ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

تنظیم نامنظمی قاعدگی با درمان های خانگی

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه دارو های گیاهی

تنظیم نامنظمی قاعدگی با درمان های خانگی

نامنظمی قاعدگی

زمانی چرخه قاعدگی را نامنظم می دانند که خونریزی قاعدگی به صورت پیش بینی نشده رخ دهد و یا  مقدار آن بیشتر یا کمتر از حد معمول شود. تحقیقات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است و نتایج آنها نشان می دهد که با تغییر سبک زندگی، استفاده از درمان های خانگی، تغییر رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی می توان به چرخه قاعدگی نظم بخشید. یکی از درمان های طبیعی که بسیار زیاد از آن استفاده می شود خوردن آناناس و زردچوبه است. با اینکه مدرک علمی در جهت اثبات موثر بودن استفاده از این مواد ارائه نشده است اما به عنوان درمان خانگی موفق عمل کرده است. در ادامه به ارائه چندین روش درمان خانگی نامنظمی قاعدگی می پردازیم اما باید توجه کرد هیچ کدام از این درمان ها پایه و اساس علمی ندارند و برگرفته از تجربه هستند.

تنظیم نامنظمی قاعدگی با درمان خانگی

 

نامنظمی قاعدگی چیست؟

فاصله طبیعی بین دو قاعدگی باید ۲۸ روز باشد. این چرخه در زنان می تواند متفاوت باشد یعنی گاهی طولانی تر و گاه کوتاه تر پس می توان بازه ۲۱ تا ۳۵ روزه را برای آن تعریف کرد. پس اگر فاصله دو پریودی بین ۲۱ تا ۳۵ روز باشد نامنظمی قاعدگی رخ نداده است و روند آن کاملا طبیعی است. افرادی که هر ماه فاصله زمانی بین دو پریود آنها متفاوت است دچار نامنظمی قاعدگی شده اند. در قدم اول باید علت نامنظمی قاعدگی بررسی شود و مطابق با آن درمان لازم انجام شود. اما در کنار درمان های شیمیایی که با دارو انجام می شود درمان های خانگی نیز وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته می شود. رعایت نکات زیر می تواند به درمان نامنظمی قاعدگی کند.

 • استرس خود را کاهش دهید

استرس یکی از عواملی است که بی نظمی قاعدگی را با خود به همراه می آورد پس فرد با کاهش استرس می تواند به قاعدگی خود نظم ببخشد. در همین راستا باید از روش های مناسب برای کاهش استرس استفاده کرد. به طور مثال انجام مدیتیشن می تواند در بهبود قاعدگی اثرگذار باشد. همچنین با دوری از محیط هایی که استرس بر آنها حاکم است و استرس زا هستند می توان از حجم استرس کاست. افرادی که نامنظمی قاعدگی دارند بهتر است از مسئولیت های مدیریتی خود در خانه و محیط کار کم کنند. در نهایت خواسته یا نخواسته زندگی امروز پر از استرس و تنش است پس با انجام فعالیت های مناسب می توان اثر استرس را بر بدن کاهش داد.

 • انجام مراقبه برای تنظیم پریودی

یکی از روش های آسان و کارا برای کاهش استرس مراقبه است. مراقبه را می توان در محیط های خانه و کار انجام داد. از آنجایی که بین استرس و پریودی رابطه تنگاتنگی وجود دارد می توان مدعی شد که کاهش استرس به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند. اثر مراقبه در کاهش استرس های روزانه اثبات شده است پس بهتر است آن را به کاری ثابت در زندگی تبدیل کرد. برای انجام مراقبه بهتر است مراحل زیر طی شود:

 • در یک مکان آرام بنشینید
 • سعی کنید حتی المقدور راست بنشینید
 • بازوهای خود را شل کنید و دست هایتان را روی زانو هایتان قرار دهید
 • حالا کشیدن نفس عمیق را آغاز کنید
 • به روی صدای نفس خود متمرکز شوید
 • توجه خود را معطوف به صداهای اطراف کنید
 • افکارتان را رها کنید
 • بهتر است در هفته های اولیه مراقبه تنها چند دقیقه در روز  را به مراقبه اختصاص دهید سپس با گذر زمان به مدت آن بیفزایید.
  • تنظیم چرخه قاعدگی با یوگا

  یوگا در واقع نوعی مراقبه جسمی است که به راحتی می توان آن را در خانه انجام داد. این ورزش در جهان با استقبال زیادی روبرو شده است و افراد زیادی بخشی از روز خود را به آن اختصاص داده اند. یوگا برای درمان نامنظمی قاعدگی نیز موثر  است. نتایج تحقیقات حاکی از این است که انجام روزانۀ یوگا سبب متعادل کردن هورمون های بدن می شود.

  • تاثیر تغییرات وزنی بر روند پریودی

  یکی از موثرترین عوامل بر روند پریودی تغییرات وزنی است. در افرادی که لاغر هستند دلیل نامنظمی قاعدگی می تواند به وزن کم آنها مربوط شود. تولید هورمون های قاعدگی به چربی نیاز دارد و افرادلاغر حجم چربی کمی دارند. در این افراد بهترین راهکار افزایش وزن است. افزایش وزن افراد لاغر به چرخه پریودی نظم می بخشد.

 • تنها لاغری نمی تواند بر چرخه قاعدگی اثر منفی داشته باشد بلکه چاقی نیز بر آن موثر است. افراد چاقی که دچار نامنظمی قاعدگی هستند با کاهش وزن خود می توانند خود را
 • درمان کنند. به طور کلی تناسب اندام علاوه بر زیبایی ظاهری در سلامت نیز موثر است. داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل کالری و انجام منظم ورزش می تواند به حفظ تناسب اندام کمک کند.
  • تاثیر ورزش بر چرخه قاعدگی

  ورزش نقش مهمی در حفظ سلامت جسمی و روحی افراد دارد و چرخه قاعدگی نیز از این امر مستثنی نیست. اما اگر در انجام آن افراط شود ممکن است اثر منفی بر این چرخه داشته باشد. ورزش به خودی خود مفید است به طوری که برای کاهش دردهای حاصل از پریودی انجام منظم آن را توصیه می کنند. ورزش به حفظ تناسب اندام نیز کمک می کند که این خود عاملی مهم در تنظیم پریودی است.

  اما در کنار فواید ذکر شده از ورزش باید به تعادل بین ورزش کردن و قاعدگی نیز اشاره کرد. انجام بیش از حد ورزش ممکن است سبب مختل شدن چرخه قاعدگی شود. به همین دلیل می توان بهترین زمان ورزش کردن را برای افراد بالغ دو و نیم تا پنج ساعت در هفته دانست. بسته به نوع ورزش این زمان قابل تغییر است به طور مثال نباید زمان زیادی را به ورزش های سنگین اختصاص داد و بالعکس برای ورزش های سبک  می توان زمان زیادی را در نظر گرفت.

  • مصرف ویتامین دی و اثر آن بر نامنظمی قاعدگی

  برای جذب شدن کلسیم در روده بهتر است از ویتامین دی نیز به صورت همزمان استفاده شود. کمبود کلسیم با پوکی استخوان همراه است پس مصرف آن بسیار مهم است. نتایج تحقیقات گویای این مطلب است که استفاده از ویتامین دی به تخمک گذاری کمک می کند. سطح پایین ویتامین D و سیکل عادت ماهانه نامنظم با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند. یکی از شایع ترین علت های قاعدگی نامنظم تنبلی تخمدان است که بررسی ها نشان داده است که مکمل های ویتامین D و کلسیم در کنار داروی متفورمین می تواند بر درمان آن موثر باشد و چرخه را منظم کند. پس می توان مدعی شد با ویتامین دی می توان علاوه بر منظم کردن چرخه قاعدگی اقدام به درمان تنبلی تخمدان نیز کرد. ویتامین دی را می توان با روش های زیر جذب کرد:

  • منبع اصلی ویتامین D نور خورشید  است. پس با قرار گرفتن در معرض نور خورشید می توان کمبود این ویتامین را جبران کرد.
  • ماهی های چرب مانند ماهی سالمون و ماهی تُن سرشار از ویتامین دی هستند پس از مصرف آنها غافل نشوید.
  • از شیر و غلات صبحانه غنی شده با ویتامین دی استفاده کنید.
  • استفاده از مکمل ها را فراموش نکنید.

  درمان خانگی نامنظمی قاعدگی

 • برای درمان نامنظمی قاعدگی با روش های خانگی تحقیقات وسیعی انجام نشده است به همین دلیل نمی توان برای آنها منبع علمی جست. اما بعضی از این درمان ها عبارتند از:سرکه سیب: افراد مبتلا به تنبلی تخمدان با نوشیدن سرکه سیب می توانند به تنظیم چرخه تخمک گذاری خود کمک کنند. اما اثبات این موضوع نیازمند پژوهش های بسیار است. جامعه آماری که برای این نتیجه گیری مورد مطالعه قرار گرفته است ۷ نفر بوده پس نمی توان به آن استناد کرد

 

تنظیم نامنظمی قاعدگی با درمان خانگی

 

آناناس: گاهی قاعدگی نامنظم به علت عفونت‌ها و التهاب ها رخ می دهد. آناناس به دلیل داشتن آنزیم بروملین می تواند در کاهش التهاب موثر باشد. بسیاری از افراد مدعی شده اند که خوردن آناناس پریود آنها را منظم کرده است اما مبنای علمی برای آن پیدا نشده است. با انجام تحقیقات بیشتر شاید بتوان این ادعا را ثابت کرد. اما لازم الذکر است به علت قند بالای آناناس بهتر است بیماران دیابتی از مصرف آن خودداری کنند.

 

تنظیم نامنظمی قاعدگی با درمان خانگی

 

 • زردچوبه: برای تنظیم نامنظمی قاعدگی زردچوبه نیز می تواند مفید باشد. اما همانطور که گفته شد این ادعا دلیل علمی ندارد. اما زردچوبه به علت داشتن ماده فعال کورکومین دارای خاصیت ضد التهابی است.

تنظیم نامنظمی قاعدگی با درمان خانگی

 

سخن پایانی

برای نامنظمی قاعدگی دلایل بسیاری وجود دارد اما می توان با تغییر در سبک زندگی، کاهش استرس و حفظ تناسب اندام آن را مدیریت کرد. برای کاهش استرس می توان از مراقبه و یوگا استفاده کرد. اما در کنار کاهش استرس، داشتن تغذیه مناسب و استفاده از مواد غذایی همچون آناناس، زردچوبه و … نیز می تواند مفید واقع شود. اما باید گفت مطالب مطرح شده در بالا تنها روش های کمکی برای درمان است و حتما برای نامنظمی قاعدگی باید به پزشک مراجعه کرد تا علت یابی و درمان صورت گیرد.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

سقط جنین

نوشته قبلی: سقط جنین با داروهای گیاهی

27 آگوست 2020
تاثیر اسپند بر پریود

نوشته بعدی: تاثیر اسپند بر پریودی

20 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم