ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

عوارض دوش واژینال برای خانم ها

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

 

عوارض دوش واژینال برای خانم ها

دوش واژینال محلولی از آب و جوش شیرین و یا آب و سرکه است که برای شستشوی محیط داخلی واژن مورد استفاده قرار می گیرد. این محلول در اکثر داروخانه ها به فروش می رسد اما استفاده از آن عوارض زیادی را برای زنان به وجود می آورد. دوش واژینال برای موارد مختلفی نظیر از بین بردن بوی بد واژن و عفونت های آن کاربرد دارد اما استفاده از این محلول برای موارد دیگری نظیر خروج ترشحات واژن بعد از دوران قاعدگی، جلوگیری از بیماری های مقاربتی و جلوگیری از بارداری نیز کاربرد دارد. استفاده از دوش واژینال برای پیشگیری از عفونت های مقاربتی و قارچی نه تنها بی فایده است بلکه مضرات بسیاری برای بدن دارد.

عوارض استفاده از دوش واژینال

استفاده از این محلول برای خانم ها عوارض زیادی را به دنبال دارد زیرا در محیط واژن باکتری های مضر و مفید در حالت طبیعی و به صورت متعادل وجود دارد حال اگر محیط واژن اسیدی شود تعادل این باکتری ها به هم می خورد و باعث بروز انواع عفونت ها می شود. دوش واژینال می تواند این تعادل را به هم بزند و محیط واژن را اسیدی کند. عفونت هایی که بر اثر اسیدی شدن واژن به وجود می آید شامل موارد زیر است.

عفونت های مقاربتی: به هم خوردن تعداد باکتری های مفید و مضر واژن به دلیل استفاده از دوش واژینال، بیماری های مقاربتی و واگیردار را در زنان به میزان زیادی افزایش می دهد.

عفونت گردن رحم: زنانی که از دوش واژینال استفاده می کنند بیشتر در معرض عفونت های گردن رحم که هنگام رابطه جنسی منتقل می شود قرار می گیرند.

عفونت قارچی و باکتریایی: یکی از اصلی ترین عوارض دوش واژینال، عفونت های باکتریایی و قارچی است. اغلب زنانی که از دوش واژینال استفاده می کنند به میزان ۵ برابر بیشتر از سایر زنان دچار این عفونت ها می شوند.

اکثر خانم ها تصور می کنند که استفاده از دوش واژینال از بروز عفونت ها و بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند در حالی که این تصور کاملا اشتباه است و نه تنها از بروز عفونت جلوگیری نمی شود .

بلکه میزان آن را نیز تشدید می کند. برای درمان عفونت واژن می توان از روش های مختلفی مانند مصرف داروها و درمان با لیزر استفاده کرد.

عوارض دوش واژینال برای خانم ها

تاثیر دوش واژینال بر بارداری

استفاده مداوم از دوش واژینال برای جلوگیری از بارداری باعث بروز مشکلات زیادی در بارداری زنان می شود. این مشکلات عبارتند از:

ناباروری

زایمان زودرس

مشکلات بارداری

سقط جنین

آسیب دیدن لوله های فالوپ و در نتیجه افزایش احتمال بارداری خارج رحمی به میزان ۷۶ درصد

برای پیشگیری از بارداری می توان به جای استفاده از روش پرخطر استفاده از دوش واژینال، از سایر روش های بی خطر و امن استفاده کرد.

بیماری های واژینالی حاصل از دوش واژینال

استفاده مداوم از دوش واژینال بیماری های زیر را برای خانم ها ایجاد می کند.

خشکی واژن

دوش واژینال علاوه بر تحریک ناحیه واژن باعث خشکی این قسمت از بدن نیز می شود. خشکی واژن در زنان عامل اصلی مشکلاتی نظیر تکرر ادرار، عفونت های مکرر، خارش و سوزش واژن، درد و خونریزی هنگام رابطه جنسی و بعد از آن است. در صورتی که خانم ها با این مشکلات رو به رو شوند برای درمان باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

عوارض دوش واژینال برای خانم ها

بیماری های التهابی در لگن

بیماری های التهابی لگن به دلیل ورود برخی از باکتری ها به داخل واژن در حین رابطه جنسی به وجود می آید و به عنوان یکی از بیماری های جدی در زنان محسوب می شود. در صورتی که خانم ها از دوش های واژینال استفاده کنند احتمال انتقال این عفونت ها به تمام قسمت های دستگاه تناسلی نظیر تخمدان ها و لوله های فالوپ به میزان ۷۳ درصد افزایش می یابد.

افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم

دوش واژینال احتمال سرطان دهانه رحم را در خانم ها افزایش می دهد که جزء خطرناک ترین عوارض استفاده از این محلول ها به حساب می آید.

از دیگر مضرات استفاده از دوش واژینال ایجاد بوی نامطبوع در ناحیه واژن به دلیل بروز بیماری های عفونی و تحریک پذیری و حساسیت واژن است. بنابراین توصیه می شود که به جای استفاده از این محلول که دارای عوارض زیادی است برای شستشوی واژن از شوینده های طبیعی و غیر معطر به همراه آب گرم در محیط خارج واژن استفاده شود.

عوارض دوش واژینال برای خانم ها

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

test اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: پاپ اسمیر چیست؟

24 ژانویه 2021
hormon min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: هورمون پرولاکتین چیست؟

30 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم