ورود

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید

کاپ قاعدگی – بخش دوم

اشتراک گذاری:
بدون دبدگاه پریود

در قسمت قبل به بررسی کاپ قاعدگی ، انواع آن ، شناخت بییشتر واژن و طول آن همچنین بررسی نوع مناسب کاپ قاعدگی یا پریودی برای بدنمان پرداختیم . این مطلب تکمیل کننده مطلب کاپ قاعدگی میباشد

انتخاب کاپ قاعدگی بر اساس مقدار خونریزی

اگر خونریزی کم یا نرماله که هر کاپی می‌شه استفاده کرد. برای خونریزی‌های شدید کاپ‌هایی با حجم بالاتر توصیه می‌کنند که مجبور نباشید تند تند تخلیه کنید. اما به نظر من فاکتورهای دیگه اهمیت بیشتری دارند چون چندبار بیشتر تخلیه کردن کاپ رو می‌شه تحمل کرد اما کاپی که اندازه نباشه دردسر زیادی داره.

برای خرید کاپ قاعدگی گزینه‌های محدودی داریم

واردکننده‌های کاپ در ایران محدودند. روی وبسایت یا صفحه‌ی اینستاگرام می‌فروشند یا به بعضی داروخانه‌ها توزیع می‌کنند. من از یکی از همین‌ها خرید آنلاین کردم. با این‌که کاپ مناسب‌تری برای خودم در نظر داشتم و چون خریدش ممکن نشد به همین راضی شدم، واقعاً مشکل خاصی باهاش ندارم. با توجه به این‌که قیمتش تو ایران مناسب‌تره می‌شه خیلی هم سخت نگرفت.

cup folds اپلیکیشن پی وی

چه طور از کاپ قاعدگی استفاده کنیم؟

اگر خرید کردید بروشور کاپ براتون کاملاً توضیح داده. روی وبسایت همون محصول هم می‌تونید توضیحات بیشتر بخونید. حتماً باید امتحان کنید که با چه روشی راحت‌ترید. مثلاً این‌که چه شکلی تا کنید راحت‌تر داخل می‌شه.برای راحت‌تر داخل شدن کاپ می‌شه از لوبریکانتی که بر پایه‌ی آب باشه (Water-Based Lubricants) استفاده کرد. اصلاً نباید از لوبریکانت‌های چرب یا وازلین استفاده کرد. هم به سیلیکون آسیب می‌زنه هم کیه که اون چربی رو پاک کنه.

برای داخل کردن کاپ از عضلات واژن کمک بگیرید. چیزی شبیه تمرین کگل. بکشیدش که بیاد بالا. بعد هم حتما انگشتتون رو دورش بکشید که مطمئن بشید کامل باز شده. اگر باز نشد با دو انگشت کمی پایین کاپ رو فشار بدید و کم بالا پایینش کنید تا هوا خارج شه و باز شه. تقریباً همیشه جواب می‌ده.

بعد از داخل کردن اگر کاپ رو داخل واژن حس می‌کنید یا دم کاپ بیرون از بدنتون قرار گرفته یعنی درست جاگذاری نکردید یا کاپ براتون بزرگه.

برای خروج کاپ حالت چمباتمه یا اسکوات ایده‌آله. باز هم از فشار عضلات واژن این بار در جهت مخالف کمک بگیرید. اگر دردناک بود به زور نکشید. قبل کشیدن با دو انگشت انتهای کاپ رو فشار بدید و رها کنید و کم کم به پایین بکشید. هول نکنید. استرس عضلات رو منقبض و خروج کاپ رو سخت‌تر می‌کنه.

اگر از داخل کردن انگشتتون داخل واژن معذب می‌شید یا حس خوبی ندارید این بهترین تمرینه که با این تابو مبارزه کنید و با بدنتون راحت‌تر باشید.*اگر با دخول جنسی، داخل شدن انگشت، وسایل معاینه‌ی پزشکی زنان و هر چیز دیگری به واژن خیلی مشکل دارید و این کار براتون خیلی دردناک یا حتی غیرممکنه، در مورد واژینیسموس مطالعه کنید و حتماً از پزشک کمک بگیرید. درمان واژینیسموس خیلی راحت‌تر از زندگی کردن باهاشه. به هیچ وجه سعی نکنید به زور دخول واژینال داشته باشید و استفاده از کاپ رو به بعد از رفع این مشکل موکول کنید.

cup 5 اپلیکیشن پی وی

با چی بشوریم؟

خود تولیدکننده‌ها مایع شست‌ و شوی مخصوصی رو پیشنهاد می‌کنند که خودشون می‌فروشند. اصلاً هم ارزون نیست. بهانه‌شون اینه که صابون‌های معمولی چون روغن دارند به سیلیکون کاپ آسیب می‌رسونند و چون معطرند و به هرحال مقداری از ماده روی کاپ می‌مونه ممکنه واژن بهش حساسیت بده. PH صابون معمولی هم ممکنه تنظیم PH واژن رو به هم بریزه. این همه وسواس برای سلامتی ماست؟ نخیر. مثل همه‌ی فروشنده‌های دیگه گیرمون آوردند.

واقعیت اینه که هربار اول و آخر پریود کاپ رو در آب می‌جوشونیم که ضدعفونی بشه و هربار که از واژن خارجش می‌کنیم نیازی به شست و شو با هیچ ماده‌ای نداره؛ مگه کجا رفته بوده؟ با آب سرد(برای اینکه رنگ و بو نگیره) می‌شوریم و همون موقع دوباره استفاده می‌کنیم. اگر اصرار داریم که حتما تو کف بشوریم می‌شه از ژل‌های شست و شوی ژنیتال، صابون بچه یا صابون‌های ملایم استفاده کرد و بعد هم خوب آب کشید. اون قضیه‌ی روغن و آسیب به سیلیکون هم خیلی جدی نگیرید. آسیبی که اون مقدار روغن در صابون ممکنه بزنه خیلی جزئیه در حدی که ممکنه عمر کاپ رو از ده سال به هشت سال کاهش بده که ضررش خیلی کمتر از خریدن مایع مخصوص به مدت ده ساله. من هربار فقط قبل از جوشوندن با صابون بچه می‌شورم و پیشنهادم هم همینه. بعد از جوشوندن کاپ رو آبکشی کنید چون کلی آهک بهش می‌چسبه.

آیا کاپ در واژن حرکت می‌کنه و می‌تونه داخل رحم بشه؟

شوخیه مگه؟ دهانه رحم که همون سرویکس باشه برای همین اون جاست. به جز تعداد بسیار محدودی از اسپرم‌های برگزیده اونم در روزهای خاصی از سیکل ماهانه، هیچ جنبنده‌ای نمی‌تونه از سد سرویکس به راحتی بگذره و داخل رحم شه مگر با ابزار پزشکی و با اهداف خاص. کاپ انقدر بزرگ هست که به زور هم نمی‌تونید داخل رحم بکنیدش. همین‌طور خون قاعدگی امکان بازگشت به رحم رو نداره. نگرانی عجیب اما ظاهراً رایجیه.

کثافت‌کاری نیست؟

خون پریود بر خلاف باورهایی که به ما تحمیل کردند/می‌کنند، خون‌های کثیف بدن نیست. در واقع بخشی از آندومتر یا دیواره‌ی رحمه که قرار بوده جنین بهش بچسبه و حالا که نچسبیده داره خارج می‌شه. از این تمیزتر؟

اگر چندشتون می‌شه که به بدن خودتون وقتی پریودید دست بزنید یا از خونی شدن دستتون بیزارید، این انتخاب شماست. فقط بدونید که اساس این نفرت از جایی به غیر از بهداشت و سلامتی میاد.

باکره‌ها «نمی‌توانند» استفاده کنند؟

چرا نباید بتونند؟ اگر کسی به هر دلیلی انتخاب کرده/مجبور بوده که رابطه‌ی جنسی نداشته باشه، دلیل نمی‌شه که نتونه چیز دیگه‌ای داخل بدنش بکنه؛ مگه درش بسته است؟ اما اگر سوال اینه که داخل کردن کاپ به پرده‌ی بکارت(Hymen) آسیب می‌زنه یا خیر، پاسخ اینه که ممکنه. مفهوم آسیب دیدن و پاره شدن هایمن و این‌که اصلاً قابل تشخیص هست یا نه، بحث طولانی و پرمناقشه‌ایه. اما به هر حال کسی که داستان هایمن براش مهمه می‌تونه مثل هرچیز دیگه‌ای استفاده از کاپ رو انتخاب بکنه یا نکنه. عبارت «این برای باکره‌ها نیست» تعیین تکلیف و دیکته کردن یک دستورالعمل برای گروه بزرگی از انسان‌ها و بدن‌هاشونه.

نوجوان‌ها هم می‌تونند از کاپ استفاده کنند؟

بله. ممکنه لازم بدونند از انواع مخصوص نوجوان‌ها که کوچک‌تر یا نرم‌تر هستند استفاده کنند یا بر اساس آناتومی بدنشون انتخاب دیگه‌ای بکنند. لازم به تاکید نیست که این ربطی به روابط جنسی زودهنگام و زیر سن قانونی نداره و نوجوان می‌تونه در این مورد آموزش دیده باشه و آگاهانه عمل کنه بدون اینکه نیازی به بکارت (با فرض اینکه کاپ باعث آسیب به هایمن می‌شه) یا هر بازدارنده‌ای باشه.

چرا تامپون نه؟

تامپون به خاطر پودر جاذبی که داره همه‌ی ترشحات واژن رو جذب می‌کنه و محیط واژن رو خشک و مستعد عفونت می‌کنه. استفاده طولانی‌مدت ازش می‌تونه برای سلامتی مضر باشه. ضمن این‌که کلی زباله تولید می‌کنه که کاپ نمی‌کنه.

چرا استفاده می‌کنم؟

مقدار قابل توجهی زباله تولید نمی‌کنم. از لحاظ اقتصادی می‌صرفه چون ۱۵-۱۰ سال کار می‌کنه. حساسیت و آلرژی پوستی به نوار بهداشتی و تامپون داشتم که دیگه تمام شد. هر ۱۲-۱۰ ساعت خالیش می‌کنم پس بیرون نگران نیستم و هی دنبال توالت عمومی نمی‌گردم. با خیال راحت ورزش می‌کنم، می‌رقصم، شنا می‌کنم و اصلاً یادم می‌ره نگران پریود باشم. شب از خواب برای تعویض نواربهداشتی بیدار نمی‌شم. می‌تونم میزان خونریزی رو دقیق اندازه بگیرم که برام جالبه. منتظرم تابستون شه تا کیف کنم از این‌که نواربهداشتی‌ای نیست که بخواد عرق کنه، سنگین شه و بو بگیره. حقیقتاً کیفیت زندگیم ارتقا پیدا کرده.

چیش بده؟

اینکه سکس رو محدود می‌کنه. یعنی هربار که بخواید سکس کنید باید برید حمام یا دستشویی دستتون رو بشورید، کاپ رو خارج کنید، خالی کنید، بشورید، بذاریدش جای تمیز که اگر به گولدن تایم هم معتقد باشید دیگه تقریباً باید از دست رفته بدونیدش. یا ممکنه کلاً به خاطر دردسر ورود و خروج کاپ بی‌خیال سکس بشید. اگر دوست ندارید وقتی پریودید سکس کنید یا به هر دلیلی سکستون شامل دخول واژینال نمی‌شه طبعاً این مشکل رو تجربه نخواهید کرد.

دیگه اینکه توی طبیعت و دشت و دمن یه کمی سخته. تو کمپینگ معمولاً آب کمه و رعایت بهداشت سخته. البته هنوز امتحانش نکردم ممکنه راه حل ساده‌ای داشته باشه.

اگر به لاستیک، سیلیکون یا مواد پلاستیکی حساسیت داشته باشید یا نباید از کاپ استفاده کنید یا از انواع مخصوص استفاده کنید که انتخاب خیلی محدودی دارید.


و در آخر : هرچیزی که نیاز هست در مورد کاپ قاعدگی بدونید ، و انتخاب نوع مناب آن و تمامی موارد میتوانید از وب سایت putacupinit.com کمک بگیرید که حتما توصیه میکنیم بهش سر بزنید

مطالعه کنیم:

Having your period ? – The ECO-FRIENDLY way
۰ ۰ رای
آرا
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

سونوگرافی تخمدان ها و رحم

خونریزی زیاد قاعدگی

زمان تخمک گذاری

پرولاکتین

INTIMINA 82 menstrual cups can make you stop hating your period اپلیکیشن پی وی

نوشته قبلی: کاپ قاعدگی

18 آگوست 2020
salampv اپلیکیشن پی وی

نوشته بعدی: پریود چیست ؟ | نکاتی مهم در مورد دوران پریود یا قاعدگی

19 آگوست 2020

تمام حقوق سایت برای سلام پی وی محفوظ می باشد. طراحی شده در مجموعه سلام پی وی با همکاری فرهنگ قهوه

سیاست حریم