ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

لاپاراسکوپی چیست؟

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

لاپاراسکوپی چیست؟

امروزه با وجود پیشرفت بسیار شگفت انگیز در زمینه پزشکی، بسیاری از بیماری ها به راحتی قابل تشخیص و درمان خواهند بود. از جمله این بیماری ها می توان به مشکلات زنان و زایمان اشاره نمود. که بسیاری از بانوان از آن رنج می برند. اما در حال حاضر به راحتی می توان آن ها را تشخیص داد و روش های درمانی بسیاری برای برطرف نمودن آن ها مورد استفاده قرار داد. از انواع روش های درمانی مشکلات زنان و زایمان لاپاراسکوپی است. که با ایجاد برش کوچکی روی شکم، به راحتی مشکلات زنان را تشخیص داده و عارضه های احتمالی را برطرف خواهد نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با لاپاراسکوپی، کاربرد آن و همچنین موارد منع استفاده از آن، به طور کامل آشنا کنیم.

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی نوعی جراحی است. که در روند جراحی برای دیدن قسمت های پایینی شکم، از لاپاراسکوپ ( نوعی دوربین) استفاده می شود. با استفاده از این دوربین می توان رحم، لوله های رحمی، مثانه، تخمدان ها و همچنین روده ها را مورد بررسی قرار داد. همچنین پزشک می تواند با استفاده از این روش و بکارگیری ابزارهای مخصوص، علاوه بر بررسی به تشخیص و درمان بیماری های احتمالی این اعضا نیز بپردازد.

در این جراحی، جراح با برداشتن نمونه کوچکی از بافت محل مورد نظر، آن را برای نمونه برداری به آزمایشگاه   می فرستد. آزمایشگاه با بررسی نمونه مشخص می نماید که چه سلول هایی در بافت موجود است؟ چه میزان خوش خیم و یا بدخیم می باشد؟ همچنین بیوپسی نقش بسیار موثری در تشخیص آندومتریوز دارد. حراجی لاپاراسکوپی برای تشخیص بسیاری از مشکلات زنان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بانوانی که جهت بارداری تلاش نموده اند، اما به نتیجه نرسیدند. معمولا با استفاده از این روش می توانند علت عدم بارداری را تشخیص دهند.

عمل لاپاراسکوپی و کاربرد آن

جراحی لاپاراسکوپی به دلیل مشاهده و بررسی بخش های داخلی شکمی، قادر به تشخیص و درمان بسیاری از      بیماری های زنان می باشد. که برخی از کاربردهای آن به شرح زیر می باشند.

معمولا پس از آندومتریوز و التهابات لگنی، چسبندگی های رحمی ایجاد می شود. که با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی می توان آن را تشخیص داد و درمان نمود.

تشخیص و درمان فیبروم

برطرف نمودن کیست های تخمدان

تشخیص احتمال سرطان و یا وجود متاستاز بافت های سرطانی 

همچنین با استفاده از این جراحی می توان با بستن لوله های فالوپ از بارداری به صورت دائم جلوگیری نمود.

تشخیص به موقع و درمان آندومتریوز

جراحی به منظور برداشتن رحم (هیسترکتومی) و یا برداشتن تخمدان ها (اوفورکتومی)

درمان نمودن حاملگی های خارج از رحمی

laparaskoo 1 اپلیکیشن پی وی

چه کسانی نباید لاپاراسکوپی انجام دهند؟

افرادی که مشکلات قلبی و ریوی دارند.

افرادی که دچار اضافه وزن زیاد هستند.

بانوان سن بالا و یا افرادی که یائسه شده اند.

افرادی که سابقه عمل های شکمی داشته باشند.

معمولا افرادی که جزو یکی از این گروه ها می باشند، نمی توانند لاپاراسکوپی انجام دهند. به همین دلیل پزشک روش دیگری را برای تشخیص و درمان مشکلات زنان آنها پیشنهاد می دهد. به طور مثال اگر فردی دچار مشکل آندومتریوز باشد. پزشک به جای این عمل، استفاده از داروهای ضد درد و هورمونی را به او پیشنهاد می دهد. به طور کلی اگر بخواهید این عمل را انجام دهید. پزشک قبل از آن برای شما سونوگرافی، سونوگرافی واژینال و       یا ام آر آی تجویز می نماید تا، مشکلات احتمالی را شناسایی نماید. در برخی مواقع نیز ممکن است پزشک عمل لاپاراتومی را جایگزین جراحی لاپاراسکوپی نماید.

عمل لاپاراتومی و تفاوت آن با لاپاراسکوپی

عمل لاپاراتومی با ایجاد برش بزرگ زیر شکم، درمان را سریعتر انجام می دهد. اما برش ایجاد شده بسیار بزرگ تر از حراجی لاپاراسکوپی می باشد. معمولا از لاپاراتومی زمانی استفاده می شود که مشکل فرد اورژانسی است و فرد خونریزی دارد. همچنین برای هیسترکتومی، نیز لاپاراتومی توصیه می گردد.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

فواید قرص های ضد بارداری

نوشته قبلی: فواید قرص های ضد بارداری

23 ژانویه 2021
test اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: پاپ اسمیر چیست؟

24 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم