ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

واژینوز باکتریایی و درمان آن

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه بیماری های رایج

واژینوز باکتریایی و درمان آن

واژینوز باکتریایی چیست

یکی از شایع ترین عفونت های واژینالی، واژینوز باکتریایی است. گاهی بانوان مبتلا به این بیماری اقدام به خوددرمانی می کنند اما باید گفت عدم انجام درمان استاندارد سبب تشدید بیماری واژینوز باکتریایی می شود و می تواند عوارض جدی مانند التهاب لگن را نیز در پی داشته باشد. همچنین احتمال زایمان زودرس در زنان باردار مبتلا به واژینوز باکتریایی وجود دارد. این مقاله به ارائه راهکارهایی جهت درمان واژینوز باکتریایی می پردازد.

واژینوز باکتریایی و درمان آن

علائم واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی دارای علائم متعددی که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

 • ایجاد خارش و تورم در واژن
 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • تغییر رنگ ترشحات واژن از سفید به سفید مایل به خاکستری
 • بوی نامطبوع ترشحات، بویی شبیه به بوی ماهی

درمان عفونت واژینوز باکتریایی

بیماری واژینوز باکتریایی اگر به صورت خفیف رخ دهد عارضه ای از خود برجای نمی گذارد و با داروهای ضد باکتری که توسط پزشک تجویز می شود، قابل درمان است. این داروها را می توان به صورت خوراکی،کرمهای موضعی و ژل ها تهیه کرد. عفونت باکتریایی بعد از گذشتن ۳ تا ۱۲ ماه ممکن است دوباره عود کند. در صورت عود مجدد لازم است بیمار درمان های اضافی و متناوب را انجام دهد.

واژینوز باکتریایی و درمان آن

انواع روش های درمان واژینوز باکتریایی

برای درمان واژینوز باکتریایی مراجعه به پزشک الزامی است. پزشک بر اساس تشخیص خود یکی از روش های زیر را توصیه می کند:

درمان با دارو

آنتی بیوتیک یکی از داروهایی است که توسط پزشک برای درمان واژینوز باکتریایی تجویز می شود. مصرف آنتی بیوتیک علاوه بر درمان عفونت واژینوز احتمال مبتلا شدن بیمار به بیماری های مقاربتی نظیر سوزاک، کلامیدیا و تریکومونیازیس را نیز کاهش می دهد. آنتی بیوتیک ها انواع متفاوتی دارند اما برای درمان واژینوز باکتریایی یکی از سه داروی زیر تجویز می شود:

 • قرص مترونیدازول: این دارو به صورت خوراکی استفاده می شود. دستور مصرف آن به صورت دوبار در روز به مدت یک هفته است.
 • ژل مترونیدازول: گاهی پزشک ژل واژینال مترونیدازول ۷۵/ درصد را تجویز می کند. این ژل به مدت ۵ روز، روزی یکبار مصرف می شود.
 • کلیندامایسین: داروی دیگری که قبل از خواب به مدت یک هفته باید استفاده شود، کرم واژینال کلیندامایسین ۲/۰ درصد است که با توجه به تشخیص پزشک تجویز می شود.

داروهایی که در بالا گفته شده است، داروهای ارجح هستند اما گاهی نسبت به این داروها بدن مقاومت دارد و یا با استفاده از آنها بیماری عود می کند در این صورت از  دارو های جایگزین زیر می توان استفاده کرد:

 • کلیندامایسین ۳۰۰ میلی گرم
 • شیاف های کلیندامایسین ۱۰۰ میلی گرم
 • تیندامکس (تینیدازول) ۲ گرم
  • تیندامکس (تینیدازول) ۱ گرم

  نکاتی که در درمان دارویی باید به آن توجه کرد

  در طی درمان عفونت واژینوز و هنگام مصرف دارو رعایت نکات زیر الزامی است:

  • اگر علائم بیماری برطرف شد دارو را تا پایان دوره ادامه دهید زیرا در غیر این صورت بدن به دارو مقاوم می شود.
  • از مصرف الکل در طول درمان باید خودداری شود زیرا الکل می تواند عوارض جانبی همچون سردرد، گرگرفتگی، بالا رفتن ضربان قلب، تنگی نفس، حالت تهوع، استفراغ و غش به وجود بیاورد.
  • تا پایان پذیرفتن درمان بهتر است رابطه جنسی وجود نداشته باشد. در صورت لزوم برقراری رابطه جنسی بهتر است از کاندوم استفاده شود. واژینوز باکتریایی در دسته بیماری های مقاربتی قرار ندارد اما در زیر پوست ختنه گاه مرد ممکن است میکروارگانیسم های بالقوه مضری وجود داشته باشد. به دلیل وجود تماس بین دو دستگاه تناسلی احتمال انتقال عفونت وجود دارد.

  داروی واژینوز باکتریایی چه عوارضی دارد

  عوارض جانبی حاصل از واژینوز باکتریایی بسیار خفیف است اما می توان شاهد عوارض زیر بود:

  • عوارض داروهای خوراکی: مصرف قرص ممکن است همراه با علائمی نظیر ناراحتی معده، تهوع، علائم سرماخوردگی (سرفه، آبریزش بینی، گلودرد) و احساس طعم فلز در دهان باشد.
  • عوارض داروهای موضعی: داروهای موضعی نیز می توانند با علائمی مانند خارش واژن، سردرد، حالت تهوع، علائم سرماخوردگی، احساس طعم فلز در دهان، احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا  همراه باشند.
  • رخ دادن مقاومت دارویی: گاهی در درمان بیماری عفونت واژینوز مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک ایجاد می شود اما این مقاومت اتفاق خطرناکی نیست. توقف در مصرف آنتی بیوتیک به علت وجود مقاومت، کار اشتباهی است و باید به مصرف دارو ادامه داد. اما عود کردن علائم بسیار جدی است و باید به سرعت اقدام به درمان کرد.

  درمان خانگی واژینوز باکتریایی

  احتمال عود مجدد بیماری واژینوز باکتریایی در درمان های دارویی بالای ۵۰ درصد است. مصرف مستمر داروهای آنتی بیوتیک می تواند ایجاد مقاومت دارویی کند که در عود مجدد بیماری مشکل زا است. در طب سنتی نیز برای درمان عفونت واژینوز داروهایی در نظر گرفته شده است که در درمان این بیماری موثر واقع شده اند. این روش درمانی ارزان است و به راحتی می توان داروهای مورد نظر را از داروخانه تهیه کرد. این روش درمانی به صورت زیر است:

  • اسید بوریک: از صد سال پیش تا به امروز برای درمان عفونت قارچی واژن (کاندیدیاز واژن) از اسید بوریک استفاده می شود. اسید بوریک در پاکسازی عفونت ها مانند آنتی بیوتیک ها عمل می کند.
  • هیدروژن پراکسید: برای درمان واژینوز باکتریایی می توان از محلول واژینالی ۳ درصد هیدروژن پراکسید استفاده کرد. اما این محلول در سرکوب باکتریهای مضر عفونت واژینوز ناکام مانده است. این دارو برای زنانی که علائم عود کننده دارند توصیه نمی شود زیرا چندان کارایی ندارد.

  نکته مهمی که در درمان خانگی واژینوز باکتریایی باید به آن توجه کرد، مشورت با پزشک است و انجام درمان خانگی بدون مشورت پزشک ممکن است خطر آفرین باشد مخصوصا در موارد زیر:

  • بانوانی که برای اولین بار واژینوز باکتریایی را تجربه می کنند
  • بانوان باردار
  • بانوان با علائم شدید بیماری واژینوز باکتریایی مانند مانند تب، درد بدن، درد لگن، درد شکم یا مشکل دفع ادرار

  درمان مکمل واژینوز باکتریایی

  عفونت واژینوز زمانی رخ می دهد که لاکتوباسیل ها نابود و به جای آن باکتری های ” بد ” در محیط واژن غالب شوند. بنابراین می توان انتظار داشت پروبیوتیک هایی که سرشار از باکتری‌های سالم هستند

 • (مانند ﻻﻛﺘﻮﺑﺎﺳﻴﻠها)  بتوانند فلور طبیعی واژن را مجددا به حالت اول بازگردانند. مصرف روزانه پروبیوتیک خوراکی چه به صورت دارویی و چه در مواد غذایی می تواند از بروز عفونت واژینوز باکتریایی جلوگیری کند. این روش درمانی می تواند به اثربخشی سریعتر آنتی بیوتیک ها کمک کند.لازم به ذکر است پروبیوتیک به تنهایی نمی تواند موجب درمان عفونت واژینوز شود و استفاده از آن بیشتر یک روش درمانی کمکی به حساب می آید. همچنین بر خلاف شایعه های موجود هنوز داده های علمی نتوانسته است اثرات درمانی سیر یا روغن درخت چای را برای درمان واژینوز باکتریایی به اثبات برساند پس می توان گفت درمان گیاهی هنوز وجود ندارد. برای مصرف مکمل های درمانی از مشورت با پزشک غافل نشوید.

  چگونه می توان واژینوز باکتریایی را  در بارداری درمان کرد

  اگر بانوی بارداری دچار واژینوز باکتریایی شود ممکن است با مشکلات زیر مواجه شود:

  • کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد
  • پاره شدن کیسه آب جنینی زودتر از موعد مقرر
  • احتمال زایمان زودرس
  • سقط جنین

  در زنان باردار سقط جنین به علت عفونت واژینوز بسیار کم دیده شده است اما باید سایر علائم را جدی گرفت. به علت خطراتی که برای کودک وجود دارد بهتر است بانوان باردار با دیدن علائم

واژینوز باکتریایی به پزشک مراجعه کنند و برای درمان از داروهای خوراکی، شیاف ها و ژل های واژینالی استفاده کنند. لازم به ذکر است استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی می تواند مانع از پاره شدن کیسه آب جنینی زودتر از موعد مقرر و کاهش وزن نوزاد هنگام تولد شود.

واژینوز باکتریایی و درمان آن

در نهایت باید گفت نادیده گرفت عفونت واژینوز سبب زمینه سازی بیماری های مزمن واژن می شود پس بهتر است با مشاهده علائم این بیماری سریع اقدام به درمان کنید زیرا هر وقفه زمانی مستلزم صرف هزینه و زمان بیشتری برای درمان است.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

premature menopause اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: یائسگی زودرس در زنان

15 ژانویه 2021
افتادگی رحم چیست؟

نوشته بعدی: افتادگی رحم چیست؟

17 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم