ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

هورمون پرولاکتین چیست؟

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

هورمون پرولاکتین چیست؟

هورمون پرولاکتین نوعی از هورمون های زنانه است. که موجب افزایش سلول های غددی و چربی در پستان ها در طول دوران بارداری می شود. که موجب آماده سازی پستان ها جهت تولید شیر در دوران شیردهی می گردد. این هورمون توسط غده هیپوفیز تولید می شود. همچنین در صورتی که این تکثیر هورمونی در افراد غیر باردار نیز به صورت منظم انجام شود. روند قاعدگی و تخمک گذاری آن ها را نیز تنظیم می نماید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هورمون پرولاکتین و محل ترشح آن، بیشتر آشنا کنیم.

هورمون پرولاکتین چیست؟

هورمون پرولاکتین و محل ترشح آن

همانطور که گفته شد، این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح یا تولید می گردد. این غده کوچک و ریز دقیقا جایی زیر مغز قرار گرفته است. ترشح این هورمون در دوران بارداری افزایش می یابد. که این افزایش موجب بزرگ تر شدن بافت سینه ها می گردد و پس از زایمان در روند تولید شیر سینه ها موثر است. هورمون پرولاکتین به مقدار بسیار کمی در آقایان نیز وجود دارد. که با ترشح دیگر هورمون ها مانند دوپامین مهار می گردد.

از آنجایی که ترشح این هورمون در دوران بارداری و شیردهی افزایش می یابد. به طور طبیعی رشد پروژسترون و استروژن کاهش پیدا می کند. تنظیم بودن هورمون پرولاکتین در بانوان غیر باردار موجب تنظیم سیکل قاعدگی و تخمک گذاری می شود. از طرفی در بدن آقایان نیز موجب افزایش کیفیت تولید اسپرم ها می شود.

هورمون پرولاکتین چیست؟

تاثیر هورمون پرولاکتین در بدن بانوان

زمانی که فرد باردار می شود، این هورمون در بدن او افزایش پیدا می کند. که موجب آماده سازی پستان ها جهت شیردهی پس از زایمان می شود. از آنجایی که سطح ترشح بالای این هورمون در بدن بانوان در دوران بارداری، موجب عدم تخمک گذاری در این دوران می شود. خانم های باردار در این دوران قاعدگی را تجربه نمی کنند.

افزایش هورمون پرولاکتین و تاثیر آن در روند باردار شدن

همانطور که در موارد قبل به آن اشاره شد، افزایش هورمون پرولاکتین در بدن، موجب مهار نمودن روند     تخمک گذاری می گردد. به همین دلیل بارداری در این دوران تقریبا امکان پذیر نیست. از طرفی در بانوانی که به دلایلی غیر از بارداری مانند اختلال در عملکرد غده هیپوفیز و ترشح بیش از حد این غده دچار این افزایش هورمون می شوند. به دلیل عدم تخمک گذاری فرد، احتمال ناباروری او افزایش پیدا می کند.

هایپرپرولاکتینمی وضعیتی است که در آن ترشح هورمون پرولاکتین در فرد غیر باردار بیش از حد نرمال        می باشد. که معمولا این اختلال در بانوان بیشتر از آقایان مشاهده می گردد. بنابراین در اکثر مواقع بانوانی که به این مشکل دچار می شوند. قاعدگی های نامنظم ولی تخمک گذاری طبیعی هستند. به همین دلیل دچار ناباروری و یا گالاکتوره (ترشح شیر از سینه ها در افراد غیر باردار) می شوند. در بیشتر مواقع افرادی که دچار گالاکتوره می شوند، دچار ترشح بیش از حد این هورمون شده اند. از طرفی افزایش این هورمون به طور غیر طبیعی در بدن می تواند موجب اختلال در عملکرد دیگر هورمون های بدن شود. بنابراین از نشانه های آن می توان به بی نظمی در سیکل قاعدگی اشاره نمود.

هورمون پرولاکتین چیست؟

تاثیر افزایش هورمون پرولاکتین در مردان

تنظیم بودن سطح هورمون پرولاکتین در آقایان نیز می تواند موجب افزایش کیفیت اسپرم ها شود. اما اگر این ترشح این هورمون در بدن آقایان بیشتر شود. می تواند موجب اختلالات بسیار جدی در بدن آن ها شود. از جمله اختلالاتی که به واسطه افزایش پرولاکتین در بدن آقایان اتفاق می افتد می توان به کاهش میل جنسی،      ناتوانی های جنسی، گالاکتوره و در بسیاری از مواقع ناباروری در آن ها اشاره نمود. در صورتی که این اختلال درمان نشود، ممکن است تولید اسپرم در بدن مردان متوقف شود. که به معنای ناباروری مطلق می باشد.

برای تشخیص میزان نرمال هورمون پرولاکتین در بدن مردان نیاز به آزمایش خون می باشد. این هورمون در بدن آقایان باید کمتر از ۱۷ ng/ml باشد. در صورتی که از این میزان عبور نماید، باید برای درمان آن اقدام نمود. به همین منظور در آزمایشات و چکاپ های سالانه، می توان با کمک یک آزمایش خون ساده،از  میزان این هورمون در بدن اطلاع پیدا کرد.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

base اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: عوارض دوش واژینال برای خانم ها

27 ژانویه 2021
zakhm min اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: فریز کردن زخم دهانه و عوارض آن

1 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم