ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

پاپ اسمیر چیست؟

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر یکی از مهم ترین آزمایشاتی است که بانوان باید در چکاپ دوره ای آن را انجام دهند. با استفاده از این آزمایش می توان بیماری های دهانه رحم را بدون درد و به راحتی تشخیص داد. همچنین در صورت وجود مشکلات کوچکی در دهانه رحم می توان با برطرف نمودن آن ها از بروز سرطان دهانه رحم، پیشگیری نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با آزمایش پاپ اسمیر و نحوه انجام این آزمایش، بیشتر آشنا کنیم.

 پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر نوعی غربالگری است. که به منظور تشخیص سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد. به     گونه ای که مقداری از سلول های موجود در دهانه رحم را با استفاده از قلم مخصوص جمع آوری نموده و در شیشه مخصوصی به نام لام نگهداری می شوند. این سلول ها با ماده ای به نام پاپانیکولا ترکیب می شوند و برای بررسی دقیق به آزمایشگاه می فرستند. تا تغییرات سلول ها و وجود سلول های بدخیم سرطانی را تشخیص دهند.

این آزمایش به گونه ای است که در هیچ شرایطی به اشتباه جواب مثبت تشخیص داده نخواهد شد. اما در برخی مواقع ممکن است در صورت منفی بودن جواب آزمایش، احتمال عدم تشخیص سلول های بدخیم وجود داشته باشد. به همین دلیل در موارد محدودی ممکن است خانم ها با وجود اینکه آزمایش پاپ اسمیر انجام داده و جواب آن منفی بوده است. به سرطان دهانه رحم دچار شوند.

از طرفی انجام این آزمایش می تواند سلول هایی را که در معرض بدخیم شدن می باشند، تشخیص دهد. که در این صورت می توان برای درمان سریع تر آن اقدام نمود. همچنین توجه داشته باشید که این آزمایش به منظور تشخیص سرطان های دیگر مانند تخمدان، رحم و یا واژن را ندارد.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر، فرد باید به کمر روی تخت مخصوص معاینه دراز بکشد. سپس پزشک متخصص قسمت مجاری ادراری، ناحیه تناسلی و رکتوم بیمار را مورد بررسی قرار می دهد. پس از آنکه از طبیعی بودن این بخش ها مطمئن شد. اسپکولوم ( وسیله ای برای مشاهده و بررسی واژن و دهانه رحم) را درون واژن بیمار قرار می دهد.

سپس کاردک مخصوص آزمایش را وارد اسپکولوم نموده و مقداری از سلول های دهانه رحم را جهت نمونه جدا می نماید. سپس نمونه را درون محلول مخصوص قرار می دهد تا، برای بررسی سلول ها به طور کامل جدا شوند. نتیجه پاپ اسمیر حدود یک تا دو هفته پس از آزمایش مشخص می گردد.

پاپ اسمیر چیست؟

دیگر نکاتی که در رابطه با آزمایش پاپ اسمیر باید بدانید!

بسیاری از بانوانی که می خواهند برای اولین بار تست پاپ اسمیر انجام دهند. معمولا نگرانند که آیا این تست درد دارد یا خیر؟ باید گفت که این تست دردی به همراه ندارد. اما هنگامی که دستگاه اسپکولوم وارد واژن می شود ممکن است کمی درد یا فشار احساس شود.

در هر زمانی می توانید این آزمایش را انجام دهید، به جز زمانی که پریود می باشید. به طور کلی برای دستیابی به نتیجه ای دقیق تر بهتر است زمانی برای انجام این تست مراجعه نمایید.

که، رحم و واژن فاقد لکه های خونی باشد. در نهایت باید گفت بهترین زمان جهت انجام این تست ۱۵ روز قبل از شروع قاعدگی می باشد.

یکی از باورهای غلط در رابطه با تست پاپ اسمیر در دوران بارداری، خطر سقط جنین است. در صورتی که به جز افرادی که دهانه رحم خود را برداشته اند. تمامی افراد می توانند با اطمینان خاطر کامل، این تست را انجام دهند.

تست پاپ اسمیر باید توسط پزشک متخصص، ماما و یا پرستارانی که قبلا این تست را انجام داده اند، انجام شود. در این صورت احتمال خطا در نتیجه آزمایش به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

تست پاپ اسمیر در سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی باید به طور مرتب هر سه سال یکبار انجام شود. از طرفی معمولا خانم های متاهل باید به طور جدی تری این آزمایشات را دنبال نمایند. در صورتی که پس از آزمایشات متوالی هیچگونه خطری دهانه رحم را تهدید نکرد. پس از عبور از سن ۳۰ سالگی می توان این آزمایش را هر ۵ سال یکبار انجام داد.

لکه بینی پس از تست کاملا طبیعی بوده و معمولا تا نهایتا انتهای آن روز پایان خواهد یافت. اما خونریزی پس از انجام این تست اصلا طبیعی نیست.

 

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

لاپاراسکوپی چیست؟

نوشته قبلی: لاپاراسکوپی چیست؟

23 ژانویه 2021
base اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: عوارض دوش واژینال برای خانم ها

27 ژانویه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم