ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

فریز کردن زخم دهانه و عوارض آن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

فریز کردن زخم دهانه و عوارض آن

در صورتی که زخم های موجود در بدن قابل درمان شدن به کمک دارو و یا دیگر روش های درمانی نباشند. بهترین راه نابود کردن سلول های ملتهب موجود در محل زخم است. یکی از زخم های ناراحت کننده در زنان که در برخی مواقع با استفاده از دارو و دیگر روش های درمانی برطرف نمی شوند، زخم دهانه رحم است. فریز کردن زخم دهانه رحم، روشی است که در آن پزشک با استفاده از قدرت انجماد، با از بین بردن سلول های ملتهب در دهانه رحم رشد آن ها را متوقف می نماید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با فریز کردن زخم دهانه رحم و عوارض آن، بیشتر آشنا کنیم.

فریز کردن زخم دهانه و عوارض آن

فریز کردن زخم دهانه رحم چیست؟ و چه زمانی انجام می شود؟

اگر پزشک پس از معاینات زنانه مانند پاپ اسمیر در فردی ، متوجه زخم در بخش های پایین دهانه رحم شود. فریز کردن زخم دهانه رحم را تجویز می نماید. در این روش از گاز مایع نیتروژن استفاده می گردد. این گاز سرد موجب انجماد سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم می شود. سپس آن ها را از بین می برد. گاز نیتروژن مایع با استفاده از یک دستگاه بسیار ظریف به سلول ها منتقل می شود و در نهایت آن ها را منجمد می نماید. البته استفاده نمودن از این روش می تواند مقداری از بافت سالم را نیز تخریب نماید. اما این موضوع نگران کننده نیست زیرا، بدن بلافاصله شروع به ساخت سلول های زنده و سالم می کند.

هر بار فریز کردن حدود ۲ تا ۳ دقیقه طول می کشد. اما برای از بین بردن کامل این سلول ها معمولا چند بار روند فریز کردن انجام می شود. بین هر بار فریز کردن معمولا چند دقیقه مکث داده می شود تا، فریزهای قبلی آب شوند. در بسیاری از مواقع برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی مانند زگیل های تناسلی نیز از روش فریز کردن استفاده می شود. این عمل سرپایی در کلینیک و یا بیمارستان توسط پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود. استفاده نمودن از این روش درمانی نیازی به بیهوش کردن بیمار و یا بستری شدن آن پس از عمل ندارد.

نکته ای که در استفاده از این روش باید مد نظر داشته باشید این است که، استفاده از این روش برای درمان سرطان دهانه رحم فایده ای ندارد. از طرفی نتیجه آن کاملا بستگی به عمق، بافت و اندازه زخم ها بستگی دارد. در صورتی که عمق زخم ها بسیار زیاد باشد، استفاده از این روش نمی تواند نتیجه رضایت بخشی را به همراه داشته باشد. اما معمولا در بسیاری از مواقع این روش ۷۷ % تا ۹۶ % موفقیت آمیز بوده است.

فریز کردن زخم دهانه و عوارض آن

عوارض فریز کردن زخم دهانه رحم

فریز کردن زخم دهانه رحم علاوه بر درمان زخم و پیشگیری از سرطان دهانه رحم می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. که این عوارض به شرح زیر می باشند.

از معمول ترین عوارض این روش می توان به گرفتگی و انقباض عضلات هنگام فریز کردن زخم دهانه رحم اشاره نمود. اگر با همچنین مشکلی روبه رو شدید از پزشک بخواهید چند دقیقه ای فریز کردن را متوقف نماید. این چند دقیقه استراحت می تواند گرفتگی عضلات و درد شما را برطرف نماید.

مواجه شدن با خونریزی هایی شبیه به قاعدگی اما با شدت بیشتر

غش کردن فرد در حین فریز کردن زخم دهانه رحم و یا پس از آن

ایجاد عفونت در محل زخم

ایجاد عفونت های لگنی

احتمال ایجاد سوختگی در قسمت واژن

ایجاد خونریزی و یا سوختگی واژن پس از فریز کردن، از درصد بسیار پایینی برخوردار است. اما در صورتی که سوختگی و خونریزی با علائمی مانند تب، لرز، خونریزی بسیار شدید، ترشحات غیر طبیعی واژن با بوی بسیار بد و درد در ناحیه شکم یا لگن همراه بود. به سرعت با پزشک خود تماس گرفته و برای بررسی بیشتر با او ملاقات نمایید.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

hormon min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: هورمون پرولاکتین چیست؟

30 ژانویه 2021
میزان FSH نرمال در زنان

نوشته بعدی: میزان FSH نرمال در زنان

2 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم