آدنومیوز تنها به واسطه نمونه برداری از بافت اندومتر در رحم امکان پذیر است. این راهکار گاهی ممکن است برای تشخیص این عارضه موثر نباشد اما می تواند در رد کردن سایر علل و عوامل که ممکن است به علائم و نشانه های مشاهده شده منجر شود مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته: تحقیقات نشان می دهد تشخیص قطعی این عارضه به واسطه آزمایش های فوق میسر نخواهد بود و تنها زمانی می توان از بروز این عارضه اطمینان حاصل کرد که فرد عمل جراحی هیسترکتومی را انجام داده و رحم به واسطه پزشک متخصص مورد معاینه قرار گرفته باشد.

مناسب ترین زمان برای مراجعه به پزشک:

چنانچه فرد برای بارداری اقدام کرده و فاقد هرگونه علائم و نشانه این عارضه باشد نیازی به درمان و به کارگیری راهکارهای درمانی نیست. توصیه می شود افراد مبتلا به بیماری آدنومیوز و اندومتریوز برای معاینه به پزشک متخصص مراجعه کنند.

گاهی اوقات فرد در زمان قاعدگی درد های شدیدی را در ناحیه رحم خود احساس می کند و در این صورت مراجعه به پزشک الزامی است. نکته قابل توجه این است که علائم و نشانه های مشاهده شده ممکن است گاهی به 

خاطر بروز بیماری های حاد و جدی باشد که تشخیص و شناسایی علت آن مستلزم انجام آزمایشاتی است.

لازم به ذکر است بدانید خونریزی شدید ناشی از قاعدگی در اکثر اوقات منجر به کمبود آهن و کم خونی می شود که این عارضه با علائمی نظیر ضعف، بیحالی و خستگی همراه است. در این زمان توصیه می شود شخص برای درمان کم خونی به مصرف مکمل های آهن اقدام نماید.

نکته: بنابراین در زمان قاعدگی به علت خونریزی زیاد مصرف مکمل آهن از اهمیت بالایی برخوردار است.

در نهایت…

شایان ذکر است بدانید بیماری آدنومیوز عارضه ای کشنده و نگران کننده نیست اما در اکثر اوقات منجر به بروز ناراحتی های شدید و جدی در فرد می شود. بر اساس توصیه و تجویز پزشکان افرادی که به این عارضه مبتلا هستند باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

base 1 اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

29 ژانویه 2021
کیست تخمدان چیست؟

نوشته بعدی: کیست تخمدان چیست؟

13 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم