ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

علت بوی ماهی از واژن و درمان خانگی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج دارو های گیاهی رژیم های غذایی

اگر بوی بد واژن را تاکنون تجربه کرده اید؛ دلایل و راه های درمانی مختلفی برای این نوع از مشکلات واژن وجود دارد. در این مقاله به چندین دلیل
بوی ماهی واژن و راههای درمانی آن اشاره می کنیم.

چگونه علت بوی بد واژن را تشخیص دهم و آن را درمان کنم؟

برای تشخیص بوی بد واژنتان میتوانید به  انواع بوی بد واژن در سایت سلام پی پی مراجعه کنید .در این جا شما را با دلایل بوجود امدن بوی ماهی واژن اشنا میکنیم با مطالعه انها میتوانید به راه درمان خود کمک کنید . اگر تشخیص یا در مان برای شما ممکن نبود با مراجعه به پزشک متخصص میتوانید سریعا این نگرانی را برطرف کنید.

در سلام پی وی با ماهمراه باشید

علت بوی ماهی از واژن

بوی بد ماهی از واژن

بیماری التهابی لگن:
علت بوی نامطبوع ماهی از ترشحات واژن می تواند مربوط به بیماری التهابی لگن باشد. بیماری التهابی لگن زمانی اتفاق می افتد که عفونت واژینال به سمت بالا پیشروی کرده و به ارگان های تناسلی مانند رحم، لوله ها و تخمدان ها برسد. بیماری التهابی لگن به طور مستقیم با نازایی و مشکلات باروری در ارتباط است؛ به طوری که ۱ بار ابتلا به آن ۱۲%، ۲ بار ۲۰% و ۳ بار یا بیشتر حدود ۴۰% ریسک ناباروری را در فرد افزایش می دهد.

هم چنین بیماری التهابی لگن با حاملگی خارج از رحم در ارتباط است و خطر ایجاد آن را ۷ تا ۱۰ برابر افزایش می دهد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند نه تنها در هنگام نزدیکی بوی ماهی را حس می کنند، بلکه ممکن است دچار خونریزی در حین سکس و یا پس از آن شوند. باز هم اکیدا به افرادی که روابط جنسی محافظت نشده و پرخطر دارند توصیه می شود جهت مشکلات و علائم بیماری های ناحیه تناسلی به پزشک زنان مراجعه کنند.

بیماری های قارچی:
عفونت های قارچی واژن هم جزء دیگر علل ایجاد بوی نامطبوع واژن می باشند و اکثرا به نام کاندیدیازیس شناخته می شوند و ترشحات سفید پنیری مشخصه آن است. این عفونت در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد توسط کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.
عفونت های کاندیدیایی یا قارچی هم چنین می توانند علائم دیگری هم چون خارش، سوزش ادرار و درد هنگام نزدیکی را ایجاد کنند.

درمان این مورد اغلب به وسیله داروهای ضد قارچ (آزول ها) انجام می شود که طی یک هفته علائم را بهبود می بخشد. در برخی موارد عفونت های قارچی خفیف توسط داروهای بدون نسخه هم بهبود می یابند. اما بهتر است در صورت شک به چنین عفونتی به پزشک مراجعه شود تا نوع قارچ عامل بیماری را با پاپ اسمیر تعیین نموده و درمان مناسب آن را تجویز نماید.

رژیم غذایی می تواند با بوی واژن در ارتباط باشد:
بوی مناسب و طبیعی واژن نتیجه PH مناسب محیط واژن است. به همین علت است که عوامل خارجی مثل رژیم غذایی و حتی اسپرم مردان می تواند محیط اسیدی واژن را تغییر داده و منجر به تغییر بوی واژن شود.
غذا ها میزان اسیدیته متفاوتی دارند که با فلور میکروبی واژن وارد واکنش می شوند. مواد غذایی که ممکن است منجر به بوی نامطبوع واژن شوند از این قرارند:

• ادویه های قوی
• غذاهای کبابی
• پیاز یا سیر
• بروکلی یا مارچوبه
• نوشیدنی هایی مانند قهوه یا الکل

از طرف دیگر مرکبات بوی واژن را بهبود می بخشند. هم چنین تحقیقات نشان داده اند رژیم غذایی گیاهی می تواند بوی واژن را مطبوع سازد.

سیکل قاعدگی:
بعضی از خانم ها در روزهای قبل از پریود تغییراتی در بوی ترشحات واژن حس می کنند که علت این موضوع به تغییرات اسیدیته و رشد باکتری های مفید واژن در این دوران بر میگردد. در دوران پریود هم به دلیل بالا رفتن PH واژن ناشی از خون، تغییراتی در فلور میکروبی دیواره واژن رخ می دهد که تغییرات بو را به دنبال دارد.

هم چنین پس از اتمام پریود، برخی هنوز بوی نامطبوع خفیفی را حس می کنند که آن هم می تواند نرمال باشد؛ البته به شرط اینکه ناشی از فراموش شدن تامپون داخل واژن نباشد! بوی نامطبوع واژن در خانم های یائسه اغلب به علت تغییرات هورمونی و در نتیجه خشکی واژن ناشی از کمبود استروژن است.

تامپونی که مدت طولانی داخل واژن مانده است:

تامپون


بیشتر بدانید : از تامپون چیست
بیشتر بدانید : از کاپ قاعدگی
بیشتر بدانید : از داروهای گیاهی برای پریودی
بیشتر بدانید : از زگیل تناسلی
بیشتر بدانید : از جراحی لاپاراسکوپی

شما با داشتن اپلیکیشن پی وی میتوانید از تقویم پریودی و تخمک گذاری خود در ماه های اینده مطلع  و همچنین از مطالب سلامتی بانوان, بصورت رایگان استفاده کنید .

پی وی
پی وی را دانلود کنید


در زمان پریود، در صورتی که تامپون برای مدت طولانی داخل واژن بماند، احتمالا بوی نامطبوعی را ایجاد می کند. توصیه می شود در این دوره تامپون یا نوار بهداشتی به طور مداوم تعویض شود. در صورت وجود خونریزی زیاد، ترجیحا از تامپون هایی که قدرت جذب بالایی دارند استفاده نکنید؛ چراکه خشکی واژن را به همراه خواهد داشت.

***به این نکته دقت کنید که:

در صورتی که به هر دلیلی از جمله فراموشی، تامپون برای مدت طولانی باقی بماند، ممکن است شما را در معرض خطر سندرم شوک توکسیک قرار دهد. هر چند این مورد بسیار نادر است، اما میتواند خطرناک باشد.
در این مواقع اگر می توانید سریعا تامپون را خارج سازید و اگر نمی توانید به پزشک مراجعه کنید. هم چنین در صورت بروز ناگهانی علائمی هم چون تب بالا، اسهال، استفراغ و یا دانه های قرمز رنگ روی دست و پا، ویزیت پزشک را به تاخیر نیندازید و بالافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

تریکومونیازیس یا سایر بیماری های منتقل شونده جنسی

بیماری های منتقل شونده جنسی یکی دیگر از عوامل شایع در به وجود آمدن بوی بد ماهی از واژن هستند. بر اساس آمار های سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، در این کشور حدود ۳.۶ میلیون نفر از این بیماری ها رنج می برند که با توجه به این آمار احتمالا در کشور ما نیز، درصد نسبتا بالایی از بانوان از بیماری های منتقل شونده جنسی مانند تریکومونیازیس رنج می برند.

تریکومونیازیس که به تریک نیز معروف است، به وسیله واژن باکتریایی به وجود نمی آید. بلکه یک بیماری مسری است که بین دو شریک جنسی، منتقل می شود. هم زنان و هم مردان به این بیماری مبتلا می شوند و علائم مشابهی مانند خارش در اطراف ناحیه تناسلی و دفع ادرار دردناک خواهد داشت. اما تنها زنان هستند که از بوی بد واژن یا همان بوی ماهی از واژن رنج می برند.

همانند همه بیماری های منتقل شونده جنسی؛ تنها راه تشخیص تریکومونیازیس و درمان آن با مراجعه به پزشک مربوطه صورت میگیرد.

تنها ۳۰% از مبتلایان به تریک علائم آن را دارند و مابقی بدون علائم هستند. به همین دلیل بسیار مهم است که هرچند وقت یک بار به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات مربوطه را انجام دهید. سایر علائم عبارتند از: ترشحات زرد-سبز واژن به همراه بوی بد (ممکن است بوی ماهی باشد) و به همراه التهاب ( رحم توت فرنگی مانند)

اگر تریک بدون درمان باقی بماند، ممکن است به بیماری های عفونی لگنی تبدیل شود، که منجرب به مشکلات جدی تری می شود و اگر باردار باشید، ممکن است منجر به زایمان زود رس شود.

واژن باکتریایی

واژن باکتریایی یکی از شایع ترین دلایل بوی بد واژن است.

مطالعات بسیاری ثابت کرده اند که واژن باکتریایی باعث افزایش ریسک پارگی زودرس کیسه آب، زایمان زودرس و عفونت های زودرس می شود.

بانوانی که در سنین باروری قرار دارند، معمولا واژن باکتریایی را پس از رابطه جنسی تجربه می کنند، اگرچه این نکته ربطی به عفونت های منتقله جنسی ندارد. واژن باکتریایی به دلیل عدم تعادل هورمون ها در واژن به وجود می آید. (معمولا باکتری های گاردنرلا واژن و باکتروئیدها).

اگر واژن باکتریایی دارید، بسیار محتمل است که پس رابطه جنسی، بوی بد واژن مخصوصا بوی ماهی داشته باشید. علائم واژن باکتریایی همچنین شامل خارش، ترشحات نازک سفید بدون التهاب است.

اگرچه واژن باکتریایی بسیار شایع است، اما هر چه زودتر باید درمان شود، چرا که ممکن است باعث افزایش ریسک ابتلا به سایر بیماری عفونی دستگاه تناسلی و بیماری های منتقله جنسی شود. در این باره، پزشک معمولا برای پاکسازی عفونت ،آنتی بیوتیک (مترونیدازول) تجویز می کند.

درمان بوی بد ماهی واژن

با ما همراه باشید تا بتوانیم چندی روش ساده برای درمان از بین بردن بوی بد ماهی از واژن را به شما عزیزان بگوییم

افرادی که بوی نامطبوع واژن خفیفی دارند که همراه با ترشحات غیر طبیعی نیست، می توانند به کمک روش های خانگی مشکل خود را برطرف کنند.در صورتی که بوی نامطبوع واژن مدت زیادی باقی بماند و همراه با ترشحات غیر طبیعی باشد، درمان های خانگی برای رفع آن نمی توانند زیاد موثر واقع شوند.

• استفاده از شوینده های ملایم بدون عطر و رنگ
از صابون های معطر، کف زیاد و دئودورانت های واژینال به هیچ عنوان استفاده نکنید، چون این کار تعادل فلور میکروبی واژن را به هم می زند و رشد باکتری های مضر را تحریک می کند. به آرامی با آب و یک شوینده ی ملایم مانند شامپو بچه، خود را بشویید. هیچ گاه سعی در شستن محیط داخلی واژن نکنید.

• از دوش واژینال خودداری کنید!
این کار تنها در صورت وجود نیاز پزشکی توسط پزشک می تواند تجویز گردد. در غیر این صورت به عنوان روشی برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی توصیه نمی شود. خوشبختانه واژن می تواند با ترشحات خود، محیط خودش را تمیز نگه دارد و بنابراین برای این منظور نیازی به دوش واژینال نیست.

• از پروبیوتیک استفاده کنید.
مکمل های پروبیوتیک که گاها در ماست و مواد غذایی دیگر وجود دارند، برای تولید و حفظ تعادل باکتری های مفید بدن مناسب هستند. همچنینی می توانید از پزشک بخواهید تا برایتان مکمل پروبیوتیک مخصوص بانوان را تجویز کند.

اگر این بو ادامه داشت و یا بوی بد واژن را به همراه ترشحات داشتید، احتمالا درمان های خانگی مناسب نباشند.

برای رفع این بو چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بوی نامناسب واژن مدت زمان طولانی باقی بماند و پس از اینکه تمام مراعات بهداشتی و درمان های خانگی را انجام دادید باز هم برطرف نشود، زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید. هر زمان که بوی نامطبوع واژن در کنار علائم دیگری هم چون خارش، سوزش، خونریزی و ترشحات غیر طبیعی باشد، مراجعه به پزشک ضروری است.

 

-باید بدانید که عفونت جنسی کلامیدیا بوی شبیه ماهی دارد

عفونت کلامیدیا بین خانم ها بسیار شایع است و بعضی اوقات بقابل تشخیص نیست.

این عفونت با رابطه جنسی منتقل می شود و  به سمت واژینیت و یا واژینوز باکتریال پیشرفت میکند که در این مواقع بوی ماهی پیدا می کند.

-ایجاد بوی ماهی از واژن بعد از رابطه جنسی

بوی ماهی پس از رابطه جنسی محافظت نشده می تواند گاهی نرمال باشد.  اگر بوی آن خفیف باشد، پس از حمام از بین برود و نیز بدون همراهی با علائم دیگر هم چون سوزش و خارش باشد در این صورت نشانه های طبیعی بودن آن است. در این شرایط این بو ممکن است به علت ترکیب ترشحات واژن و اسپرم و سطح PH آن ها باشد.

اگر بوی واژن از بین نرود و شدید باشد، احتمالا نشان دهنده انتقال عفونت های جنسی و واژینوز است. بوی نامطبوع ماهی از مقعد هم در افرادی که رابطه جنسی از مقعد(از نظر بهداشتی به هیچ عنوان توصیه نمی شود) داشته اند می تواند نشان دهنده عفونت های جنسی باشد.

بوی ماهی واژن پس از زایمان

ریسک ابتلا به عفونت های پس از زایمان در دوران بعد از وضع حمل در مادران نسبتا زیاد است و می تواند منجر به بوی نامطبوع واژن شود.

 

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

بوی بد واژن

نوشته قبلی: رفع بوی بد واژن و طب سنتی

27 آگوست 2020
تنبلی تخمدان

نوشته بعدی: رژیم غذایی برای درمان تنبلی تخمدان

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم