ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج

علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

یکی از مشکلات جدی که در بعضی از خانم ها به وجود می آید و باعث ایجاد اختلال در روابط جنسی آن ها می شود عارضه تنگی واژن است. بسیاری از خانم ها گمان می کنند که این مشکل به هیچ وجه قابل درمان نیست در حالی که می توان آن را به خوبی درمان کرد و روابط عادی و سالم زناشویی را بین زوجین برقرار کرد. در حالت عادی بافت واژن طولی بین ۷ تا ۱۰ سانتی متر دارد و یک بافت کاملا ارتجاعی دارد. این ناحیه بعد از تحریک جنسی گشادتر و بلندتر می شود تا عمل دخول به راحتی انجام شود.

در حالت طبیعی هیچ واژنی وجود ندارد که آنقدر کوچک و تنگ باشد که عمل دخول در آن قابل انجام نباشد. واژن دارای روان کننده های طبیعی است که هنگام تحریک باعث دخول بدون درد و راحت تر می شود. این عضو هنگام دخول گشاد می شود اما بعد از پایان رابطه جنسی دوباره به حالت اولیه خود باز می گردد. در این میان برخی از زنان موقع عمل دخول دچار درد و ناراحتی می شوند و ادامه عمل نزدیکی برای آن ها دردناک و غیر قابل تحمل خواهد شد. برخی از زنان نیز هنگام معاینه پزشک و وقتی اسپکولوم وارد واژن آن ها می شود دچار درد می شوند بنابراین به اشتباه تصور می کنند که واژن آن ها تنگ شده است.

خانم هایی که تصور می کنند به تنگی واژن مبتلا هستند معمولا برای درمان آن اقدامی نمی کنند. البته لازم به ذکر است که تنگی واژن مانع دخول نمی شود بلکه انقباضات زیاد دهانه و عضلات واژن مانع از دخول می شود و یا دخول را برای آن ها دردناک می کند. به این بیماری واژینیسموس گفته می شود و برای آن درمان های مختلفی وجود دارد.

علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

انواع و شدت تنگی دهانه واژن

تنگی واژن در بین خانم ها درجات مختلفی دارد و در برخی ممکن است شدید و در برخی خفیف تر باشد. در نوع خفیف تر واژینیسموس، هنگام نزدیکی درد زیادی در ناحیه واژن ایجاد می شود اما در نوع شدید آن، زن به هیچ وجه قادر به تحمل دخول، معاینه لگنی و لمس واژن نخواهد بود. تنگی واژن به دو صورت واژینیسموس اولیه و واژینیسموس ثانویه دیده می شود که به صورت زیر تعریف می شوند.

واژینیسموس اولیه: در این نوع واژینیسموس فرد هنگام برقراری اولین رابطه جنسی دچار درد شدیدی در ناحیه شکم و لگن خود می شود. این درد ممکن است به قدری زیاد باشد که مانع از انجام دخول شود.

واژینیسموس ثانویه: این نوع تنگی واژن برای خانم هایی اتفاق میافتد که در روابط جنسی قبلی خود هیچ مشکلی نداشته اند اما با گذشت زمان و بروز مشکلات جسمی و روحی، دچار واژینیسموس شده اند و هنگام مقاربت جنسی درد زیادی را تحمل می کنند.

در هر دو مورد از موارد ذکر شده، بعد از پایان دخول، واژن به حالت اولیه خود باز می گردد و درد تمام می شود.

علائم تنگی واژن در خانم ها

علائم تنگی واژن با توجه به درجات آن متفاوت است اما با مشاهده علامت های زیر می توان به وجود تنگی واژن پی برد.

درد شدید هنگام معاینات لگنی

حساسیت دهانه واژن به لمس و قرمز شدن آن

مقاربت دردناک

التهاب واژن

درد موقع گذاشتن تامپون یا وارد شدن انگشت به واژن

سوزش واژن

زمانی که واژینیسموس شدید باشد و شریک جنسی اصرار زیادی برای دخول داشته باشد ممکن است در قسمت دهانه واژن پارگی ایجاد شود. در این صورت برای درمان آن باید حتما به پزشک مراجعه شود. 

علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

علل ایجاد تنگی واژن

تنگی واژن در زنان بنا به دلایل جسمی و روحی بروز پیدا کند. مهمترین دلایل ایجاد این عارضه عبارتند از:

پرده بکارت غیر قابل انعطاف و ضخیم

تجربه رابطه جنسی خشن یا تجاوز

عدم روانکاری واژن و پیش نوازی قبل از دخول

آسیب دیدن عضلات کف لگن به دلیل برخی از جراحی های زنانه مثل هیسترکتومی (برداشتن رحم و تخمدان)

ترس از بارداری

تربیت جنسی غلط و سختگیرانه و باورهای غلط درباره رابطه جنسی

ترس از مقاربت

زایمان سخت قبلی

علاوه بر موارد ذکر شده عوامل دیگری مانند آندومتریوز، عفونت واژن، چسبندگی در داخل لگن و کیست تخمدان باعث درد هنگام مقاربت و حتی عدم دخول می شود.

روش های درمان تنگی واژن

با توجه به شدت تنگی واژن و علل ایجاد آن، روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. برای درمان تنگی واژن خفیف تر می توان موارد زیر را به کار برد.

انجام تمرینات کگل و استفاده از دیلاتور

تقویت عضلات کف لگن با انجام تمرینات کگل می تواند به میزان زیادی تنگی واژن خفیف را درمان کند همچنین در کنار انجام تمرین ها می توان از سایزهای مختلف دیلاتور برای گشاد کردن دهانه واژن استفاده کرد. دیلاتور وسیله ای است که با تقلید از آلت مردانه و برای گشاد کردن دهانه واژن ساخته شده است. برای استفاده از این وسیله بهتر است ابتدا از سایزهای کوچک آن استفاده شود و سپس از سایزهای بزرگ تر استفاده شود. درمان با استفاده از این روش زمان بر است و ۶ ماه الی دو سال طول می کشد.

روان کاری واژن قبل از دخول

 قبل از انجام عمل نزدیکی و دخول باید پیش نوازی صورت گیرد تا واژن از حالت خشکی خارج شود. می توان از روش های دیگر مانند ژل لوبریکانت طبیعی برای درمان خشکی واژن نیز استفاده کرد. این ژل ها می تواند برای خانم هایی که به آتروفی و خشکی واژن در دوران یائسگی مبتلا هستند و یا در دوران بعد از زایمان و شیردهی به آن دچار شده اند بسیار موثر باشد. 

علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

داشتن پوزیشن مناسب هنگام نزدیکی

بهتر است خانم ها هنگام نزدیکی و مقاربت از پوزیشن هایی استفاده کنند که بتوانند میزان دخول را کنترل کنند.

نشستن در آب ولرم

نشستن در آب ولرم باعث آرامش عضلات لگن و کم شدن میزان انقباض آن ها هنگام دخول می شود بنابراین نشستن در آب ولرم حدود ۲۰ دقیقه قبل از رابطه جنسی می تواند برای درمان خشکی واژن کمک کننده باشد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به عضلات واژن باعث می شود ماهیچه هایی که هنگام نزدیکی دچار انقباض شدید می شوند، به حالت ریلکس و آرامش برسند. بوتاکس تزریق شده بعد از ۲ الی ۴ ماه جذب می شود و در این مدت نیز خشکی واژن و واژینیسموس درمان می شود بنابراین معمولا نیاز به تزریق مجدد بوتاکس نیست ولی در صورت باقی ماندن علائم تنگی واژن می توان تزریق بوتاکس را مجددا آغاز کرد.

درمان واژینیسموس با آر اف

آر اف دستگاهی است که از آن برای کاهش دردهای لگنی و مقاربتی و همچنین جوانسازی عضلات واژن و کف لگن استفاده می شود. این روش انقباض غیر ارادی عضلات لگن را کنترل می کند در نتیجه از همان جلسه اول انجام آر اف، درجات بهبودی تنگی واژن در خانم ها مشاهده می شود. با استفاده از این دستگاه می توان شدیدترین نوع تنگی واژن را نیز درمان کرد.

مزایای درمان با آر اف

درمان با دستگاه آر اف یک درمان کم تهاجم، سرپایی و سریع است و موثرترین روش برای درمان تنگی واژن می باشد. مزایای این روش شامل موارد زیر می باشد.

درمان دائمی و قطعی

نداشتن دوره نقاهت

بدون درد

عدم خونریزی و ایجاد برش

بدون عارضه

بدون نیاز به مراقبتهای بعد از آر اف

استفاده از روش آر اف هیچ محدودیت سنی ندارد و می توان این درمان را بدون نیاز به درمان های دیگر و به تنهایی انجام داد.

نتیجه گیری نهایی

خانم هایی که هنگام عمل نزدیکی و دخول دچار درد و ناراحتی می شوند به واژینیسموس مبتلا هستند اما جای نگرانی برای این مشکل نیست زیرا می توان با استفاده از روش های مختلف آن را درمان کرد. یکی از موثرترین و بهترین درمان ها، استفاده از روش آر اف است که تاثیر دائمی و همیشگی برای درمان تنگی واژن دارد. برای استفاده از این روش باید به پزشک متخصص مراجعه شود و مراحل درمانی زیر نظر پزشک انجام شود.     

علل تنگی واژن در خانم ها و درمان آن

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

نوشته قبلی: انواع بی اختیاری ادرار در زنان

26 ژانویه 2021
علائم و درمان بیماری آدنومیوز

نوشته بعدی: علائم و درمان بیماری آدنومیوز

8 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم