ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

نوار بهداشتی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بهداشت بانوان

نوار بهداشتی 

نوار بهداشتی مستطیلی شکل بوده و از مواد جاذب ساخته شده است. نوار بهداشتی به واسطه‌ی داشتن چسب پشت آن به لباس زیر می‌چسبد. نوار بهداشتی‌های بالدار دارای دو قسمت چسب‌دار در دو طرف خود هستند که کمک می‌کند نوار بهداشتی به لبه های لباس زیر بچسبد.

هر ۴ تا ۸ ساعت نوار بهداشتی باید عوض شود. با این همه قانون ثابتی وجود ندارد. هرگاه احساس کردید که نوار بهداشتی مرطوب و چسبنده شده است، آن را عوض کنید

نوار بهداشتی‌های در اندازه‌های مختلف در دسترس هستند و هر کدام از اندازه‌های مختلف نوار بهداشتی مناسب نوع و شدت خاصی از خونریزی است. در حالت کلی هر چه نوار بهداشتی کوچک‌تر باشد، شدت جذب کم‌تری خواهد داشت.

بهتر است در روزهای اول پریود که خونریزی شدیدتر است از انواع با جذب بالا استفاده شود و با گذشت زمان که مقدار خونریزی کم‌تر شد از انواع کوچکتر استفاده کرد.

نوار بهداشتی

پد‌های بهداشتی روزانه

بهتر است که چندین روز قبل از آغاز پریود از این نوع از پدها استفاده کنید. پدهای روزانه نازک و کوچک بوده و هنگام آغاز یکباره‌ی خونریزی ماهیانه جلوی نشت احتمالی خون به دیگر لباس‌ها را خواهند گرفت. از این نوع از پدها در پایان قاعدگی که خونریزی سبک‌تر است هم می‌توان استفاده کرد.

تامپون

تامپون‌ها لوله مانند بوده و مانند نوارهای بهداشتی از مواد جاذب ساخته شده اند. تامپون درون واژن قرار گرفته و خون قبل از رسیدن به لباس زیر توسط آن جذب می‌شود.

خانم‌های متاهل می‌توانند از تامپون استفاده کنند، همچنین استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی احتمال عفونت را بالاتر می‌برد و بهتر است که دختران نوجوان از پد و نوار بهداشتی استفاده کنند.

برخی از تامپون‌ها یک محفظه نگهدارنده پلاستیکی دارند که کمک می‌کنند این وسیله به درستی درون واژن قرار بگیرد. از طرفی دیگر همه‌ی تامپون‌ها یک رشته نخ در انتهای خود دارند که کمک می‌کند تامپون از بدن بیرون کشیده شود.

تامپون‌ها دارای اندازه‌های مختلف و درجه جذب مختلفی هستند. برخی از تامپون‌ها معطر هستند، از مصرف آن‌ها خودداری کنید، چرا که این مواد معطر باعث تحریک واژن می‌شوند.

بیش‌تر از ۸ ساعت تامپون را درون واژن نگهداری نکنید، چرا که قرار گرفتن طولانی این وسیله در واژن باعث تحریک  و بروز عفونت در نتیجه حضور باکتری‌ها خواهد شد.

کاپ قاعدگی 

این وسیله هم مانند تامپون درون واژن قرار گرفته و پیش از خروج خون از بدن آن را جمع آوری می‌کند. کاپ‌ها در دو اندازه بزرگ و کوچک عرضه می‌شوند و برای انتخاب آن‌ها باید به سن فرد و اینکه آیا قبلا بچه دار(خانم‌های متاهل) شده است یا خیر، توجه کرد. اندازه کوچک‌تر کاپ برای دختران نوجوان مناسب‌تر است.

برخلاف نوار بهداشتی و تامپون، کاپ‌های قاعدگی قابل استفاده مجدد هستند.  هر دوازده ساعت یکبار باید کاپ خالی شود. استفاده از این وسیله بیش‌تر از ۱۲ ساعت خطر بروز عفونت را افزایش می‌دهد. از یک کاپ بین ۶ ماه تا ۱۰ سال می‌توان استفاده کرد.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

عفونت واژن

تشخیص افتادگی رحم

خارج کردن آی یو دی

تغذیه دوران پریودی

روش صحیح شستشوی واژن

نوشته قبلی: روش صحیح شستشوی واژن

4 مارس 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم