ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

میزان FSH نرمال در زنان

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

میزان FSH نرمال در زنان

تنظیم بودن میزان FSH در بدن هر خانم ارتباط مستقیم با باروری او دارد. اما سن، تعداد روزهای قاعدگی و … همگی از عواملی هستند که، در میزان نرمال هورمون تحریک کننده فولیکول در بدن بانوان موثر می باشند.     هرچه سن زنان افزایش پیدا می کند، میزان هورمون تحریک کننده فولیکول نیز افزایش پیدا می کند. این میزان در دوران یائسگی به حداکثر خود یعنی بالای ۴۰ میلی لیتر می رسد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با میزان FSH نرمال در بدن زنان و عوامل موثر در آن، بیشتر آشنا کنیم.

میزان FSH نرمال در زنان

هورمون FSH یا هورمون تحریک کننده فولیکول چیست؟

این هورمون توسط غده هیپوفیز در زیر مغز تولید می شود. بررسی میزان FSH در خون تاثیر مستقیم بر روی درمان ناباروری دارد. همچنین می تواند نشان دهنده میزان نرمال و یا غیر طبیعی این هورمون در بدن بانوان باشد. که نقش بسیار مهمی در تشخیص نحوه عملکرد تخمدان ها دارد. اگر میزان ترشح این هورمون پایین تر از سطح نرمال باشد. نشان دهنده بهبود عملکرد تخمدان ها می باشد. اما در صورتی 

که میزان هورمون تحریک کننده فولیکول بیشتر از سطح نرمال آن باشد. به معنای کاهش کیفیت عملکرد تخمدان ها می باشد. معمولا بانوان تا سن بیست سالگی میزان FSH کمتری نسبت به حد نرمال آن دارند. اما با افزایش سن میزان ترشح این هورمون نیز افزایش می یابد.

میزان FSH نرمال در بدن بانوان چقدر است؟

سطح نرمال هورمون تحریک کننده فولیکول در بدن بانوان، کاملا بستگی به سن آن ها دارد. در صورتی که میزان این هورمون در بدن یک خانم ۲۰ ساله برابر با میزان نرمال این هورمون در بدن یک بانوی ۳۰ ساله باشد. به معنای این است که خانم ۲۰ ساله با پیری زودرس تخمدان روبرو شده است. اگر خانمی بخواهد برای بارداری به روش IVF اقدام نماید. باید میزان هورمون تحریک کننده فولیکول و هورمون آنتی مولرین در بدن او را مورد بررسی قرار داد.

میزان FSH در سطح طبیعی چقدر است؟

از آنجایی که با افزایش سن بانوان میزان هورمون تحریک کننده فولیکول نیز در آن ها افزایش می یابد. سطح طبیعی این هورمون در بدن هر فرد با توجه به سن او مشخص می گردد. اما به طور کلی میزان طبیعی این هورمون از mIU/mL 7.0 ( زیر ۳۳ سال) تا ۸.۵ mIU / ml ( بالای ۴۱ سال) متغیر است. برای درک بهتر سطح طبیعی هورمون تحریک کننده فولیکول در بدن بانوان می توانید اعداد زیر را مورد بررسی قرار دهید. این میزان هورمون با توجه به روز سوم قاعدگی در فرد با هر سنی جمع آوری شده است. که بررسی هر کدام می تواند در درمان ناباروری موثر باشد.

سن پایین تر از ۳۳ سالگی                      ۷.۰ mlU/mL

سن ۳۳ تا ۳۷ سالگی                            ۷.۹ mIU/mL

سن ۳۸ تا ۴۰ سالگی                            ۸.۴ mIU/mL

سن بالاتر از ۴۱ سالگی                          ۸.۵ mIU/mL

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

zakhm min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: فریز کردن زخم دهانه و عوارض آن

1 فوریه 2021
علائم زخم دهانه رحم

نوشته بعدی: علائم زخم دهانه رحم

6 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم