ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

پایین بودن استروژن در زنان

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه نکات عمومی

پایین بودن استروژن در زنان

پایین بودن استروژن در زنان

همه چیز درباره پایین بودن استروژن در زنان:

در ابتدا لازم است بدانید استروژن، هورمونی مشترک میان زن و مرد است اما اغلب از آن به عنوان یک هورمون زنانه تعبیر می شود. در صورتی که این هورمون در فرد به صورت غیر عادی کاهش یابد سبب نگرانی فرد می شود و ممکن است خطراتی برای وی به دنبال داشته باشد. به طور کلی، هورمون استروژن تغییرات و تحولات مربوط به دوران بلوغ و چرخه تولید مثل را شامل می شود اما بر روی برخی موارد نظیر سلامت استخوان تا سلامت عاطفی نیز تاثیرگذار می باشد. کاهش استروژن در زنان در هر سنی و به دلایل متعددی امکان پذیر است. در این مقاله تلاش ما بر این است که به بررسی علل اصلی پایین بودن استروژن در زنان و عوارض  و همچنین ارائه راهکارهای درمانی  آن بپردازیم.

نکاتی پیرامون پایین بودن استروژن در زنان:

برخی از مهمترین نکات پیرامون پایین بودن استروژن در زنان عبارتند از:

هورمون استروژن اغلب به واسطه تخمدان تولید می شود.

کاهش میزان استروژن در بدن می تواند اثرات و عوارض جانبی متعددی بر روی بدن داشته باشد.

کاهش استروژن اغلب در زنان مبتلا به برخی اختلالات نظیر بی اشتهایی و پرخوری بروز می یابد.

علل اصلی پایین بودن استروژن در زنان:

لازم به ذکر است بدانید سطح استروژن به دلایل متعددی دچار نوسان می شود. به عبارتی ورزش بیش از حد و عوامل تاثیر گذار بر روی تخمدان و…منجر به پایین بودن استروژن در زنان می شود. مهمترین عامل برای کاهش استروژن در بدن، سن است و به هر اندازه سن افزایش یابد فرد با کاهش میزان استروژن مواجه است.

نکته: پایین بودن استروژن در زنان چندین سال پیش از یائسگی آغاز شده و به صورت مرحله ای انجام می شود.

دلایل کاهش سطح استروژن در بدن زنان:

شرایط ژنتیکی و مادرزادی نظیر سندرم ترنر

اختلالات تیروئید

ورزش های بیش از حد

نارسایی زودرس تخمدان ها

کاهش وزن شدید در اثر شیمی درمانی

عملکرد پایین غده هیپوفیز

نکته: در پاره ای از اوقات سابقه خانوادگی و هورمونی می تواند در پایین بودن استروژن در زنان تاثیر ویژه ای داشته باشد.

پایین بودن استروژن در زنان

عوارض پایین بودن استروژن در زنان:

تحقیقات نشان می دهد برخی عوامل و علائم نظیر دوره های نامنظم پریودی، ناباروری و افسردگی در پایین بودن استروژن در زنان تاثیر فوق العاده ای دارد. به همین سبب تاثیرات این عارضه بسیار وسیع و گسترده است. برخی از مهمترین علائم پایین بودن استروژن در بدن عبارتند از:

اختلال در قاعدگی:

همانطور که میدانید هورمون استروژن یکی از هورمون های اصلی و تاثیرگذار بر روی چرخه قاعدگی است و چنانچه میزان آن کاهش یابد اختلالاتی در قاعدگی و نظم آن ایجاد می شود.

ناباروری:

از عوارض ناخوشایند پایین بودن استروژن در زنان جلوگیری از تخمک گذاری و بروز ناباروری است که ممکن است اثرات جبران ناپذیری بر روی شخص ایجاد شود.

تضعیف استخوان ها:

شایان ذکر است بدانید استروژن تاثیر زیادی در حفظ سلامت و استحکام و مقاومت استخوان دارد. در پاره ای از اوقات کاهش استروژن می تواند تاثیرات منفی بر روی استخوان داشته باشد. به عبارتی زنان پس از یائسگی اغلب در معرض خطر تضعیف و شکستگی استخوان هستند که در بلند مدت خسارات جبران ناپذیری برای شخص به دنبال دارد.

مقاربت و نزدیکی دردناک:

یکی از برجسته ترین عوارض پایین بودن استروژن در زنان، مقاربت دردناک است. چرا که استروژن می تواند در روان سازی واژن تاثیرگذار باشد و در صورتی که سطح استروژن در بدن کاهش یابد خشکی واژن بروز می یابد و رابطه جنسی به مراتب دردناک تر خواهد شد.

احساس گرگرفتگی:

از دیگر عوارض کاهش استروژن به ویژه در خلال یائسگی و توقف قاعدگی احساس گرگرفتگی است.

افسردگی:

از مهمترین فواید استروژن افزایش تولید سروتونین است. سروتونین نوعی ماده شیمیایی موجود در مغز است که سبب بهبود و کنترل خلق و خو می شود. از این رو کاهش استروژن که کاهش سروتونین را به دنبال دارد می تواند تاثیر زیادی در خلق و خو ایجاد نماید و سبب بروز افسردگی در فرد شود.

افزایش چشمگیر عفونت های دستگاه ادراری:

از مهمترین عوارض پایین بودن استروژن در زنان، نازک شدن بافت مجرای ادرار و تشدید عفونت های دستگاه ادرار و مثانه است که اغلب در تمامی افراد مبتلا نمایان می شود.

تاثیر بر روی وزن:

از دیگر وظایف و کارکردهای هورمون استروژن، تاثیر آن بر روی کنترل وزن و نحوه ذخیره سازی چربی در بدن می باشد. به طور کلی، کاهش استروژن سبب افزایش وزن به ویژه در دوران پیری و توقف قاعدگی می باشد. مکان ذخیره چربی در بدن زنان در دوره های مختلف امری متغیر است و در دوره یائسگی این مکان دچار دگرگونی هایی می شود.

نکته قابل توجه این است که مکان ذخیره چربی اغلب ناحیه باسن و ران است اما با پایین آمدن استروژن در زنان این مکان تغییر می کند. تحقیقات نشان می دهد در میانسالی به هر اندازه استروژن کاهش یابد چربی های شکم بیشتر می شود. با توجه به اینکه افزایش ناگهانی وزن به سبب کاهش استروژن امری شایع و رایج است لذا با بهره گیری از راهکارهای مناسب می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

نکته: رژیم غذایی مناسب و صحیح و همچنین انجام ورزش های منظم می تواند بر روی کنترل وزن نقش بسزایی داشته باشد و از افزایش وزن جلوگیری نماید.

پایین بودن استروژن در زنان

نحوه تشخیص و شناسایی پایین بودن استروژن در زنان:

همانطور که می دانید تشخیص و شناسایی میزان استروژن اغلب از طریق معاینه فنی، بررسی سابقه پزشکی بیمار و …امکان پذیر می باشد. بارزترین و برجسته ترین علائم و نشانه پایین بودن استروژن در زنان، گرگرفتگی و پریود نشدن است اما در برخی افراد این علائم به صورت مشکلات و اختلالات تیروئیدی نمایان می شود.

نکته قابل توجه این است که پزشک متخصص معمولا برای تشخیص این عارضه آزمایش خون و سایر آزمایشات را تجویز می کند تا علت اصلی این بیماری را شناسایی نماید.

نحوه درمان پایین بودن استروژن در زنان:

با تکیه بر مطالب فوق، کاهش استروژن در زنان به طور قطعی و ثابت مستلزم درمان نخواهد بود و چنانچه علائم و نشانه پایین بودن استروژن بروز یابد راهکارهای درمانی مناسب باید به کار گرفته شود. علائم کاهش استروژن و راهکارهای درمانی مناسب برای آن در افراد مختلف امری متغیر است. برجسته ترین روش های درمان این عارضه عبارتند از:

هورمون درمانی:

یکی از راهکارهای درمانی مناسب برای پایین بودن استروژن در زنان، هورمون درمانی است. پرکاربردترین داروی تجویز شده توسط پزشک برای بهبود این عارضه داروهای هورمونی است که انواع مختلف و گوناگونی دارد. در پاره ای از اوقات پزشک ترکیبی از دو هورمون استروژن و پروژسترون را برای این عرضه تجویز می کند و این ترکیب می تواند به تعادل و تنظیم میزان استروژن در بدن کمک شایانی کند.

نکته: تحقیقات نشان می دهد پزشکان داروهای ترکیبی هورمونی را برای دوران پیش یا پس از یائسگی تجویز می کنند. مصرف داروهای هورمونی با برخی علائم و عوارض جانبی همراه است که برجسته ترین آنها التهاب، سردرد، خونریزی واژن و… می باشد.

رایج ترین شکل استفاده از داروهای هورمونی به صورت خوراکی، موضعی، قرص های زیر پوستی، تزریقی و… می باشد. به سبب اینکه علائم این بیماری در افراد، مختلف است دوز تعیین شده نیز در آنها مختلف و متغیر می باشد. نکته قابل توجه این است که مصرف داروهای هورمونی برای همه زنان تجویز نمی شود. به عنوان مثال زنانی که به بیماری های سکته مغزی، حمله قلبی، فشار خون و… مبتلا هستند باید از مصرف داروهای هورمونی به صورت جدی خودداری ورزند.

نکته: توصیه می شود پیش از استفاده از داروهای هورمونی پیرامون مزایا و عوارض آن با پزشک خود مشورت نمایید.

پایین بودن استروژن در زنان

استروژن درمانی:

یکی از مهمترین راهکارها برای پایین بودن استروژن در زنان، استروژن درمانی است. به عنوان مثال زنانی که تخمدان خود را از دست داده اند می توانند از طریق استروژن درمانی این عارضه را کنترل نمایند. علاوه بر این موارد گاهی اوقات پزشکان برای درمان علائم و نشانه های برجسته و شدید دوران یائسگی این راهکار را تجویز می کنند.

درمان های طبیعی:

تحقیقات نشان می دهد برخی داروهای طبیعی می توانند در افزایش استروژن تاثیر چشمگیری داشته باشد. به عبارتی بروز اندکی تغییرات در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند در کنترل این عارضه مفید و موثر واقع شود. مهمترین و کارآمدترین این تغییرات عبارتند از:

حفظ وزن سالم: با تکیه بر مطالب فوق در می یابیم کاهش وزن منجر به پایین بودن استروژن در زنان می شود و چنانچه وزن فرد مناسب و متعادل باشد میزان استروژن در بدن نیز متعادل خواهد بود.

کاهش تمرینات: در برخی اوقات انجام حرکات و ورزش های شدید سبب کاهش استروژن در بدن می شود. از این رو، به منظور افزایش استروژن در بدن توصیه می شود تمرینات ورزشی به صورت کاملا کنترل شده انجام شود.

سویا: یکی از مهمترین راهکارهای درمان پایین بودن استروژن در زنان مصرف سویا می باشد که از فواید و مزایای فوق العاده ای برخوردار است. تحقیقات نشان می دهد سویا سرشار از ایزوفلاون است که می تواند علائم یائسگی را به شدت کاهش دهد. نکته قابل توجه این است که مصرف بیش از حد سویا ممکن است برای زنان مفید و مناسب نباشد و عوارضی به دنبال داشته باشد.

نکته: توصیه می شود پیش از مصرف این محصول با پزشک متخصص مشورت شود و از راهکارهای درمانی مناسب استفاده شود.

نکات مهم پیرامون پایین بودن استروژن در زنان:

لازم به ذکر است بدانید سطح استروژن بر تمامی جوانب حفظ سلامت زنان تاثیر فوق العاده ای دارد. چنانچه علائم و نشانه های پایین بودن استروژن در زنان مشاهده شود مراجعه و مشورت با پزشک امری الزامی است. نتایج و راهکار درمانی تا حد زیادی به علت بروز این عارضه بستگی دارد اما در اکثر اوقات درمان آن به واسطه داروهای هورمونی ممکن و میسر است.

نکته: طول درمان این عارضه با استفاده از داروهای هورمونی در هر زن مختلف و متفاوت است و به ساختار جسمی فرد بستگی دارد.

مطالب تکمیلی،مقالات علمی کامل و پادکست ها و مقالات آموزشی برای داخل اپلیکیشن پی وی است، برای دانلود اپلیکیشن به صفحه دانلود مراجعه کنید.

 

۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

ssaratan min اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: علائم سرطان دهانه رحم

7 فوریه 2021
چه کسانی نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند؟

نوشته بعدی: چه کسانی نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند؟

11 فوریه 2021

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم