ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

پاپ اسمیر

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

تست پاپ اسمیر یکی از مهمترین روشهای بررسی سلامت دستگاه تناسلی در خانمهاست که بوسیله آن می توان از وضعیت سلامت دهانه رحم مطمئن شد. امروزه از این تست جهت شناسایی سلولهای سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم استفاده می شود و از آنجایی که تست ارزان و ساده ای است، انجام غربالگری سرطان دهانه رحم بصورت سالیانه توسط پاپ اسمیر بسیار پیشنهاد می شود. در ادامه در این مقاله به معرفی کامل این تست می پردازیم.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear) یا آزمایش اسمیر، یک نوع تست غربالگری است که در آن نمونه‌ های سلولی را از قسمت دهانه رحم دستگاه تولید مثل زنان برداشته و مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. این آزمایش به منظور کشف سرطان یا عارضه هایی است که به سرطان فرد منجر می شوند. آزمایش پاپ اسمیر بهترین شیوه برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی مخفی و تومورهای کوچکی است که به سرطان دهانه رحم منتهی می شوند. از ویژگی های دیگر این تست می توان به ارزان، ساده و قابل اندازه گیری بودن آن اشاره کرد.

این آزمایش به چه کسانی توصیه می شود؟

این آزمایش در زنان متاهل و بالای ۱۸ سال انجام می شود. همچنین به کسانی که در معرض خطر سرطان سرویکس (سرطان دهانه رحم) هستند، بیشتر توصیه می شود. این سرطان در زنان بین ۳۵ تا ۴۵ سال بیشتر مشاهده شده است.

پاپ اسمیر

چه کسانی بیشتر در معرض سرطان دهانه رحم هستند؟

• افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به این سرطان وجود دارد
• افرادی که دخانیات مصرف می کنند و معتاد هستند
• افرادی که در سنین پایین ازدواج کرده اند
• افراد نازا و یا افرادی که زایمان نداشته اند
• افرادی که همسرشان دارای چند شریک جنسی است
• افرادی که همسرشان ختنه نشده است
• افرادی که خودشان چند شریک جنسی دارند
• افراد دارای عفونت و زگیل های تناسلی
• افراد مبتلا به ایدز

در ۱۰ درصد موارد مشاهده شده هم سرطان دهانه رحم ژنتیکی بوده که با تشخیص و نظر پزشک مشخص می شود. این تست در افراد عادی توصیه می شود به مدت ۳ سال بصورت سالیانه انجام شود و اگر مورد خاصی نبود آن را هر ۳ سال یک بار انجام دهند. انجام این تست برای زنان باردار در ۳ ماه اول بارداری موردی ندارد. و بعد از اینکه شخص زایمان کرد، حداقل ۸ هفته بعد می تواند این تست را انجام دهد. این تست را در زنان بالا ۶۵ سال در صورتی که طی ۱۰ سال اخیر این آزمایش را منظم داشته اند و ۶ نمونه آنها نرمال بوده است میتوان آزمایش را قطع کرد.

آیا دختران باکره هم امکان دارد سرطان دهانه رحم بگیرند؟

بله. سرطانها تغییر شکل نامتعادل سلولی هستند و از آنجایی که سرطان دهانه رحم عمدتا توسط ویروس زگیل تناسلی ایجاد می شود، در صورت ابتلا به این بیماری امکان ابتلا به سرطان دهانه رحم در دختران هم وجود دارد.

آیا آزمایش پاپ اسمیر در دختران باکره و مجرد هم انجام میشود؟

در مورد دختران باکره باید گفت خیر، زیرا با ورود اسپکلوم (وسیله ی آزمایش) به پرده بکارت آسیب وارد می شود لذا در دختران باکره این تست قابل انجام نیست. حذاکثر کاری که می توان برای دختران انجام داد نمونه برداری از ترشحات واژن است که متاسفانه به هیچ عنوان دقت پاپ اسمیر را ندارد و به ما هیچ چیزی در مورد سلامت دهانه رحم نمی گوید – اما اینجا بحث سلامتی است که متاسفانه بخاطر تابو بکارت بخطر میافتد

پاپ اسمیر

بهترین زمان و شرایط انجام پاپ اسمیر

این تست باید در فاصله روزهای ۱۸-۱۲ سیکل قاعدگی انجام بشود و بهترین زمان انجام آزمایش حدود روز ۱۵ چرخه قاعدگی می باشد.
شخصی که می خواهد این آزمایش را انجام بدهد باید با شرایط زیر به آزمایشگاه مراجعه کند:

• در ۴۸ ساعت قبل از انجام این آزمایش، ژل، کرم و داروهای واژینال استفاده نکند.
• از ۴۸ ساعت قبل دوش واژینال استفاده نکرده باشد.
• از ۲۴ یا ۴۸ ساعت قبل آمیزش جنسی نداشته باشد و پیش از انجام آزمایش معاینه واژینال نیز نشده باشد.
• در زمانی که عفونت شدید باشد به طوری که ترشحات خیلی زیاد هستند نباید آزمایش صورت گیرد.

برای آزمایش مجدد باید فاصله زمانی ۸ هفته از نمونه گیری قبل گذشته باشد.
اگر شخص قبل از آزمایش، مثانه خود را خالی کرده باشد و در زمان آزمایش نفس عمیق و شل کردن عضلات را انجام دهد آزمایش وی راحت تر خواهد بود.

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

پاپسمیر در هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود و انجام آن بسیار ساده، سریع و بدون درد است. در این آزمایش با وسیله ایی به نام اسپکولوم رحم را باز نگه می دارند و سپس وسیله نمونه گیر(اسپاچولا) را درون دهانه رحم قرار می دهند و به اندازه سیصد و شصت درجه چرخانده می شود که از این طریق نمونه ها از رحم و دهانه رحم برداشته می شود.

سپس نمونه های جمع آوری شده بر روی یک اسلاید شیشه قرار داده می شوند و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شوند. در آزمایشگاه، آسیب شناس می تواند سلول های غیرطبیعی را که امکان دارد سلول های پیش سرطانی یا سرطانی باشند، شناسایی کند و نتیجه نهایی ارسال می شود. به طور کلی این آزمایش دردناک نبوده، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی برای شخص ناراحت کننده باشد.

 

بعد از پاپ اسمیر چه کنیم؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر عوارض قابل ملاحظه ای را نداشته اما ممکن است در واژن مقداری خونریزی ایجاد شود که در این صورت بهتر است متخصص در جریان گذاشته شود. افرادی که آزمایش را انجام داده اند می توانند بلافاصله تمامی فعالیت های خود را انجام بدهند و مشکل خاصی نخواهند داشت. لکه بینی بعد از پاپ اسمیر مساله مهمی نیست اما چنانچه خونریزی شدیدی بعد از پاپ اسمیر داشتید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

برخی مواقع به دلیل پاپ اسمیر غیرطبیعی، نیاز است که بیمار کولپوسکوپی شود. در کولپوسکوپی با دقت بالای ۹۹ درصد، می توان نوع زخم و عفونت را مشخص کرده و درمانی متناسب با آن تجویز کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر نوصیه می کنیم مقاله همه چیز در مورد کولپوسکوپی و هزینه آن را مطالعه بفرمایید.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

معمولا نتیجه آزمایش بعد از ۳ هفته مشخص می شود. که به صورت های زیر می باشند:

• پاپ اسمیر طبیعی: یعنی دهانه رحم، طبیعی به نظر می رسد و مشکلی وجود ندارد.
• پاپ اسمیر غیرطبیعی: یعنی سلول‌ های آزمایش شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این صورت، ممکن است تکرار آزمایش لازم باشد.
• پاپ اسمیر مثبت: چنانچه نتیجه پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیرطبیعی و سرطانی را نشان بدهد دراین صورت فرد بیمار می باشد در چنین شرایطی باید اقداماتی برای بیمار انجام داده شود. اگر تشخیص، به موقع و در مراحل اولیه ابتلا صورت باشد، جای نگرانی نیست و درمان معمولا با برداشتن بخشی که دچار تغییرات سلولی شده یا برداشتن کل رحم بیمار انجام می شود. ولی درصورتی که تشخیص به موقع صورت نگرفته باشد و ابتلا به سرطان در مراحل پیشرفته باشد، درمان سخت تر خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است، غدد لنفاوی و قسمت های دیگر بدن هم تاحدودی درگیر سرطان شده باشند. وقتی این اتفاق بیفتد، در چنین شرایطی علاوه بر عمل جراحی، رادیوتراپی و گاهی شیمی درمانی برای بیمار، توصیه می شود که تشخیص این مسئله برعهده پزشک است.

در مواردی پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان از این آزمایش برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی استفاده کرد و آزمایش‌ های اختصاصی تر لازم است.

هزینه تست پاپ اسمیر

از آنجایی که ممکن است هزینه ها و تعرفه ها در زمانی که شما این مقاله را می خوانید با زمانی که ما مقاله را نوشته ایم تفاوت داشته باشد، برای دریافت هزینه آزمایش پاپ اسمیر پیشنهاد می کنیم با هر ازمایشگاه تماس گرفته تا از هزینه ازمایش مطلع شوید

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

Blood clot اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: باورهای غلط پریودی – بخش اول

22 آگوست 2020
۱۲نکته بهداشتی

نوشته بعدی: ۱۲ نکته بهداشتی

28 آگوست 2020

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم